Forum » Myślenice

Nadchodzi noc spadających gwiazd. To będzie niezwykły spektakl

  • 12 sie 2013

    Noc z poniedziałku na wtorek to najlepszy moment na podziwianie spadających gwiazd, czyli roju meteorów zwanych perseidami. Jeśli wybierzemy ciemne miejsce, możemy zobaczyć kilkadziesiąt spadających gwiazd w ciągu godziny.od 20.15 do 22.45

    9 Cytuj
  • Def Ibrylator 12 sie 2013

    Bardzo dobra wiadomość. Dzięki. Zna ktoś dobre miejsce na obserwację ? Obawiam się, że Lipka i jej okolice będą trochę za jasne.

    3 2 Cytuj
  • 12 sie 2013

    dach domu będzie najlepszym miejscem, zwłaszcza jak ktoś ma płaski.

    5 Cytuj
  • Def Ibrylator 12 sie 2013
    Maro napisał/a:

    dach domu będzie najlepszym miejscem, zwłaszcza jak ktoś ma płaski.

    No własnie problem, jak ktoś mieszka w mieście.

    2 Cytuj
  • 12 sie 2013

    najlepsze miejsce w okolicy to chełm :) z miasta nie zobaczysz za dużo, no chyba że tak jak w Warszawie wyłączą światła :)

    3 Cytuj
  • Def Ibrylator 12 sie 2013
    Lucyfer24 napisał/a:

    najlepsze miejsce w okolicy to chełm :) z miasta nie zobaczysz za dużo, no chyba że tak jak w Warszawie wyłączą światła :)

    O widzisz ! To jest to.

    2 Cytuj
  • 12 sie 2013

    Ta tylko jak na razie to pogoda nie bardzo coś wygląda oby do wieczora się wypogodziło

    2 Cytuj
  • 12 sie 2013

    proszę o fotki z tego zjawiska! ja będę w pracy o tej porze!

    2 2 Cytuj
  • Def Ibrylator 12 sie 2013
    Lucyfer24 napisał/a:

    Ta tylko jak na razie to pogoda nie bardzo coś wygląda oby do wieczora się wypogodziło

    Wszystkie prognozy mówią o bezchmurnej nocy... pożyjemy, zobaczymy.

    1 1 Cytuj
  • 12 sie 2013
    def_ibrylator napisał/a:

    Lucyfer24 napisał/a:Ta tylko jak na razie to pogoda nie bardzo coś wygląda oby do wieczora się wypogodziłoWszystkie prognozy mówią o bezchmurnej nocy... pożyjemy, zobaczymy.

    no właśnie widziałem i mam taką nadzieje :)

    1 Cytuj
  • 12 sie 2013
    ksgrzes napisał/a:

    proszę o fotki z tego zjawiska! ja będę w pracy o tej porze!

    generalnie cieszymy się z Tobą , że masz pracę (choćby w nocy) i nie zmienia to faktu że niżej masz link, co prawda z 2012 roku ale co to za róznica :-)

    http://www.youtube.com/watch?v=0i-xO29BxBs

    2 1 Cytuj
  • 12 sie 2013

    Chciałam zapytać,czy te roje meteorytów możemy obserwować tylko w Polsce ,czy w innych Państwach Europy też ?

    3 Cytuj
  • 12 sie 2013

    można powiedzieć, że meteory - popularnie nazywane spadającymi gwiazdami - mają magiczną moc. Znakomicie oddziałują na ludzką wyobraźnię! Są widokiem tak niezwykłym, że nie znam nikogo, kto przeszedłby obok nich obojętnie..Ich maksimum pojawi się dziś wieczorem, około północy.
    Obserwować można nawet z centrum miasta, choć im ciemniej tym więcej meteorów zobaczymy. Najlepiej więc wybrać się gdzieś za miasto

    2 1 Cytuj
  • 12 sie 2013
    taki_gość napisał/a:

    piękny maryjan napisał/a:Jak na razie h....... widać !Nie patrz w dół, spójrz do góry to zobaczysz :)

    zobaczy chyba chmury :)

    Cytuj
  • 13 sie 2013

    między 21.30 a 22 było super widać w okolicach lipki :)

    1 Cytuj
  • 13 sie 2013
    jasmin napisał/a:

    Chciałam zapytać,czy te roje meteorytów możemy obserwować tylko w Polsce ,czy w innych Państwach Europy też ?

    Deszcze meteorów to zjawisko "bombardowania" ziemskiej atmosfery przez drobiny pyłów pozostawione w postaci pasa w przestrzeni kosmicznej przez przelatującą w tym miejscu niegdyś kometę. Ziemia w swym ruchu obiegowym wokół słońca co jakiś czas przecina ten korytarz drobinek. Perseidy związane są z kometą Swift-Tuttle której duże jądro powoduje powstanie obfitego pasa "zanieczyszczeń" - z tego powodu Perseidy należą do najbardziej spektakularnych rojów.
    Z uwagi na właściwości orbity wspomnianej komety, Perseidy najlepiej widoczne są na półkuli północnej. Warto dodać, że goszczą one na niebie już od połowy lipca niemal do końca sierpnia (co stanowi lekko zmienną datę) niemniej jednak ok 12-13 sierpnia datuje się ich maksimum. Można wtedy zaobserwować kilkadziesiąt jasnych meteorów w ciągu godziny. Średnio w typowe noce na bezchmurnym niebie można zaobserwować ok sześciu meteorów na godzinę. Historia zna przypadki deszczów meteorów obfitujących w ponad tysiąc "spadających gwiazd" w ciągu godziny a w 1966 roku rój Leonidów zaowocował liczbą 140 tysięcy meteorów w ciągu godziny. To musiał być dopiero deszcz :)

    1 Cytuj
  • 13 sie 2013

    Wczoraj u mnie niebo było idealnie czyste bez jednej chmurki, usiane gwiazdami , niestety nawet malutki ,,meteorycik ''nie chciał mi się pokazać ;-) .

    1 Cytuj
  • 13 sie 2013

    Największą aktywność maksimum Perseidy osiągają w godzinach przed wschodem Słońca. Co do obserwacji różnych deszczów meteorów można się niejednokrotnie zawieść :)
    Trzeba też odróżnić meteor od meteorytu i meteoroidu.
    Meteoroid - to takie coś, co znajduje się w kosmosie, poza atmosferą ziemi.
    Meteor - to ślad jak zostawiai meteoroid który znalazł się w atmosferze ziemskiej widoczny najczęściej w postaci przelatującej smugi (prędkość meteorów w atmosferze jest różna i waha się od ko 10 km/s do ponad 70 km/s . Do takich szybkich meteorów należy np spora część Leonidów)
    Meteoryt - to taki meteor który przedarł się przez ziemską atmosferę i dosięgnął jej powierzchni. (Rocznie na powierzchnie ziemi spadają tysiące ton materii z kosmosu)
    Warto zaznaczyć, że większość obserwowanych przez nas meteorów powstaje w wyniku przedostania się do atmosfery obiektu nie przekraczającego 1 cm średnicy.

    1 Cytuj

Odpowiedz