Forum » Myślenice

Obrona Cywilna - czy jest nas w stanie "obronić"?

  • 17 sie 2019

    W świetle ostatniego "incydentu" z rosyjską rakietą o napędzie nuklearnym (jej "wybuch") który to skrzętnie został zamieciony pod dywan przez krajowe media, nasunęło mi się kilka pytań dotyczących kwestii reagowania na tego typu incydenty. Doskonale pamiętam dni po Kwietniu 1986 - awarii nuklearnego reaktora w Czernobylu. Pamiętam też ogólno krajową akcję OC i służby zdrowia - podawania Płynu Lugola aby zapobiec skutkom opadów popromiennych. Pamiętam też doskonale informację o nie wychodzeniu na zewnątrz w wypadku deszczu, trzykrotne mycie owoców i inne czynności pomagające pozbycia się nawet znikomej ilości opadów popromiennych.
    Chciałbym się zorientować, na razie z grubsza, jednak będę drążył temat bo kogo bym nie zapytał - wiedza na ten temat jest ŻADNA. Może ktoś z Was ma informacje i podzieli się nimi na forum.
    Poniżej kilka pytań na które chciałbym uzyskać odpowiedź:

    1) jak wygląda LOKALNY SYSTEM DETEKCJI i MONITORINGU SKAŻEŃ?
    1a) jak wygląda możliwość MONITOROWANIA skażeń, w szczególności prędkości i kierunku rozprzestrzeniania, PROGNOZOWANIA zmian kierunków i prędkości rozprzestrzeniania?

    2) Jakie są procedury na WYPADEK POWTÓRKI z Czernobyla - lub PODOBNEGO scenariusza?

    3) Jakie są MOŻLIWOŚCI ZMNIEJSZANIA SKUTKÓW SKAŻEŃ - ochrony ludności CYWILNEJ i mundurowej (szeroko rozumianej, to nie tylko wojsko ale i straż pożarna, policja. Wiem, że to oddzielny temat, ale też pozwolę sobie zapytać). Jakie osłony SĄ PRZYGOTOWANE i jak możemy je wykorzystać?

    4) Na końcu rzecz TEORETYCZNIE NAJPROSTSZA - jak wygląda SYSTEM KOMUNIKACJI KRYZYSOWEJ - Państwo obywatele w sytuacji GLOBALNEJ AWARII "IT" (nie działa GSM, nie działa Internet) ?
    Wielu z Państwa ma dzieci, czy jesteście Państwo zorientowani co zrobić w takim przypadku? Dokąd się udać? Zapraszam do dyskusji.

    1 Cytuj
  • 17 sie 2019

    W świetle najnowszych ustaleń wychodzi na to , że należy nie ulegać panice tylko nakryć się białym prześcieradłem i czołgać w stronę najbliższego cmentarza......

    Cytuj
  • 17 sie 2019
    Cytuj
  • 17 sie 2019

    Temat rzeka. Chyba mój rocznik jako jeden z ostatnich miał jeszcze w szkole zajęcia z Obrony Cywilnej. Później bunkry zamienili na salki (jak w szkole nr 2 przy Żeromskiego). Później zrezygnowano z służby wojskowej zastępując zawodowym wojskiem (niby OK ale choć szkolenia). Broni nam nie wolno więc jak chcesz się bronić (mój syn przynajmniej nauczył się strzelać na zajęciach na strzelnicy). Jeśli nie chcesz się bronić a nie wiesz jak zareagować niestety nie możesz liczyć na to, że ktoś Ci poda gotowe rozwiązanie. Z klęskami żywiolowymi jakoś sobie Państwo daje radę i to zupełnie nieźle ale w przypadku awarii które opisujesz chyba nie obecnie ma właściwego zabezpieczenia.
    Młodzież teraz bez google map nie trafiłaby nawet do kibla za rogiem a wymagasz od nich ogarnięcia świata bez GPSu i Netu? Mapy klasyczne to dla nich puzzle :-) problemem nie będzie promieniowanie ale brak fejsa :-)
    A tym czasem :
    https://www.youtube.com/watch?v=N-86IDnasVU&t=2s

    a na tą chwilę musi Ci wystarczyć to :-)
    http://www.myslenice.pl/pro_myslenice/zasoby/files/informator-1.pdf

    1 Cytuj

Odpowiedz