Forum » Okolice

KAPLICZKI

  • adzygmunt 24 lut 2013

    Z dazdjecie

    Uploaded with [URL=http://imageshackla
    Z dala od szlaków turystycznych stoi od 210 lat przydrożna kapliczka.
    Wyodrębniłem napis.
    Gdzie jest, poczekam, może ktoś wie?

    10 3 Cytuj
  • paulinka 24 lut 2013

    ale o soo chodzi?

    3 13 Cytuj
  • adzygmunt 24 lut 2013

    Sprawdzam Twoją pamięć miejsc, poczucie humoru, etc.!

    7 1 Cytuj
  • 24 lut 2013

    czyżby to na polance?

    1 Cytuj
  • 24 lut 2013

    To nie jest kapliczka w okolicy szlabanu, bodajże w Drogini? Koło wałów

    1 Cytuj
  • adzygmunt 24 lut 2013

    Ka

    Uploaded with ImageShack.us
    Kapliczka jest w Trzemeśni. Poproszę o szczegóły!
    W Drogini za szlabanem jest ta!

    3 Cytuj
  • 25 lut 2013

    adzygmunt jeżeli już coś to jest przed szlabanem:) i jest z 1839 r:)

    1 1 Cytuj
  • 25 lut 2013

    czy to nie jest ta kapliczka przy drodze myślenice - wiśniowa za skrzyżowaniem w trzemeśni

    1 Cytuj
  • adzygmunt 25 lut 2013

    No dobrze, już nie droczę się z Wami. Kapliczka znajduje się w Trzemeśni na Zakościelu. Tuz obok północno-wschodniego rogu boiska "Skalnika".
    Imponująca jest data budowy 1803. Dwieście dziesięć lat stoi!
    xxx - czy to ta sama co na zdjęciu?
    pawka Do tej jeszcze nie dotarłem. Nie mylisz jej z krzyżem stojącym jakieś 500 m od rzeczonego skrzyżowania? Dzisiaj jestem tam z aparatem i pstryknę fotkę.

    2 Cytuj
  • 25 lut 2013

    Adzygmunt kapliczka z drugiego zdjęcia jest z drogini i stoi przy starej drodze z myślenic do dopczyc, zaraz przed szlabanem. Nie byłem tam od jesieni ale z tego co pamiętam jest z 1839

    1 1 Cytuj
  • adzygmunt 25 lut 2013

    xxx oczywiście masz rację. Czyli jest przy szlabanie jeszcze jedna?
    Daty na kapliczce ze zdjęcia sprawdzę i zanotuję komu ją zawdzięczamy.
    Pozdrawiam adz.

    1 Cytuj
  • 25 lut 2013

    pomyliłem tą kapliczkę właśnie z krzyżem w sumie dość ciekawy wątek założyłeś adzygmunt jest trochę tych kapliczek w naszych okolicach a ile prosi się o renowację można rzec kawałek naszego dziedzictwa

    3 Cytuj
  • 25 lut 2013

    adzygmunt w drogini w sumie znam dwie kapliczki.

    http://img248.imageshack.us/img248/8836/30340651.jpg

    Jedna o której już mowa, czyli ta przy szlabanie(na mapie jako nr 1). Drugą natomiast znajdziesz jadąc od strony Myślenic i skręcając w lewo w kierunku zalewu(na mapie jako nr 2). Mijasz boisko i jakieś 200 m za nim po lewej po środku pola ona właśnie stoi. Nie wiem co na niej pisze bo jakoś nigdy nie było okazji do niej podejść:)

    1 Cytuj
  • Def Ibrylator 27 lut 2013

    A może mamy w okolicach Myślenic podobne miejsca do np. cmentarza choleryków ? Zawsze fascynowały mnie miejsca owite tajemnicą, zniszczone, zagubione, schowane... na razie znalazłem tylko cmentarz choleryków. A przez te wszystkie lata słyszałem wiele historii o różnych kapliczkach/cmentarzach/mogiłach pochowanych po lasach...

    3 Cytuj
  • Def Ibrylator 27 lut 2013

    ... np. mało kto wie, że w Stróży znajdują się fundamenty (lub jakiś element konstrukcyjny) pod zaporę. Zapora w pierwszej wersji miała znajdować się właśnie tam. W lesie znajduje się betonowa konstrukcja mocno zdominowana przez otaczające rośliny.

    Może nie jest to kapliczka, ale nawiązuję do opuszczonych i tajemniczych budowli. Chętnie poznałbym więcej takich miejsc.

    2 Cytuj
  • 27 lut 2013

    Def_ibrylator znam miejsce na ukleinie od strony osieczan gdzie znajduje sie kapliczka bodajże na cmentarzu. Z tego co pamiętam to jest to cmentarz choleryczny ale nie mam 100% pewności. Co do pierwszej lokalizacji zapory w Stróży to wiedziałem. Min przebudowano zakopiankę były w jej okolicy rury po odwiertach. Możesz napisać coś więcej o tej betonowej konstrukcji w lesie?

    1 Cytuj
  • Def Ibrylator 27 lut 2013
    xxx napisał/a:

    Def_ibrylator znam miejsce na ukleinie od strony osieczan gdzie znajduje sie kapliczka bodajże na cmentarzu. Z tego co pamiętam to jest to cmentarz choleryczny ale nie mam 100% pewności. Co do pierwszej lokalizacji zapory w Stróży to wiedziałem. Min przebudowano zakopiankę były w jej okolicy rury po odwiertach. Możesz napisać coś więcej o tej betonowej konstrukcji w lesie?

    Cmentarz choleryków, na którym ja byłem, jest na przeciwko cmentarza żydowskiego, po drugiej stronie zakopianki, w lesie za ostatnim domem. Najpierw mija się dużą kapliczkę, wchodzi się do lasu i na dużym obszarze są stare, zarośnięte, porozwalane groby. Z niektórych da się jeszcze przeczytać daty i inskrypcje. Byłem tam w nocy. Działa na wyobraźnię.

    Co do betonowej konstrukcji - przypomina wyglądem kilka betonowych sześcianów połączonych ze sobą. Niestety nie pamiętam jak tam trafić. Pokazał mi to dziadek jakieś 10 - 15 lat temu w środku gęstego lasu. Pamiętam, że obok tej konstrukcji była wyraźnie przygotowana ziemia (odkształcona) pod jakieś kolejne wylewki. Tyle wiem i pamiętam.

    Na Zarabiu, po prawej stronie od wejścia na szlak prowadzący na zamczysko są fundamenty po starej skoczni narciarskiej.

    W okolicach "czarnego dachu" znajdują się "okopy". Duża dziura w ziemi. Słyszałem, że zostały stworzone podczas II wojny światowej.

    Pod Szkołą Podstawową Nr. 2 znajduje się bunkier przeciwlotniczy. Do niedawna istniał zewnętrzny korytarz prowadzący na zewnątrz bunkru. Niestety został zabudowany w trakcie prac remontowych. Duża iglica na budynku szkoły jest pozostałością po radiostacji znajdującej się w bunkrze. Istnieje legenda o korytarzu łączącym bunkier pod szkołą ze szkołą Reja. Ale to akurat raczej miejska plotka.

    Przy niskim poziomie wody widać pozostałości po wsi zalanej przez zalew dobczycki. W jednym z domów jest zejście do piwnicy. Niestety w tym roku znacznie zasypane przez muł.

    (O legendzie mówiącej o połączeniu zamczyska z zamkiem w Dobczycach nawet nie wspominam, bo to raczej bujda na resorach)

    2 Cytuj
  • 27 lut 2013
    def_ibrylator napisał/a:

    xxx napisał/a:Def_ibrylator znam miejsce na ukleinie od strony osieczan gdzie znajduje sie kapliczka bodajże na cmentarzu. Z tego co pamiętam to jest to cmentarz choleryczny ale nie mam 100% pewności. Co do pierwszej lokalizacji zapory w Stróży to wiedziałem. Min przebudowano zakopiankę były w jej okolicy rury po odwiertach. Możesz napisać coś więcej o tej betonowej konstrukcji w lesie?Cmentarz choleryków, na którym ja byłem, jest na przeciwko cmentarza żydowskiego, po drugiej stronie zakopianki, w lesie za ostatnim domem. Najpierw mija się dużą kapliczkę, wchodzi się do lasu i na dużym obszarze są stare, zarośnięte, porozwalane groby. Z niektórych da się jeszcze przeczytać daty i inskrypcje. Byłem tam w nocy. Działa na wyobraźnię.

    Co do betonowej konstrukcji - przypomina wyglądem kilka betonowych sześcianów połączonych ze sobą. Niestety nie pamiętam jak tam trafić. Pokazał mi to dziadek jakieś 10 - 15 lat temu w środku gęstego lasu. Pamiętam, że obok tej konstrukcji była wyraźnie przygotowana ziemia (odkształcona) pod jakieś kolejne wylewki. Tyle wiem i pamiętam.

    Na Zarabiu, po prawej stronie od wejścia na szlak prowadzący na zamczysko są fundamenty po starej skoczni narciarskiej.

    W okolicach "czarnego dachu" znajdują się "okopy". Duża dziura w ziemi. Słyszałem, że zostały stworzone podczas II wojny światowej.

    Pod Szkołą Podstawową Nr. 2 znajduje się bunkier przeciwlotniczy. Do niedawna istniał zewnętrzny korytarz prowadzący na zewnątrz bunkru. Niestety został zabudowany w trakcie prac remontowych. Duża iglica na budynku szkoły jest pozostałością po radiostacji znajdującej się w bunkrze. Istnieje legenda o korytarzu łączącym bunkier pod szkołą ze szkołą Reja. Ale to akurat raczej miejska plotka.

    Przy niskim poziomie wody widać pozostałości po wsi zalanej przez zalew dobczycki. W jednym z domów jest zejście do piwnicy. Niestety w tym roku znacznie zasypane przez muł.

    (O legendzie mówiącej o połączeniu zamczyska z zamkiem w Dobczycach nawet nie wspominam, bo to raczej bujda na resorach)

    Znam te miejsca. Najbardziej za to interesują mnie te betonowe konstrukcje w Stróży.Nie pamiętasz chociaż przybliżonej lokalizacji?

    Cytuj
  • adzygmunt 27 lut 2013

    Uploaded with ImageShack.us
    To jest kapliczka z nie istniejącego już cmentarza. Gdzie on jest?
    Napis na piaskowcu, który udało mi się odczytać:
    S .. Józef i Anna
    Tu spoczywają zwłoki śp
    Maryanny Kaliszowy
    Przeżywszy na tym padole
    płaczu lat 83 oddała
    ducha Bogu dnia 11 marca
    1883 r przechodniu
    westchnij do Boga
    Za spokój jej duszy
    Bo bokach sokolika z piaskowca są płaskorzeźby z lewej Śp Anna, po prawej Śp Maryan
    Przepraszam za niedopasowanie wklejonego w zdjęcie powiększonego napisu

    Cytuj
  • 14 sty 2014

    Witam,

    pisze tutaj jako gość, moje pytanie nie dotyczy okolic Myślenic ale ich samych. Jednak chyba nie ma sensu zakładanie osobnego tematu w dziale dotyczącym miasta. Chodzi mi o informacje na temat dwóch kapliczek przy zakopiance na Zarabiu,

    jedna znajduje się tu
    https://maps.google.pl/?ll=49.815502,19.925594&spn=0.002959,0.004823&t=h&z=18&layer=c&cbll=49.815613,19.925778&panoid=XiSnAzeGvTA67g-X_oZirQ&cbp=12,342.15,,0,4.3

    druga natomiast tutaj:

    https://maps.google.pl/?ll=49.819123,19.933432&spn=0.002959,0.004823&t=h&z=18&layer=c&cbll=49.819201,19.933712&panoid=T5yNMlOFwMbmqVkJkyjcuw&cbp=12,43.68,,0,-31.03

    Czy ktoś mógłby mi podać daty kiedy powstały? oraz ewentualnie jakieś informacje na temat ich histori, kto i dlaczego je postawił?. Będę bardzo wdzięczny.

    Pozdrawiam

    Cytuj
  • 14 sty 2014
    elninio napisał/a:

    Witam,

    pisze tutaj jako gość, moje pytanie nie dotyczy okolic Myślenic ale ich samych. Jednak chyba nie ma sensu zakładanie osobnego tematu w dziale dotyczącym miasta. Chodzi mi o informacje na temat dwóch kapliczek przy zakopiance na Zarabiu,

    jedna znajduje się tu
    https://maps.google.pl/?ll=49.815502,19.925594&spn=0.002959,0.004823&t=h&z=18&layer=c&cbll=49.815613,19.925778&panoid=XiSnAzeGvTA67g-X_oZirQ&cbp=12,342.15,,0,4.3

    druga natomiast tutaj:

    https://maps.google.pl/?ll=49.819123,19.933432&spn=0.002959,0.004823&t=h&z=18&layer=c&cbll=49.819201,19.933712&panoid=T5yNMlOFwMbmqVkJkyjcuw&cbp=12,43.68,,0,-31.03

    Czy ktoś mógłby mi podać daty kiedy powstały? oraz ewentualnie jakieś informacje na temat ich histori, kto i dlaczego je postawił?. Będę bardzo wdzięczny.

    Pozdrawiam

    W tym momencie nie znam dat ich powstania ale mieszkam w tych stronach to do jutra się tam przejdę i napiszę co wiem. Pamiętam je obydwie natomiast od dziecka. Prawdopodobnie powstały już po stworzeniu traktu Kraków- Zakopane (Dzisiejsza Zakopianka) bo stoją idealnie na trasie jego przebiegu. Ta bliższa Myślenic koło starego Jazu była przenoszona przed 9-10 laty w związku z modernizacją zakopianki. Została całkowicie zdemontowana i przeniesiona ok 10-15 metrów wyżej. W nowym miejscu została odbudowana w tym samym stylu i dodatkowo całkowicie odrestaurowana.

    2 Cytuj
  • 15 sty 2014

    Jak chodzi o tą dalszą od Myślenic (w kolorze niebieskim) ona nie stała zawsze idealnie w przebiegu zakopianki. Przed przebudową stała w "odnodze" idącej pod górę, która stanowiła dojazd do dwóch drewnianych domków, która tam stały. Wiem bo w jednym z tych domków spędzałem z ojcem wakacje jak byłem dzieckiem. Niestety ojciec nie znał żadnych szczegółów na temat powstania jej.

    Cytuj
  • 15 sty 2014

    Może ktoś wie coś na temat pozostałości po II Wojnie jakieś pozostałości po okopach ,albo gdzie odbyły się jakieś walki w okolicach Myślenic oraz czy w okolicznych lasach są stare kapliczki jeśli tak to gdzie.Również przyłączam się do pytania gdzie mniej więcej znajdują się fundamenty pod zaporę w Stróży.Sorki że mało związane z kapliczkami ale jestem po prostu ciekaw.

    Cytuj
  • adzygmunt 16 sty 2014
    Akrapovic napisał/a:

    Może ktoś wie coś na temat pozostałości po II Wojnie jakieś pozostałości po okopach ,albo gdzie odbyły się jakieś walki w okolicach Myślenic oraz czy w okolicznych lasach są stare kapliczki jeśli tak to gdzie.Również przyłączam się do pytania gdzie mniej więcej znajdują się fundamenty pod zaporę w Stróży.Sorki że mało związane z kapliczkami ale jestem po prostu ciekaw.

    Prawie pod szczytem Łysiny idą szlakiem od schroniska Kudłacze był ogrodzony 5x5 m. grób partyzancki. Jest tam jeszcze? nie byłem tam ponad 10 lat!

    Cytuj

Odpowiedz