Forum » Społeczeństwo

Jest uchwała. Pozaklasowe piece węglowe mają zniknąć do 2022.

  • 26 lut 2017

    Rewolucja piecowa zatwierdzona...

    --------------------------------
    W stycz­niu Sej­mik Woje­wódz­twa Mało­pol­skiego przy­jął uchwałę anty­smo­gową dla obszaru woje­wódz­twa z wyłą­cze­niem Kra­kowa.

    Od 1. lipca b.r. wejdą w życie regu­la­cje dot. paliw:

    nie będzie można spa­lać węgla o uziar­nie­niu 0-3mm (nie okre­ślono wyma­gań co do innych parametrów)
    nie będzie można spa­lać drewna o wil­got­no­ści powy­żej 20%
    Rów­nież od 1. lipca b.r. w woj. mało­pol­skim wszyst­kie nowo insta­lo­wane kotły muszą speł­niać wyma­ga­nia dyrek­tywy eco­de­sign i muszą to być kotły auto­ma­tyczne albo zga­zo­wu­jące drewno.

    Do końca 2022 roku muszą zostać wymie­nione wszyst­kie poza­kla­sowe kotły zale­ga­jące w kotłowniach.

    Urzą­dze­nia speł­nia­jące kry­te­ria 3. i 4. klasy będą mogły pra­co­wać do końca 2026 roku.

    Kotły 5. klasy – zarówno auto­ma­tyczne jak i ręczne – są dopusz­czone “do ruchu” bez­ter­mi­nowo.

    http://czysteogrzewanie.pl/2017/02/jak-zyc-w-czasach-uchwal-antysmogowych/
    --------------------------------

    6 Cytuj
  • Andrzej 27 lut 2017

    Kto to sprawdzi?
    Ale jeszcze 9 lat mogę palić w moim [i]mercedesie[/i], który okazał się wartburgiem...

    3 2 Cytuj
  • 27 lut 2017

    Endru. Jak palisz ekogroszkiem to z komina wychodzi bardzo mało widoczny dym. Tymczasem niektóre domy w Myślenicach to wydają do atmosfery słup dymu jak z osiedlowej kotłowni. Tak więc nietrudno będzie to sprawdzić.

    Nie sądzę czy ktokolwiek sobie zdaje sprawę jak duża ilość piecy "będzie" musiała być wymieniona. Skąd ludzie wezmą kasę na te piece a później na ekogroszek to ja nie wiem. Jak w ogóle egzekwować mandaty czy kary jak ktoś nie wymienił pieca bo go nie stać na to.

    Z drugiej strony oddychać tą zupą smogową to czyste samobójstwo.

    4 4 Cytuj
  • 27 lut 2017
    m_markos napisał/a:

    Nie sądzę czy ktokolwiek sobie zdaje sprawę jak duża ilość piecy "będzie" musiała być wymieniona. Skąd ludzie wezmą kasę na te piece a później na ekogroszek to ja nie wiem. Jak w ogóle egzekwować mandaty czy kary jak ktoś nie wymienił pieca bo go nie stać na to.
    .

    A eko groszek to 900 zł, to jest drożej, aniżeli ogrzewanie dobrym piecem gazowym.

    2 1 Cytuj
  • Andrzej 27 lut 2017

    Dobry kaloryczny węgiel o małej granulacji do pieców podajnikowych można kupić za wiele mniej, niż 900 złotych/tonę. W małym domku może różnica między gazem i węglem nie jest duża, ale jak u mnie wielka chałupa stoi, to ogrzewanie gazem przy obecnych cenach robi różnicę. Póki co, będę brudny co tydzień czyszcząc kocioł, ale będę miał taniej.

    4 3 Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 27 lut 2017

    Ta uchwała troskę traktuje mnie jak **** który do pieca ma zamiar wsadzać stare gumiaki.
    Wymagania stawia ostrzejsze niż dyrektywa UE, która zacznie obowiązywać za kilka lat. Bo według tamtej dyrektywy po bodajże 2020 roku w innych krajach UE będzie można nadal instalować piec MPM-DS 14 z buforem ciepła, a w małopolsce nie! Dlaczego?
    1. Bo spełnia on wymagania dyrektywy, ale nie spełnia wymagań piątej klasy. A wymagania 5 klasy nie spełnia tylko dlatego, aby ludzie ywmieniając stary piec na nowy nie musieli wymieniać także komina
    2. Bo zmieści się w nim cały gumiak - nie jest automatem podajnikowym tylko zasypowym

    W dodatku jest to tym bardziej wkurzające, bo ten piec w połączeniu z buforem ciepła w 4 cieplejsze okresy sezonu grzewczego ma paradoksalnie szansę mniej zanieczyszczać środowisko niż niektóre piece podajnikowi spełniające wymagania uchwały eksploatowane w sposób ciągły. A tym bardziej już ten :http://ranking.czysteogrzewanie.pl/kotly-dolnego-spalania/kociol/eko-wery-michal

    Dlaczego? Bo nie znalazłem kotła podajnikowego który by spełniał wymagania przy pracy z mocą mniejszą niż 4KW, a w małych i średnich domach wybudowanych wg obecnych norm przez większość sezonu grzewczego trzeba nam mniej niż 4KW.

    4 2 Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 27 lut 2017

    Uchwała anty smogowa jest jak najbardziej potrzebna i konieczna. Jak najbardziej.Jednak mimo to mnie wkurza. Trzy najbardziej wkurzające w niej punkty dla mnie to:

    1. Nie wierzę w przypadki. Nie wierzę że w prowadzeniu jej chodzi głównie ekologię. Po pierwsze chodzi o biznes (tłumaczyłem to szerzej w innych tematach) W praktyce prowadzi nas ona do uzależnienia się od rosyjskiego lub amerykańskiego gazu,...

    2. prawie nikt nie mówi o tym, że od 1 lipca chcąc być zgodny z prawem w większości domków wymieniając piec trzeba będzie w praktyce również przerobić komin, bo zwykły stary ceglany komin ma duże szanse szybko się rozlecieć. A wystarczyło napisać "W przypadku wymiany starego pieca podłączonego do komina, który nie posiada ....... wkładu kominowego dopuszcza się instalację pieca, który spełnia wymagania dyrektywy UE..... z wyjątkiem sprawności pieca, która ma być nie gorsza, jak w przypadku pieców 4 klasy." Zwiększyło by to minimalnie smog, a znacząco zmniejszyło koszt wymiany pieców - przynajmniej na jakiś czas

    3. Cichosza jest na temat ile ma to kosztować. Wymiana na porządny piec inny niż gazowy i modernizacja komina będzie kosztować dużo więcej niż 10000 zł. Wątpię aby dla przeciętnego kowalskiego taniej wyszła wymiana pieca z dofinansowaniem za rok niż obecnie bez dofinansowania na piec 4 klasy.

    3 2 Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 27 lut 2017
    m_markos napisał/a:

    Endru. Jak palisz ekogroszkiem to z komina wychodzi bardzo mało widoczny dym. Tymczasem niektóre domy w Myślenicach to wydają do atmosfery słup dymu jak z osiedlowej kotłowni. Tak więc nietrudno będzie to sprawdzić.

    Mi eksperymentalnie udało się tak zapalić w starym kilkjunastoletnim piecu zasypowym drewnem, że jak się już rozpaliło, to dym był mniej widoczny niż w sąsiednim domu na pewno opalanym gazem. Nie oznacza to że mniej zanieczyszczał niż gazowy, absolutnie nie bo w gazowym to ponoć widać parę wodną. Chcę przez to doświadczenie powiedzieć, że nie tylko liczy się jaki piec i czym się pali, ale również bardzo duże znaczenie ma to jak się pali.

    1 2 Cytuj
  • 27 lut 2017

    Wiecie co jest jeszcze ciekawe w tym. Kotły klasy 5 muszą palić najlepszym sortem ekogroszku. Gazeta Prawna pisze że tego węgla Polskie kopalnie mogą dostarczyć 400tys.ton. Zapotrzebowanie w 2018 będzie 600tys. ton a w 2019 1,2mln ton. Tak wiec reszta prawdopodobnie będzie importowana z ... Rosji.

    zdjecie
    Link do dużej wersji https://s2.postimg.org/4zh5b1q3d/Ekogroszek.jpg

    1 Cytuj
  • 27 lut 2017

    Fakt smog był i jest ale czy większy niż był? Może z tym jest tak jak z globalnym ociepleniem gdy okazało się że to zwykła ściema teraz mówi sie o zmianach klimatycznych?
    Może ważniejsze jest czym się pali a nie w czym???Czy gdyby ludzi było stać na ogrzewanie gazem bawili by się w palenie węglem zamiast ustawić sterownik pieca na 21 i mieć święty spokój?
    Może jak zwykle chodzi o kasę?
    Czy to nie dziwne że 'gwiazdor ' forum pisze głównie w tematach politycznych a tematy dotyczące lokalnej społeczności omija z daleka???
    Czy to nie lokalny Andrzejek Hadacz bo o Andrzejka śmieciarza go nie podejrzewam???

    7 3 Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 27 lut 2017

    O m_markos -> to jeszcze bardziej potwierdza moje przypuszczenie że w tym alarmie antysmogowym maczał rękę Putin

    Najpierw małopolska (bo tu jest najbardziej podatny grunt), teraz śląsk, a potem cała Polska jeszcze bardziej uzależni się od Rosji - Polska racja stanu i suwerenność zagrożona.

    2 4 Cytuj

Odpowiedz