Forum » Praca

Czy ktoś otrzymał pieniądze z Tarczy Rządowej?

  • 28 maj 2020

    Postojowe wypłacone, pożyczka z UP wypłacona (pierwsza tura), wiem, że postojowe wypłacają regularnie już za drugi miesiąc. Mało tego ale zawsze coś.

    3 Cytuj
  • 28 maj 2020
    alapatala napisał/a:

    Ja na twoim miejscu zmienił bym biuro skoro nie potrafią wysłać kompletnych prostych wniosków

    "on mo kięgowo" :-) choć wniosek do ZUSu wymagał postawienia raptem dwóch krzyżyków :-))) ale cóż począć taką mamy lewicę. Dasz im dwie kulki stalowe to jedną zepsują a drugą zgubią :-)

    4 3 Cytuj
  • Janek Sal 29 maj 2020
    Vivaldi napisał/a:

    "on mo kięgowo" :-) choć wniosek do ZUSu wymagał postawienia raptem dwóch krzyżyków :-))) ale cóż począć taką mamy lewicę. Dasz im dwie kulki stalowe to jedną zepsują a drugą zgubią :-)

    ta od[powiedz była do mnie - wiec zacytowałes nie czytając - zresztą zawsze coś jebniesz a nie nabijesz ja nie wysyłałem wniosku do zus tylko do up a księgowej nie zmieniam bo tylko pis nie popełnia błędow
    zdrowia

    4 1 Cytuj
  • 30 maj 2020

    Ci którzy otrzymali pomoc z trzeciej tarczy, mieli lub będą mieć kontrole skarbową.
    Takie jest zalecenie, duże biuro podatkowe już to doświadcza, prześwietlają ich klientów z trzeciej tarczy.

    2 Cytuj
  • 30 maj 2020
    bono napisał/a:

    Ci którzy otrzymali pomoc z trzeciej tarczy, mieli lub będą mieć kontrole skarbową.
    Takie jest zalecenie, duże biuro podatkowe już to doświadcza, prześwietlają ich klientów z trzeciej tarczy.

    jakie jeszcze bzdury wymyślisz??? Możesz mi powiedzieć po co judzisz i grasz na emocjach? Już się sam z sobą prześcigasz w wymyślaniu jatki trolując.
    Zgodność deklaracji pomocowej z JPK jest kontrolowana cały czas. Trzeba być dzbanem żeby na tym żerować na forach.

    1 7 Cytuj
  • 30 maj 2020
    Vivaldi napisał/a:

    jakie jeszcze bzdury wymyślisz??? Możesz mi powiedzieć po co judzisz i grasz na emocjach? Już się sam z sobą prześcigasz w wymyślaniu jatki trolując.
    Zgodność deklaracji pomocowej z JPK jest kontrolowana cały czas. Trzeba być dzbanem żeby na tym żerować na forach.

    Żałosne, ale ta kontrola to jest fakt.

    6 1 Cytuj
  • 31 maj 2020

    Nooo była od początku JPK. W czym masz problem? Dzięki tym kontrolom przestały np jechać cysterny z olejem opałowym co to ich nikt nie widział i wtedy problem nie istniał. Ty jak się czegoś boisz to też zamykasz oczy czy łeb w piasek chowasz?
    Dostałem info na meila (jest taka opcja informacji jak założysz), że zostałem w zeszłym tyg zmonitorowany przez ministerstwo czyli prawdopodobnie w tym tyg kasa zapomogowa wpadnie na konto. Ja nie mam z tym kłopotu, podałem prawdziwe dane. Ciebie kontrola męczy? Czego się obawiasz?

    2 6 Cytuj
  • 31 maj 2020

    Ależ z ciebie prymityw!
    Ty ze szwagrem jak z kabaretu...........

    3 2 Cytuj
  • 2 cze 2020
    bono napisał/a:

    Ależ z ciebie prymityw!
    Ty ze szwagrem jak z kabaretu...........

    ale prymityw z tego powodu, że nie rozumiesz znaczenia JPK. Coś kręcisz na lewo, że się tak kontroli obawiasz i wtedy bluzgasz od prymitywów? Noooo sorry ale nie będę robiłna twój biznes bez VATu, konkurować trza umieć profesjonalizmem. Pamiętam, że bardzo cie uwierał temat towarów po karuzelach. Teraz straszysz kontrolami? No to zacznijmy od ciebie....

    3 5 Cytuj
  • 2 cze 2020
    Vivaldi napisał/a:

    ale prymityw z tego powodu, że nie rozumiesz znaczenia JPK. Coś kręcisz na lewo, że się tak kontroli obawiasz i wtedy bluzgasz od prymitywów? Noooo sorry ale nie będę robiłna twój biznes bez VATu, konkurować trza umieć profesjonalizmem. Pamiętam, że bardzo cie uwierał temat towarów po karuzelach. Teraz straszysz kontrolami? No to zacznijmy od ciebie....

    Teorię prymitywa ci przekazałem w scence z kabaretu, gdzie taki jak ty, został tam znakomicie oddany.
    Piszesz pierdoły jakieś nigdy ode mnie nie zasłyszane, że boję się kontroli, podczas gdy ja tylko przekazuję wiadomości z biura podatkowego u którego już wszystkich z tarczy,
    US prześwietla. To spora różnica z rumieniu prostych zdań, a do reszty się nie odnoszę, bo ty znajdujesz wspólny język tylko: "ja ze szwagrem". i piszesz dziwnym slangiem.

    4 2 Cytuj
  • Janek Sal 2 cze 2020

    nie wiem czy to obligatoryjne czy przypadek - wczoraj Naczelnik US Nowa Huta os Boch Wrzesnia wzywa mnie do stawienia się z dokumentami za miesiąc marzec 2020 7 dni od daty otrzymania.....

    ktos pisał w poprzednim poscie o kontrolach ? czy mi sie przywidziało a ktos go oskarżał o co???? ksiegowa pójdzie ale o co chodzi nie wiem
    zdrowia

    2 1 Cytuj
  • Janek Sal 2 cze 2020
    jaskokrakow napisał/a:

    nie wiem czy to obligatoryjne czy przypadek - wczoraj Naczelnik US Nowa Huta os Boch Wrzesnia wzywa mnie do stawienia się z dokumentami za miesiąc marzec 2020 7 dni od daty otrzymania.....

    ktos pisał w poprzednim poscie o kontrolach ? czy mi sie przywidziało a ktos go oskarżał o co???? ksiegowa pójdzie ale o co chodzi nie wiem
    zdrowia

    miało być Bohaterów Września

    1 Cytuj
  • 9 cze 2020

    Koronawirus: Kontrola ZUS po epidemii. Tarcza antykryzysowa do weryfikacji.

    09/06/2020

    zus-duzy

    Zarówno ZUS, jak i urzędy skarbowe zapowiadają kontrole w firmach po ustaniu epidemii koronawirusa. Sprawdzą, czy środki pomocowe z tarczy antykryzysowej rzeczywiście nam się należały.

    Przepisy tarczy antykryzysowej, obowiązujące od początku kwietnia 2020 roku, umożliwiły setkom tysięcy przedsiębiorców skorzystanie z kilku różnych form wsparcia finansowego udzielanego z powodu epidemii koronawirusa.

    Według danych Ministerstwa Rozwoju, do osób prowadzących działalność gospodarczą trafiło już m.in.:

    1,3 mln bezzwrotnych pożyczek na łączną kwotę 6,5 mld zł (zobacz więcej)
    1,4 mln świadczeń postojowych na łączną kwotę 2,8 mld zł (zobacz więcej)
    1,9 mln zwolnień ze składek ZUS, na łączną kwotę 7,4 mld zł (zobacz więcej)

    Łącznie z środkami wypłaconymi przez Polski Fundusz Rozwoju, do polskich firm do tej pory trafiło już łącznie 79 mld zł.

    W wielu przypadkach pomoc dla przedsiębiorców uzależniona jest od spełnienia określonych kryteriów, w tym głównie kryterium spadku przychodów. Tak jest m.in. w przypadku wypłacanych przez ZUS świadczeń postojowych, które przysługują jedynie tym przedsiębiorcom, którzy wykazali spadek przychodów o przynajmniej 15% (zobacz szczegóły).

    Podobne kryterium obowiązuje w przypadku dofinansowania do części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. W tym przypadku jednak przedsiębiorca musi wykazać spadek przychodów o przynajmniej 30%. Szczegółowo na temat tego instrumentu piszemy tutaj.

    Najczęściej jednak przedsiębiorcy wnioskowali o zwolnienie ze składek ZUS. Zwolnienie nie było co prawda uzależnione od wykazania spadku przychodów, ale przysługiwało jedynie tym firmom, których przychód nie przekraczał kwoty 15681 zł.

    We wszystkich tych przypadkach mieliśmy więc do czynienia z oświadczeniem przedsiębiorcy o wysokości osiągniętego przychodu w jednym lub kilku różnych miesiącach.

    Instytucje odpowiedzialne za wypłacanie środków pomocowych (czyli głównie ZUS i urzędy pracy), co do zasady nie weryfikowały prawdziwości oświadczeń składanych przez przedsiębiorców. W czasie epidemii koronawirusa chodziło bowiem o natychmiastowe procedowanie wniosków i jak najszybsze wypłaty pieniędzy dla firm.

    Teraz jednak, zarówno ZUS jak i Krajowa Administracja Skarbowa zapowiadają, iż po ustąpieniu epidemii, oświadczenia przedsiębiorców będą weryfikowane. A to wiąże się z kontrolami w zakresie prawdziwości deklarowanych wartości przychodów. W odpowiedzi na zapytanie RP w tej kwestii, ZUS poinformował w sposób jednoznaczny, iż:

    "Warunki postojowego są do sprawdzenia i gdy ustąpi stan epidemii, będziemy je weryfikować we współpracy z KAS."

    ZUS we współpracy z urzędami skarbowymi sprawdzać będzie jednak nie tylko formalną zgodność przychodu z księgami rachunkowymi, ale również możliwość sztucznego zaniżania przychodów w danym okresie. Jak wskazują bowiem eksperci podatkowi, możliwość zaniżenia przychodu na potrzeby uzyskania określonych świadczeń, była niezwykle prostym zabiegiem i wielu przedsiębiorców z takiej możliwości zapewne skorzystało. W jaki sposób?

    Najprostszym zabiegiem było zaniżanie wartości faktur w określonym miesiącu i przesuwanie fakturowania na miesiąc kolejny. Inni przedsiębiorcy mogli z kolei aneksować umowy z kontrahentami, zmieniając okres rozliczenia na dwumiesięczny. Zaniżone w ten sposób przychody mogły stanowić podstawę do wnioskowania o świadczenie postojowe, dofinansowanie do kosztów firmy czy zwolnienie ze składek ZUS. Możliwość wszczęcia kontroli w tym zakresie potwierdza również Krajowa Administracja Skarbowa, która poinformowała, że:

    "Przychody wykazywane przez firmy podlegają weryfikacji w trakcie prowadzonej kontroli lub czynności sprawdzających. Oznacza to, że KAS sprawdza prawidłowość i terminowość wystawiania przez podatnika faktur i ustala, czy dokumentują one faktyczny przebieg i zakres zdarzeń gospodarczych."

    Osobnym tematem pozostaje kwestia sposobu wydatkowania środków uzyskanych z tarczy finansowej. Może się bowiem zdarzyć, że nawet gdy środki pomocowe zostały wypłacone przedsiębiorcy rzeczywiście spełniającemu wszystkie kryteria, to samo wydatkowanie tych środków mogło być już niezgodne z ich przeznaczeniem. Problem ten dotyczy m.in. środków uzyskanych z bezzwrotnej pożyczki, o której piszemy w tym artykule.

    Przedsiębiorcy będą musieli również wykazać, że środki uzyskane z tytułu różnych instrumentów pomocowych wydane zostały na różne wydatki. Przypomnijmy bowiem, że środki uzyskane np. z dofinansowania działalności muszą zostać przeznaczone na pokrycie kosztów innych niż te, które zostały sfinansowane z udzielonej pożyczki.

    Już teraz zatem przedsiębiorcy powinni gromadzić odpowiednią dokumentację dotyczącą poniesionych wydatków, tak aby podczas potencjalnej kontroli móc wykazać brak uchybień w tym zakresie.

    Co jednak grozi przedsiębiorcy, któremu ZUS lub inny organ wykaże nieprawidłowości we wnioskowaniu lub wydatkowaniu środków pomocowych? Nienależnie wypłacone kwoty przedsiębiorca będzie musiał zwrócić (w całości lub w części) wraz należnymi odsetkami. Dodatkowo, na firmę może zostać nałożona kara grzywny z kodeksu karnego skarbowego. Na wydanie decyzji w tym zakresie odpowiednie organy mają 5 lat.

    Na dzień dzisiejszy nie wiemy jeszcze, w jakim zakresie ZUS i urzędy skarbowe podejmować będą czynności kontrolne w ramach tarczy antykryzysowej. Nie wiemy również, jak bardzo rygorystycznie instytucje te podejdą do weryfikowania zgodności złożonych oświadczeń. Niezależnie jednak od tego warto pamiętać, iż od każdej decyzji organu przysługuje nam odwołanie. O tym, jak skutecznie złożyć odwołanie od decyzji ZUS, piszemy w tym artykule.

    1 Cytuj
  • Janek Sal 10 cze 2020

    u mnie kontrola była - niby przypadek - wystawiłem dla nieaktywnego NIP-u fakture

    po wyjasnieniach kontrolowano tylko od początku roku - jest OK .

    współpracuje z tą firmą od dawna , zapomnieli uaktywnic NIP . dostali upomnienie tylko
    zdrowia

    2 Cytuj

Odpowiedz