Forum » Edukacja

Perseidy 2015

  • 5 sie 2015

    Jak już wszyscy będą wracać z Dni Myślenic zachęcam do spojrzenia na niebo bo zbliża się maksimum Perseidów.

    Wg. wikipedia :

    " ... Perseidy (PER) – jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca–24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 i 14 sierpnia. Rój ten związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (w maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei). Przeciętna aktywność tego roju w ostatnich latach wynosi około 100 ZHR. ... "

    Maksimum w tym roku przypada 12/13 sierpnia.

    Zachęcam do obserwacji , zabrać kocyk położyć się na trawce i można obserwować, mam nadzieję że Perseidy nie zawiodą :)

    Bartek

    10 Cytuj
  • Def Ibrylator 5 sie 2015

    Dzięki za przypomnienie. Zapisałem sobie w kalendarzu i będę poszukiwał dobrej miejscówki. Może wybiorę się z lubą na Chełm jak rok temu :)

    3 1 Cytuj
  • 5 sie 2015

    Można by zorganizować jakieś wspólne oglądanie tylko przydało by się w miarę ciemne miejsce a z tym coraz gorzej niestety.

    1 Cytuj
  • Def Ibrylator 5 sie 2015

    A obserwatorium na Lubomirze ?

    1 Cytuj
  • 5 sie 2015

    Ale meteory to nie są obserwacje stosowne dla Obserwatorium, tam warto iść pooglądać planety, mgławice, galaktyki itp. Meteory najlepiej obserwować gołym okiem na kawałku ciemnego nieba, najlepiej na jakiejś górze by mieć ładny horyzont jak wspomniany przez Ciebie Chełm.
    Wszystko jest fajnie u nas (w Myślenicach) poza ciemnym niebem :)

    1 Cytuj
  • 11 sie 2015

    Zapraszamy Wszystkich chętnych : https://www.facebook.com/events/1621897691381749/

    Mam nadzieję iż pogoda i Perseidy nie zawiodą.

    2 Cytuj

Odpowiedz