Forum » Okolice

EKOLOGIA Globalne ocieplenie i nie tylko wszystko co powinieneś wiedzieć o dbaniu o swoje otoczenie

 • Mariusz Drzyzga 2 gru 2008

  Witam w temacie poświęconym tematom czysto ekologicznym, prosze o nie kłócenie się na bzdurne tematy w tym poście, a o udzielanie rad i ciekawych informacji ludziom którzy chcą sie czegoś dowiedziec o ekologii, jak dbać o naturalne środowisko, jak segregować odpady, gdzie wyrzcac duże przedmioty, co robić z odpadami bytowymi, co to są TetraPacki i jak je neutralizować...wszelkie informacje sprawdzone beda mile widziane, linki do portali z ekonowinkami..
  na początek polecam www.greenpeace.pl prosze nie traktujcie ludzi jako wojujacych wariatów, naprawde poświecaja sie swojemu zajeciu bezinteresownie i z oddaniem niejednokrotnie majac nieprzyjemnosci z tego powodu...Pozdrawiam

  Cytuj
 • Bartek Bartkowski 2 gru 2008

  pytanie calkiem na serio: mam stary monitor do komputera - chce sie go pozbyc, gdzie w myslenicach mam go zaniesc zeby bylo ekologicznie ?:)

  Cytuj
 • PatrycjA 3 gru 2008

  Na stronie www.elektroeko.pl można wyszukać firmy, które zbierają zużyty sprzęt elektroniczny.

  http://www.elektroeko.pl/oddaj_nam_swoj_ZSEE/68,baza.html?idKats[]=111

  Cytuj
 • Mariusz Drzyzga 3 gru 2008

  Można oddać wielkogabarytowe rzeczy takie jak monitor od komputera czy telewizor na ul.Drogowców, jest zakład który nie pamietam jak sie nazywa, obok Vistuli. Z tego co mówił mi znajomy jesli rozłożysz go na czewsci pierwsze typu obudowa plastikowa, metalowe czesci, dostaniesz wiecej kaski za to. Nie bierz jednak póki co tego za pewnik, dziś podejde na Drogowców i sam sprawdze, o czym zaraz tutaj napisze. Również w RPGK na Słowackiego mają obowiązek przyjąć, jak również w sklepie którym kupowałeś. Każdy sklep z artykułami RTV i AGD ma ustawowy obowiązek przyjmować tego typu artykuły.

  Cytuj
 • 4 gru 2008

  http://pl.youtube.com/watch?v=BbWCdP2MNhQ

  Polecam obejrzeć wszystkie 4 filmy nie ma czegoś takiego jak globalne ocieplenie to poprostu są naturalne cykle ziemi i tyle.

  Cytuj
 • Mariusz Drzyzga 5 gru 2008

  http://www.youtube.com/watch?v=r0vqE1_LEno

  całe 9 części, polecam

  Prawdopodobnie osiołku nie przekona Cie ten film, jednak polecam obejżeć,
  "Niewygodna prawda" film autorstwa Ala Gora, laureata nagrody nobla.
  Globalne ocieplenie to nie fikcja, a jeśli nawet...to nie usprawiedliwia to zanieczyszczania środowiska różnego rodzaju toksynami, śmieciami, smogiem itp.
  Przypomnijcie sobie jak długo walczono z dziurą ozonową, nie dopuszczano istnienia takowej, wmawiano nam, że nie istnieje takie ustrojstwo...a jednak, po latach przyznano sie do błedów i wyeliminowano z użycia szkodliwe substancje.

  Cytuj
 • 17 maj 2009

  a co powiecie o tym, że niedługo nie bedzie można zakupić zwykłej szklanej zarówki tylko i wyłącznie elektrooszczędne, moim zdaniem nie jest to działanie ekologiczne już w fazie produkcji...

  Cytuj
 • Mariusz Drzyzga 18 maj 2009

  Dlaczego tak sadzisz? nie jestem specem od żarówek ale energooszczedne zuzywaja kilkakrotnie mniej energii a daja podobna ilosc swiatla, przy aktualnym wzroscie zapotrzebowania na energie dla swaita potrzebne sa rozwiazania energooszczedne.. żarówki to dobry pomysl, nie rozumiem natomiast dlaczego mialoby byc to zlo juz w fazie produkcji...??

  Cytuj
 • 18 maj 2009

  Z żarówkami energooszczędnymi jest tak, że opłaca się je montować tam, gdzie się używa światła przez długi czas, więc np łazienki (ubikacje mogą odpaść). Zużywają mniej prądu, ale na rozruch potrzebują więcej, więc sprawę trzeba przemyśleć :)

  Cytuj
 • 29 maj 2009

  koszt a co za tym idzie energia i materiały na wytworzenie świetlówki jest kilkakrotnie większy. Zasada działania jest taka, że jak często włączasz i wyłączasz to skracasz jej żywotność, czyli nie te kilkanaście tysiecy godzin a kilka....
  i powinno sie segregować już zużyte switlówki... a czy Ty zużyte energooszczędne żarówki wyrzucasz do kosza czy zawozisz na wyselekcjonowane miejsce na skladowisko? aby było ekologicznie...
  dopóki kupujemy chińszczyznę to nie mówmy o ekologi bo to puste słowa

  Cytuj
 • 17 lip 2009

  :-)

  Cytuj
 • 19 lip 2009

  No i te przeklete dezodoranty!!!! Uzywajcie perfumow z pompka grawitacyjna albo sztyftu. Precz z dezodorantem!!!

  Cytuj
 • adzygmunt 19 lip 2009

  Uwaga zasadnicza. Najpierw trzeba się porządnie wymyć /wykąpać/. Tylko nie w Rabie koło asfaltowni. Tam dezodoranty są zbędne, a zresztą to pryszcz przy takiej perfumerii!!!

  Cytuj
 • 21 lip 2009

  Wypraszam to sobie, szanujaca sie swinia ma od mycia "odpust". Bysinka tak mnie ostatnio podmyla ze nie bede musial sie myc do konca roku. ;) No chyba ze znow zacznie przez kilka dni padac deszcz. Ot, przyjemne z pozytecznym.
  Z blyskiem w oku, Mysleniczanin007.

  Cytuj
 • 31 sie 2009

  Klamka zapadła, koniec tradycyjnych żarówek. Kupujcie póki jeszcze są, bo za chwile na półkach będą nowe i wcale nie takie ekologiczne jak mówią, żarówki energooszczędne.

  Cytuj
 • 1 wrz 2009

  Owszem globalne ocieplenie to fakt. Lodowce sam z siebie się nie topią powodując wzrost poziomu mórz i oceanów. Ocieplanie się klimatu jest widoczne. Powinno się podejmować działania, które by spowolniły ten proces. Ale niektóre z tychże działań, które określa się mianem proekologicznych budzą spore zastrzeżenia. Wydają się być działaniami, raczej z myślą o "zaprzyjaźnionych" przedsiębiorstwach niż o ekologii. Znakomitym przykładem są właśnie żarówki energooszczędne, które właściwie tylko z nazwy są "energooszczędne". Jak już ktoś trafnie zauważył, przy włączaniu zużywają więcej prądu niż zwykłe żarówki. I gdzie tutaj oszczędność energii? Również nie wydaje mi żeby faktycznie były takie ekologiczne. Więc dlaczego chcą nas zmusić do używania tylko takich żarówek? Czyżby producenci mieli nie wystarczający zbyt?

  Cytuj
 • 1 wrz 2009

  W cenie tych dwóch różnych typów żarówek jest przepaść, nie dziwie się że sprzedaż nie była oszałamiająca. Jak widac znaleźli na to sposób, pewnie działa lobby żarówkowe tak jak lobby paliwowe.

  Prawdziwie ekologiczna technologia , to żarówki diodowe.

  Cytuj
 • Andrzej 2 wrz 2009

  Unia europejska wprowadza przymusowo energooszczędne żarówki a w Polsce i niektórych krajach unii przez dzień trzeba świecić przymusowo światła w samochodach to gdzie tu ekologia?

  Cytuj
 • 2 wrz 2009

  Nie można doszukiwać się logiki w działaniach polityków czy urzędników.
  Jest interes do zrobienia to wydaje się stosowne przepisy.Był okres że masło szkodziło to ludzie zaczęli kupować margarynę teraz znowu masło wraca do łask.
  Była nadwyżka drobiu to przyszła choroba wściekłych krów wybito krowy to przyszła ptasia grypa itd.

  Cytuj
 • 2 wrz 2009

  Używanie świateł mijania w dzień ma na celu poprawę bezpieczeństwa. Możesz równie dobrze powiedzieć żeby nie instalować oświetlenia na schodach, po ciemku też się zejdzie, co najwyżej ktoś spadnie. Ale za to oszczędzamy energie... Ratujemy pingwiny i niedźwiedzie polarne:).

  Jak już ktoś trafnie zauważył, przy włączaniu zużywają więcej prądu niż zwykłe żarówki. <- Zwiększone zużycie trwa kilka sekund, a i tak jest mniejsze niż w tradycyjnej żarówce.

  Nie kumam co macie do świetlówek, jedyna ich wada to niezbyt korzystne widmo światła, ale zużywają znacznie mniej energii. Zgadzam się, że nie opłaca się instalować świetlówek np. w toaletach, ale tylko z powodu zmniejszonej żywotności.

  Trochę obliczeń (używamy żarówki/świetlówki 3h dziennie):
  Żarówka / Świetlówka
  Moc: 100W / 20W
  Dziennie zużycie energii: 0.3kWh / 0.06 kWh
  Miesięczne zużycie: 9kWh / 1.8kWh
  Miesięczne koszta: 2.88 zł / 0.58zł <- przy cenie 0.32 zł/kWh (gdzieniegdzie kosztuje nawet 50gr)
  Miesięczny zysk: -2.30zł / 2.30 zł
  Cena: 1zł / 15zł
  Trwałość: kilkaset h / >10 000h
  Spłaci się w: 6 miesięcy (przy cenie >50gr/kWh spłaca się w około 4 miesiące) (nie wliczając tego, że w czasie użytkowania świetlówki wypaliłoby się ponad 10 żarówek)
  Więc nie mówcie o wysokich kosztach wyprodukowania, jeśli już tak mamy liczyć to do wyprodukowania energii potrzebnej do zasilenia tradycyjnej żarówki produkuje się dużo więcej zanieczyszczeń (o 500%). Zna ktoś ceny zanieczyszczeń?
  Rocznie (7.2kWh*12miesięcy) 87 kWh więcej zużywa żarówka, to daje tyle CO2 ile pochłania 11 świerków.
  Ale i tak całe porównanie wychodzi na plus dla świetlówek. Nie pisze już jak bardzo zmieniłoby się całe porównanie przy większej ilości godzin z włączonym światłem, ale np zima pewnie świeci się znacznie więcej niż 3h.

  Co do dezodorantów, już nie stosuje się w nich freonów, tylko gazy nowej generacji, bezpieczne dla dziury ozonowej (przynajmniej na razie nic nie wskazuje żeby szkodziły). Obecnie stosuje się miedzy innymi propan i butan (składniki LPG).

  Cytuj
 • 3 wrz 2009

  Nikt nie udowodnił że wprowadzenie obowiązku jazdy na światłach zmniejszyło ilość wypadków podobnie jak to że sprowadzenie "złomu" z Niemiec zwiększyło ilość wypadków.Kto pamięta jak "ekolodzy"protestowali przeciwko wycince drzew pod budowę autostrady A4 czy przeciwko budowie zapory w Czorsztynie? "Ekologia" to jeden wielki biznes i nic więcej(czy handel limitami na emisję CO2 powoduje zmniejszenie emisji???)

  Cytuj
 • adzygmunt 3 wrz 2009

  Wypada mi sprostować post quantz - a
  Jedna kWh użytkownika np w Porębie kosztuje 0.76 zł.
  Co z tego, że czynna energia 0.327 zł
  I tak zapłacisz wszystkim cwaniakom podłączonym do prądowego interesu, czyli 0.76 za kWh.

  Cytuj
 • 3 wrz 2009

  Pardonez moi, opierałem się na katowickich cenach prądu, bez uwględnienia abonamentu etc. Zamieszczam poprawione rachunki dla Poręby :).

  Miesięczne koszta: 6.84 zł / 1.37zł <- przy cenie 0.76 zł/kWh
  Miesięczny zysk: -5.47zł / 5.47 zł
  Cena: 1zł / 15zł
  Spłaci się w: mniej niż 3 miesiące (76.75 dnia dokładnie :))

  Cytuj
 • Andrzej 3 wrz 2009

  Zgadzam się z gosciem "obserwator" nikt nie udowodnił że świecenie świateł w dzien poprawia bezpieczeństwo na drogach.W Austrii był ten obowiązek i go znieśli w Niemczech i krajach Beneluxu nie ma obowiązku świecenia świateł w dzień a napewno jest bezpieczniej na drogach niż w Polsce.

  Cytuj
 • 3 wrz 2009

  Quantz a skąd mas takie dane do tych obliczeń? Coś mi się one nie podobają. Podaj jakieś źródło bo jak na razie jesteś niewiarygodny.

  Cytuj

Odpowiedz