Forum » Społeczeństwo

K+M+B czy C+M+B ?

  • Def Ibrylator 7 sty 2015

    Cześć i czołem,
    3 Króli za nami. Co piszecie nad drzwiach ? Pytam, bo na przestrzeni lat zauważyłem, że pojawiają się różne interpretacje tego zapisu. Podobno zapis K+M+B oznaczający imiona 3 króli jest błędny (zła interpretacja tejże tradycji) gdyż na drzwiach domów pisano "Christus Mansionem Benedicat" czyli C+M+B. Idąc dalej, jeżeli nawet trzymali byśmy się wersji pisania pierwszych liter imion królów, to K+M+B również nie wydaje się dobrym rozwiązaniem, ponieważ pojawia się problem z Kacprem, który był albo Casprem, albo Gasparem albo Casparem (zapewne różnica wynika z interpretacji rożnych narodów ?)

    Gdzieś doczytałem jeszcze, że istnieje trzecia interpretacja "Cogito - Matrimonium - Baptismus. "C" miało oznaczać "Cogito", a więc myślę, poznaję i odnosić się do pokłonu, jaki oddali Jezusowi będący poganami Trzej Mędrcy. "M" miało odnosić się do "Matrimonium" - ślubu oraz cudu, jakiego dokonał Jezus w Kanie Galilejskiej przemieniając wodę w wino. "B" zaś miało oznaczać "Baptismus", czyli chrzest Jezusa w Jordanie."

    W takim razie co powinniśmy wypisać na drzwiach ?

    4 3 Cytuj
  • 7 sty 2015

    Prawidłowy zapis na naszych drzwiach powinien wyglądać tak: C†M†B 2015
    Ewentualnie można stosować inicjały Świętej Rodziny - Jezusa, Maryi i Józefa: J†M†J 2015
    Nie ma zaś czegoś takiego, jak K+M+B 2015, ale i tak większość z nas właśnie tak pisze. ;)

    Obszerniejsze wytłumaczenie:
    http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,1283,nie-pisz-na-swoich-drzwiach-kmb.html

    7 4 Cytuj
  • Def Ibrylator 7 sty 2015

    Radek dzięki za odpowiedź, ciekawy artykuł. Dlaczego w takim razie kościół raczej optuje za K+M+B ? Z niewiedzy ? Wątpię...

    4 3 Cytuj
  • 9 sty 2015

    Na naklejkach rozdawanych podczas Orszaku Trzech Króli widnieje poprawny zapis C+M+B (Christus Mansionem Benedicat). To dobrze, że coraz więcej mówi się o poprawnym zapisie, lecz z drugiej strony umieszczenie go na nalepce w Święto Epifanii może prowadzić do nieporozumień. Artykuł na portalu Deon.pl, który przytoczył Radek3101 jest bardzo dobry, polecam. Sprawy nie ułatwiają księża z parafii w Rynku. Podczas ogłoszeń parafialnych wprowadzili błąd mówiąc o oznaczeniu drzwi literami K, M, B.

    2 Cytuj

Odpowiedz