Forum » Społeczeństwo

Karta Nauczyciela

 • 20 paź 2018

  Czu zmiany w Karcie Nauczyciela są korzystne dla nauczycieli?

  2 4 Cytuj
 • 20 paź 2018

  Moim zdaniem nauczyciele maja tera mniej przywilejów. Nieznającym specyfiki pracy w szkole ciągle się wydaje, że nauczyciel pracuje tylko 18 godz. tygodniowo i ma 2 miesiące urlopu. Poczytaj o zmianach na specjalistycznym portalu portaloswiatowy.pl https://www.portaloswiatowy.pl/top-tematy/50-waznych-zmian-w-karcie-nauczyciela-od-1-wrzesnia-2018-r.-15866.html

  9 6 Cytuj
 • 12 gru 2018

  tera? mam nadzieję, że to tylko literówka... Batalia o emerytury i tak jeszcze będzie trwać. Dla mnie dużo nadziei daje inny projekt odkładania na starość - https://pracowniczeplanykapitalowe.org.pl/ Tylko chciałbym więcej tam wpłacać, a zapowiada się, że będzie limit

  2 1 Cytuj
 • 12 gru 2018

  Gorąca dyskusja na ten temat świadczy o tym gdzie i jak głęboko społeczeństwo ma problemy nauczycieli.....
  Narzekać będziemy później, o wiele za późno.....
  Jak popatrzyłem to płace takie, że lepiej w Biedronce, więc nie dziwmy się, że niedługo będzie pracował w szkole byle kto i byle jak........

  6 1 Cytuj
 • 12 gru 2018

  No i znalazłem coś o tej dobrej zmianie w szkołach.... Żeby nie wyszło tak jak w stadninach .........
  W komentarzach do tego artykułu "Janusze i Grażynki" piszą: wywalić nierobów i zatrudnic młodych i zdolnych świeżo po studiach........ Już widzę ten tłum chętnych.......

  Z tabeli wynika, że wynagrodzenie nauczyciela (magistra z przygotowaniem pedagogicznym) na poziomie: stażysty będzie od 1 kwietnia 2018 wynosić 2417 zł brutto (oznacza to wzrost o 123 zł brutto), nauczyciela kontraktowego - 2487 zł brutto (wzrost o 126 zł brutto), nauczyciela mianowanego - 2824 zł brutto (wzrost o 143 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego - 3317 zł brutto (wzrost o 168 zł brutto).
  Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Place-nauczycieli-2018.-MEN-opublikowal-kwoty

  Nauczyciele będą ciułać punkty po dodatek do pensji

  Minister edukacji Anna Zalewska zmienia zasady oceniania nauczycieli. Nie będzie już wewnętrznych regulaminów, o tym, którzy nauczyciele są "ponadprzeciętni" i dostaną premię, zadecyduje ministerialny algorytm.
  Minister edukacji w czerwcu Anna Zalewska podpisała rozporządzenie dotyczące nowych zasad oceny pracy nauczycieli. Listę wymagań uzależniła od stopnia awansu. Nauczyciele stażyści mieli spełnić ich 10, kontraktowi – 14, mianowani – 19, a dyplomowani aż 23.
  Każda szkoła miała mieć własny, wewnętrzny regulamin oceniania. Pomysł nie spodobał się związkowcom oraz rzecznikowi praw obywatelskich Adamowi Bodnarowi.
  Regulaminy miały być gotowe we wrześniu, tak się jednak nie stało. Z danych zebranych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wynikało, że udało się je przygotować co trzeciej szkole.
  Jak informuje „Gazeta Wyborcza, szkoły, które nie podołały, mogą jednak odetchnąć z ulgą – regulaminy już nie będą potrzebne.
  Cieszą się też nauczyciele. Gdy ZNP zapytał ich o nowy system w ankiecie, ponad 91 proc. wskazało, że oczekuje powrotu do starych rozwiązań. A odpowiedzi udzieliło ok. 300 tys. belfrów, czyli niemal połowa zatrudnionych w Polsce.
  Minister Zalewska przyznała się do porażki. W Sejmie mówiła: „To proste, wydawało się, rozporządzenie doprowadziło w ciągu dwóch miesięcy do absurdów biurokracji. Jeden regulamin potrafi liczyć 134 strony. Ostatecznie od 1 stycznia 2019 r. nauczyciele będą oceniani tylko na podstawie ministerialnych kryteriów. Regulaminy i wskaźniki znikną, a dyrektorom w ocenianiu pomoże algorytm, nad którym pracuje MEN”.
  Projekt zakłada, że za każde ministerialne kryterium będzie można uzyskać od 0 do 3 punktów. Nauczyciele, którzy zdobędą 95 proc. punktów, uzyskają ocenę wyróżniającą – tylko oni będą mogli liczyć na specjalną premię, tzw. 500 plus dla nauczycieli. Premie w tej wysokości będą jednak wypłacane dopiero od 2022 r.
  Wcześniej dodatki będą niższe – w 2020 r. ma to być ok. 95 zł, a w 2021 – blisko 190 zł.
  Na ocenę bardzo dobrą trzeba będzie uzyskać co najmniej 80 proc. punktów, na dobrą – 55 proc. Ci, którzy nie osiągną tego wyniku, otrzymują ocenę negatywną.
  Nie jest jasne, czy dyrektorzy będą wystawiali tylko pełne punkty, a może to być kluczowe. Jak zwraca uwagę „Głos Nauczycielski”, by dostać 500 plus, nauczyciel dyplomowany będzie musiał zdobyć aż 65,55 na 69 punktów.
  Jak czytamy w „GW”, gdyby dyrektor mógł wystawiać tylko pełne punkty, próg wzrósłby do 66. Wystarczy zawalić jedno kryterium, by pożegnać się z premią. ZNP myśli o proteście.
  – Cieszymy się, że pani minister przychyliła się do naszych uwag i wycofuje się z systemu, który byłby szkodliwy dla nauczycieli, ale to, co pozostaje, też jest dalekie od ideału – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.
  – Chcemy rozmawiać o liście kryteriów, bo obecne są np. niemal niemożliwe do zrealizowania dla nauczycieli specjalistów: pedagogów, psychologów, bibliotekarzy. A to oznacza odebranie im szans na zdobycie wyróżniającej oceny - dodaje.

  2 1 Cytuj

Odpowiedz