Forum » Edukacja

czesne w Zerówce

  • 19 wrz 2009

    powiedzcie jak to jest ,w przy przedszkolu w Trzemeśni jest zerówka i nie mam nic przeciw temu , ale dlaczego rodzice muszą płacić czesne ( 110 zł. )jak zerówka jest obowiązkowa. Czy w mieście jest tak samo?

    Cytuj
  • 18 paź 2009

    Zerówka jest bezpłatna, jeśli masz dziecko do 5 godzin i nie korzysta z wyżywienia. Jeśli przebywa w przedszkolu powyżej 5 godzin - wtedy płacisz czesne 120 zł oraz koszt wyżywienia.W mieście jest tak samo.

    1 Cytuj
  • 19 paź 2009

    ale u nas jest zerówka przy przedszkolu i jak posłać dziecko na 5 godzin jak i tak zahaczy o jedzenie ,bo jak przyjdzie po śniadaniu to i tak zahaczy o obiad ,a przecież nie będzie siedziało w sali jak inne dzieci pójdą jeść?Nie mam nic przeciwko płaceniu za wyżywienie w zerówce ale z jakiej strony czesne!!

    Cytuj
  • 19 paź 2009

    Niestety problem nie dotyczy tylko przedszkoli.

    Cytuj
  • 11 kwi 2010

    Witam,
    Bardzo mnie ostatnio ciekawi ten temat w zwiazku z podniesieniem opłat za przedszkola w naszej gminie. Oto co ustaliłam....

    Ciekawostka z Gazety Wyborczej.

    http://wyborcza.pl/1,75478,7707303,Cena ... zkola.html

    W przedszkolu każdemu dziecku od 3 do 6 lat które przebywa w przedszkolu tylko 5 godzin w trakcie których realizuje podstawę programową przysługuje pobyt bezpłatny. Jesli dziecko jest tylko 5 godzin programowych ale równocześnie je posiłki w przedszkolu to musi zapłacić czesne. Prosze napisać, może ktoś wie jaka jest podstawa prawna takich wymagań?

    Szukałam uchwały Rady Miejskiej w Myślenicach która mówiłaby iż korzystające z posiłków dziecko realizujące jedynie 5 godzin programowych w przedszkolu musi płacić czesne ale nie znalazłam.

    Znalazłam takie uchwały UMiG Myślnice - szkoda ze nie aktualizują strony UMiG;(:

    http://www.wrotamalopolski.pl/root_BIP/ ... 07/139.htm

    http://www.wrotamalopolski.pl/root_BIP/ ... 185_08.htm

    Proszę zauważyć iż w uchwale z dnia 27 grudnia 2007 jest napisane :

    § 2

    Opłata za świadczenie w prowadzonych przez Gminę przedszkolach powyżej zagwarantowanych podstaw programowych kształtuje się następująco:

    1.w Przedszkolach ; Nr 1, 2,3,4,5,6,7 i 8 w Myślenicach wynosi 106,00 zł miesięcznie,
    2.w Przedszkolach ; w Bęczarce, Borzęcie, Bysinie, Drogini, Głogoczowie, Jasienicy, Jaworniku, Osieczanach i Trzemeśni wynosi 96,00 zł miesięcznie.

    § 4

    Rodzice /opiekunowie/ dziecka uczęszczającego do przedszkola zobowiązani są do ponoszenia:

    1.odpłatności za świadczenia określone w § 2,
    2.odpłatności za wyżywienie dziecka kalkulowane w każdej placówce odrębnie.

    Z Uchwał tych wynika, iż rodzic płaci tylko za świadczenia powyżej zagwarantowanych podstaw programowych i wyżywienie. Nie ma zapisu że jeśli dziecko realizuje w przedszkolu tylko podstawę programową i równocześnie je posiłki to musi płacić zarówno za posiłki jak i "czesne".

    Według mnie w tym przypadku rodzice powinni płacić tylko i wyłącznie za posiłki. Słyszałam opinię że opłata za posiłki to opłata tylko za wsad do garnka wiec musza byc pobierane dodatkowe opłaty. Ale czy te opłaty muszą być równe czesnemu?? Myśle że powinny być niższe ... Może się mylę ... proszę o dyskusję i opinie ...

    Cytuj
  • 2 wrz 2010

    sama sobie odpisałaś na to pytanie. Podstawą prawną czesnego jest kompetencja samorządu lokalnego do tworzenia prawa miejscowego. W ramach tych uprawnień rada gminy podejmuje uchwały, m.in o wysokości czesnego, które rok w rok się podnosi, a to jak będzie wysokie zależy od ... włodarzy w gminie. Faktem jest to, że przedszkole jest jakby egzekutorem ściągania należności ale samo nie czerpie żadnych profitów z tego czesnego, całość idzie do kasy gminnej - można to jedynie pozostawić bez komentarza.
    Dlatego Addo, na zebraniu w przedszkolu tak dogłębnie poruszono sprawę ewentualnego starania się o umorzenie opłat związanych m.in. z czesnym za przedszkole.
    Pozdrawiam

    1 Cytuj
  • 2 wrz 2010

    drogi trzemeśnianinie adzie chodziło o czesne w zerówce która jest obowiązkowa !!! co innego jak posyłasz dziecko wcześniej do przedszkola:) ( przecież w szkole nie ma czesnego )

    Cytuj
  • 3 wrz 2010

    czytam ze zrozumieniem. Czesne jest w zerówce obowiązkowe, jeżeli spełniasz odpowiednie kryteria : min. 5h w przedszkolu i obiady. Nie ma tutaj znaczenia, czy posyłasz dziecko w wieku 3 lat, czy spełniasz juz obowiązek ustawowy (zerówka). Nawet w szkole podstawowej płacisz czesne, fakt że nie w takich kwotach i częstotliwości, ale to tylko dlatego aby nie wszczynać sprzeciwu rodziców.

    Cytuj
  • 6 lis 2010

    tylko smiesznie to wyglada bo synek chodzi do rpzedskzola od 3 rokzu zycia i jesli by sie chchialo uniknac czesnego to marna szansa bo tak sniadanko jest kolo 8.30 a obiadek o 11.30 wiec tak naprawde przerwa miedzy posilkami 3 godziny wiec trzeb by bylo dziecko po snaidnaiu przyporwadzac i zabierac [przed obiadem a to tylko 3 godizny --popoludniu jest takze podwieczorek wiec trudno sie wstrzelic --uwazam ze to czesne to naprawde spora przesada bo czy dziecko jest chore i nie chodzi przez miesiac czy chodzi to czesne placic zawsze trzeba

    Cytuj
  • 10 lut 2011

    to są durne przepisy gminy a my rodzice też nie mądrzy bo nie ma kto za tym chodzić moje dziecko też chodziło do trzemeśni teraz czesne to chyba 120zł jak nie więcej do tego wyżywienie i wychodzi ponad 200zł miesiąc w miesiąc.tragedia.2000na rok.a moja szwagierka w innej miejscowości płaciła 20zł za miesiąc ale niewiem jaki to powiat.tyle że zerówka znajduje się w szkole.
    poprostu mamy chory rząd nasz myślenicki i kraju
    jeśli jest obowiązek posłania dziecka do zerówki nie mówie o przedszkolu to powinno być to czesne małe a to czy dziecko uczęszcza na posiłki nie powinno mieć znaczenia.poprostu wstyd.mój syn chorował przeszło miesiąc nie dość że lekarstwa bardzo drogie to musiałam zapłacić czesne za zerówke.wiem tyle że można czesnego nie płacić jak się ich poinformuje że dziecko nie będzie chodziło miesiąc ale czy przewidzi się fakt choroby????????bzdura

    Cytuj

Odpowiedz