Forum » Myślenice

Walka ze smogiem - apel do Burmistrza.

  • 24 lis 2018

    Szanoweny Panie Burmistrzu!
    Kiedy wczoraj wieczorem wyszedlem na ulice Myślenic mialem uczucie jakbym stał nad wiaderkiemz popiołem. Myślenice już od jaiegoś czasu w wielu punktach pomiaru wyprzedzają Kraków w zakresie zanieczyszczenia powietrza a ilość chórób będąca tego skutkiem, zwłaszcza u dzieci jest zatrważająca. Nie wchodząc szczegóły, o których można porozmawaić z każdym lekarzem poziom zatrucia powietrza i trucia ludzi jest katastrofalny. Tymczasem smog nie był przedmiotem dyskusji w kampanii wyborczej ani o ile sobie dobrze przypominam walka z nim nie znalazła się w programie żadnego z kandydatów na stanowisko Burmistrza.
    Kiedy Kraków likwidował opał węglowy kilka lat temu, urzędujący wówczas były Burmistrz oświadczył, że Myslenice nie są jeszcze gotowe na likwidację pieców węglowych i nie zrobił nic z tym problemem. Być może mieszkańcy nie mają świadomości zagrożenia ale budzenie tej świadomości jest właśnie misją elit sprawujących eksponowane funkcje w samorządzie.
    SZANOWNY PANIE BURMISTRZU! DZIECI SĄ NAJWAŻNIEJSZE! - akcję pod takim sloganem prowadził w jednej ze spraw Radny z Pana ugrupowania. Proszę pozwolić powołać się na to hasło mnie, bedącemu rodziecem chorującego z powodu smogu dziecka i proszę rozpocząć działania w tym kierunku. Niezwłocznie!
    Wierzę, że pomimo katastrofalnej sytuacji finansowej w jakiej pozostawiono Gminę Myslenice znajdą się środki na uruchomienie tych działań.
    Proszę także użytkowników portalu Miasto-Info o poparcie.

    50 20 Cytuj
  • Pablo 24 lis 2018

    Popieram.
    To jakaś masakra jest. Zwłaszcza jak się ściemni.

    Do puki nie będzie obowiązku instalacji stałych czujników spalin w kominach z transmisją danych do miejsca kontroli stanu powietrza, to nic ludzi nie zmusi do zaprzestania spalania dziadostwa w swoich piecach.

    Z drugiej strony nie wiadomo, co tak na prawdę sprzedają na składach opału. Tam trzeba by zacząć chyba kontrolę. Nie do końca jestem przekonany, że aż tyle ludzi w mieście ma nierówno pod sufitem i sami się trują. Inna sprawa, że tych "nieświadomych" zawsze się znajdzie trochę.... A Myślenice otoczone górami, wiec syf utrzymuje się długo.

    Niestety stan samego powietrza jest łatwo wyczuwalny własnym nosem. Pytanie co wskazują czujniki i czy ktoś w ogóle na to zwraca uwagę?

    Z informacji ITV (lokalna TV internetowa) widać, że straż miejska coś tam działa w temacie kontroli, ale pytanie czy robią to skutecznie, a i sam problem może być trudny do zdiagnozowania, bo ta formacja nie pracuje po 22:00...

    18 8 Cytuj
  • 24 lis 2018

    Przy okazji zapraszam do sprawdzenia jak cudowne powietrze zostawia kotłownia ocieplajaca osiedla.

    20 3 Cytuj
  • 24 lis 2018

    Po co daleko szukać wystarczy chwilę wyjść na myślenicki rynek i popatrzeć na dymy wydobywające się z kominów w samym rynku.

    17 3 Cytuj
  • 24 lis 2018
    bzzy napisał/a:

    Szanoweny Panie Burmistrzu!
    Kiedy wczoraj wieczorem wyszedlem na ulice Myślenic mialem uczucie jakbym stał nad wiaderkiemz popiołem. Myślenice już od jaiegoś czasu w wielu punktach pomiaru wyprzedzają Kraków w zakresie zanieczyszczenia powietrza a ilość chórób będąca tego skutkiem, zwłaszcza u dzieci jest zatrważająca. Nie wchodząc szczegóły, o których można porozmawaić z każdym lekarzem poziom zatrucia powietrza i trucia ludzi jest katastrofalny. Tymczasem smog nie był przedmiotem dyskusji w kampanii wyborczej ani o ile sobie dobrze przypominam walka z nim nie znalazła się w programie żadnego z kandydatów na stanowisko Burmistrza.
    Kiedy Kraków likwidował opał węglowy kilka lat temu, urzędujący wówczas były Burmistrz oświadczył, że Myslenice nie są jeszcze gotowe na likwidację pieców węglowych i nie zrobił nic z tym problemem. Być może mieszkańcy nie mają świadomości zagrożenia ale budzenie tej świadomości jest właśnie misją elit sprawujących eksponowane funkcje w samorządzie.
    SZANOWNY PANIE BURMISTRZU! DZIECI SĄ NAJWAŻNIEJSZE! - akcję pod takim sloganem prowadził w jednej ze spraw Radny z Pana ugrupowania. Proszę pozwolić powołać się na to hasło mnie, bedącemu rodziecem chorującego z powodu smogu dziecka i proszę rozpocząć działania w tym kierunku. Niezwłocznie!
    Wierzę, że pomimo katastrofalnej sytuacji finansowej w jakiej pozostawiono Gminę Myslenice znajdą się środki na uruchomienie tych działań.
    Proszę także użytkowników portalu Miasto-Info o poparcie.

    Dziwne, SMOG był za Ostrowskiego, ciągnął się latami i jakoś nie przeszkadzał, nikt nie apelował na forum a teraz nagle staje się to problemem Burmistrza Szlachetki?!!!
    Proszę poszukać dyskusji o dotacji do piecy CO tu na forum i poczytać jak były burmistrz odnosił się do problemu. SMOG nie powstał wczoraj więc jest to scheda po "byłym" który jedyne co zrobił to zakupił "czujniki pomiaru" po preferencyjnych cenach i to nie dla kasy gminnej.
    Dla przypomnienia, ile można było zrobić w tym kierunku za 450 tysięcy złotych?

    26 24 Cytuj
  • 24 lis 2018

    Smogu i trujących substancji wywołujących raka dostarcza miastu także Smolarnia na Bysinie która rozrosła się w ciągu ostatnich lat kilkakrotnie. Mieszkańcy Bysiny od kilkunastu lat walczą o przeniesienie tego obiektu do strefy przemysłowej - na próżno. Przeważające wiatry zachodnie i tereny położone między górami powodują że wdychamy to świństwo nawet latem.

    23 5 Cytuj
  • 24 lis 2018
    Mysleniczanin007 napisał/a:

    Dziwne, SMOG był za Ostrowskiego, ciągnął się latami i jakoś nie przeszkadzał, nikt nie apelował na forum a teraz nagle staje się to problemem Burmistrza Szlachetki?!!!
    Proszę poszukać dyskusji o dotacji do piecy CO tu na forum i poczytać jak były burmistrz odnosił się do problemu. SMOG nie powstał wczoraj więc jest to scheda po "byłym" który jedyne co zrobił to zakupił "czujniki pomiaru" po preferencyjnych cenach i to nie dla kasy gminnej.
    Dla przypomnienia, ile można było zrobić w tym kierunku za 450 tysięcy złotych?

    IWlaśnie dlatego, że dokładnie znałem stosunek Macieja do problemu i wiedzialem, że apel do niego jest ślepym zaułkiem, zwracam się do nowego Burmistrza. Być może Pan Szlachetka wykaże większą wrażliwość w temacie smogu Drogi Mysleniczaninie 007.
    serdecznie pozdrawiam

    9 11 Cytuj
  • 24 lis 2018

    Skoro pojawia się temat smogu w Myślenicach, to ja mam pytanie dotyczące sposobu ogrzewania wybudowanych przez poprzedniego burmistrza obiektów np. Biblioteki, Muzeum, Orlików itd. Ciekawi mnie również jakie są źródła ich zasilania, tj. czy jest to tradycyjna energia elektryczna z "sieci" czy też jakieś formy energii odnawialnej np. promieniowanie słoneczne. Czy w trosce o czyste powietrze i obniżenie kosztów utrzymania zostały zastosowane w tych obiektach jakieś ekologiczne rozwiązania, np.
    fotowoltaika,
    http://systemy-fotowoltaika.pl/fotowoltaika/
    https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/solarne-dachowki-tesli-ruszyla-sprzedaz/zgk0nyr
    pompy ciepła,
    http://www.hoval.pl/blog/pl/obalamy-7-mitow-dotyczacych-pomp-ciepla
    rekuperacja,
    https://www.rekuperatory.pl/rekuperacja
    panele słoneczne,
    http://systemy-fotowoltaika.pl/panele-sloneczne/

    7 7 Cytuj
  • 24 lis 2018

    Jeśli chodzi o poprawę sytuacji na większą skalę, to ruszył program "Czyste powietrze"

    https://www.bankier.pl/wiadomosc/Czyste-powietrze-doplaty-do-wymiany-okien-i-ocieplenia-domow-Jak-zlozyc-wniosek-w-nowym-programie-7617923.html

    "(...) Na co i dla kogo pieniądze z programu „Czyste powietrze”

    U podstaw nowego programu leży walka z nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza. Pieniądze są przeznaczone na prace mające na celu poprawę efektywności zarządzania energią w gospodarstwach domowych, a w efekcie zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne.

    O dopłaty mogą ubiegać się ich osoby fizyczne:

    właściciele i współwłaściciele już istniejących domów jednorodzinnych,
    osoby posiadające zgodę na rozpoczęcie budowy nowego budynku jednorodzinnego.

    Pieniądze mogą pomóc w wymianie, zakupie i montażu źródeł ciepła oraz termomodernizacji, co w praktyce oznacza możliwość sfinansowania m.in.:

    ocieplenia domu,
    wymiany okien i drzwi,
    montażu lub modernizacji instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody,
    wymiany starego, wysokoemisyjnego kotła grzewczego na paliwo stałe,
    instalacji odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznej),
    montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. (...)"

    9 2 Cytuj
  • 24 lis 2018

    I jeszcze apel do Policji aby eliminowała stare trupy z ulic , które masakrycznie kopcą

    13 8 Cytuj
  • 24 lis 2018

    Zobaczcie na to:
    zdjecie

    Normy przekroczone prawie 10 razy.

    13 Cytuj
  • 25 lis 2018
    bzzy napisał/a:

    Szanoweny Panie Burmistrzu!
    Kiedy wczoraj wieczorem wyszedlem na ulice Myślenic mialem uczucie jakbym stał nad wiaderkiemz popiołem. Myślenice już od jaiegoś czasu w wielu punktach pomiaru wyprzedzają Kraków w zakresie zanieczyszczenia powietrza a ilość chórób będąca tego skutkiem, zwłaszcza u dzieci jest zatrważająca. Nie wchodząc szczegóły, o których można porozmawaić z każdym lekarzem poziom zatrucia powietrza i trucia ludzi jest katastrofalny. Tymczasem smog nie był przedmiotem dyskusji w kampanii wyborczej ani o ile sobie dobrze przypominam walka z nim nie znalazła się w programie żadnego z kandydatów na stanowisko Burmistrza.
    Kiedy Kraków likwidował opał węglowy kilka lat temu, urzędujący wówczas były Burmistrz oświadczył, że Myslenice nie są jeszcze gotowe na likwidację pieców węglowych i nie zrobił nic z tym problemem. Być może mieszkańcy nie mają świadomości zagrożenia ale budzenie tej świadomości jest właśnie misją elit sprawujących eksponowane funkcje w samorządzie.
    SZANOWNY PANIE BURMISTRZU! DZIECI SĄ NAJWAŻNIEJSZE! - akcję pod takim sloganem prowadził w jednej ze spraw Radny z Pana ugrupowania. Proszę pozwolić powołać się na to hasło mnie, bedącemu rodziecem chorującego z powodu smogu dziecka i proszę rozpocząć działania w tym kierunku. Niezwłocznie!
    Wierzę, że pomimo katastrofalnej sytuacji finansowej w jakiej pozostawiono Gminę Myslenice znajdą się środki na uruchomienie tych działań.
    Proszę także użytkowników portalu Miasto-Info o poparcie.

    Dla czego piszesz do Burmistrza na Miasto-info ? miej jaja i napisz oficjalnie Burmistrz Urzęduje w Rynku w Urzędzie Miasta.

    19 7 Cytuj
  • 25 lis 2018

    Tak szczerze to wydaje mi się że jest ciche przyzwolenie na smog z komina. Wystarczy przejechać się przez Myślenice oraz cały powiat by bez problemu zauważyć trucieli którzy sobie funkcjonują sobie od lat niepokojeni jak gdyby nigdy nic.

    Moim zdaniem to trzeba jeździć i dawać kary na opamiętanie. Najpierw małe na ostrzeżenie, później coraz większe doputy dany właściciel nie zrobi coś z tym.

    Nie chodzi mi by terroryzować wszystkich ludzi palących węglem, bo różne są sytuacje materialne. Ale jeśli ktoś nawet ma stary piec, pali przyzwoitym węglem i robi to UMIEJĘTNIE (patrz spalanie górne http://czysteogrzewanie.pl/ ) to naprawdę ilość tego smogu jest niska. Tymczasem z domów niektórych właścicieli wychodzi jeden wielki słup dymu a oni sobie nic z tego nie robią. Palą "Bóg wie czym" i "Bóg wie w jaki sposób", zatruwają samych siebie, zatruwają otoczenie i wydaje im się że jest to normalne. Takie coś to jest patologia i powinno się tępić, bo to co ci właściciele zaoszczędzą na ogrzewaniu to reszta społeczeństwa wyda na leczenie dróg oddechowych.

    14 3 Cytuj
  • 25 lis 2018
    seba napisał/a:

    Dla czego piszesz do Burmistrza na Miasto-info ? miej jaja i napisz oficjalnie Burmistrz Urzęduje w Rynku w Urzędzie Miasta.

    Drogi Sebo!
    Pisząc na forum liczę, że nie będzie to list jednej osoby.

    10 3 Cytuj
  • 25 lis 2018
    bzzy napisał/a:

    Drogi Sebo!
    Pisząc na forum liczę, że nie będzie to list jednej osoby.

    Nie będzie bo na forum pisze się posty A nie listy . Można tu rozmawiać dyskutowac na wybrane tematy A nie pisać do Burmistrza

    9 7 Cytuj
  • 25 lis 2018
    seba napisał/a:

    Nie będzie bo na forum pisze się posty A nie listy . Można tu rozmawiać dyskutowac na wybrane tematy A nie pisać do Burmistrza

    Więc dyskutuj.

    6 5 Cytuj
  • 25 lis 2018

    Nad czym ? Nie jesteś 1 osobą która założyła temat o jakości powietrza poszukaj a znajdziesz sam pisałem w podobnym temacie kilka razy.

    4 8 Cytuj
  • 25 lis 2018
    bzzy napisał/a:

    IWlaśnie dlatego, że dokładnie znałem stosunek Macieja do problemu i wiedzialem, że apel do niego jest ślepym zaułkiem, zwracam się do nowego Burmistrza. Być może Pan Szlachetka wykaże większą wrażliwość w temacie smogu Drogi Mysleniczaninie 007.
    serdecznie pozdrawiam

    Zgadzam się w 100%, jednak gdybyś wyjaśnił to w w swoim pierwszym poście, moja reakcja byłaby zgoła inna. Pragnę jednak z dużą przykrością zauważyć że na dzień dzisiejszy jest to problem drugo lub też trzecio planowy.
    Proponuję opracowanie informacji które podała wyżej Luna (dziękuję) a nawet skorzystanie z jej doświadczenia i wystosowanie oficjalnej petycji do Rady Miasta.
    W tym przypadku powinnismy uderzać bezpośrednio do swoich radnych, przecież wybraliśmy ich właśnie po to by rozwiązywali nasze problemy. Niech pokażą po co tak naprawdę pchali się do tej Rady Miasta.

    7 1 Cytuj
  • 25 lis 2018

    A ja mam pytanie, gdzie i jak (nr telefony, mail...) można zgłaszać interwencje, w kwestii palenia w piecach śmieciami?

    10 4 Cytuj
  • 25 lis 2018

    Maciek dba o ekologie jak nikt ! Przeciez to myśliwy , grzybiorz i sportowiec.

    8 4 Cytuj
  • 26 lis 2018
    m_markos napisał/a:

    Tak szczerze to wydaje mi się że jest ciche przyzwolenie na smog z komina. Wystarczy przejechać się przez Myślenice oraz cały powiat by bez problemu zauważyć trucieli którzy sobie funkcjonują sobie od lat niepokojeni jak gdyby nigdy nic.

    Moim zdaniem to trzeba jeździć i dawać kary na opamiętanie. Najpierw małe na ostrzeżenie, później coraz większe doputy dany właściciel nie zrobi coś z tym.

    Nie chodzi mi by terroryzować wszystkich ludzi palących węglem, bo różne są sytuacje materialne. Ale jeśli ktoś nawet ma stary piec, pali przyzwoitym węglem i robi to UMIEJĘTNIE (patrz spalanie górne http://czysteogrzewanie.pl/ ) to naprawdę ilość tego smogu jest niska. Tymczasem z domów niektórych właścicieli wychodzi jeden wielki słup dymu a oni sobie nic z tego nie robią. Palą "Bóg wie czym" i "Bóg wie w jaki sposób", zatruwają samych siebie, zatruwają otoczenie i wydaje im się że jest to normalne. Takie coś to jest patologia i powinno się tępić, bo to co ci właściciele zaoszczędzą na ogrzewaniu to reszta społeczeństwa wyda na leczenie dróg oddechowych.

    To, że komuś leci gęsty dym z komina nie oznacza, ze pali śmieciami. To zależy od sposobu palenia. Wiele osób źle pali, w sposób "od spodu" zasypując rozpaloną podpałkę od wierzchu miałem, co powoduje "duszenie" ciepła i taki właśnie paskudny dym. Powinno się palić "od wierzchu", ale ludzie tego nie rozumieją i bezsensownie się tego obawiają, podczas gdy jest to sposób efektywniejszy i mniej kopcący.

    Co do tematu: bodaj dwa lub trzy lata temu był program dopłat do fotowoltaiczne, wcześniej do solarów. Nie mówcie więc, że nic nie robiono. Wnioski rozeszły się w ciągu 3 dni jak świeżej bułki. Dopłaty były wysokie, z tego co pamiętam min 60%.
    Mój apel do nowego burmistrza jest taki, aby powalczył o kolejne fundusze na ten cel.

    9 1 Cytuj
  • 26 lis 2018
    zagroda napisał/a:

    Smogu i trujących substancji wywołujących raka dostarcza miastu także Smolarnia na Bysinie która rozrosła się w ciągu ostatnich lat kilkakrotnie. Mieszkańcy Bysiny od kilkunastu lat walczą o przeniesienie tego obiektu do strefy przemysłowej - na próżno. Przeważające wiatry zachodnie i tereny położone między górami powodują że wdychamy to świństwo nawet latem.

    hmm....strefa przemyslowa too ul.SLOWACKIEGO i sasiadujace z nia K.WIELKIEGO,a tam pelno i gesto od budynkw mieszkalnych.Wiec jednym zabrac -drugim dac.......

    5 2 Cytuj
  • 26 lis 2018

    Ogniwa fotowoltaniczne i solary to chyba nie jest wyjście na ogrzewanie domu w zimie...

    3 3 Cytuj
  • 26 lis 2018
    Nie_lubie_dziadostwa napisał/a:

    A ja mam pytanie, gdzie i jak (nr telefony, mail...) można zgłaszać interwencje, w kwestii palenia w piecach śmieciami?

    niewiele to daje.Zglosilem kiedys,przyjechala wieczor straz miejska,odwiedzili sasiadow w kolo,dowiedzieli sie kto i nic nie zrobili bo bidna rodzina...................a niekoniecznie

    2 2 Cytuj
  • 26 lis 2018

    Nie sądzę, żeby ktoś w urzędzie reagował na pojedyncze skargi lub wnioski. Odnosząc się do zarzutów dotyczących faktu, że temat już był uważam, że trzeba go cały czas podnoscić ponieważ problem nie znika, a wręcz narasta. Mentalność urzędów jest taka, że załatwiają sprawy priorytetowe politycznie dla siebie, oparte na przemiale środków, na których mogą zarobić albo opłacone przez lobbystów. I jeszcze te, ktore mają upierdliwych i licznych monitentów - ludzi, ktorzy meczą Urzędników wykorzystując KPA, media etc Pojedynczy człowiek nie może nic chyba, że jest rentierem i prawnikiem w jednej osobie. Dlatego warto cały czas wracać do problemu, sygnalizować go budząc wrażliwość i zainteresowanie a nawet sprzeciwy. Temat musi być obecny, żeby ktoś z Urzędu pojał jego ważność. Dla wielu ludzi mieszkających w Krakowie informacja od lekarza jest taka, że ze względu na problemy zdrowotne dzieci wywołane smogiem warto pomyśleć o zmianie miejsca zamieszkania. . W Myslenicach takie zalecenia byłyby traktowane jako abstrakcyjne jednak zanieczyszczenie smogowe Myślenic jest już wiekszę niż Krakowa. Wczoraj był kolejny wieczór jak z popielnika. Ciężkie mgły i brak wiatru powodują, że na zewnątrz jest jak w środu wygaszonego pieca. Śmierdzi koksem i kwaśną sadzą.

    4 3 Cytuj

Odpowiedz