Forum » Społeczeństwo

Czy Pasterka zwalnia z uczestnictwa we mszy w Boże Narodzenie?

  • 24 gru 2014

    Ciekaw jestem Waszych opini ? Trzeba iść na msze w dniu następnym czy nie?

    2 17 Cytuj
  • 24 gru 2014

    Pasterka o północy jest już w Boże Narodzenie więc drugi raz to sprawa wyboru dlatego chyba Kościół dopuszcza przyjmowanie w tym dniu Komunii Świętej dwa razy.

    11 9 Cytuj
  • 24 gru 2014
    krowka123 napisał/a:

    Pasterka o północy jest już w Boże Narodzenie więc drugi raz to sprawa wyboru dlatego chyba Kościół dopuszcza przyjmowanie w tym dniu Komunii Świętej dwa razy.

    jestes chyba nie w temacie od kilku dobrych lat możesz przyjmować komunię więcej niż 1 raz dziennie bez względu n ato czy jest to pasterka czy też zwykła msza

    14 4 Cytuj
  • 24 gru 2014
    trzezwomyslacy napisał/a:

    Ciekaw jestem Waszych opini ? Trzeba iść na msze w dniu następnym czy nie?

    Nie Masz Większych Problemów?
    Wszystkim życzę Zdrowych,Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!!!

    27 18 Cytuj
  • 24 gru 2014

    ksgrzes - masz rację - za życzenia dziękuje - i wzajemnie życzę - Wesołych Świąt .

    9 8 Cytuj
  • 24 gru 2014
    trzezwomyslacy napisał/a:

    Ciekaw jestem Waszych opini ? Trzeba iść na msze w dniu następnym czy nie?

    Na mszę nigdy nie "trzeba iść " ! Jeśli nie chcesz - nie idź !

    21 10 Cytuj
  • 24 gru 2014

    Ciekawe podejście. Odrobić pańszczyznę i z głowy.

    11 17 Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 25 gru 2014

    Nie ma obowiązku, ale powinno się o ile nie ma się poważnych przeszkód.
    Jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga. Miłość między ludźmi jest na wzór miłości Boga. W Piśmie Świętym i u niejednego kaznodziei można znaleźć porównania miłości Boga do miłości między kobietą i mężczyzną - także tej zmysłowej.

    Co byś powiedział gdyby jakaś kobieta zadała pytanie: Czy mogę odmówić mężowi ..... skoro robiliśmy to poprzedniej nocy, tylko dlatego że wolę sobie pooglądać M jak miłość?

    14 26 Cytuj
  • 26 gru 2014

    [cytat=sh

    Czy mogę odmówić mężowi ..... skoro robiliśmy to poprzedniej nocy, tylko dlatego że wolę sobie pooglądać M jak miłość?[/cytat]

    Moja robi to notorycznie.

    17 4 Cytuj
  • 26 gru 2014

    Ciekawe, ale dzisiaj dowiedziałem się, że uczestnictwo w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, nie jest obowiązkowe, podobnie w Szczepana na Wielkanoc i nieuczestniczenie w te dni we mszy nie jest grzechem.

    Proszę o Wasze zdanie.

    7 2 Cytuj
  • 26 gru 2014

    Na stronie internetowej kościoła pod wezwaniem NMP w Myślenicach jest napisane:
    "Mamy OBOWIĄZEK uczestniczenia we Mszy św. (pod grzechem ciężkim) w niedziele i następujące uroczystości:
    NMP Rodzicielki (1 I),
    Objawienie Pańskie (6 I),
    Boże Ciało, (drugi czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego)
    Wniebowzięcie NMP (15 VIII),
    Wszystkich Świętych (1 XI),
    Boże Narodzenie (25 XII).
    W pozostałe dni uczestnictwo nie jest obowiązkowe i świadczy o naszej pobożności."

    8 2 Cytuj
  • 26 gru 2014
    bono napisał/a:

    Ciekawe, ale dzisiaj dowiedziałem się, że uczestnictwo w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, nie jest obowiązkowe, podobnie w Szczepana na Wielkanoc i nieuczestniczenie w te dni we mszy nie jest grzechem.

    Proszę o Wasze zdanie.

    Tak to prawda, idziesz z pobożności jeśli chcesz:)

    1 Cytuj
  • 27 gru 2014
    bono napisał/a:

    podobnie w Szczepana na Wielkanoc

    Od kiedy Szczepana jest na Wielkanoc ?

    8 5 Cytuj
  • piotrworker 27 gru 2014

    Jak pójdę w poniedziałek do pracy to we wtorek mogę nie iść ?? wole zapytać , żeby nie było przypału od szefostwa

    2 7 Cytuj
  • Def Ibrylator 27 gru 2014

    Wiem, że temat już przedawniony, ale nie rozumiem problemu - Pasterka jest pierwszą mszą bożonarodzeniową. Zmieniając pytanie a zachowując logikę pytającego, trzeźwomyślący zadaje pytanie "Czy pójście na pierwszą mszę w Boże Narodzenie zwalnia od pójścia na mszę w Boże Narodzenie" :) Kompletnie bez sensu.

    17 2 Cytuj
  • Andrzej 28 gru 2014

    Kanon 1248 kodeksu prawa kanonicznego mowi:
    Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

    Polecam:
    http://www.msza.tchr.org/artykul-918.html
    http://mateusz.pl/pow/040603.htm

    5 2 Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 28 gru 2014

    Tym od których dostałem minusy polecam w pierwszej kolejności księgę z Pisma Świętego zatytułowaną Pieśń nad Pieśniami wraz z komentarzami. W drugiej książkę napisaną przez znanego kapłana francuskiego Daniela Ange. Otrzymał On nawet tytuł doktora honoris causa na KULu. Tytuł to "Eucharystia. Miłość wcielona"

    2 14 Cytuj
  • Andrzej 29 gru 2014

    Dlaczego tak zminusowaliście sh_ma?

    Chęć czy sam fakt uczestnictwa we mszy św. powinna wypływać z serca, a nie w nakazu. Ktoś przez wieki zagubił sens, tej jakże wielkiej dla wierzącego mistycznej tajemnicy. Może należałoby cofnąć się do korzeni, zacząć przywracać wiarę w sercach ludzi, a nie bredzić o homoseksualistach i gender, rozwodnikach i związkach partnerskich. Odpowiedzcie sobie tak szczerze, w sercu, ile razy idziecie w niedzielę do kościoła, bo macie taką niewymuszoną potrzebę płynącą gdzieś ze środka, i czujecie się wtedy, jakbyście oczekiwali dawno niewidzianego członka rodziny.

    [cytat]
    Przeciwko zewnętrznemu ujmowaniu służby Bogu (Am 5, 21-23)

    Nienawidzę, brzydzę się waszymi świętami.
    Nie będę miał upodobania w waszych uroczystych zebraniach.
    Bo kiedy składacie Mi całopalenia i wasze ofiary,
    nie znoszę tego,
    na ofiary biesiadne z tucznych wołów
    nie chcę patrzeć.
    Idź precz ode Mnie ze zgiełkiem pieśni twoich,
    i dźwięku twoich harf nie chcę słyszeć.
    [/cytat]

    3 2 Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 29 gru 2014
    Endrju napisał/a:

    Chęć czy sam fakt uczestnictwa we mszy św. powinna wypływać z serca, a nie w nakazu. Ktoś przez wieki zagubił sens, tej jakże wielkiej dla wierzącego mistycznej tajemnicy. Może należałoby cofnąć się do korzeni, zacząć przywracać wiarę w sercach ludzi.

    Co racja to racja, tylko kto to ma zrobić? Księża tego nie zrobią sami - nie są w stanie. To muszą zrobić świeccy - ja i Ty.

    Co do gender to dobrze że kościół hierarchiczny o tym mówi ponieważ (jestem o tym przekonany) rozprzestrzenianie tej ideologii prowadzi do zniszczenia rodziny a pośrednio także wspólnoty Kościoła.

    5 10 Cytuj
  • 8 sty 2015
    Endrju napisał/a:

    Dlaczego tak zminusowaliście sh_ma?

    Chęć czy sam fakt uczestnictwa we mszy św. powinna wypływać z serca, a nie w nakazu. Ktoś przez wieki zagubił sens, tej jakże wielkiej dla wierzącego mistycznej tajemnicy. Może należałoby cofnąć się do korzeni, zacząć przywracać wiarę w sercach ludzi, a nie bredzić o homoseksualistach i gender, rozwodnikach i związkach partnerskich..

    Podpisuję się pod tym oburącz.

    sh_ma napisał/a:

    Co racja to racja, tylko kto to ma zrobić? Księża tego nie zrobią sami - nie są w stanie. To muszą zrobić świeccy - ja i Ty.

    .

    Jest takie powiedzenie:
    "ryba gnije od głowy"

    5 4 Cytuj
  • ania 9 sty 2015
    sh_ma napisał/a:

    Tym od których dostałem minusy polecam w pierwszej kolejności księgę z Pisma Świętego zatytułowaną Pieśń nad Pieśniami wraz z komentarzami. W drugiej książkę napisaną przez znanego kapłana francuskiego Daniela Ange. Otrzymał On nawet tytuł doktora honoris causa na KULu. Tytuł to "Eucharystia. Miłość wcielona"

    Zostałeś- prawdopodobnie zminusowany za uprzedmiotowienie roli kobiety.

    "Co byś powiedział gdyby jakaś kobieta zadała pytanie: Czy mogę odmówić mężowi ..... skoro robiliśmy to poprzedniej nocy, tylko dlatego że wolę sobie pooglądać M jak miłość?"

    Porównania niestosowne i zupełnie nie trafione.

    Co do samego wątku. Moja babcia była bardzo wierzącą i bogobojną osobą ale zawsze mówiła: jak ci się nie chce iść do kościoła to nie chodź, podświadomym złorzeczeniem obrażasz Boga.

    16 2 Cytuj
  • 16 sty 2015

    Powracając do tematu, bo może się przydać za rok, chcę zauważyć że pasterka i Msza w Boże Narodzenie to różne Msze. Chodzi konkretnie o czytania, nie są identyczne, stąd mój wniosek że gdy idziesz na tą szczególną Mszę jaką jest Pasterka to nie oznacza to że w Boże Narodzenie nie popełniasz grzechu zostając w domu. Przynajmniej kiedy rozmawiałam z księdzem o konieczności mszy niedzielnej powiedział ze gdy nie mogę pójść w niedziele a wiem o tym wcześniej to właśnie sobotnia msza ze względu na te same czytania zastępuje tą niedzielną. Dlatego zaznaczam rożne czytania na Pasterce i w Boże Narodzenie.

    4 5 Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 17 sty 2015

    1. Msza Święta w Boże Narodzenie o świcie i w dzień też ma różne czytania. Porównaj http://www.mateusz.pl/czytania/2014/20141225.htm
    2. Patrz link wstawiony przez Endru powyżej: http://mateusz.pl/pow/040603.htm
    Szczególnie dwa ostatnie akapity artykułu.

    2 Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 17 sty 2015
    anula napisał/a:

    Zostałeś- prawdopodobnie zminusowany za uprzedmiotowienie roli kobiety.

    Nie było to moim celem. Przepraszam tych którzy poczuli się jakoś dotknięci.

    To był przykład. Gdybym użył innego przykładu i napisał np o facecie który woli iść na piwo do Barana czy to też było by podobnie odebrane?

    1 4 Cytuj
  • 17 sty 2015
    sh_ma napisał/a:

    1. Msza Święta w Boże Narodzenie o świcie i w dzień też ma różne czytania. Porównaj http://www.mateusz.pl/czytania/2014/20141225.htm
    2. Patrz link wstawiony przez Endru powyżej: http://mateusz.pl/pow/040603.htm
    Szczególnie dwa ostatnie akapity artykułu.

    uuuuuuuuuuuuu to bardzo ciekawe? Dziwi mnie że różne, od moich doświadczeń.Nie chcę tu robić z siebie dewotki ale wiedzę o czytaniach( nie myl z kazaniami) czerpię z życia a nie z internetu i wyobraź sobie że iż zdarzało mi się być czasem w sobotę a następnie w niedziele na mszy a niedawno miałam uroczystość rano w kościele, następnie na wieczór poszłam z rodziną i czytania faktycznie były identyczne. ? ale oczywiście obiecuję dokładnie przeanalizować artykuły. Bo odpowiedź jest pisana bez głębszego zastanowienia nad nimi więc moje doświadczenia nie muszą być miarodajne.
    P.S. Dziękuję za lekturę, bardzo się przyda bo "kolęda" jeszcze przede mną i przynajmniej będzie o czym porozmawiać z Księdzem ;)

    1 2 Cytuj

Odpowiedz