Forum » Myślenice

Myslenice smog wiekszy niż w krakowie

  • 10 mar 2018
    sh_ma napisał/a:

    A co to jest niska emisja? Pytam, bo wielu czytających pewnie nie ma pojęcia

    Może byłbym w stanie przyjąć twój punkt widzenia w przypadku domów jednorodzinnych dobrze ocieplonych, ale dopiero wówczas, gdy spełnione były by trzy warunki:

    - nie zabraniano by instalować kotłów zasypowych spełniających 5 klasę w zakresie emisji spalin, przy nominalnym obciążeniu, które mogły by być używane awaryjnie, oraz po zmroku przy temperaturze otoczenia poniżej - 5C.
    - kopalnie były by tak zamykane, aby możliwe było ich w stosunkowo krótkim czasie ponownie uruchomić.
    - nie dotyczy niektórych zabytkowych budynków

    Niestety doświadczenie nie pozwala mi mieć realnej nadziei na spełnienie tych warunków.

    Nowe domy w większości są dobrze ocieplone, w starych pierwszym krokiem, jak już napisałem, to termomodernizacja.
    Pokutuje przekonanie, że gaz jest drogi. Z gazem było podobnie jak z olejem opałowym. Przez jakiś czas był tani, więc ludzie instalowali kotły, po czym okazało się, że ceny poszły w górę. Było to dawno, lecz uraz do gazu pozostał.
    Tak, gaz jest droższy od węgla, ale przy prawidłowo wykonanej instalacji, w domku ocieplonym z powierzchnią mieszkalną nie przypominającą bloku różnica jest marginalna.

    Co do Twoich warunków:
    -gdybym miał wydać pieniądze na awaryjny system, to nie byłby to piec z podajnikiem, a agregat prądotwórczy i zupełnie punktowe ogrzewanie, czyli piecyk na butlę. Zarówno agregat, jak i piecyk można wykorzystać np.przy pracach w garażu (byle nie w piwnicy z uwagi na właściwości mieszanki propan-butan).
    -niestety kopalnia to nie kiosk z gazetami. Największe koszty wydobycia, to utrzymanie kopalni. Niezależnie, czy węgiel jest wydobywany, czy nie trzeba kopalnie np. odwadniać.
    -co z prądem, kanalizacją, bieżącą wodą w tych zabytkach? Powinna być oczywiście jakaś furtka dla zabytkowych budynków, tak jak dla samochodów. Eksploatacja do śmierci technicznej bez konieczności zmian. Trzeba jednak rozróżnić stare, które może być tańsze w ogólnym rozrachunku, ze względu na niską cenę zakupu, lecz droższe w użytkowaniu od zabytku w którym koszty są elementem drugorzędnym.

    Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 10 mar 2018
    Zgregi napisał/a:

    -gdybym miał wydać pieniądze na awaryjny system, to nie byłby to piec z podajnikiem,

    Jako awaryjne podajnik jest zbyt drogi. Ja pisałem nie przypadkowo o zasypowym kotle

    Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 10 mar 2018
    Zgregi napisał/a:

    od zabytku w którym koszty są elementem drugorzędnym.

    Nie zawsze w przypadku zabytków koszty są elementem drugorzędnym. Mój kolega mieszka w kamienicy w Krakowie z początku XX wieku. Z zewnątrz ocieplić nie może. Od środka ocieplenie jest mało efektywne. OSP przy rynku też nie można oceiplić. Niejednego kościoła na wsi też nie można ocieplić. Nie sądzę, aby w tych przypadkach koszty były sprawą drugorzędną.

    Cytuj
  • 10 mar 2018

    sh_ma : jak widać jesteś bardzo przywiązany do technologii spalania węgla, śmiem twierdzić ze czerpiesz z tego zyski dlatego idziesz w uparte. w swoich wypowiedziach często powołujesz się na przykłady prawdopodobne, choćby ocieplenie ścian można choćby wykonać od wewnątrz. Nie ma rzeczy niemożliwych.

    Wbrew opinii spalanie węgla nie w celu ogrzewania domów nie jest sporo droższe od ogrzewania np. gazem. To są fakty. Jednakże jeśli weźmiemy pod uwagę choroby wywołane przez smog i koszt leczenia bilans jest ujemny.

    Staraj się kierować dobrem społeczeństwa, wiedz że każdy kocioł węglowy, który polecasz powoduje obstrukcję płuc także u dzieci które mimowolnie wdychają równoważność 2500 papierosów a przecież to one mają pracować na twoją emeryturę czy na leczenie chorób być może związanych z trującym smogiem.
    Oczywiście powtórzysz rzecz nieprawdziwą, że nieważne jest 9-12 miesięcy życia lecz wiedz nie masz Bożego prawa wypowiadać się na temat kogoś życia!

    1 3 Cytuj
  • 11 mar 2018
    kris2 napisał/a:

    Oczywiście powtórzysz rzecz nieprawdziwą, że nieważne jest 9-12 miesięcy życia lecz wiedz nie masz Bożego prawa wypowiadać się na temat kogoś życia!

    miałem się już nie wtrącać w tą dyskusję bo jest bezsensowna, i uświadamia mnie tylko jak władza potrafi wyprać mózgi obywatelom.
    kris - nie mieszaj Boga w dyskusję nie każdy jest wierzący ...
    prawda jest taka - jedyne co posiada nasz kraj to złoża węgla, przechodząc na gaz będziemy bardziej uniezależnieni od Rosji. Jak nam kiedyś zakręcą kurek to nikt wam nie pomoże ogrzać się w zimie, wliczając w to UE, PIS PO itd ... a pieców na węgiel już nie będzie bo rząd każe je zdemontować i zakaże palić nawet w kominkach tak jak już to ma miejsce w Krakowie. Wtedy będzie za późno.

    6 1 Cytuj
  • 11 mar 2018

    Masz rację, powinna być możliwość montażu pieca zasypowego, przy obowiązkowym gazowym. Po dwóch sezonach zimowych piec zasypowy stałby nieużywany (z uwagi na bilans cena/pracochłonność), a społeczeństwo szybko zmieniłoby zdanie o gazie. Chyba, że ktoś pali śmieci. Jednak prawidłowe połączenie kotła gazowego i "kopciucha" nie jest wcale takie proste, choć wykonalne (dodatkowe koszty).

    Widzisz, o to właśnie chodzi z drugorzędnością kosztów. Ważniejszy jest wygląd elewacji, niż koszt ogrzewania.

    Człowiek od pradziejów używał ognia. W każdym domostwie gdzieś płomień migotał. Nie dziwne więc, że ludziom ciężko rozstać się z przyjemnością patrzenia do rozpalonego pieca, kominka itp (niebieski płomień palnika nie ma tej magii). Wiek XXI będzie stuleciem w którym odejdziemy od bezpośredniego kontaktu z ogniem.

    1 Cytuj
  • adzygmunt 11 mar 2018

    "Smog większy niż w Krakowie" A dzieci z przedszkoli wyprowadzane na spacer smok(G)u na pożarcie! np w Osieczanach!!! Idą chodnikiem wzdłuż drogi głównej.

    1 1 Cytuj
  • 11 mar 2018
    seba napisał/a:

    miałem się już nie wtrącać w tą dyskusję bo jest bezsensowna, i uświadamia mnie tylko jak władza potrafi wyprać mózgi obywatelom.
    kris - nie mieszaj Boga w dyskusję nie każdy jest wierzący ...
    prawda jest taka - jedyne co posiada nasz kraj to złoża węgla, przechodząc na gaz będziemy bardziej uniezależnieni od Rosji. Jak nam kiedyś zakręcą kurek to nikt wam nie pomoże ogrzać się w zimie, wliczając w to UE, PIS PO itd ... a pieców na węgiel już nie będzie bo rząd każe je zdemontować i zakaże palić nawet w kominkach tak jak już to ma miejsce w Krakowie. Wtedy będzie za późno.

    Jak dojdzie do takiej sytuacji to węgiel będzie w cenie srebra :) i emeryta nie będzie stać na 1 tone.
    Rozwiązań jest wiele i nie tylko Rosja ma gaz. Poza tym można budować nowoczesne elektrownie itd. Nigdy nie dogonimy zachodu bo wiecznie się czegoś boimy. Nie zdajesz sobie sprawy ile Państwo dokłada do wydobycia a węgiel z importu zawiera tyle związków rakotwórczych, że nikt go nie chce za darmo. Palenie tanim węglem w kotłach niskotemperaturowych emituje wiele związków toksycznych. Nasze zdrowie jest bezcenne.
    "Zawsze patrz na jasną stronę życia" a nie, że ktoś coś zakręci. Pozdrawiam

    2 Cytuj
  • M G 11 mar 2018

    Dzisiaj bardzo dobra jakość powietrza jak mało kiedy ostatnim czasem.
    Wykorzystajcie to , wietrzcie płuca i mieszkania!! ;-)

    2 Cytuj
  • Tom 12 mar 2018
    Bond55 napisał/a:

    Jak dojdzie do takiej sytuacji to węgiel będzie w cenie srebra :) i emeryta nie będzie stać na 1 tone.
    Rozwiązań jest wiele i nie tylko Rosja ma gaz. Poza tym można budować nowoczesne elektrownie itd. Nigdy nie dogonimy zachodu bo wiecznie się czegoś boimy. Nie zdajesz sobie sprawy ile Państwo dokłada do wydobycia a węgiel z importu zawiera tyle związków rakotwórczych, że nikt go nie chce za darmo. Palenie tanim węglem w kotłach niskotemperaturowych emituje wiele związków toksycznych. Nasze zdrowie jest bezcenne.
    "Zawsze patrz na jasną stronę życia" a nie, że ktoś coś zakręci. Pozdrawiam

    Zawsze jest pellet ;)
    Gmina Sucha Beskidzka potrafiła dofinansować swoich obywateli na wymiany pieców, co bezpośrednio przełożyło się również na wzrost zatrudnienia w okolicznych tartakach produkujących pellet. - Można? Można !

    3 Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 16 mar 2018
    kris2 napisał/a:

    sh_ma : jak widać jesteś bardzo przywiązany do technologii spalania węgla, śmiem twierdzić ze czerpiesz z tego zyski dlatego idziesz w uparte. w swoich wypowiedziach

    Mylisz się. Równie dobrze mógłbym ja twierdzić, że ty jesteś zatrudniony przez ludzi Putina skora tak piszesz jak piszesz. Z mojej rodziny to jedynie wiem o jednej osobie która z tego czerpała korzyści, ale on już nie żyje.

    A dlaczego piszę jak piszę? Bo jestem typowym up... Polakiem, który nie znosi jak się go w h*** robi. Powtarzam aż do znudzenia. Tu nie o ekologię chodzi tylko o kasę i władzę.
    [cytat]
    często powołujesz się na przykłady prawdopodobne, choćby ocieplenie ścian można choćby wykonać od wewnątrz. Nie ma rzeczy niemożliwych.
    [/cytat] Skoro nie ma rzeczy niemożliwych to powiedz mi proszę jak wyeliminować mostki termiczne nie ponosząc kosztów kilkukrotnie większych niż koszt ocieplenia z zewnątrz.

    Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 16 mar 2018
    kris2 napisał/a:

    Oczywiście powtórzysz rzecz nieprawdziwą, że nieważne jest 9-12 miesięcy życia lecz wiedz nie masz Bożego prawa wypowiadać się na temat kogoś życia!

    Bardzo proszę nie przekręcaj moich słów! TAKIE STWIERDZENIE NIE PRZESZŁO BY MI PRZEZ GARDŁO!!! Nigdzie w tej dyskusji przed ww postem nie wystąpiło słowo "nieważne", dlatego przypominam com napisał:

    sh_ma napisał/a:

    Tak wielu Polaków oddało swoje życie za Polskę, skracając swoje życie o kilkadziesiąt lat. Dziś niektórzy chcieli by sprzedać swoją wolność, za czyste powietrze, które skraca życie ponoć średnio o 9 miesięcy. A czystsze powietrze trzeba walczyć, ale nie za wszelką cenę! Nie za cenę uzależnienia się od Rosji.

    Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 16 mar 2018
    Zgregi napisał/a:

    Jednak prawidłowe połączenie kotła gazowego i "kopciucha" nie jest wcale takie proste, choć wykonalne (dodatkowe koszty).

    A gdyby w DTRce pisali, że może kocioł pracować pod pewnymi warunkami w układzie otwartym, a producenci zaczęli produkować odpowiednio skonstruowane i połączone na stałe ze sobą dwa zawory z jednym uchwytem do zmiany położenia, to czy czasem koszty nie spadły by znacząco?

    Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 16 mar 2018
    htomek87 napisał/a:

    Zawsze jest pellet ;)

    Jak już Ci pisałem pelet niebawem będzie droższy od gazu.

    2 Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 16 mar 2018
    Bond55 napisał/a:

    "Zawsze patrz na jasną stronę życia" a nie, że ktoś coś zakręci. Pozdrawiam

    Pesymista to tylko dobrze poinformowany optymista.
    Historia to nauczycielka życia. Ś.p. Kaczyński - historyk z wykształcenia przewidział to co stało się na Ukrainie. 1939r i 1945r. też nam pokazał boleśnie, że jak chcesz na kogoś liczyć, to licz przede wszystkim na siebie.

    2 Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 16 mar 2018
    adzygmunt napisał/a:

    "Smog większy niż w Krakowie" A dzieci z przedszkoli wyprowadzane na spacer smok(G)u na pożarcie! np w Osieczanach!!! Idą chodnikiem wzdłuż drogi głównej.

    A "powiat najzdrowszy w Polsce" ;-D

    A ja nadal nie wiem czy te czujniki w Myślenicach są zamontowane w reprezentatywnym miejscu i jaką mają dynamikę i średnią sygnału

    2 3 Cytuj
  • 17 mar 2018

    Ten smog to natychmiast rozwiązała by właściwa opcja polityczna.
    Wystarczy w najbliższych wyborach samorządowych głosować na PiS, a po ogłoszeniu wygranej PiS smog się rozejdzie.

    2 4 Cytuj
  • 21 mar 2018

    Seba, patrzę na zdjęcie twojego konta i przypominam ci co napisałeś : „sam palę miałem bo jest dużo tańszy od węgla i będę nim palił dokąd się tylko będzie dało”. Widzisz, to aroganckie stwierdzenie pokazuje właśnie twój poziom sprania mózgu. Nie obrażaj innych! Jak boisz się uzależnienia od gazu rozpal sobie ognisko w pokoju niczym w szałasie ale nie truj miałem sąsiadów bo okradasz ich ze zdrowia. Mamy prawo do oddychania czystym powietrzem.

    Zgregi, dokładnie masz rację. Gaz nie musi być droższy, nie wspominając o uzależnieniu od smolucha. Np. Ja ogrzewam gazem, 250m. średnia od grudnia do kwietnia wyszła 305zł/mc. Dodatkowo nie tracę czasu i nie jestem uwiązany do pieca a PRZEDEWSZYSTKIM nie truję sąsiadów spalinami a to jest oszczędność na ich zdrowiu.

    htomek87, są gminy które monitorują powietrze i dbają o mieszkańców. Starają się o dofinansowania, informują o jakości powietrza, szkolą. W tych gminach zrozumiano że zdrowie i jakość życia są najważniejsze. Niedawno czytałem że Myślenice są płucami Krakowa ! Już niestety widać Myślenice w rankingach najbardziej zanieczyszczonego powietrza.

    Sh_ma, palenie węglem w dzisiejszych czasach przynosi wiele złego dla społeczeństwa. Jeśli jesteś patriotą pomysł jak zbudować tańszą Polskę pompę ciepła czy energię odnawialną i sprzedawać na całym świecie zamiast panicznego parcia w węgiel. Pomysł o przyszłych pokoleniach. Twoje poglądy o węglu są w rzeczywistości archaiczne i nie mają wspólnego z przyszłym dobrem kraju!

    Z czasem węgiel dla domów będzie droższy niż inne źródła. niezależnie od ustaw. Myślę ze jedynie elektrociepłownie będą mogły korzystać z taniego węgla do masowej produkcji energii. Będą wyposażane w filtry i nie będą paliły śmieci.

    1 Cytuj
  • 30 paź 2019

    I znowu nie da się oddychać wieczorami, lekko koło zera na zewnątrz, bezwietrzna pogoda i mamy powietrze kilkadziesiąt razy gorsze jak w Krakowie
    Ciekawe kiedy nasi nasi radni zadbają o zdrowie mieszkańców, bo ten zakaz kopciuchów w Krakowie dosadnie pokazuje kto nas truje!!!!
    https://airly.eu/map/pl/#49.83312,19.93991,i2161

    4 Cytuj
  • 30 paź 2019

    Dziś masakra 470% ponad normę. Kraków ma lepsze powietrze. Niech włodarze cis z rym zrobią.

    4 Cytuj
  • 30 paź 2019

    teraz pobiegać wieczorami to trzeba będzie do krakowa jeździć, paranoja jakaś

    4 Cytuj

Odpowiedz