Forum » Społeczeństwo

Kolaboracja na naszym terenie

  • 9 mar

    Testament kolaboranta

    "Ja niżej podpisany Wacław Krzeptowski urodzony 1897 r. dnia 24 czerwca w Kościeliskach przekazuję cały swój nieruchomy i ruchomy majątek uwidoczniony w księgach hipotecznych w Zakopanem na rzecz oddziału partyzanckiego Kurniawa grupy Chełm AK z własnej nieprzymuszonej woli, jako jedyne zadośćuczynienie dla narodu polskiego za błędy i winy popełnione przez mnie wobec polskiej ludności Podhala w okresie okupacji niemieckiej od roku 1939 do 1945. Kościelisko, 20 stycznia 1945, 22.30".

    To historia z Podhala .

    Słyszałem od starych Myśleniczan , że współpraca z okupantem bywała też w Myślenicach.
    „Ktoś Niemców karmił.”
    Budynek na ul. Niepodległości, był miejscem biesiad.

    8 7 Cytuj
  • mknp@o2.pl 10 mar

    Sam się kiedyś tym interesowałem, dowiedziałem się tyle, że w takich tematach się nie grzebie. Myśleniczanie nie lubią tematów dotyczących kolaborantów, żydów mieszkających w Myślenicach przed wojną, akcji antyżydowskich, w jaki sposób i przez kogo zostały przejęte pożydowskie nieruchomości przy rynku.

    12 4 Cytuj
  • 11 mar

    ?

    3 4 Cytuj
  • 12 mar
    MistRz 1 napisał/a:

    https://historia.dorzeczy.pl/dwudziestolecie-miedzywojenne/46187/marsz-na-myslenice-adama-doboszynskiego.html

    Należałoby, zbudować analizę metody budowania kościoła w Polsce.
    Czy działalność ta była zdominowana przez zło, a może przez samo dobro, jak podaje kościół.
    Dlatego analiza taka musiałaby powstać w instytucji nie związanej z kościołem.
    Moja intuicja połączona dużym hobby analizującym polską historię polityczną, wykazuje, że administracja kościelna przyczyniła się do wielu klęsk tego narodu. Szczególnie gospodarczych, a to przełożyło się na nieszczęścia obyczajowe, mentalne i w konsekwencji , polityczne.

    4 3 Cytuj
  • 12 mar
    Prawicowiec napisał/a:

    Testament kolaboranta

    "Ja niżej podpisany Wacław Krzeptowski urodzony 1897 r. dnia 24 czerwca w Kościeliskach przekazuję cały swój nieruchomy i ruchomy majątek uwidoczniony w księgach hipotecznych w Zakopanem na rzecz oddziału partyzanckiego Kurniawa grupy Chełm AK z własnej nieprzymuszonej woli, jako jedyne zadośćuczynienie dla narodu polskiego za błędy i winy popełnione przez mnie wobec polskiej ludności Podhala w okresie okupacji niemieckiej od roku 1939 do 1945. Kościelisko, 20 stycznia 1945, 22.30".

    To historia z Podhala .

    Słyszałem od starych Myśleniczan , że współpraca z okupantem bywała też w Myślenicach.
    „Ktoś Niemców karmił.”
    Budynek na ul. Niepodległości, był miejscem biesiad.

    Co Ty piszesz ! Jakiego kolaboranta? Juz w roku 1928 profesor Wlodzimierz Antonowicz w swe ksiazce " Metalowe spinki goralskie " dowodzil co podhalany sa germanskiego pochodzenia po Gotach. Tam jest od groma dowodow niemieckosci ,lacznie z nazwami miejscowosci. Poprostu mieli dosc Panskiej Polski i chcieli wrocic do macierzy !!! To tak jak wielu dzis ze znanej ....partyji .

    7 4 Cytuj
  • Janek Sal 12 mar
    Kiernoz Blachowski napisał/a:

    Co Ty piszesz ! Jakiego kolaboranta? Juz w roku 1928 profesor Wlodzimierz Antonowicz w swe ksiazce " Metalowe spinki goralskie " dowodzil co podhalany sa germanskiego pochodzenia po Gotach. Tam jest od groma dowodow niemieckosci ,lacznie z nazwami miejscowosci. Poprostu mieli dosc Panskiej Polski i chcieli wrocic do macierzy !!! To tak jak wielu dzis ze znanej ....partyji .

    do jakiej macierzy - jak chcieli wrócic to gdzie pod Giewont???czy do Prusiech czy Deutsches Kaiserreich, Deutsches Reich) – niemieckie państwo federacyjne ono nie sięgało podhala -

    4 Cytuj
  • 12 mar
    jaskokrakow napisał/a:

    do jakiej macierzy - jak chcieli wrócic to gdzie pod Giewont???czy do Prusiech czy Deutsches Kaiserreich, Deutsches Reich) – niemieckie państwo federacyjne ono nie sięgało podhala -

    .....Do Austryji {cysorza ?} , a po zwycieskiej wojnie do nowo utworzonego panstwa WszechNiemieckiego !

    6 2 Cytuj
  • 12 mar
    Kiernoz Blachowski napisał/a:

    .....Do Austryji {cysorza ?} , a po zwycieskiej wojnie do nowo utworzonego panstwa WszechNiemieckiego !

    Dziwisz się, jak matka Austria dawała stabilizację . A pany na Mazowszu od Sasa do Lasa.

    Jeżeli „patrioci” każą nam wojować ze wszystkimi, miłość do Franciszka może powrócić.

    5 2 Cytuj
  • Janek Sal 12 mar

    nie wiem kto komu i czemu - ale dziadek mój był w wojsku austriackim 11 lat .
    był w kompanii tej co ochraniała ferdynarda . skonczył jako ułan u Hallera ktorego podziwiał -

    3 Cytuj
  • 12 mar
    jaskokrakow napisał/a:

    nie wiem kto komu i czemu - ale dziadek mój był w wojsku austriackim 11 lat .
    był w kompanii tej co ochraniała ferdynarda . skonczył jako ułan u Hallera ktorego podziwiał -

    Dziadek ??? To ile Ty mosz lat....80?

    5 2 Cytuj
  • Janek Sal 12 mar

    nie 80 a 70 czy to za wiele ??? czy za wiele wzorów

    6 Cytuj
  • Janek Sal 12 mar

    aproppo - dziadkowi brakło 3 miesiące do 100 lat = wiec mialem bezposredni wzorzez i pordecznik historiii

    9 Cytuj
  • 13 mar
    jaskokrakow napisał/a:

    aproppo - dziadkowi brakło 3 miesiące do 100 lat = wiec mialem bezposredni wzorzez i pordecznik historiii

    Brawo jaskokrakow.

    Ja mam przekaz z od swojego ojca który miał od swojego. To nasza tradycja rodzinna przekazu mądrości dziejowej sprawdzanej na własnej skórze.
    Rodzina była i jest religijna, ale działalność edukacyjna i wychowawcza kleru oceniają od pokoleń fatalnie.
    Uważali, że kościół wychowuje sobie nieboraków, którymi steruje.
    Uważali że kontrreformacja była dla Polski . powrotem ciemnogrodu z którego do dzisiaj wychodzimy.
    Zdaniem pokoleniowym moich przodków było, że rolę edukacyjną zrobiły obce zakony. Natomiast Kler episkopatialny, kultywował ciemnogród .,

    Gdy były powodzie Czesi budowali zapory i umocnienia, u nas spędzali ludzi do kościoła na modły przeciwpowodziowe.

    Covid wykazał nieprzydatność kleru w zaradzeniu pandemii, i dużemu odejściu od kościoła gdy modlitwa okazała się nieskuteczna.
    Bo kościół zamiast cywilizować społeczeństwo, rozdaje proroctwa i nadzieję bez pokrycia.
    Dzisiaj już tego nikt nie kupuje. Kościół tak, ale nadążający za rozwojem ludzkości, a nie jak hamulcowy postępu.

    9 6 Cytuj
  • 13 mar
    jaskokrakow napisał/a:

    nie 80 a 70 czy to za wiele ??? czy za wiele wzorów

    Nawiazujac do dzisiejszy sytuacji i wzorow ,to trza by przypomniec ze w 1937 roku w Polsce wybuchl wielki strajk chlopski. W Kasince Malej, Polska sanacyjna , Panska policja zabila dziewieciu chlopow. Nastroje po tej zbrodni w calej okolicy byly antypanstwowe. Wykorzystujac ten fakt oraz fakt ze ziemie Beskidu Wyspowego ,Gorcow i Podhala nalezaly w sredniowieczu do Cystersow i byly zasiedlana przez nich niebieskookimi ,blond Nimcami znad morza polnocnego. to przedstawiciele Goralenvolku poczuli wiezy krwi z Zagorzanami i wyslali do nich zaproszenie do dolaczenia sie do "imprezy". W odpowiedzi goralenvolkowcy zostali ..... pogonieni , i na tych ziemiach wraz z sasiadujaca Rzeczpospolita Raciechowicka utworzono jedna z najliczniejszych i najprezni dzialajacych partyzantek w Polsce.

    9 Cytuj
  • 16 mar
    Kiernoz Blachowski napisał/a:

    Nawiazujac do dzisiejszy sytuacji i wzorow ,to trza by przypomniec ze w 1937 roku w Polsce wybuchl wielki strajk chlopski. W Kasince Malej, Polska sanacyjna , Panska policja zabila dziewieciu chlopow. Nastroje po tej zbrodni w calej okolicy byly antypanstwowe. Wykorzystujac ten fakt oraz fakt ze ziemie Beskidu Wyspowego ,Gorcow i Podhala nalezaly w sredniowieczu do Cystersow i byly zasiedlana przez nich niebieskookimi ,blond Nimcami znad morza polnocnego. to przedstawiciele Goralenvolku poczuli wiezy krwi z Zagorzanami i wyslali do nich zaproszenie do dolaczenia sie do "imprezy". W odpowiedzi goralenvolkowcy zostali ..... pogonieni , i na tych ziemiach wraz z sasiadujaca Rzeczpospolita Raciechowicka utworzono jedna z najliczniejszych i najprezni dzialajacych partyzantek w Polsce.

    To co piszesz, świadczyłoby o dużej mieszance krwi z germańcami.
    Wydawało się że tylko Kraków zasiedlali, a tu powiadasz cystersi też germańcow sprowadzali.
    Czyli że nie oni nas germanizowali, tylko my ich polonizowaliśmy.
    Czyli jakiś co drugi z nas, jak nie pochodzenia żydowskiego to germańskiego, przynajmniej po jednym z rodziców?

    3 4 Cytuj
  • 17 mar
    Prawicowiec napisał/a:

    To co piszesz, świadczyłoby o dużej mieszance krwi z germańcami.
    Wydawało się że tylko Kraków zasiedlali, a tu powiadasz cystersi też germańcow sprowadzali.
    Czyli że nie oni nas germanizowali, tylko my ich polonizowaliśmy.
    Czyli jakiś co drugi z nas, jak nie pochodzenia żydowskiego to germańskiego, przynajmniej po jednym z rodziców?

    Tos nie wiedzial o tym ?!! Krakow -miasto to glownie mieszczanstwo niemieckie,ormianskie I wegierskie.Obrzeza zydowskie ,a reszta miejscowosci wkolo Kakowa to rdzennie polska ludnosc .Natomiast w karpackich posiadlosciach cysterskich to glownie niemieckie wiesniaki.Naprowde nie wiedziales o tym ?:))

    4 Cytuj
  • 17 mar
    Kiernoz Blachowski napisał/a:

    Tos nie wiedzial o tym ?!! Krakow -miasto to glownie mieszczanstwo niemieckie,ormianskie I wegierskie.Obrzeza zydowskie ,a reszta miejscowosci wkolo Kakowa to rdzennie polska ludnosc .Natomiast w karpackich posiadlosciach cysterskich to glownie niemieckie wiesniaki.Naprowde nie wiedziales o tym ?:))

    To kogo jest więcej, wieśniaków niemieckich czy polskich?

    4 Cytuj
  • 17 mar
    Prawicowiec napisał/a:

    To kogo jest więcej, wieśniaków niemieckich czy polskich?

    Prawicowiec napisał/a:

    To kogo jest więcej, wieśniaków niemieckich czy polskich?

    👍😁😁😁 Z dokumetow wynika ze na tamtych terenach to polskich pochodzenia niemieckiego z puzniejsza domieszka rusinow ,wolochow I innych dziad......

    2 1 Cytuj
  • Janek Sal 17 mar

    Na miejscu powyzszego autora postu poszukał bym PUZNIEJ swojego pochodzenia - czy z wołochów czy z innych dziad....

    1 Cytuj
  • 17 mar
    jaskokrakow napisał/a:

    Na miejscu powyzszego autora postu poszukał bym PUZNIEJ swojego pochodzenia - czy z wołochów czy z innych dziad....

    Jestem z Myslenic z dziada pra dziada .. Wiec jestem Polakiem !

    2 1 Cytuj
  • Janek Sal 18 mar

    Ci z Zakopanego zapewne też byli z dziada pradziada Zakopiańczykami tak sie czuli - a jedna ktoś podważa ich Polskość

    1 1 Cytuj
  • 18 mar
    jaskokrakow napisał/a:

    Ci z Zakopanego zapewne też byli z dziada pradziada Zakopiańczykami tak sie czuli - a jedna ktoś podważa ich Polskość

    Goralenvolk to nie ino Zakopane , ktore w owym czasie nie bylo juz takie goralskie. To wiele innych miejscowosci na Podhalu I Spiszu (Sasi). Zapoznaj sie z pamietnikami / notatkami ostatniego dowodzcy 1 pulku strzelcow podhalanskich AK . MYSLENICZANINA podpulkownika Adama Stabrawy "Borowego "to moze ci sie troche oczy otworza. O tym sie milczy( z wiadomych powodow) .

    5 1 Cytuj
  • 19 mar
    Kiernoz Blachowski napisał/a:

    Jestem z Myslenic z dziada pra dziada .. Wiec jestem Polakiem !

    Z której części Myślenic? Bo jak z górnego albo dolnego to niestety nie możesz być z pradziada myśleniczaninem, najwyżej górno lub dolnowieśniakiem (bez urazy), dopiero od 1929 czyli nawet nie ma stu lat te części to Myślenice

    1 Cytuj
  • 19 mar
    Kiernoz Blachowski napisał/a:

    Goralenvolk to nie ino Zakopane , ktore w owym czasie nie bylo juz takie goralskie. To wiele innych miejscowosci na Podhalu I Spiszu (Sasi). Zapoznaj sie z pamietnikami / notatkami ostatniego dowodzcy 1 pulku strzelcow podhalanskich AK . MYSLENICZANINA podpulkownika Adama Stabrawy "Borowego "to moze ci sie troche oczy otworza. O tym sie milczy( z wiadomych powodow) .

    Aż się boję grzebać w korzeniach moich przodków, bo chodź są z Myślenic z dziada i pradziada, nie wiem skąd są z prą prą dziada.
    Czy nie byli z tych niebieskookich blondynów, którzy współżyli z tymi z obrzeży Krakowa… bo mam w rodzinie brunetki i blondynów. A bywali na tych terenach przejazdem i Tatarzy i Szwedzi.

    3 4 Cytuj

Odpowiedz