Forum » Myślenice

Budowa domu

  • 31 paź 2016

    Budowa własnego domu z ekonomicznego punktu widzenia nie ma żadnego uzasadnienia. Jest drogo, nieekologicznie bo właściciele domków palą śmieciami, trudno to później sprzedać.

    2 5 Cytuj
  • Pablo 31 paź 2016
    pit87 napisał/a:

    Witam serdecznie
    [...ciach...]
    a i co Państwo sądzicie o budowie domu z pustaka żużlowego jest tańszy ale podobno chorobo twórczy choć znam ludzi którzy mieszkają po 50 lat w takich domach i żyją dalej czyżby zmowa producentów ceramicznych itp. ??

    Hmmm... Nie chcę być niegrzeczny, ale chyba technologia i sposób budowy jest określony w projekcie ? Zmiany na etapie budowy mogą pociągnąć katastrofalne w skutkach problemy. Odradzam takie działanie. Proszę się z tym pytaniem zwrócić do swojego architekta, który projektował budynek. Nie warto samodzielnie dokonywać takich zmian, a już na pewno nie po konsultacjach na takim forum...
    Projekt rzecz święta...

    4 2 Cytuj
  • 31 paź 2016
    Pablo napisał/a:

    Hmmm... Nie chcę być niegrzeczny, ale chyba technologia i sposób budowy jest określony w projekcie ? Zmiany na etapie budowy mogą pociągnąć katastrofalne w skutkach problemy. Odradzam takie działanie. Proszę się z tym pytaniem zwrócić do swojego architekta, który projektował budynek. Nie warto samodzielnie dokonywać takich zmian, a już na pewno nie po konsultacjach na takim forum...
    Projekt rzecz święta...

    Nie bardzo rozumiem? Projekt to nie jest 10 przykazań wyrytych w kamieniu, zmienia się wraz z budżetem lub widzimisię zleceniodawcy. Logicznym krokiem powinna być konsultacja z projektantem odnośnie zmiany materiałów lecz nie widzę żadnej przeszkody w zmianach do planów na każdym etapie budowy.

    7 Cytuj
  • 31 paź 2016
    Mysleniczanin007 napisał/a:

    Nie bardzo rozumiem? Projekt to nie jest 10 przykazań wyrytych w kamieniu, zmienia się wraz z budżetem lub widzimisię zleceniodawcy. Logicznym krokiem powinna być konsultacja z projektantem odnośnie zmiany materiałów lecz nie widzę żadnej przeszkody w zmianach do planów na każdym etapie budowy.

    No niestety ale święta. W projekcie masz wskazane materiały z jakich ma być wybudowany dom. Ma mieć odp przenikalność ciepła i wiele innych czynników które muszą być spełnione aby otrzymać pozwolenie na budowę. Potem jest kierownik budowy który wypełnia dziennik budowy (podczas budowania ma obowiązek wizyt na budowie) i bierze odpowiedzialność za stan faktyczny budowanego domu. Jego wpisy są potrzebne bo odbioru budynku a co za tym idzie otrzymania nr domu i możliwości zamieszkania w nim. Niestety biurokracja i przepisy są inne niż 20lat temu...

    4 Cytuj
  • 31 paź 2016
    mamaX3 napisał/a:

    No niestety ale święta. W projekcie masz wskazane materiały z jakich ma być wybudowany dom. Ma mieć odp przenikalność ciepła i wiele innych czynników które muszą być spełnione aby otrzymać pozwolenie na budowę. Potem jest kierownik budowy który wypełnia dziennik budowy (podczas budowania ma obowiązek wizyt na budowie) i bierze odpowiedzialność za stan faktyczny budowanego domu. Jego wpisy są potrzebne bo odbioru budynku a co za tym idzie otrzymania nr domu i możliwości zamieszkania w nim. Niestety biurokracja i przepisy są inne niż 20lat temu...

    No , nie zgodzę się z Tobą , że święta. W projekcie materiały z jakich ma być wybudowany dom są tylko sugerowane. Jeśli komuś nie pasuje , lub akurat na takie jak w projekcie kogoś nie stać , to sobie kupuje takie jakie mu pasują. Dach też nie musi być pokryty dachówką , może być blachą. można też zmieniać ułożenie ścianek działowych. Oczywiście z wyłączeniem tych nośnych.

    4 2 Cytuj
  • 31 paź 2016
    mamaX3 napisał/a:

    No niestety ale święta. W projekcie masz wskazane materiały z jakich ma być wybudowany dom. Ma mieć odp przenikalność ciepła i wiele innych czynników które muszą być spełnione aby otrzymać pozwolenie na budowę. Potem jest kierownik budowy który wypełnia dziennik budowy (podczas budowania ma obowiązek wizyt na budowie) i bierze odpowiedzialność za stan faktyczny budowanego domu. Jego wpisy są potrzebne bo odbioru budynku a co za tym idzie otrzymania nr domu i możliwości zamieszkania w nim. Niestety biurokracja i przepisy są inne niż 20lat temu...

    Taki właśnie efekt "nieczytania" co jest napisane. Zresztą Ty wiesz najlepiej.

    3 1 Cytuj
  • 31 paź 2016

    witam
    projekt jest na etapie ustaleń więc jakie materiały wybiorę takie będą pytałem tylko czy ktoś jesszcze buduje z żużlobetonu "hasioka"

    Projekt to nie taka rzecz święta w każdej chwili możesz zmienić co chcesz jeśli chodzi o materiały. Co innego kwestia obliczeń wytrzymałościowych, przenoszenia ciężarów to już architekt wylicza.

    Zresztą domy , które stawiali dziadkowie stoją po dzień dzisiejszy bez projektantów i z materiałów jakie mieli pod ręką :)

    3 1 Cytuj
  • 31 paź 2016
    mamaX3 napisał/a:

    No niestety ale święta. W projekcie masz wskazane materiały z jakich ma być wybudowany dom. Ma mieć odp przenikalność ciepła i wiele innych czynników które muszą być spełnione aby otrzymać pozwolenie na budowę. Potem jest kierownik budowy który wypełnia dziennik budowy (podczas budowania ma obowiązek wizyt na budowie) i bierze odpowiedzialność za stan faktyczny budowanego domu. Jego wpisy są potrzebne bo odbioru budynku a co za tym idzie otrzymania nr domu i możliwości zamieszkania w nim. Niestety biurokracja i przepisy są inne niż 20lat temu...

    A , dodam jeszcze , numer domu można uzyskać na etapie wylania ław a i jakość materiałów z których dom został wykonany nijak się ma do jego odbioru. No i w końcu! w tym domu można zamieszkać , nie mając jego odbioru. Teoria, którą się posługujesz, znacznie różni się od praktyki.

    1 1 Cytuj
  • Pablo 31 paź 2016

    No i jakie wnioski...? Ręce opadają... :-)

    Ale tak na chłopski rozum: Powiedzcie mi po jaka cholerę Projektant, projektując Wasz dom zastosował materiały, których Wy teraz nie chcecie...? Ja tego po prostu nie ogarniam.....
    Wydaj mi się, że ktoś komu płacę, ma to zrobić w sposób, który mnie zadowoli, a skoro nie znam przepisów prawa budowlanego, warunków technicznych budynków , etc... to po to reprezentuje mnie Projektant i od niego wymagam aby dostosował moje widzimisię do przepisów. Kropka.
    Teraz nagle - macie projekt (zatem coś za co zapłaciliście i macie to co chcecie) zaczynacie wszystko zmieniać ? Dla mnie to istna paranoja.

    P.S. W kwestii dachu i jego nośności. Piszecie bzdury. Poczynając od błędnego rozumienia dwóch różnych funkcji w budownictwie: architekta i konstruktora, a na istotnych zmianach w projekcie kończąc. :-)

    5 Cytuj
  • Pablo 31 paź 2016
    renaw napisał/a:

    No , nie zgodzę się z Tobą , że święta. W projekcie materiały z jakich ma być wybudowany dom są tylko sugerowane. Jeśli komuś nie pasuje , lub akurat na takie jak w projekcie kogoś nie stać , to sobie kupuje takie jakie mu pasują. Dach też nie musi być pokryty dachówką , może być blachą. można też zmieniać ułożenie ścianek działowych. Oczywiście z wyłączeniem tych nośnych.

    I tutaj też jesteś w błędzie. Kierownik budowy ma obowiązek budować zgodnie z projektem. Pewne (nieistotne zmiany z punktu widzenia przepisów) mogą być wprowadzane ale nie wszystkie. Jeśli chodzi o dach to faktycznie w tę stronę (dachówka ---> blacha) nie ma problemu, ale w drugą nie ma takiej opcji, bo cała konstrukcja dachu musi zostać powtórnie przeliczona i przeprojektowana. Innymi słowy jest to zmiana istotna w projekcie. Do tego projekt należy rozpatrywać wobec wszystkich przepisów: min. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które określają np. kolor elewacji, wysokość budynku, kąt nachylenia dachu, itd... Finalnie jeśli dojdzie do odbioru, to moze sie zdarzyć, że nie otrzymasz pozwolenia na użytkowanie...

    Praktyk, gdzie ludzie próbują mieszkać na budowie, przed uzyskaniem pozytywnej opinii organu dopuszczającego do użytkowania - nawet nie skomentuję... :-)

    3 3 Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 13 lis 2016

    Coś mam wrażenie, że Arabowie nas z Europy wysiedlą bez wojny, bo ta biurokracja oraz chęć bycia bardziej papieskim od papieża nas sama wykończy.

    6 1 Cytuj
  • 13 lis 2016

    Mam pytanko jeśli chce wybudować dom na działce gdzie stwierdzono osuwisko nieczynne to czy wgl jest jakaś szansa na wybudowanie tam domu??

    2 Cytuj
  • 14 lis 2016
    basiulka2795 napisał/a:

    Mam pytanko jeśli chce wybudować dom na działce gdzie stwierdzono osuwisko nieczynne to czy wgl jest jakaś szansa na wybudowanie tam domu??

    Musisz zlecić wykonanie badań geologicznych. Dopiero wtedy dowiesz się o możliwościach budowy i sposobów wykonania fundamentów, np płyty fundamentowej.
    Osuwisko nieczynne, czyli teraz nic się nie dzieje, ale jeżeli naruszysz strukturę gruntu i obciążysz wielotonową konstrukcją domu, to zbocze może pojechać.

    2 1 Cytuj
  • 14 lis 2016
    Ottoman napisał/a:

    Musisz zlecić wykonanie badań geologicznych. Dopiero wtedy dowiesz się o możliwościach budowy i sposobów wykonania fundamentów, np płyty fundamentowej.
    Osuwisko nieczynne, czyli teraz nic się nie dzieje, ale jeżeli naruszysz strukturę gruntu i obciążysz wielotonową konstrukcją domu, to zbocze może pojechać.

    Rozumiem,a jeśli bede chciala zlecic komuś wykonanie badań geologicznych wcześniej musze załatwić sprawę z geodeta żeby wydzielil obszar działki??czy mogę od razu po geologa dzwonić? ??

    1 Cytuj
  • 14 lis 2016
    basiulka2795 napisał/a:

    Rozumiem,a jeśli bede chciala zlecic komuś wykonanie badań geologicznych wcześniej musze załatwić sprawę z geodeta żeby wydzielil obszar działki??czy mogę od razu po geologa dzwonić? ??

    Możesz najpierw zlecić geologowi wykonanie badań, ale musisz mu wskazać na mapie dokładną lokalizację budynku. Najlepiej, żeby to było na mapie do celów projektowych, ale to koszt ponad 1000 zł, a może się okazać, że nie będzie można posadowić budynku. Najlepiej skontaktować się z geologiem i porozmawiać na jakiej mapie może pracować. Na większym terenie będzie musiał wykonywać więcej odwiertów, a to już kosztuje.
    Odpowiadając na kolejne pytanie, koszt 2 odwiertów i opracowania pod średniej wielkości dom to 800-1200 zł w zależności od głębokości odwiertów.

    3 1 Cytuj
  • Adam 15 lis 2016

    Nie znam nikogo kto by badał grunt. Masz ziemię to widzisz czy jest podmokła itp. Cyba na bagnach się nie budujesz. Wokoło też już ktoś się wybudował więc możesz zaczerpnąć info jaki jest grunt. Bierzesz koparkę kopie dół i masz podgląd co jest w ziemi jaki stan wód gruntowych.

    1 6 Cytuj
  • 15 lis 2016

    Czy ktoś z Państwa orientuje się może ile może kosztować budowa proste dwuspadowego dachu 150 m2 ?Czeka mnie przebudowa domu i nie mam zielonego pojęcia ile taki dach chodźby orientacyjnie może kosztować? I czy ma ktoś jakaś firmę godną polecenia? -dach ma być z blachodachówki tak dla podpowiedzi - chodzi mi koszt orientacyjny i materiałów oraz robocizny

    1 Cytuj
  • Pablo 16 lis 2016

    Jeśli się na tym nie znamy, to proponuję zlecić wykonanie projektu przebudowy osobie kompetentnej.
    projektant policzy:
    - wytrzymałość konstrukcji dachowej oraz dobierze materiał (inaczej się robi konstrukcję pod dachówkę, a inaczej pod blachę),
    - policzy napór wiatru i sposób mocowania elementów,
    - dostosuje wygląd dachu, kąt nachylenia do LPZP, żeby nie było problemów i ew rozbiórki dachu po "uprzejmie donoszę" do PINB,
    - Zrobi zestawienie materiałów, na podstawie którego bez problemu można ustalić koszty (podpisać umowę) z ew wykonawcą.
    - Przygotuje stosowną dokumentację i sformalizuje podstawę do takiej przeróbki dachu.

    Inna droga to tylko kłopoty i niepotrzebne koszty. Jeśli zmieniasz bryłę dachu, to nie widzę innej możliwości, bo może Cię to słono kosztować.
    A gorzki będzie smak jak dostaniesz nakaz rozbiórki...

    1 2 Cytuj
  • Pablo 16 lis 2016
    Adamm napisał/a:

    Nie znam nikogo kto by badał grunt. Masz ziemię to widzisz czy jest podmokła itp. Cyba na bagnach się nie budujesz. Wokoło też już ktoś się wybudował więc możesz zaczerpnąć info jaki jest grunt. Bierzesz koparkę kopie dół i masz podgląd co jest w ziemi jaki stan wód gruntowych.

    Ale popisałeś głupoty człowieku. Skąd żeś wytrzasnął takie teorie ? Od jakiegoś czasu to podstawa, żeby mieć badania geologiczne.
    Proponuję zapytać jakiegoś inżyniera, który pracuje przy takich budowach.
    Brak sprawdzenia rodzaju gruntu może spowodować to, że nie nadążysz wypompowywać wody z piwnicy. I to w słoneczny dzień. O zmianach naprężeń w konstrukcji budynku nawet nie wspomnę...
    A potem wszyscy zdziwieni, że się mieszkać nie da...

    Powiem tak: jak nie jesteś budowlańcem z papierami, które umożliwiają Ci sprawowanie samodzielnych funkcji w tej branży, to poszukaj takiej osoby i z nią porozmawiaj, bo zapłacisz za ten wymarzony domek jak za woły, a efekt końcowy nawet nie zbliży się do tego co chciałbyś mieć. Dodatkowo do końca swoich dni będziesz się wkurzał sam na siebie, że "można było postąpić inaczej"...

    4 1 Cytuj
  • 16 lis 2016

    Ależ...strzelił temat... RZEKA! To można by godzinami opowiadać przy piwie.
    Ekipa...nawet jak z polecenia to nie masz gwarancji.

    Szczerze: zainwestuj kasę w kierownika budowy co będzie niezłym... ejm, ale po Twojej stronie. Ma ich pilnować dzień po dniu. A jak trzeba to niech burzą ścinany i murują od nowa.

    Sam nie ogarniesz. Jak skończysz budować, to dopiero się nauczysz:-). Zatem pierwszy dom najlepiej wybudować dla Żyda, a drugi dla siebie ;-))

    1 1 Cytuj
  • 16 lis 2016
    Pablo napisał/a:

    Jeśli się na tym nie znamy, to proponuję zlecić wykonanie projektu przebudowy osobie kompetentnej.
    projektant policzy:
    - wytrzymałość konstrukcji dachowej oraz dobierze materiał (inaczej się robi konstrukcję pod dachówkę, a inaczej pod blachę),
    - policzy napór wiatru i sposób mocowania elementów,
    - dostosuje wygląd dachu, kąt nachylenia do LPZP, żeby nie było problemów i ew rozbiórki dachu po "uprzejmie donoszę" do PINB,
    - Zrobi zestawienie materiałów, na podstawie którego bez problemu można ustalić koszty (podpisać umowę) z ew wykonawcą.
    - Przygotuje stosowną dokumentację i sformalizuje podstawę do takiej przeróbki dachu.

    Inna droga to tylko kłopoty i niepotrzebne koszty. Jeśli zmieniasz bryłę dachu, to nie widzę innej możliwości, bo może Cię to słono kosztować.
    A gorzki będzie smak jak dostaniesz nakaz rozbiórki...

    ******-źle się wyraziłam - to nie jest przebudowa dachu (przebudowa domu -ale to zupełnie inna sprawa -bo nie zmienia bryły - jedynie wydłuża) a musimy poprostu zrobić taki sam dach-tylko lekko dłuższy jak jest teraz tylko nowy - co do projektów i innych - to akurat mam konstruktorów i archiktektów w rodzinie więc nie ma problemu - chodzi mi o orientacyjny koszt dachu prostego dwuspadowego ok 150 m - jaki jest koszt 1m2? i czy ktoś robił dach z jakas firmą ? ile zapłacił? jaka firma stricte tylko montująca konstrukcję i dachówkę /blachodachówkę jest godna polecenia?

    1 Cytuj
  • gaa 3 sty 2017

    Witam. Szukam murarza ewentualnie ekipy do wybudowania niewielkiego domu z projektu dom w zielistkach 2. Czy ktoś może polecić? Ewentualnie jest ktoś kto prowadzi firmę, zagląda tu i może dokonac wyceny ?

    1 Cytuj
  • Pablo 3 sty 2017
    agstyle napisał/a:

    Witam. Szukam murarza ewentualnie ekipy do wybudowania niewielkiego domu z projektu dom w zielistkach 2. Czy ktoś może polecić? Ewentualnie jest ktoś kto prowadzi firmę, zagląda tu i może dokonac wyceny ?

    Jeśli mogę podpowiedzieć: najpierw poszukaj sobie dobrego kierownika robót. Potem niech on pogada z tą ekipą, co mają Ci ten domek zbudować. Zapewne to będzie jedyny dom jaki w życiu zbudujesz, wiec powinien być zrobiony perfekt. Czego Ci życzę z całego serca... ;-)
    Jednak życzenie to za mało... Musisz mieć kogoś, kto jest w branży na bieżąco i wie co i jak. Musi znać różne alternatywne sposoby wykonania prac - również w materiałach budowlanych musi być biegły. I nie ma co liczyć na kogoś, kto deklaruje, że pomoże z rodziny. Zwłaszcza jak budował coś ostatnio ze 30 lat temu. Wystrzegaj się tego - dobrze radzę. Szukaj czynnego kierownika robót. Koniecznie pooglądaj jego papiery i sprawdź czy opłaca składkę w izbie inżynierów. Ekipa to sprawa ważna, ale muszą wiedzieć, że ktoś będzie nad tym wszystkim czuwał.

    Powodzenia ! :-)

    2 2 Cytuj
  • piotrworker 8 sty 2017

    witam
    szukam firmy do wykonania ław,ściany fundamentowej. Prosze pisac na priv a na emaila wyślę rzuty projektu.

    5 Cytuj
  • Pablo 8 sty 2017
    worker napisał/a:

    witam
    szukam firmy do wykonania ław,ściany fundamentowej. Prosze pisac na priv a na emaila wyślę rzuty projektu.

    Ehhhh.... nawet nie podejmuję się komentować...
    Czytałeś cały wątek? Jak nie to.... przeczytaj ! ;-)

    4 4 Cytuj

Odpowiedz