Forum » Myślenice

Myslenice gorale czy nie gorale ?

 • bartek10.07@wp.pl 20 lis 2017

  Od dawna zastanawianie nasza etnografia naszej pięknej górskiej ziemi myslenickiej Wloncz nie z sercem powiatu Myslenicami jak uważacie ?

  4 9 Cytuj
 • 20 lis 2017

  A widać kiedy było na myślenickim rynku kapele góralską rodem z tego miasta? Bo ja nie widziałem...
  Za to stroje krakowskie (Krakowiak) to i owszem...

  Nam chyba jednak daleko do górali i... bardzo dobrze. Mamy swoje tradycje. Równie dobre jak i te góralskie. A małpować na siłę góralszczyznę, to naprawdę nie ma poco.
  Mnie bardzo podoba się nasza mowa i wcale nie tęsknię za tą góralską, której w Zakopanem stanowczo nadużywają... I mnie to trochę drażni.

  17 7 Cytuj
 • 21 lis 2017
  Góral Myślenicki napisał/a:

  Od dawna zastanawianie nasza etnografia naszej pięknej górskiej ziemi myslenickiej Wloncz nie z sercem powiatu Myslenicami jak uważacie ?

  We Władysławowie jak się zapytali skąd przyjechałem to usłyszałem: To Pan z Gór Przyjechał.....Więc to chyba Zależy od punktu widzenia:-)

  18 1 Cytuj
 • bartek10.07@wp.pl 21 lis 2017

  Myslenice leżą między beskidem wyspiwym a makowskim wiec chyba jakaś cząstka górali beskidowych w nas jest czy ktoś widział Krakowiaka na polanie mikołaj ? Bo ja nie natomiast historia o tym miejscu mówi ze dawniej miejscowi pasterze padało tam owce jak to w górach jak do tego się odnieść ?

  7 5 Cytuj
 • 21 lis 2017

  W latach sześćdziesiątych w Pcimiu do kościoła szli ludzie w strojach góralskich, w Tokarki tez.
  Mowa myslenicka była pomiszaniem goralszczyzny z mowa krakowską, od Glogoczowa, mowa była bardziej krakowska, Sułkowice mówiło ze swoimi nalecialosciami.
  Tenczyn, nie używał "cz" . Tam mówiło się Tencin z Tencina. W Myślenicach nazwy w środku "a" zastępowane było "o" np. Batko, był Botko, pałka -połka "sz" było zastępowane "s ", np. " wiesz, wisz, wis co"

  22 9 Cytuj
 • 21 lis 2017

  Dla podhalan jesteśmy krakusami, dla krakusow goralami, a tak po prowdzie to mysleniczanami, taki los ludow z pogranicza, ciężko o pełną identyfikację (albo i Lachami, tez jest takie okreslenie)

  18 3 Cytuj
 • 21 lis 2017

  Żadni krakowianie i żadni górale. My jesteśmy Miedzyzdrojanie Małopolszczyźniani jak już coś. Więcej informacji w dziale promocji UMiG.

  5 10 Cytuj
 • 21 lis 2017

  Wicie co, godomy o duperelach a jakie to mo znaczenie, czyźmy górle czy krakowioki. Ważne , że sie sami dobrze momy.

  11 5 Cytuj
 • bartek10.07@wp.pl 21 lis 2017

  Ba jako. kozdy z wos radzi prowde ale odnoszę się do Suchej Beskidzkiej kany ta kultura i tradycja jest zachowana a tyz polozona jest w Beskidzie jako do tygo siy lodnies?

  2 5 Cytuj
 • 21 lis 2017

  kto pamieta Big Brothera to może i pamieta Monike Sewiło,mieszkanka Suchej Beskidzkiej,czesto na antenie okerslała sie jako góralka,po jednym z odcinków gdy brała nago prysznic,zwiazek górali wydał oświadczenie ze jesli ona jest z Makowa Podhalanskiego to z niej jest zadna góralka,

  4 4 Cytuj
 • 21 lis 2017
  Góral Myślenicki napisał/a:

  Od dawna zastanawianie nasza etnografia naszej pięknej górskiej ziemi myslenickiej Wloncz nie z sercem powiatu Myslenicami jak uważacie ?

  Myslenice jako miasto nigdy do kultury góralskiej nie nalezalo,raczej krakowskiej.Natomiast już okolice Strozy i dalej na południe zaliczne sa przez etnografow do Kliszczakow, . ze stroju nosili się po góralsku ,gwara podobni do krakowskiej.Na ziemiach zamieszkałych przez Kliszczakow nigdy nie było osadnictwa wołosko-ruskiego ,tak jak w dużej części Karpat. W związku z tym byli[sa] rolnikami ,nigdy lub sporadycznie niewystepowal wypas koszarowy owiec ,dlatego w tej części gor jest bardzo mało polan i hal gorskich .W nazwach przysiolkow wystepuje slowo rola np: rola tajsowa itd. Natomiat najbliższe myslenicom tereny "spelniajace warunki" goralskosci tzn: osadnictwo wołosko-ruskie ,pasterstwo itd. to Beskid Wyspowy. Ostatnimi laty zapanowala moda na podhalanizacje całej góralszczyzny co wygląda czasem bardzo nienaturalnie i groteskowo . Podhalanie sa tylko jedna z wielu grup góralskich zamieszkujaca Karpaty której jak mi się wydaje zawlaszczyla sobie cala goralszczyzna i narzuca jej swoje granice. Bądź dumny ze jesteś z ziemi myślenickiej lub z samych Myslenic ,bo ta ziemia ma naprawdę piekna bogata i dumna historie .

  15 1 Cytuj
 • 22 lis 2017

  Kliszczaki to szerszy obszar.
  Sąsiedztwo i przenikanie nie tylko z grupami etnicznymi Podhala, ale z Beskidu Małego.
  Górali Beskidu Małego najłatwiej i najbardziej ogólnie można by
  określić jako górali beskidzkich, jednakże ściślejsza etnografia wyróżnia
  wśród nich trzy grupy: Żywczaków, Babiogórców i Kliszczaków.

  Górale Babiogórcy- to jedynie miasteczko Sucha Beskidzka.

  Górale żywieccy- Żywczacy- etnografowie uważają , że północna granica góralszczyzny żywieckiej obejmowała cały obszar Beskidu Małego wraz z jego przedprożem, do miast Biała, Kęty, Andrychów i Wadowice. W Bielsku, Kętach i Wadowicach-już Lachy( tak dawniej nazywano pograniczną ludność podgórską).

  Lud polski/Polski obszar etnograficzny:

  "Szczególnie zróżniczkowany jest cały obszar Małopolski południowo-zachodniej. Tak cały obszar podgórza od dołów sanockich po Gorlice, Szymbark i Pilzno, skolonizowany przez Sasów, do dziś lud nazywa Na głuchoniemcach. Mieszkańców podgórza od Liska do Sanoka zwą Kaftaniakami, oczywiście od ubioru. Gardłakami nazywają mieszkańców koło Muszyny i Tylicza. W okolicach Gdowa i Bochni mieszkają Nadrabianie. Nazwą Rzeszowiaków obejmuje się ludność polską, osiadłą w przedłużeniu Małopolski w dawnej zachodniej części województwa ruskiego. Szereg wsi w okolicach Tarnowa i Dąbrowy zowie się Szwedami, a mieszkańcy mają pochodzić od jeńców szwedzkich z wieku XVII. Lud między Rabą a Sanem zowie się Mazurami, jako potomkowie osadników z Mazowsza. Podgórzanie są to włościanie z prawego brzegu Wisły pod Krakowem. Kijakami nazywają chłopów z za Krzemionek pod Krakowem. Mieszkańców wsi nadwiślańskich koło Czernichowa na zachód od Krakowa zowią Flisakami. Ludność z okolic Słomnik i Koszyc zwie się Kopieniakami. Proszowiacy mieszkają w ziemi proszowskiej koło Proszowic, a nieco na północ od nich Skalmierzacy. Lachami nazywają Górale mieszkańców nizin z okolic Kęt, Oświęcimia i Wadowic. Równiakami nazywają Górale mieszkańców dolin, np. sądeckiej.
   Szczególnie wyodrębniają się na obszarze Małopolski jej kresy południowe, zwane Podhalem; mieszkańców tych okolic należy nazywać ogólnie Góralami; wśród nich dadzą się wyróżnić następujące główne szczepy góralskie: 1. Górale beskidowi. 2. Podhalanie. 3. Kliszczaki. 4. Lachy sądeckie. Górale beskidowi zajmują na zachód od grupy Podhalan szeroką połać górską od granicy śląskiej aż do źródeł Skawy. Nazwą Beskidowców możnaby właściwie objąć śląskich Wałachów, Żywczaków, Babiogórców, a nawet Kliszczaków i Lachów w polskich Beskidach.
   Na wschód od Kliszczaków mieszkają Lachy sądeckie, grupa pośrednia między Krakowiakami a Góralami, odznaczająca się najbarwniejszą kulturą materjalną w Polsce.
   Wśród Górali mamy jeszcze wiele innych nazw, a mianowicie: Żywczaki w dolinie rzek Soły i Koszarzawy; Babiogórcy w okolicach Babiej Góry, Jordanowa i Suchej; wreszcie Zagórzanie, którzy dzielą się na Porębian i Rabczan i zamieszkują wierzchowinę górnej Raby od Górca po wzgórza Mogielnicy i źródła Łososiny. Kliszczacy mieszkają w okolicach Łętowni nad dolną Rabą. Podhalanie to właściwie tylko mieszkańcy północno-wschodnich pochyłości Tatr. Nowotarżanie mieszkają w dolinie Nowotarskiej, Górale pienińscy w okolicy Krościenka i Szczawnicy, nadto Górale sądeccy w Sądecczyźnie. Spiszacy zaś, to są nietylko mieszkańcy Spisza, ale też Górale graniczący ze Spiszem koło Muszyny[6]; natomiast Spiszacy[7] poniżej Baligodru[8] ku Lisku nazywają się Jachwakami. Spiszaków[9] nazywają też Czuchańcami od „czuchań“ to jest opończ, których używają."

  5 8 Cytuj
 • 22 lis 2017

  Jak już kopiujesz to podaj oryginalne żródła, chyba nie muszę przypominać że cytat bez podania autora to kradzież własności intelektualnej Bono.

  http://www.beskidmaly.pl/pun/topic1124.html
  https://pl.wikisource.org/wiki/Lud_polski/Ca%C5%82o%C5%9B%C4%87

  Tu sobie poczytaj zwłaszcza strone 134

  6 8 Cytuj
 • ania 22 lis 2017

  Bardzo miło mi się ten wątek czytało. Super

  6 1 Cytuj
 • Szczadoniecki 22 lis 2017

  My nie górale nie krakusy a najzwyklejsze kundle

  3 18 Cytuj
 • 23 lis 2017

  https://czechofil.com/2014/01/27/co-sadza-czesi-o-polakach/

  Co sądzą Czesi i Niemcy o Polakach?

  We wszystkich kategoriach, w oczach Niemców jesteśmy lepsi od Czechów.

  7 6 Cytuj
 • 1 gru 2017

  http://natemat.pl/224345,mark-forster-zaskoczyl-popularny-niemiecki-muzyk-zaspiewal-lulajze-jezuniu-podczas-przedswiatecznego-show

  Śliczny song kolęda, w nienagannej polszczyźnie zaśpiewana na jarmarku bożonarodzeniowym z Niemczech.

  5 6 Cytuj
 • Szczadoniecki 3 gru 2017
  bono napisał/a:

  http://natemat.pl/224345,mark-forster-zaskoczyl-popularny-niemiecki-muzyk-zaspiewal-lulajze-jezuniu-podczas-przedswiatecznego-show

  Śliczny song kolęda, w nienagannej polszczyźnie zaśpiewana na jarmarku bożonarodzeniowym z Niemczech.

  I jeszcze na dodatek "biały", a takich dzisiaj w Niemczech to ze świecą szukać...

  5 Cytuj
 • 5 gru 2017
  bono napisał/a:

  https://m.youtube.com/watch?v=41V6-g1pcDQ
  Malejczuk

  Jesteś pewien że nie Malajkat?

  1 2 Cytuj
 • Szczadoniecki 5 gru 2017

  Maleńczuk widać miał wyjątkowo zjarany czerep.

  1 4 Cytuj

Odpowiedz