Forum » Komputery / Gry

Android

  • 20 gru 2010

    Od 2 miesięcy mam przyjemność obcowania na codzień z tym systemem operacyjnym ( wersja 1.6 , urządzenie Eken 001 ) dlatego chciał bym się dowiedzieć jak dużo użytkowników naszego forum zna ten system operacyjny i co onim sądzi. Nie wykluczam że jak się zbierze kilka osób to chciałbym zorganizować spotkanie na ten temat - najlepiej pod patronatem władz naszego miasta. Na razie zapraszam na "forum.android com .pl " gdzie pod pseunimem "zbrojnik " publikuję posty i pisze artykóły o tym systemie operacyjnym i Tablecie z Android firmy Eken ( R) .

    Cytuj
  • 21 gru 2010

    ..."pod patronatem władz naszego miasta" - oszalałeś?
    Co do tematu to, znam, używam (2.1) i nie zamienię na nic innego obecnie.

    Cytuj
  • 21 gru 2010

    Ja używam wersji 1.6 - niestety, ale liczę, że niedługo zrobię up-a do 2.1. Szalenie fajna sprawa, mnóstwo różnego typu aplikacji. Obsługa internetu z poziomu telefonu jest świetna, choć jest jeszcze wiele do zrobienia

    Cytuj
  • 21 gru 2010

    A ja chciałam Cię Zbrojniku zapytać jak sprawuje się ten tablet? Jestem na jego kupnie, warto wydać na niego pieniądze? Jakie są jego wady i minusy? Ile trzyma bateria? Mógłbyś recenzje tutaj na forum dać jakąś swoją.. ;)

    Cytuj
  • 21 gru 2010

    [quote=gość: agusia] A ja chciałam Cię Zbrojniku zapytać jak sprawuje się ten tablet? Jestem na jego kupnie, warto wydać na niego pieniądze? Jakie są jego wady i minusy? Ile trzyma bateria? Mógłbyś recenzje tutaj na forum dać jakąś swoją.. ;) [/quote] Oto moja recenzja :
    Eken, Netbook, a może e-book reader ?
    Taki tytuł mojego testu nie jest przypadkowy bowiem myśląc o Tablecie firmy Eken często stajemy przed podobnym wyborem. Zastosowanie oraz wygląd ( Eken i e-book reader) jest bowiem podobne (przynajmniej dla laika). Ja w swoim teście zajmę wyłącznie tabletami firmy EKEN ELECTRONCS LTD ( zwanymi w skrócie Eken ). Pozostałe wymienione urządzenia nie mają systemu Android. Na co dzień używam tabletu Eken001 i jestem nim zachwycony ( lepszy niż sie spodziewałem ).
    A teraz kilka zasad jak należy czytać mój test:
    1. Jako podstawa do opisu posłużył tablet Eken001 ( Android 1.6 , CPU VIA600 MHZ, RAM 128 MB, ekran 7" TFT LCD- 800x 480 px , czytnik kart SDHC -do 32GB).
    2. Opisując daną funkcję skoncentrowałem sie na możliwościach urządzenia, jeżeli jej działanie wymaga obecności dodatkowych rzeczy/programów to informuję o tym przy jej opisie.
    3. Aplikacje działające na urządzeniach, które opisuję mają rozszerzenia ".apk" oraz ".aps" . Ponieważ jednak część z nich pisana jest na telefony o < przekątnych ekranu mogą nie zajmować całej powierzchni ekranu, lecz tylko jego część ( "ramki") i nie wykorzystywać niektórych ich funkcji ( np. akcelelometr ). System operacyjny to Android 1.6.
    4.Mój test ma charakter skrótowy- tzn. nie opisuję jak uruchomić poszczególne funkcje ( o tym napiszę w kolejnych artykułach ) .

    Po krótkim wstępie nadszedł czas na test właściwy.
    1. Pierwsze wrażenia
    Urządzenie dotarło do mnie po 3 dniach od wysłania przez sprzedawcę zapakowane w folię bąbelkową ( zgodnie z umową ) pod którą znajdowało sie opakowanie właściwe- oryginalne pudełko od producenta. Sam Eken został ponadto zabezpieczony plastikową osłoną górnej części i zapakowany w foliowy woreczek a na wyświetlaczu była jeszcze folia ochronna ( nie mogłem uwierzyć ze to oryginalny produkt chiński ale to prawda)! Oprócz tego pudełko
    zawierało: ładowarkę ( z przejściówką na gniazdka polskie), instrukcję ( angielsko- chińską) słuchawki ( nie działały ale ich miało nie być wiec sie tym nie przejąłem , po za tym byly piękne) , kabel USB.
    2. Konstrukcja i obsługa.
    a) część górna: wyświetlacz dotykowy -panoramiczny ( 16:9), 5 przycisków dedykowanych, włącznik ( inne modele mają od 1-4 przycisków )
    b) spód: 1 głośnik , oznaczenia producenta
    c) ścianki boczne - jednolite
    d) ścianka górna - jednolita ( inne modele mają w tym miejscu włącznik i glosniki)
    e) ścianka dolna- wyjście słuchawkowe stereo, gniazda: ładowarki , połączeniowe do PC oraz przejściówki na USB i RJ45, kart SDHC, mikrofon (inne modele mają w tym miejscu także gniazdo USB oraz 2 głośniki )
    f) wyświetlacz: dotykowy ( brak multidotyku , obsługuje gesty oraz rysik ) działa sprawnie i precyzyjnie ,ma czujnik położenia i czujnik wstrząsów, czytelny i kontrastowy ( regulowana jasność), nie męczy oczu, klawiatura ekranowa działa precyzyjnie ( obsługuje polskie znaki). Pisanie palcami nawet długich tekstów jest szybkie i wygodne, ma sie wrażenie jakby ekran lekko sie uginał w miejscu dotyku ( bardzo to ułatwia obsługę bo nie bolą palce), klawiatura zachowuje układ QWERTY w obu pozycjach wyświetlacza ( pion i poziom)
    g) oprogramowanie: po wczytaniu systemu operacyjnego urządzenie jest gotowe do pracy, zawiera niezbędne oprogramowanie takie jak odtwarzacz multimediów, program pocztowy, przeglądarka www i inne.
    h) kształt i ergonomia: połączenie dotykowego ekranu i dedykowanych przycisków fizycznych
    ( nie da się zmienić ich funkcji ) okazało się rozwiązaniem najlepszym z możliwych. Wszystkie części urządzenia są dobrze dopasowane do siebie, nie wydają
    dźwięku przy ich naciskaniu ( wyjątkiem są przyciski fizyczne -ale tak jest w większości urządzeń , dźwięk klawiatury ekranowej można wyłączyć ). Przyzwyczajenia wymaga kształt - w przekroju poprzecznym i wzdłużnym ma kształt odwróconego trapezu o skośnych bokach skierowanych w gorę .Krawędzie urządzenia są zaokrąglone i wykonane ze śliskiego tworzywa sztucznego co utrudnia chwytanie i przenoszenie. Z tego samego materiału wykonano spód Ekena - przesuwa sie po płaskich powierzchniach przy byle dotknięciu. Z ostatnim problemem poradziłem sobie w prosty sposób- przykleiłem piankowe nóżki -podziałało. Jednak mozna na te wady "przymknąć oko" gdy spojrzy się na dobór kolorów w Eken001 ( w innych modelach są inne kolory)- cały jest mlecznobiały ( kabel PC ma ten sam kolor ), czarna ramka
    wokół wyświetlacza, srebrne okrągłe przyciski ( z czerwoną otoczką w środku ) czerwone i niebieskie diody obok , srebrne i białe słuchawki , czarna ładowarka i gniazda połączeniowe -on jest po prostu śliczny! Po raz kolejny nie mogę uwierzyć że to oryginalny projekt Chińczyków. Podsumowując tę cześć opisu dodam jeszcze, że urządzenie jest bezgłośne, nagrzewa sie slabo i niestety ma słabą baterię ( starcza na około 2 godziny pracy )- niewymienną.
    3. Zastosowanie
    Pisząc tę część testu przyjąłem za punkt odniesienia wymagania stawiane temu urządzeniu ze strony przedstawiciela największej potencjalnej grupy klientów- studentów ( jako osób
    najbardziej zainteresowanych kupnem wszelkich nowinek technicznych) - który poszukując prostego, lekkiego i w miarę taniego ( ale wszechstronnego ) urządzenia bierze pod uwagę również Tablet Android firmy Eken. Wymagania studentów znam gdyż sam byłem studentem na jednej z uczelni w Krakowie. Typowy student wykorzystuje takie urządzenia do następujących celów:
    a) przeglądanie www -tak ( wersje klasyczne i mobilne -by wyświetlac animacje flash potrzebna inna przeglądarka )
    b) poczta elektroniczna -tak
    c) komunikatory internetowe i VoIp -tak
    d) odczyt i edycja dokumentów - tak ( wymagana karta pamięci SDHC- bez niej niektóre programy sie nie uruchomią mimo wystarczającej ilości pamięci wbudowanej )
    e) odtwarzanie muzyki - tak ( 1 głośnik i wyjście słuchawkowe stereo, inne modele nawet 4 głośniki wbudowane + wyjście słuchawkowe stereo )
    f) odtwarzanie filmów- tak ( również HD ,cześć formatów wymaga zainstalowania zewnętrznych odtwarzaczy)
    g) zawansowane funkcje matematyczne - tak ( wymaga zewnętrznych programów)
    h) łączność bezprzewodowa - tak :
    •WiFi 802.11b/g/n - wbudowana, ze wszystkimi zabezpieczeniami, aby urządzenie było widoczne dla innych urządzeń w sieci należy zainstalować dodatkowe oprogramowanie - jest to wina systemu Android- nie firmy Eken!
    •Bluetooth - odbiornik zewnętrzny USB ,wymaga przejściówki 30pin- USB/RJ45 a inne modele mają wejście USB )
    • GSM/3G/UMTS -opcjonalny modem zewnętrzny USB ( nie da sie rozmawiać przez telefon ale te urządzenia nie mają zastąpić telefonu ), inne modele mają wbudowany taki modem
    i) łączność przewodowa - tak ( przejściówka 30pin-USB/ RJ45 lub USB- RJ45 w innych modelach)
    j) rejestracja dźwięku - tak ( wbudowany mikrofon stereo uruchamiany zainstalowanym programem, brak możliwości podłączenia zewnętrznego)
    k) przenoszenie i wymiana plików -tak ( możliwość nieograniczonego zarządzania z poziomu Ekena i komputera PC , np kopiowanie miedzy różnymi nośnikami danych ):
    • pamięć wewnętrzna - tak ( 2GB , w innych modelach 2GB lub 4 GB ), rozpoznawany jako dysk przenośny, część miejsca zajmuje system Android i dodatkowe aplikacje od producenta
    • pamięć zewnętrzna - tak ( karty SDHC do 32GB), wymaga sformatowania po umieszczeniu
    w gnieździe kart pamięci Ekena, rozpoznawana jako dysk przenośny
    • dysk USB ( pendrive)- tak ( przejściówka 30pin- USB/RJ45, gniazda USB w innych modelach) , rozpoznawane przez komputer jako dysk przenośny .

    Opisane przeze mnie zastosowania tabletu z systemem Android 1.6. -Eken001 ( a także innych modeli rodziny MID) firmy Eken Electronics Ltd. nie wyczerpują listy możliwych zastosowań tego niezwykłego urządzenia- a są one niemal nieograniczone. W swoim teście starałem sie zaprezentować tylko te najważniejsze - pozostałe będą tematem kolejnych artykułów. Niezwykłe jest nie tylko same urządzenie ale także system operacyjny Android - bo dopiero połączenie nowatorskiej technologii z nowoczesnym oprogramowaniem decyduje o funkcjonalności urządzenia a więc jego zastosowaniach , co ukazałem przy opisie poszczególnych funkcji Eken001. Na koniec wypada zadać ważne pytanie - jaka przyszłość czeka tablety Eken oraz system operacyjny Android w Polsce ??? Moja odpowiedz - to może być rewolucja na miarę telefonu komórkowego.
    Dziękuję za lekturę i zapraszam do przeczytania kolejnych moich artykułów o EKEN i systemie Android które pod pseudonimem "Zbrojnik" będą sie ukazywać w niniejszym forum.
    Tekst napisany w całości na Tablecie Eken001 firmy Eken Electronics Ltd.
    ©Zbrojnik

    Cytuj
  • 21 gru 2010

    [quote=hannibal] ..."pod patronatem władz naszego miasta" - oszalałeś? Co do tematu to, znam, używam (2.1) i nie zamienię na nic innego obecnie. [/quote]
    Nieukrywam że jesli byłoby zainteresowanie tym tematem to chciałbym żeby to była impreza cykliczna która przyczyni się do promocji naszego miasta . Nasze miasto ma super położenie , jest bardzo dobrze zorganizowane i zarządzane ( w przeciwieństwie do Krakowa - jeżdzę tam bo muszę ale nie lubię tego miasta ) . Podoba mi się że istnienieje tu strefa przemysłowa . Jednak chciałbym żeby w tym miescie nowe techonologie były nie tylko stosowane ale też tworzone a system Android ma to do siebie że można z nim tworzyć nowe rzeczy i zastosowania .

    Cytuj
  • 25 gru 2010

    a jak używa się komunikatorów? chodzi mi o gg? wygodnie?

    Cytuj
  • 26 gru 2010

    są dostępne komunikatory na Androida np Fring , Skype , gg na ten system jest - nazywa się ggDroid - istnieje polska wersja do ściągnięcia za darmo , nie obsługuje ona emotków , po za tym działa normalnie . Jest towersja nieoficjalna , stworzonaprzez Węgra . Oficjalnej wersji na Androida nie - tzn producent podaje że jest w Android Market ale odnośnik do strony z nim nie działa . DZiwi mnie mnie też że nie da się go ściągnąć ze strony producenta.

    Cytuj
  • Kamil Szymoniak 28 gru 2010

    Ja posiadam 2.2 i w życiu nie zamieniłbym tego na nic innego. Mnogość aplikacji, dobry interface, no cudo :) z tego co wiem to niestety jest trochę luk w zabezpieczeniach ale wujek google na pewno to szybko załata. Tyle, że to system otwarty i każdy może w nim grzebać, więc i więcej luk. Ja posiadam HTC Wildfire (wcześniej na moment LG Swift) i naprawdę zrobiło to na mnie wielkie wrażenie.

    Z tego co widzę ten Eken bardzo fajnie się prezentuje :) Do tego niska cena.. Hmm chyba sam się nad nim zastanowię :)

    Cytuj
  • 28 gru 2010

    Fajnym komunikatorem na androida (i nie tylko) jest palringo. Choć przyznam, że wersja na telefony nokia z systemem s60 był ciekawszy. Z mankamentow co mnie strasznie denerwuje jest fakt, ze przy logowaniu sciaga wiadomosci oczekujace zanim zdarzy pobrac kontakty, przez co owych wiadomosci nie da sie rady w pelni przeczytac :/ i brakuje zakladek z oknami rozmow. Ale ogolnie do gg jest calkiem dobry. Ponadto obsluguje roznego typu komunikatory.

    Cytuj
  • 28 gru 2010

    [quote=Critz] Ja posiadam 2.2 i w życiu nie zamieniłbym tego na nic innego. Mnogość aplikacji, dobry interface, no cudo :) z tego co wiem to niestety jest trochę luk w zabezpieczeniach ale wujek google na pewno to szybko załata. Tyle, że to system otwarty i każdy może w nim grzebać, więc i więcej luk. Ja posiadam HTC Wildfire (wcześniej na moment LG Swift) i naprawdę zrobiło to na mnie wielkie wrażenie. Z tego co widzę ten Eken bardzo fajnie się prezentuje :) Do tego niska cena.. Hmm chyba sam się nad nim zastanowię :) [/quote]
    Tu Cię zaskoczę - właśnie powstaje pierwsza ( lub jedna z pierwszych ) publikacji naukowych napisanych na tym urządzeniu . Piszę na nim pracę magisterską . Po 3 dniach dniach pisania powiem wprost - gdyby nie to urządzenie to bym jej nie napisał. Komfort pisania jest dużo lepszy niż na komputerze stacjonarnym. Siadam sobie na wersalce , podłaczam głośniki - i tak przez kilka godzin :). Nie bolą oczy , a przede wszystkim nie męczy się kręgosłup . Urządzenie jest lekkie , bezgłośne , i przede wszystkim klawiartura ekranowa działa wygodnie i szybko .

    Cytuj
  • Kamil Szymoniak 30 gru 2010

    Nie tnie go? Na Youtube widziałem recenzje tego sprzętu i zdarzały mu się dość częste "zcinki" zwłaszcza przy webie no ale niestety 600 mHz procesor na taką rozdziałkę to jest trochę. No ale w końcu chińczyk . Tak czy siak niska cena na pewno zachęca do zakupu :) Jedyny mankament, zepsuje się - kosz. Druga sprawa kupowanie w Azji przez pośredników często kończy się zarekwirowanym sprzętem

    Mnie z kolei co zaskoczyło przy szukaniu ciekawych tabletów to urządzenie Archos 101 . Szczerze mówiąc dla mnie to przerasta Galaxy Tab&#039;a (większa matryca 10", 32 GB pamięci a nie tak jak w Tab&#039;ie tylko 16 GB) a kosztuje o ponad 1000 zł mniej! Ale i tak 1500 zł to nie dla każdego małe pieniądze.

    Cytuj
  • 30 gru 2010

    [quote=zbrojnik] pod pseunimem "zbrojnik " publikuję posty i pisze artykóły o tym systemie operacyjnym i Tablecie z Android firmy Eken ( R) . [/quote]
    Jak tam piszesz z takimi błędami to lepiej zamilcz...

    Cytuj
  • 30 gru 2010

    [quote=gość: andro] zbrojnik napisał/a:pod pseunimem "zbrojnik " publikuję posty i pisze artykóły o tym systemie operacyjnym i Tablecie z Android firmy Eken ( R) . Jak tam piszesz z takimi błędami to lepiej zamilcz... [/quote]
    Nie dziwi mnie taka odpowiedź . Krótko - znam reguły obowiązązujące w języku polskim i tam gdzie tego wymaga sytuacja - sprawdzam dokładnie swoje teksty . Wszystko po prostu zależy od sytuacji - a tam gdzie to nie jest konieczne pisanie tekstem łacińskim ( bez polskich znaków diakrytycznych ) jest po prostu szybsze ! Tak na marginesie - dzis się zastanawiałem po co w polskim języku są znaki diakrytyczne - najlepiej byłoby je usunąć i pisać wyrazy polskie bez tych znaków .

    Cytuj
  • 31 gru 2010

    Chyba nie załapałeś. Pisze się artykuły, a nie artykóły :P nie chodziło o brak znaków diakrytycznych, a o normalny błąd ortograficzny.

    Cytuj
  • 31 gru 2010

    [quote=nomad] Chyba nie załapałeś. Pisze się artykuły, a nie artykóły :P nie chodziło o brak znaków diakrytycznych, a o normalny błąd ortograficzny. [/quote] To też miałem miałem na myśli - tam gdzie tego nie wymaga chrakter wypowiedzi - nie sprawdzam za bardzo tekstu równiez pod wzgledem ortograficznym - wazne że wiadomo o co mi chodziło . Jest to tzw błąd formalny , który w niektórych przypadkach ( nazwiska , nazwy własne itp ) może mieć poważne konsekwencje i ja sobie zdaję z tego sprawę .

    Cytuj
  • 29 wrz 2011

    Jeszcze jedno wam powiem, że jesteście chyba naiwni skoro myślicie, że idąc do tych sklepów na Zatorskiej lub do Nike, Adidasa kupicie ciuchy które nie będą z Chin.... Taka jest prawda, że chińszczyzna zalewa cały świat i największe, najbardziej renomowane firmy, właśnie w Chinach otwierają swoje zakłady bo tam jest o wiele tańsza siła roboczy niż gdziekolwiek na świecie...

    1 Cytuj
  • 29 wrz 2011

    [quote=gość: miska] Jeszcze jedno wam powiem, że jesteście chyba naiwni skoro myślicie, że idąc do tych sklepów na Zatorskiej lub do Nike, Adidasa kupicie ciuchy które nie będą z Chin.... Taka jest prawda, że chińszczyzna zalewa cały świat i największe, najbardziej renomowane firmy, właśnie w Chinach otwierają swoje zakłady bo tam jest o wiele tańsza siła roboczy niż gdziekolwiek na świecie... [/quote]

    Włosi produkują Fiata Pandę Fiata 500 a także Ferrari czy Lamborgini. Myślę że potrafisz załapać o co mi biega, bo większych bzdur dawno nie czytałem :lol:

    Cytuj
  • 29 wrz 2011

    A i dodam jeszcze że jestem w posiadaniu butów Adidas wyprodukowanych w Chinach, które mają 8 lat i nadal wyglądają, gdy barachło bezfirmowe też z Chin rozleci się po 2 miesiącach takiego samego użytkowania. Jak to mówią ludzie mądrzy, tylko bogatego stać na kupowanie dziadostwa, które musi potem kupować co chwilę bo się rozlatuje.

    Cytuj

Odpowiedz