Forum » Myślenice Budujemy dom - jak postawić w miarę niedrogi dom

 • 27.01.2016 - 15:43
  Wiadomo, tani w budowie dom, to dom "stodoła", bez podpiwniczenia, bez udziwnień, lukarny, jaskółki, balkony, wykusze itd to wszystko podnosi koszty, ale i upiększa, coś za coś.
  Pytanie do budujących: Jakie macie sposoby na oszczędności przy budowaniu domu? Na materiałach wiadomo, raczej nie powinno się oszczędzać, ale czasem są materiały o podobnych parametrach a różnica w cenie znacząca (jakie? ktoś ma doświadczenia dobre/złe?), duże oszczędności wiadomo przynosi praca własna. Słyszeliście może taką historię, że jeden gość dał ogłoszenie, że będzie kupował okna do domu i szuka chętnych do przyłączenia się. Skrzyknęło się kilku ludzi i zamiast 10 okien gość kupił 100 i dostał bardzo duży upust. Inny znów robił za pomocnika u jakiegoś budującego się a potem zamiana. Nie wiem, czy odkupowanie konkretnych materiałów, które komuś zostały po budowie to dobry pomysł? Może warto się wymienić doświadczeniem i wpisać tu trochę rad, które przydadzą się tym którzy są na początku tej drogi? Ktoś się pochwali jak postawił dom i nie wydał majątku tylko trochę mu go zostało ;) ? Możecie polecać materiały/ firmy.
  Może stworzymy tu kosztorys dla 120m2 domu? Chyba taki jest teraz w miarę popularny.
  9 12 Cytuj Zgłoś
 • 29.01.2016 - 10:17
  polecam firmę która zajmie się wszystkim:
  Vergo Projekt Myślenice
  5 32 Cytuj Zgłoś
 • 29.01.2016 - 10:49
  Kup namiot w decatlonie, wyjdzie ci najtaniej.
  32 38 Cytuj Zgłoś
 • 29.01.2016 - 12:58
  Polecam zmienić forum z tym zapytaniem. Powyższe dwa komentarze o tym świadczą najlepiej - jeden to reklama firmy a drugi w ogóle poniżej poziomu i do tego 6 lajków.

  Na dużym forum budowlanym są już odpowiedzi na Twoje pytanie.
  Powodzenia w budowie!
  40 7 Cytuj Zgłoś
 • 29.01.2016 - 18:29
  Odsyłam na forum murator. Kupa pomocnych informacji. W tym dużo info o różnych rzeczach zrobionych "tymi ręcoma" (żargon na własnego amatorskiego wykonania). Baaaardzo pomocne forum.
  10 3 Cytuj Zgłoś
 • 04.02.2016 - 16:40
  Ile kosztuje u nas zebranie wszystkich dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę i po ile chodzą projekty indywidualne w Myślenicach i okolicach? Co region to inne ceny. W pewnej miescowości projekt 10-15tys, ale już 100km w bok i ceny 5-8tys.
  4 4 Cytuj Zgłoś
 • 04.02.2016 - 19:33
  Polecam braci Hanuszek z Krzczonowa
  Bardzo fajne chłopaki i zgrana ekipa, a co najważniejsze nie musisz stać i pilnować na każdym kroku.
  Przynajmniej u mnie tak było 4 lata temu.
  8 10 Cytuj Zgłoś
 • jeden język a dwoje uszu 04.02.2016 - 21:46
  Aby postawić niedrogo dom i dobrze to trzeba się dobrze znać samemu na budowlance, albo mieć takową zaufaną osobę w rodzinie lub wśród przyjaciół. No i jeszcze cały czas pilnować co się dzieje na budowie. Niestety zwykle jest to nie realne.
  Mój kolega czytał dużo o tym jak się buduje dom, nie po to aby samemu to robić, ale aby majstrów przypilnować.
  6 2 Cytuj Zgłoś
 • 04.02.2016 - 23:01
  zapytaj myśleninaczyna 007 on się na wszystkim zna najlepiej
  5 15 Cytuj Zgłoś
 • Tom 05.02.2016 - 8:05
  Alternatywą jest budowa domu w technologii szkieletowej, tzw kanadyjski. Kilka takich domów powstało w naszej gminie, bysina, jasienica, siepraw, myslenice, głogoczów. Jest to tak naprawde jedyne rozsądne rozwiązanie aby wybudować dom 'pod klucz' zakładając ok 100 m2 w kwocie ok. 290 000. Gdzie porównywalny koszt przy domu murowanym wynosi dużo dużo więcej.
  1 6 Cytuj Zgłoś
 • 05.02.2016 - 10:15
  Dom pod klucz 140m2 metodą tradycyjna to koszt 300 000 w tej cenie zawarte już są przyłącza do sieci energetycznej, wodociągowej i gazowej oraz wszystkie papierkowe formalności. Receptą na wybudowanie "tanio" jest szukanie wykonawców przez np. wysyłanie e-maili z zapytaniami i dzwonienie do każdego z zapytaniem o dany etap budowy. Ceny różnią się diametralnie, wystarczy poświęcić trochę czasu i można znaleźć naprawdę dobrą ofertę. Pozdrawiam!
  10 4 Cytuj Zgłoś
 • Tom 05.02.2016 - 13:32
  Sinski napisał/a:
  Dom pod klucz 140m2 metodą tradycyjna to koszt 300 000 w tej cenie zawarte już są przyłącza do sieci energetycznej, wodociągowej i gazowej oraz wszystkie papierkowe formalności. Receptą na wybudowanie "tanio" jest szukanie wykonawców przez np. wysyłanie e-maili z zapytaniami i dzwonienie do każdego z zapytaniem o dany etap budowy. Ceny różnią się diametralnie, wystarczy poświęcić trochę czasu i można znaleźć naprawdę dobrą ofertę. Pozdrawiam!
  To prawda Sinski - ja wypytując o koszt robocizny za fundamenty - jedna firma różniła się od drugiej o 5000 zł !!!
  Pytajcie, dzwońcie szukajcie a oszczędzicie ;)
  3 1 Cytuj Zgłoś
 • 06.02.2016 - 14:02
  Zgadzam sie z przedmowca. Sama w listopadzie 2014 wprowadzilam sie do kanadyjki. Koszt wybudowania takiego domu dużo niższy niz murowanego. My jestesmy bardzo zadowoleni. No i czas budowy dużo krótszy. W naszym przypadku nie licząc fundamentow to dom postawili w 5 dni(od poniedzialku do piątku). Z tym ze przy budowie takiego domu trzeba wszystko wczesniej bardzo dobrze zaplanowc tzn na danym etapie prac musza wejść wszyscy instalatorzy którzy tez maja ograniczony czas na wykonanie swojej pracy
  1 2 Cytuj Zgłoś
 • 07.02.2016 - 19:31
  Powtorze pytanie, bo intrresuje mnie ta kwestia: Ile kosztuje w Myslenicach czy okolicach zebranie wszystkich dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę i po ile chodzą projekty indywidualne?
  1 Cytuj Zgłoś
 • 07.02.2016 - 20:40
  Zebranie dokumentów to przede wszystkim koszt zdrowia psychicznego, szczególnie gdy przeszkadzają życzliwi sąsiedzi. Projekt indywidualny - precyzyjnie nie do określenia, zależy od apetytu architekta, ilości uzgodnień branżowych. Spokojnie może połknąć ok. 10 tys. pln i więcej.
  Odnośnie kosztów robocizny i materiałów niejednokrotnie znaczna oszczędność na starcie odbija się czkawką po jakimś czasie.
  W pierwszym tygodniu prac na budowie usłyszałem taką mądrość ludową: że budowy domu nie życzy się najgorszemu wrogowi. Chyba coś w tym jest.
  I jeszcze jedno, że dla siebie to się buduje trzeci dom. W reinkarnację nie wierzę więc mi to nie grozi, no i nerwowo bym tego chyba nie wytrzymał.
  Każdemu kto zaczyna życzę wytrwałości bo warto
  7 1 Cytuj Zgłoś
 • jeden język a dwoje uszu 07.02.2016 - 22:44
  Sinski napisał/a:
  Receptą na wybudowanie "tanio" jest szukanie wykonawców przez np. wysyłanie e-maili z zapytaniami i dzwonienie do każdego z zapytaniem o dany etap budowy. Ceny różnią się diametralnie, wystarczy poświęcić trochę czasu i można znaleźć naprawdę dobrą ofertę. Pozdrawiam!
  Tylko obawiam się że jakość wykonania tez różni się diametralnie, a niektóre pierdoły odbijają się potem przez lata w kosztach utrzymania i komforcie mieszkania. A żeby mieć tanio i dobra jakość wykonania to trzeba się znać, aby pilnować oraz potrafić sprawdzić jak robiła dana ekipa inne budowy

  Przykładowo szwagier polecał mi ekipę która u niego ocieplała dom. Mówił robią szybko i tanio. No ok, ale jak zacząłem czytać po internecie instrukcje i oglądać filmiki to się skapłem że parapety osadzili mu tak jak jest szybko, a nie prawidłowo. Skutek: woda spływająca podczas większego deszczu może spływać po części pod ocieplenie przez niewielkie nieszczelności przy parapecie. A skoro parapety które widać tak osadzili, to co z tym czego nie widać?
  6 1 Cytuj Zgłoś
 • 08.02.2016 - 8:09
  Zgadzam się, ekipy budowlane są jakie są, ale można poczytać np. "muratora" lub jak kto woli informacje na stronach internetowych. Podjechać na budowę gdzie dana ekipa pracuje. Można się dokształcić lub wydać parędziesiąt tysięcy więcej na gotowy dom.
  1 Cytuj Zgłoś
 • 09.02.2016 - 12:29
  Jeśli ktoś planuje budowę lub jest w trakcie to służę pomocą, pomogę zorganizować materiał, wyszukać dobra ekipę budowlaną, zebrać oferty na każdy etap budowy. Jestem na bieżąco z cenami ze składów budowlanych, wiem na którym warto kupić różne materiały i nie zbankrutować.
  2 2 Cytuj Zgłoś
 • 26.02.2016 - 16:36
  Na budowie nigdy nie wystąpią razem te trzy przymiotniki: tanio, szybko i dobrze.
  Tanio i szybko
  Szybko i dobrze
  Dobrze i tanio
  7 1 Cytuj Zgłoś
 • 02.03.2016 - 14:12
  hawajka napisał/a:
  Na budowie nigdy nie wystąpią razem te trzy przymiotniki: tanio, szybko i dobrze.
  Tanio i szybko
  Szybko i dobrze
  Dobrze i tanio


  Oby tylko nie było tak:

  Tanio i szybko... się zwinęła ekipa...
  Szybko i dobrze... że już ich nie ma na budowie.
  Dobrze i tanio ... mnie kosztowała ta nauczka

  Resztę sobie sami dośpiewajcie.
  Prawda jest taka, że jeśli ktoś nie pracuje w branży budowlanej, to zawsze jest szansa, że Cię zrobią w ciula, bo pojęcia nie masz jak to ma być zrobione. Polecam mieć dobrego kierownika budowy, który będzie faktycznie doglądał budowy, a nie tylko figurował na papierze. Do tego jak macie jeszcze ojca czy teścia budowlańca, to macie tak na prawdę skarb. Nie dajcie mu nic robić na budowie (niech nie pracuje) ale niech się przygląda temu co robią budowlańcy. Koszty to już inna sprawa... Nie ma dwóch jednakowych budów, wiec nie da się jednakowo wycenić takich prac. To kwestia indywidualna. Ale nie dajcie się nabrać na niskie ceny usług budowlanych i ekipy z internetu. Wszystko można, ale najpierw niech Wam pokażą, co do tej pory zbudowali. Pojedźcie i porozmawiajcie z inwestorem dla którego pracowali. Niech oceni ekipę, potem dopiero zabierajcie się za rozmowy z tym wykonawcą.

  Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że nie wszyscy chcą Was oszukać. Są ludzie, którzy się urodzili po to by pracować w budownictwie i wiedzą po co do pracy przychodzą. Mają ogromne doświadczenie i nie raz mogą Wam dobrze podpowiedzieć jak wykonać pewne rzeczy, żeby jeszcze zwiększyć funkcjonalność Waszego domu. Takich ludzi trzeba szanować i trochę im zaufać. No i oczywiście trzeba im zapłacić... :-)

  Teraz druga strona medalu czyli Inwestor. Tu też nie jest kolorowo. Zwyczajnie są ludzie, którzy nie umieją liczyć. Zabierają się za budowę bez pojęcia o matematyce. I o ile można budować nie znając się na budowlance, to ktoś, kto się za to zabiera bez odpowiednich środków finansowych i dodatkowo bez pojęcia jak to policzyć to, tak na prawdę ma bardzo małe szanse, że zbuduje coś trwałego i niezawodnego. A taki chyba powinien być ten wymarzony dom...? Polecam do projektu dokupić kosztorys inwestorki. To na prawdę pomoże oszacować (przynajmniej wstępnie) ile potrzeba pieniędzy aby zbudować to wymarzone gniazdko. A jak będziecie gospodarni, działać z głową, nie niszczyć materiału (np. desek) to jest szansa, że dojdziecie do końca i będziecie się cieszyć własnym domkiem. W takiej sytuacji jest czasami odwrotnie - ludzie często narzekają na ekipy budowlane. Ale ekipy budowlane równie często narzekają na inwestorów. Niemniej ostrzegam - droga jest trudna i wyboista...

  Oczywiście jak się ktoś nie czuje na siłach zawsze może zlecić wykonanie takiego zadania jakiejś sprawdzonej firmie budowlanej. Wtedy określa się zakres wszystkich prac na podstawie projektu i zawsze można dojść do porozumienia. Natomiast oszczędności tutaj nie znajdziecie. Inna sprawa, że taki wykonawca odpowiada za całość robót i musi sobie zorganizować wszystkie zakresy prac. Począwszy od instalatorów, a skończywszy na przeglądach kominowych. Was tak na prawdę nic już wtedy nie interesuje. Droga łatwiejsza, pewniejsza ale i... kosztowniejsza.

  Wybór należy podjąć samemu... ;-)
  3 1 Cytuj Zgłoś
 • 18.05.2016 - 11:08
  Nie ma co szukać niepewnych producentów. Ja mam okna oknoplast i montowałam z OKNO KONCEPT i jestem bardzo zadowolona. Polecam porozmawiać z Radkiem Piszczkiem – tel 12 290 70 98.
  19 Cytuj Zgłoś
 • 14.09.2016 - 14:36
  Jeśli chcemy oszczędzać na budowie domu, to najlepiej zacząć od samego początku - wybór projektu. Niestety jeśli nas budżet jest ograniczony, to i my musimy ograniczyć się raczej do projekty typowego, ewentualnie wprowadzić w niego małe zmiany. Polecam Ci projekt z http://hs-projekt.pl/ Natomiast jeśli chodzi o oszczędzanie podczas budowy - tutaj czasem niestety nie możemy postawić na najtańszy materiał - wszystko ma swoją wytrzymałość i odporność, a nie chcemy zbudować domu, który będzie się rozsypywał. Inną drogą, aby oszczędzić na budowie domu, będzie robienie części prac na własną rękę, ale jakie to będą prace zależy od naszych umiejętności i wiedzy.
  1 2 Cytuj Zgłoś
 • 14.09.2016 - 19:46
  Prawda jest taka ,a wiem to sama po sobie. Też chciałem tanio i oszczędnie bo było mało kasy. Dom wybudowałam bez piwnic , bez balkonów instal. elektryczną tez oszczędnie tylko po jednym gniazdku w pokoju i wiele innych osczędności za które dziś po latach żałuje. Teraz chcący przebudowywać i ulepszać lepiej postawić nowy dom niż ruszać i burzyć jak się mieszka.
  4 Cytuj Zgłoś
 • jeden język a dwoje uszu 14.09.2016 - 21:41
  A ja do znudzenia powtarzam: -nie są wiarygodne opinie osób, które już w pierwszym swoim poście na forum polecają konkretną firmę!
  5 1 Cytuj Zgłoś
 • 16.11.2017 - 23:42
  szukaj w necie różnych przydatnych i tańszych rozwiązań. Przy czym pamiętaj, że skąpy dwa razy traci... czasem warto jednak zapłacić trochę więcej ale mieć pewność, że jakość jest ok. Popatrz sobie np na artykuły na https://www.abc-budowy.com.pl/ i innego typu podobne portale bo według mnie to jest odpowiednie kompendium wiedzy
  3 Cytuj Zgłoś
 • 17.11.2017 - 12:48
  Kup Kampera, będzie wash & go!
  2 Cytuj Zgłoś
 • 17.11.2017 - 17:41
  Dobry pomysł to zapytać kogoś bliskiego, kto budował. Z drugiej jednak strony należy mieć świadomość, że rzadko się zdarza, żeby były dwa takie same domy.

  Jednak jest to jakaś myśl, żeby poszukać domu istniejącego, który nam się podoba i zapytać jego właścicieli, jak się to ma do kosztów budowy. Pytanie tylko czy usłyszycie prawdę... ;-)
  1 Cytuj Zgłoś
 • 17.11.2017 - 20:10
  darson44 napisał/a:
  szukaj w necie różnych przydatnych i tańszych rozwiązań. Przy czym pamiętaj, że skąpy dwa razy traci... czasem warto jednak zapłacić trochę więcej ale mieć pewność, że jakość jest ok. Popatrz sobie np na artykuły na https://www.abc-budowy.com.pl/ i innego typu podobne portale bo według mnie to jest odpowiednie kompendium wiedzy
  Dobrze że tylko wg. ciebie bo te portale to stek bzdur. Papier wszystko przyjmie. Aby się dowiedzieć o kosztach budowy należy zrobić wycenę takiego budynku i pytać inż. aby doradzili jak można obniżyć koszty budowy nie zwiększając kosztów utrzymania takich domów.
  1 Cytuj Zgłoś
 • 18.11.2017 - 14:45
  cpv1 napisał/a:
  Dobrze że tylko wg. ciebie bo te portale to stek bzdur. Papier wszystko przyjmie. Aby się dowiedzieć o kosztach budowy należy zrobić wycenę takiego budynku i pytać inż. aby doradzili jak można obniżyć koszty budowy nie zwiększając kosztów utrzymania takich domów.
  BRAWO !
  Jednak są jeszcze ludzie, którzy potrafią konstruktywnie myśleć...
  Bardzo dobry komentarz. Zwłaszcza część dotycząca obniżenia kosztów budowy.
  Czytać i stosować. Wyjdzie Wam tylko na dobre. :-)
  1 Cytuj Zgłoś
 • 21.12.2017 - 12:26
  Najwazniejszy jest projekt pod katem dobrego rozpalnowania powierzchni bo dom to nietylko koszt budowy ale rowniez pozneij utrzymania! W czasie projektu nalezy tez zwrocic uwage na dobor materialow bo programy projektowe czesto narzucaja swoje a zamienniki z innych producentow spelniajace te same normy moga byc duzo tansze. Ostatnia sprawa to wybor ekipy i skladu choc najtaniej bedzie jesli damy ekipie tez zarobic na materialach bo doswiadczone maja wlasne rabaty z ktorymi moga sie z nami podzielic jesli od poczatku bedziemy sprawe przedstawiac uczciwie , bo najgorzej jesli bedzemy chciali oszczedzic na koncu. Pisze to praktyk z 19 letnim doswiadczeniem tak jako wykonawca jak i inwestor. Jak ktos wyzej napisal nie da sie polaczyc dobrze i tanio z prostej przyczyny na dobrze treza poswiecic odpowiednia ilosc czasu , mozna jednak polaczyc dobrze i szybko jesli wykonawca jest doswiadczony , ma ceche skrupulatnosci i zorganizowania , na to trezba zwracac uwage . Niejednokrotnie zdarza mi sie do dzis uslyszec , ze moja oferta jest najtansza mimo , ze lata kiedy dawalem ceny zeby miec ciaglosc pracy dawno sie skonczyly i teraz mam ten dar od Boga, ze moge wybierac u kogo i co wykonam , a u stalych klientow ktorzy zawsze beda mieli pierwszenstwo mam wolna reke i nawet nie okreslamy szczegolowo kosztow bo mamy do siebie zaufanie , ale do tego potrzebna jest jeszcze jedna blacha cecha - uczciwosc. Pozdrawiam
  ps. W razie checi porady kraks7@gmail.com te sa u mnie zawsze bezplatne o ile tylko mnie nic nie kosztuja, tylko udzielane w miare wolnego czasu.
  3 Cytuj Zgłoś
 • 05.01.2018 - 8:22
  Jak niedrogi to metraż powinien być mały. Ale nie wiem czy sens jest budować taką małą kiltkę jak to ma być miejsce, w którym spedzimy spora część swojego życia. Ja wolę postawić jednak większy dom i jak będzie trzeba to wezme jakiś kredyt albo pożyczkę u moich rodziców. Marzy mi się energooszczędny dom, projekt homekoncept-32 uwzględnia taką opcję. Ma prawie 124 metry więc tak w sam raz. Na zewnątrz taras jest więc będzie miejsce żeby sobie kawę latem wypić albo grilla z przyjaciółmi rozpalić. Nie wiem dlaczego ale zwracam sporą uwagę na elewację domów i ta jest naprawdę ładna i nietypowa względem innych projektów jakie gdzies tam przeglądałem.
  4 Cytuj Zgłoś
 • 05.01.2018 - 8:24
  Na działkę + dom trzeba szykować te 400 tys zł minimum.
  4 Cytuj Zgłoś
 • 06.01.2018 - 22:43
  dzeks napisał/a:
  Na działkę + dom trzeba szykować te 400 tys zł minimum.
  Dolicz do tego ogrodzenie z bramą wjazdową, kostkę wokół domu i pewnie jeszcze inne rzeczy, które i tak wynikną w czasie budowy...
  2 Cytuj Zgłoś
 • 20.06.2018 - 13:11
  Polecam skontaktować się z firmą Fachman z Mielca, którzy domy stawiają od A do Z. Oni na pewno Wam wycenią taką budowę. Czytałam na ich stronie, że taki dom jednorodzinny można wybudować już za 200 tysięcy złotych. Jeśli interesują Was szczegóły to koniecznie się z nimi skontaktujcie.
  5 Cytuj Zgłoś
 • 20.06.2018 - 20:54
  martusia77 napisał/a:
  Polecam skontaktować się z firmą Fachman z Mielca, którzy domy stawiają od A do Z. Oni na pewno Wam wycenią taką budowę. Czytałam na ich stronie, że taki dom jednorodzinny można wybudować już za 200 tysięcy złotych. Jeśli interesują Was szczegóły to koniecznie się z nimi skontaktujcie.
  Po co tak cudować i kombinować? wystarczy pogadać z jakimś majstrem, dac mu plany ( bez tego ani rusz ) i zrobi wycene stanu surowego, z materiałem. To po 1.

  Po 2. czytam ten temat i ludzie piszą jak to budowlańcy robią ludzi w ciu**, to musieliście trafić naprawdę na straszną ekipę :) gonienie z książkami po budowie?? co za głupota, pracuje w budownictwie i od sprawdzania czy dobrze jest zrobione jest kierownik budowy. Drodzy państwo, gonienie z książkami po budowie tylko denerwuje ludzi pracujących, bo ludzie którzy nie mają pojęcia o budowlance a czytający na głos majstrom jak to ma być zrobione ośmieszają się i tylko sieją zamęt na budowie, ludzie, od tego jest kierownik, on przyjedzie na budowę, on sprawdzi czy np. zbrojenie jest dobrze wykonane, czy wytrzyma, czy trzeba coś dołożyć, naprawdę, wystarczy tylko nająć kierownika. Ludzie którzy prowadzą firmy budowlane, pracują prawie cały życie na budowie, wiedzą co i jak ma być zrobione, nie trzeba żadnych książek.

  Na wycenę domu wpływa wiele czynników, wielkość, czy będzie piwnica czy nie, pustaki, murowane na kleju czy na zaprawie, oczywiście dach, kryty dachówką czy blachą. Naprawdę jest tego mnóstwo i wystarczy pogadać z majstrem, jeżeli ma się w rodzinie budowlańca, to iśc do niego, na pewno pomoże :)

  Przy okazji sam pracuje w budownictwie, prowadze firmę z ojcem, ten rok już zapchany ale na przyszły gdyby ktoś chciał się czegoś dowiedzieć to prosze dzwonić. 500 289 951 firma Konbud
  4 Cytuj Zgłoś
 • 08.08.2018 - 20:54
  A teraz jest jakaś różnica jakościowa między porotherm 25 P+W a leier 25 P+W? Pytam bo na składach budowlanych coraz częściej spotykam się z tym gdzie mówią że leier teraz nie odbiega od porotherm, to prawda?
  1 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o odpowiedziach

Odpowiedz