Forum » Myślenice

Ślub - ile to jest "co łaska"?

  • 24 paź 2018

    Witam,
    Czy ktoś ostatnimi czasy brał ślub w głównym kościele w Rynku? Ile daje się księdzu? Czy pieniądze daje się już na protokole czy dopiero przed samym ślubem? A co z organistą, kościelnym, siostrą zakonną?
    Byłabym wdzięczna za wszelkie informacje :)

    2 5 Cytuj
  • 24 paź 2018

    A może porozmawiać z duchownym i opłacić wszystko w walucie Watykańskiej "BÓG ZAPŁAĆ"

    9 5 Cytuj
  • 24 paź 2018

    minimalne kwoty :
    200 zł organista 200 zł kościelny 400 zł ksiądz

    5 3 Cytuj
  • 24 paź 2018
    Kasiek234 napisał/a:

    Witam,
    Czy ktoś ostatnimi czasy brał ślub w głównym kościele w Rynku? Ile daje się księdzu? Czy pieniądze daje się już na protokole czy dopiero przed samym ślubem? A co z organistą, kościelnym, siostrą zakonną?
    Byłabym wdzięczna za wszelkie informacje :)

    Ja znam stawke 500zl ale to było jakies 10 lat temu, słyszałam, ze teraz dają 700 choć ponoć bywają i tacy, którzy rzucają tysiącem :/ osobiście tego nie rozumiem.
    Organista weźmie jakieś 250, kościelny pewnie 150-200. Trzeba iść do nich osobno, powiedzą Ci ile się należy. Siostrze zakonnej płacisz, jeśli chcesz mieć ustrojony kościół. Nie jest to konieczne. Nie wiem jaka kwota.

    5 1 Cytuj
  • 24 paź 2018

    700 zl :o to I tak duzo jak dla samego księdza :(
    Proboszcz teraz też się zmienił więc może jest tu ktoś kto wie jak to wygląda u nowego proboszcza?

    6 2 Cytuj
  • 24 paź 2018

    Wszystko zależy od tego jaki slub. Jak rozścielony chodnik przez cały kościół to dodatkowa opłata. Oświetlony cały kościół czyli wszystkie żarówki to kolejna dopłata itd. i itd.

    1 4 Cytuj
  • 24 paź 2018
    Kasiek234 napisał/a:

    700 zl :o to I tak duzo jak dla samego księdza :(
    Proboszcz teraz też się zmienił więc może jest tu ktoś kto wie jak to wygląda u nowego proboszcza?

    Jak dla mnie to i 500 jest dużo, za niecałą godzinę "pracy".
    Ze swojej strony mogę polecić jedynie rezygnację ze ślubu kościelnego :) albo dać to 200 czy "co łaska" i liczyć na to, że będzie dobrze, chociaż słyszałam, ze jak pewna młoda wdowa z dwójką dzieci dała za mało na pogrzeb męża, to jej świateł w kosciele w ogóle nie zaświecili (ale to nie w Myślenicach).

    10 2 Cytuj
  • 24 paź 2018
    ZdolnaZDolnego napisał/a:

    chociaż słyszałam, ze jak pewna młoda wdowa z dwójką dzieci dała za mało na pogrzeb męża, to jej świateł w kosciele w ogóle nie zaświecili (ale to nie w Myślenicach).

    Jedna pani, drugiej pani......

    10 8 Cytuj
  • 24 paź 2018

    No co to za różnica światła czy po ciemku . Jedyna różnica ,że może po ciemku, bardziej przygnębiający jeszcze nastrój dla żałobników.

    4 2 Cytuj
  • 24 paź 2018

    Najtragiczniejsze jest w tym to, że teraz patrzy się na światła, na chodnik czy inne dekoracje, a najmniej na sam sakrament.
    Przecież nie ma przymusu brać ślubu w kościele. Można to zrobić w USC i też będzie ważne.

    7 1 Cytuj
  • Andrzej 24 paź 2018

    Najtragiczniejsze jest to, że tematem numer jeden jest: ile dać księdzu, a nie jak najlepiej się przygotować do sakramentu. Gdzieś księża się zgubili tutaj, a do kościoła wdziera się mamona. 13 lat temu, stawki były takie: koscielny/organista 50, ksiądz 300-1000, że średnią 500. Czasy trochę inne, bezrobocie wyższe, nie dobrobyt, jak obecnie ;)

    5 1 Cytuj
  • 25 paź 2018
    taki_gość napisał/a:

    Jedna pani, drugiej pani......

    Nie obawiaj się, nie przekazuje plotek. Mój mąż był na tym pogrzebie a rzeczona wdowa jest jego ciotką.
    Nie lubię udzielać szczegółów publicznie, ale widzę że klątwa Macierewicza każe Ci wszędzie szukać spisku, dlatego prostuję.

    4 2 Cytuj
  • 25 paź 2018
    taki_gość napisał/a:

    Najtragiczniejsze jest w tym to, że teraz patrzy się na światła, na chodnik czy inne dekoracje, a najmniej na sam sakrament.
    Przecież nie ma przymusu brać ślubu w kościele. Można to zrobić w USC i też będzie ważne.

    No pewnie, głupi ludzie przejmują sie, że w kościele ciemno, absolutnie nie można skrytykować pazerności i bezczelności księdza, który za wdowi grosz ceni odrobinę szacunku dla ludzi i samego sakramentu. Brawo za logikę.

    2 2 Cytuj
  • 25 paź 2018

    Na temat działalności kleru, nie powinno się dyskutować i morda w kubeł.
    Cytat z kościoła w niedzielę wyborczą "PAN UMIŁOWAŁ PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ"
    co należy rozumieć że datki na posługę kościelną są sprawiedliwe i prawne.
    Nikt tak jak kościół nie kocha "PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI", dlatego prawidłowość i wysokość datków nie podlega dyskusji, a w dzień wyborczy głosuj roztropnie tak aby w twoim głosowaniu było
    "prawo i sprawiedliwość."

    8 1 Cytuj
  • 25 paź 2018
    bono napisał/a:

    Na temat działalności kleru, nie powinno się dyskutować i morda w kubeł.
    Cytat z kościoła w niedzielę wyborczą "PAN UMIŁOWAŁ PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ"
    co należy rozumieć że datki na posługę kościelną są sprawiedliwe i prawne.
    Nikt tak jak kościół nie kocha "PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI", dlatego prawidłowość i wysokość datków nie podlega dyskusji, a w dzień wyborczy głosuj roztropnie tak aby w twoim głosowaniu było
    "prawo i sprawiedliwość."

    @bono już w innym wątku napisałem, że czytania na niedzielę t nie jest widzi mi się księdza, tylko jest coś takiego co nazywa się Kalendarzem liturgicznym http://niezbednik.niedziela.pl/liturgia
    te czytania są nie zmienne od Soboru Watykańskiego II i są powiązane z rokiem liturgicznym.
    Wyluzuj ....

    2 3 Cytuj
  • 25 paź 2018
    taki_gość napisał/a:

    @bono już w innym wątku napisałem, że czytania na niedzielę t nie jest widzi mi się księdza, tylko jest coś takiego co nazywa się Kalendarzem liturgicznym http://niezbednik.niedziela.pl/liturgia
    te czytania są nie zmienne od Soboru Watykańskiego II i są powiązane z rokiem liturgicznym.
    Wyluzuj ....

    Ok, ale nie we wszystkich kościołach takie czytanie było, bo w tym którym byłem ja, nic takiego nie było czytane.

    4 3 Cytuj
  • 25 paź 2018
    bono napisał/a:

    Ok, ale nie we wszystkich kościołach takie czytanie było, bo w tym którym byłem ja, nic takiego nie było czytane.

    Jeśli jesteś wyznawcą innego wyznania niż katolickie to zgadzam się z tym :)

    2 4 Cytuj
  • 25 paź 2018

    Organista i kościelny po 150zt ksiądz 300zt co łaska brutto ;) albo fige z makiem,ale wtedy nici ze ślubu :).

    1 Cytuj
  • 25 paź 2018
    KONSHVITZZ_666 napisał/a:

    Organista i kościelny po 150zt ksiądz 300zt co łaska brutto ;) albo fige z makiem,ale wtedy nici ze ślubu :).

    ksiądz nam oficjalnie powiedział że organiście o kościelnemu w Myślenicach daje się po 200 zł ...

    Cytuj
  • 25 paź 2018
    bono napisał/a:

    Ok, ale nie we wszystkich kościołach takie czytanie było, bo w tym którym byłem ja, nic takiego nie było czytane.

    Jako niewierząca do kościoła nie chodzę, ale pytałam teściów czy było coś takiego w kościele, w którym byli i również twierdzą, że nie. Pytanie czy w ogóle gdzieś było (?). Bono, czy to jest sprawdzone info?
    Od siebie powiem, że sprawdzone jest z wyborów parlamentarnych, kiedy w kościele z ust księdza na kazaniu moi teściowie usłyszeli "głosujcie prawnie i sprawiedliwie".

    1 1 Cytuj
  • 26 paź 2018

    Taka mam refleksje po filmie kler.
    Goście w sutannach powinni się żenić.
    Bo skazywanie ich na banicję w wioskach to wpychanie ich w dewiacje.
    Ani żony , rodziny, dzieci, obowiązków.
    To problem z zagospodarowaniem czasu wolnego, stad alkohol, nuda i maska na twarzy ze jestem wybrańcem wiec nie mogę pokazać ludzkiej prawdziwej twarzy. W małżeństwie musisz być sobą nie możesz robić za apostoła.

    10 4 Cytuj
  • 30 paź 2018

    Biorąc ślub kilkanaście lat temu dawało się księdzu 400-700 zł i tak po 150-200 organiście i kościelnemu.My daliśmy 200 księdzu i po 100 organiście i kościelnemu.Msza była piękna.Uważam że za godzinę pracy to wystarczająco.My na te 100 czy 200 zł musimy pracować ciężko cały dzień i jeżeli ksiądz by powiedział że mało to tak trzeba mu to wytłumaczyć.Osobiście uważam że i tak sakramenty powinny być za darmo.

    12 Cytuj
  • Janek Sal 23 lis 2018
    bono napisał/a:

    Taka mam refleksje po filmie kler.
    Goście w sutannach powinni się żenić.
    Bo skazywanie ich na banicję w wioskach to wpychanie ich w dewiacje.
    Ani żony , rodziny, dzieci, obowiązków.
    To problem z zagospodarowaniem czasu wolnego, stad alkohol, nuda i maska na twarzy ze jestem wybrańcem wiec nie mogę pokazać ludzkiej prawdziwej twarzy. W małżeństwie musisz być sobą nie możesz robić za apostoła.

    tez tak mnie się wydaje - bo jak to możliwe żeby młody zdrowy facet mając 20 lat szedł do seminarium wiedząc ze do konca życia będzie żył w celibacie. hormona nie wydłubiesz to jest w naturze .
    skończył by się problem z pedofilią , molestowaniem .
    Chyba ze młody zakłada że jest - spowiadam sie P>Bogu i wam bracia i siostry.............
    i na boku opiekunka ..

    5 Cytuj
  • 23 lis 2018

    Co łaska to jest 100 zł

    4 Cytuj
  • 19 lip 2020

    Ponawiam zapytanie, mam w tym roku ślub w kościele na zarabiu i kompletnie się nie orientuje ile się daje księdzu, kościelnemu, organiście i ministrantą :/ ?

    3 1 Cytuj

Odpowiedz