Forum » Społeczeństwo

Turystka piesza, funkcja PTTK Lubomir i Nadleśnictwa Myślenice.

  • 25 lut 2019

    Cześć.
    Ostatnio miałem przyjemność poświęcić trochę czasu i odwiedzić naszej rodzime zakątki górskie jakże piękne i urodziwe pasma Lubomira (podobno Beskid makowski) oraz Beskidu wyspowego na terenie ziemi Myślenickiej.
    To co mnie zastanawia, to taki dziwny brak chęci do zrobienia czegoś, co rzeczywiście mogłoby wpłynąć realnie na turystykę krajoznawczą w naszej okolicy.
    Rowerem przemierzyłem wielokrotnie Chełm, Kudłacze, kamiennik, okolice Kornatkę. Pieszo od Koskowej góry po Luboń i tak by wymieniać.
    Jak ktoś lubi oglądać drzewa - oczywiście fajnie, super, ale brakuje czegoś więcej, czegoś co zrobiły gorce: wieże widokowe, online kamery, trasy skiturowe i rowerowe. Beskid wyspowy, piękna i kultowa wieża na Mogielicy, beskid sądecki ma Radziejową i Obidzę. Limanowa paproć, wieżę na Jawożu gdzie są przepiękne wschody słońca i panorama tatr.
    U nas? wieża na Chełmie która jest otwarta lub zamknięta nie wiadomo na jakiej zasadzie.
    Co czuje człowiek kiedy słyszy obserwatorium na Lubomirze? żę coś zobaczy i i zobaczysz :)
    Nasze lasy są zniszczone jak na przykładu kamiennik, przez maszyny, nowe drogi i wycinki drzew. Dlaczego Panowie działacze z nadleśnictwa i wszelkich organizacji turystycznych, nie wytną tych drzew albo nie wykonają projektu widokowego co by pokazać naszą piękną okolicę z innej perspektywy?
    Na kamienniku była wieża widokowa - się rozpadła parędziesiąt lat temu i cisza.
    Mam wrażenie że pomimo wielkiej polityki turystycznej w naszej okolicy, las i możliwości stanęły dawno na etapie wieńczenia biegów, memoriałów i wspomnień historycznych. Czy tylko o to chodzi?
    Czytałem że w Gorcach, obrońcy przyrody bębnili, że wieże widokowe zniszczą las, szlaki że hoho armagedon będzie. Tak się nie stało:
    https://www.youtube.com/watch?v=eIvRDVyB5LE
    Może narzekam, ale nie widzę, żadnych konkretnych zmian w tym temacie, może co najwyżej odmalowanie szlaków turystycznych.
    Wyobraźcie sobie wieżę na Luboniu, Lubomirze czy Łysinie (powiększenie i ogólne udostępnienie tej na Chełmie) i jeszcze mamy Trupielca koło Zasani lub coś z Wiśniowej? jest wiele możliwości, tyle lat i nic....
    Jedynie co nam zostaje to podziwianie widoków z polany pod Kudłaczami na prywatnej posesji parkingu.
    Pozdrawiam

    5 2 Cytuj
  • 25 lut 2019

    To prawda, Obidza ma fajną wieżę widokową, mimo że tłumów tam nie ma.
    W naszym powiecie nic takiego nie ma.
    Nie wiem kto się tym, ma zająć władze powiatowe czy PTTK, pieniądze z UE na to są bo tak zbudowano wieże na Obidzy.
    Można by poprosić pana senatora Bisztygę o radę, bo on takimi tematami się interesował.

    5 1 Cytuj

Odpowiedz