Forum » Społeczeństwo

Znane osoby wplatające się w jakiś związek z Myślenicami.

  • 20 kwi 2019

    A ja jeszcze raz zapytam o Jerzego Cnotę. Skąd masz info, że uczył na Zarabiu ?

    Cytuj
  • 20 kwi 2019
    taki_gość napisał/a:

    A ja jeszcze raz zapytam o Jerzego Cnotę. Skąd masz info, że uczył na Zarabiu ?

    A jeżeli nie na Zarabiu tylko w LO, to jestem spalony?
    Wywołałem temat i cieszę się że Kaper to uzupełnił konkretem, bo miałem taką informację o Jerzym Cnocie, Zarabiu i Myślenicach, ale nie znałem szczegółów.

    Jeżeli znasz inne szczegóły to prosimy o nie.

    4 Cytuj
  • 20 kwi 2019
    Lilka 1 napisał/a:

    W Myślenicach urodziła się Katarzyna Gaertner, wspaniała kompozytorka wielu przebojów m.in. Maryli Rodowicz, Czerwonych Gitar i in. Komponowała m. in. do tekstów Agnieszki Osieckiej.

    Gdyby ktoś miał więcej wiadomości o Katarzynie Gaertner i Myślenicach, to prosimy czy tylko poród w szpitalu, a może adres zamieszkania itd.?

    Cytuj
  • 20 kwi 2019

    Szpitala jeszcze w naszym mieście nie było. Mieszkała w domu za kościółkiem przy ulicy Daszyńskiego. Potem studiowała w Krakowie. Dać obecny adres?

    3 Cytuj
  • 20 kwi 2019
    Lilka 1 napisał/a:

    Szpitala jeszcze w naszym mieście nie było. Mieszkała w domu za kościółkiem przy ulicy Daszyńskiego. Potem studiowała w Krakowie. Dać obecny adres?

    Tylko korzenie myślenickie, ale jak znasz więcej ciekawostek z Myślenic to się nimi podziel. Np. Gaertner to jakaś przedwojenna rodzina?

    1 Cytuj
  • 20 kwi 2019
    bono napisał/a:

    A jeżeli nie na Zarabiu tylko w LO, to jestem spalony?
    Wywołałem temat i cieszę się że Kaper to uzupełnił konkretem, bo miałem taką informację o Jerzym Cnocie, Zarabiu i Myślenicach, ale nie znałem szczegółów.

    Jeżeli znasz inne szczegóły to prosimy o nie.

    Pytam, bo to dla mnie kompletna nowość i w moim pytaniu nie ma żadnej złośliwości. Jeżeli możecie uzupełnić czego uczył?

    Cytuj
  • 20 kwi 2019
    taki_gość napisał/a:

    Pytam, bo to dla mnie kompletna nowość i w moim pytaniu nie ma żadnej złośliwości. Jeżeli możecie uzupełnić czego uczył?

    Rosyjskiego, podaję za Kaper, ale rzeczywiście był po filologii rosyjskiej (WSP w Krakowie), ale pochodził ze Śląska.

    1 Cytuj
  • Agata 20 kwi 2019

    Barbara Tesse mieszkająca aktualnie we Francji córka Tadeusza Rykały legionisty, modelka piosenkarka, aktorka i cudowna osoba. Jej pasją jest zbieranie materiałów na temat walk o niepodległość narodu polskiego.

    2 Cytuj
  • 20 kwi 2019
    ijk7 napisał/a:

    Barbara Tesse mieszkająca aktualnie we Francji córka Tadeusza Rykały legionisty, modelka piosenkarka, aktorka i cudowna osoba. Jej pasją jest zbieranie materiałów na temat walk o niepodległość narodu polskiego.

    Jej syn Leszek Latacz (chodził do szkoły w Myślenicach) miał rolę jako dziecko w którymś filmie w latach wczesnych siedemdziesiątych, albo jeszcze wcześniej.

    Cytuj
  • 20 kwi 2019
    bono napisał/a:

    Tylko korzenie myślenickie, ale jak znasz więcej ciekawostek z Myślenic to się nimi podziel. Np. Gaertner to jakaś przedwojenna rodzina?

    Większość wymienionych tu osób ma tylko korzenie myślenickie. Czasem to tylko małe korzonki...

    1 Cytuj
  • 21 kwi 2019

    Nie znam przyczyny wycięcia Reja. Rej i Kościuszko u nas słynni. Jak nie do Reja, to do Kościuszki słyszeliśmy od lat. Pierwsza selekcja dzieciaków. Mikołaj Rej ( bogaty życiorys znajdziecie na stronach ZSTE ) w Myślenicach zaś był. W zamku Wawrzyńca Spytka Jordana , czyli w miejscu dzisiejszego budynku ZSTE. Łączyło ich wspólne wyznanie. Kalwinizm. Reja szlachta niechętnie gościła, bo miał to do siebie, że jak zjechał w gości , to i wyjechać prędko nie chciał. A zjadał i wypijał ponoć krocie. Ubywało, więc, jajec, wieprzków, drobiu i piwo lało się strumieniami. Myślenickie szklenice trafiły przez to do literatury. Rej o nich wspomniał. Chodziło o szklenice ze słynnej w XVI wieku huty szkła Maliny w Trzebuni. W takiej aurze powstawał "Żywot człowieka poczciwego". Przynajmniej jego część. Podobno drukowano go w drukarni znajdującej się w istniejącym do dziś lamusie dworskim w Głogoczowie ( za "Chłopskim Jadłem"). Potomek naszego Mikołaja też Mikołaj zapisywany Rey był w latach 90 - tych XX w. ambasadorem USA w Polsce. Ten chyba w Myślenicach nie był. Może dlatego cenzor zadziałał.

    4 4 Cytuj
  • 21 kwi 2019

    http://encyklopediateatru.pl/autorzy/3351/kazimierz-kurek W LO w gablocie wisiały fotki z opisem ,że tu się uczył ale czy to ten człowiek i jak potoczyły się jego losy ?

    Cytuj
  • 22 kwi 2019

    Bogdan Klich minister obrony narodowej, ma korzenie z Drogini.

    2 Cytuj
  • 9 maj 2019

    Był zakład fryzjerski na ulicy Kościuszki, później obok był monopolowy i nie było jeszcze budynku Lisia Łapka.
    Jak nazywało się małżeństwo fryzjerów, które prowadziło ten zakład? Wchodziło się po schodkach.
    Tu prośba do Lilka 1- może pamiętasz.

    Cytuj
  • 10 maj 2019

    Aż tak daleko pamięcią nie sięgam, nie kojarzę tego zakładu. A poza tym chodzi ci o ulicę Kościuszki czy Niepodległości, bo tam jest Lisia Łapka?

    Cytuj
  • 10 maj 2019
    bono napisał/a:

    Był zakład fryzjerski na ulicy Kościuszki, później obok był monopolowy i nie było jeszcze budynku Lisia Łapka.
    Jak nazywało się małżeństwo fryzjerów, które prowadziło ten zakład? Wchodziło się po schodkach.
    Tu prośba do Lilka 1- może pamiętasz.

    To już ulica Niepodległości. Zakład prowadzili państwo Siadek. On chyba miał na imię Mieczysław, imienia żony nie pamiętam.

    1 Cytuj
  • 10 maj 2019
    taki_gość napisał/a:

    To już ulica Niepodległości. Zakład prowadzili państwo Siadek. On chyba miał na imię Mieczysław, imienia żony nie pamiętam.

    Dzięki.

    2 Cytuj
  • 24 mar 2020

    A była taka rodzina muzyczna -Hudaszek
    i rodzeństwo śpiewało w chórkach akompaniujących mi. w Opolu.

    Co z nimi obecnie, jak potoczyła się ich historia ?

    1 Cytuj
  • Marta Koziol 25 mar 2020
    bono napisał/a:

    Był zakład fryzjerski na ulicy Kościuszki, później obok był monopolowy i nie było jeszcze budynku Lisia Łapka.
    Jak nazywało się małżeństwo fryzjerów, które prowadziło ten zakład? Wchodziło się po schodkach.
    Tu prośba do Lilka 1- może pamiętasz.

    taki_gość napisał/a:

    To już ulica Niepodległości. Zakład prowadzili państwo Siadek. On chyba miał na imię Mieczysław, imienia żony nie pamiętam.

    Fryzjerzy Mieczysław i Zofia Siatkowie

    Cytuj
  • Janek Sal 25 mar 2020

    Józef Romek . nauczyciel , muzyk, kompozytor , fantastyczny gawędziarz . Członek grupy studenckiej Mortalesi ,kabareciarz wraz z Bogdanem Smoleniem . jeden z liderow zespołu Tropicale Thaiti Granda Banda. Do niedawna prowadzący widowiska kulturalne w MOKIS.
    Pochodzi z Łętowni a mieszka w Myślenicach .

    5 Cytuj
  • Janek Sal 25 mar 2020

    Prof Zoll byłem na spotkaniu z nim w Bibliotece przedstawiał swoje korzenie z powiatu myslenickiego

    2 Cytuj
  • Janek Sal 25 mar 2020
    jaskokrakow napisał/a:

    Prof Zoll byłem na spotkaniu z nim w Bibliotece przedstawiał swoje korzenie z powiatu myslenickiego

    Fryderyk Wilhelm Zoll (ur. 1762 w Illingen, zm. 1 stycznia 1835 w Myślenicach) – urzędnik salinarny w Wieliczce i Bochni, burmistrz Myślenic, protoplasta polskiej gałęzi rodziny Zollów, ojciec Józefa Chrystiana Zolla.

    2 Cytuj
  • Janek Sal 7 lis 2020

    Ciekawa wiadomosc o człowieku z Myślenic a znaleziona w Santa Fee.

    jeden człowiek zwiedzał ameryke teraz w czasach pandemii i natknął sie na taką perełke , W Santa Fee jest kosciół z zabytkowymi schodami krętymi zbudowanymi bez żadnego gwozdzia posiadającego ok 720 stopni - lecz nie stopni do wchodzenia a stopni w obrocie czyli 2 obroty pełne na wys ok 5 m. schody są z drewna .

    i ciekawostka , Jak mnich sie dowiedział że posiada rodzine w Polsce dał mu kopie starego tłumaczenia z angielskiego na polski- Na samym koncu zaś brzmi tak - dosłownie
    translated by J. Zahel , Myślenice Poland .All righta reserved.-

    Jan Zahel uczył angielskiego w Polance oraz w Myslenicach

    3 Cytuj
  • Janek Sal 7 lis 2020

    to chyba wg miejsca urodzenia - ale sporo zacnych mieszkańców Myślenic mają dalekie miejsce urodzenia ale zyciw związali z Myślenicami

    1 Cytuj

Odpowiedz