Forum » Okolice

Odbiór domu jednorodzinnego Gmina Dobczyce

 • 11 lip 2017

  Witam,
  jesteśmy zdecydowani na zakup domu jednorodzinnego w stanie surowym zamkniętym w Gminie Dobczyce.
  Budowa jest w trakcie, więc czeka nas odbiór przez Starostwo.
  Będzie "wrzuceni" w trakcie budowy, dlatego trochę się tego obawiamy.
  O jakie dokumenty warto jeszcze zapytać przy zakupie? Dziennik budowy jest uzupełniany.
  W jakim stanie musi być dom, żeby mógł być odebrany? Czy ocieplenie budynku jest konieczne? Dojazd? Taras jeśli był w planach?
  Z góry dziękuję za pomoc!

  Cytuj
 • 11 lip 2017

  Czyli po zakupie czeka Was jeszcze sporo pracy.
  Ale najważniejsze: sprawdźcie czy budynek jest wykonany zgodnie z zatwierdzonym projektem a zwłaszcza lokalizacje budynku na działce, odległości od granic, jego dokładne wymiary (długość, szerokość oraz rozmieszczenie pomieszczeń. Każda istotne odstępstwo wymaga zmiany pozwolenia na budowę i nowej dokumentacji. Sprawdźcie jescze dokładnie, czy macie zagwarantowany dojazd do drogi publicznej (gminnej, powiatowej, - jakieś służebności, udziały w dojhazdach koniecznie przepiszcie na siebie), czy macie zagarantowany dostęp do mediów.
  Przy zakupie żądajcie dwóch kompletnych i opieczętowanych projektów oraz oryginalnej decyzji o pozwoleniu na budowę z pieczęciami prawomocności, kopii zgłoszenia do Nadzoru Budowlnego o rozpoczęciu budowy. Dziennik budowy musi być uzupełniony zgodnie ze stanem budowy.
  Kolejna ważna sprawa, to po zakupie i sporządzeniu aktu notarialnego, musicie zożyc do Starostwa wniosek o zmianie inwestora. Będzie Wam potrzebny dziennik budowy, oryginał pozwolenia na budowę do wglądu, oświadczenia poprzednich właścicieli o zgodzie na prowadzenia budowy, Wasze oświadczenie o przejęciu warunków określonych w Decyzji.
  Dopiero wtedy możecie prawnie dalej prowadzić budowę.
  Do odbioru w Nadzorze Budowlanym budynek musi być wykonany w całości, łacznie z ociepleniem, wszystkimi niezbędnymi instalacjami oraz zagospodarowaniem i uporzadkowaniem terenu na działce (geodeta wykonujacy mapę powykonawczą nanosi wszystkie obiekty na działce i wpisuje oświadczenie, czy działka jest zagospodarowana zgodnie z projektem zagospodarowania działki) Również kierownik budowy musi w końcowym protokole wpisać o uporzadkowaniu terenu i wykonaiu budynku zgodnie z dokumentacją i nadającym sie do użytkowania.
  Możecie zmienić kierownika budowy. Wystarczy jego wpis do dziennika budowy, że przyjmuje obowiązki kierownika.
  Powodzenia.

  3 Cytuj
 • 13 lip 2017

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.
  Patrząc na plany na pewno jest różnica w zadaszeniu nad drzwiami wejściowymi (brak jaskółki). Jeśli aktualny właściciel do tej pory nie uwzględnił tego w planach czy my jeszcze będzie mogli to zrobić? Czy jest już na to za późno? Czy jest możliwość zmiany planów dopiero na sam koniec budowy, żeby uwzględnić wszystkie zmiany za jednym razem?
  Zastanawiam się nad spotkaniem z aktualnym kierownikiem budowy. On chyba najlepiej powinien wiedzieć jakie były ustalenia i zmiany....

  Cytuj

Odpowiedz