Forum » Społeczeństwo

"Dobra zmiana" PiS

  • 13 sty 2021

    Za jaskokrakow dodam że:
    banany , coca cola, cytrusy, deli z Czech
    orzeszki i podobne kupowaliśmy z łóżek turystycznych które stanowiły lady sklepowe, na ulicach miast.
    A czeskie kafelki i muszle klozetowe czy piec węglowy kupowali się u Batki.
    Sklepy spółdzielcze powoli zapełniali mali początkujący handlowcy z austriackich rodzajów Macro.
    Pierwszy sklep kolonialny u Kaczmarczykowej na Kościuszki.
    A pieszy sklep hurtownia warzywna ruszyła w Galalicie u pani Wandy, która woziła towar z Wiednia ( winogrona, cytrusy itd).
    Na noc jechało się do kolejki na Tarnówkę i tam w oczekiwaniu na paliwo organizowało się życie towarzyskie.
    Pierwszy salon, samochody Ford sprzedawano na łące Auto Krak, zwożone z Niemiec przez zawożonych tam kierowców a jednym z twórców firmy był pan Karol z Myślenic , a pierwszy sklep samoobsługowy był Major Market w Krakowie.
    O drogach nie wspomnę.
    I to reformował Balcerowicz.

    2 1 Cytuj
  • 13 sty 2021
    AntyPatusMyslenice napisał/a:

    Nastroje widać chociażby po góralach. I tak nastroje są indywidualną sprawą, ale w którymś momencie szala się przechyli jeżeli rząd nadal będzie rozporządzeniami rządzić. I to nie opozycji należy się bać - bo ta mierna, bierna i leniwa, a zwykłych ludzi, którzy mogą mieć po prostu dość.

    Mówimy o setkach tysięcy ludzi, którzy nie mogą pracować w sklepach, restauracjach, hotelach, siłowniach, saunach, basenach, stokach narciarskich itd.

    Oczywiście możemy obserwować jak się sytuacja potoczy i dopiero z perspektywy czasu ocenić kto z nas ma rację.

    Czaskosiem i Dudom mało kto żyje. Polska żyje teraz bankructwami i problemami całych branż i szczepionkami z burdelem w tle.

    Nie sprowadzałbym bym problemu do partii PiS. Bez względu kto byłby u sterów w czasie koronawirusa, w/w branże byłyby prawdopodobnie zamknięte, w innych krajach nie ma pis a restrykcje są podobne.

    Druga sprawa to czy faktycznie połowa Polaków łączy się w bólu z góralami, aktorami, hotelarzami itd ? Wydaje mi się że nie, ponieważ "człowiek człowiekowi wilkiem"
    Dużo osób doświadczyło bezpośrednio i pośrednio skutków zarażenia covid i wedlug mnie zmienia się pogląd nt zamknięcia branż które mogą przyczyniać się do większej transmisji wirusa.
    Dlatego nie bardzo widzę osłabienie elektoratu PiS, co tu dużo mówić zamknięte branże to nie są wyborcy PiS.

    Jeśli chodzi o górali, to jak ten organizator Veta powiedział? Że covid to lekka przyjemna choroba ? Można być pazernym ale tym stwierdzeniem zrobil antyreklamę Podhala.

    4 4 Cytuj
  • Anty 13 sty 2021
    dirty_affair napisał/a:

    Nie sprowadzałbym bym problemu do partii PiS. Bez względu kto byłby u sterów w czasie koronawirusa, w/w branże byłyby prawdopodobnie zamknięte, w innych krajach nie ma pis a restrykcje są podobne.

    Druga sprawa to czy faktycznie połowa Polaków łączy się w bólu z góralami, aktorami, hotelarzami itd ? Wydaje mi się że nie, ponieważ "człowiek człowiekowi wilkiem"
    Dużo osób doświadczyło bezpośrednio i pośrednio skutków zarażenia covid i wedlug mnie zmienia się pogląd nt zamknięcia branż które mogą przyczyniać się do większej transmisji wirusa.
    Dlatego nie bardzo widzę osłabienie elektoratu PiS, co tu dużo mówić zamknięte branże to nie są wyborcy PiS.

    Jeśli chodzi o górali, to jak ten organizator Veta powiedział? Że covid to lekka przyjemna choroba ? Można być pazernym ale tym stwierdzeniem zrobil antyreklamę Podhala.

    Można napisać wszystko, ale jak się chce to można też zrelatywizować wszystko

    #1 - teraz rządzi PiS, to co się dzieje w kraju dobrego i negatywnego idzie na ich konto. Jak było prosperity to był to ich sukces, chociaż nie trzeba być specjalistą z ekonomii, żeby wiedzieć, że była koniunktura światowa. Jak jest kryzys to nagle takie wypowiedzi jak Twoja mają rozmywać ich odpowiedzialność. Nie na tym to polega. Rządzą? Rządzą. Mają wszystko? Mają. To jest ich więc odpowiedzialność za cały kraj.

    #2 - górale, kelnerzy, kucharze, sprzedawcy w galeriach handlowych, hotelarze to całe grupy ludzi. Taki hotel to kucharze, kelnerzy, sprzątaczki, ochrona, obsługa wspierająca, recepcja, biuro, taka galeria handlowa to to samo. To jest jednak całkiem spora grupa ludzi, która nie zarabia, albo ma znacząco obniżone wynagrodzenia i to ludzi frustruje i boli.
    Przez to, że mniej ludzi zarabia i pieniądz nie krąży w gospodarce inne gałęzie też dostają np. taksówkarze.

    #3 - w knajpie panuje jednak większy reżim sanitarny niż w kościele, a kościoły są otwarte. Nie da się też cały czas żyć w zamknięciu pełnym. Poza tym premier w lipcu i listopadzie mówił, że pandemia w odwrocie, to jak to jest? Gdzie jest prawda`?

    #4 - górale to jest elektorat PiS, bo w samym tatrzańskim powiecie mieli po +70%, porozmawiaj z góralami, którzy mają zamknięte wyciągi.

    #5 - każdy to relatywizuje w taki sposób jak Ty, do momentu gdy kryzys jego samego nie dotyka. To jak z Twoim stosunkiem do covidu:

    I połowa 2020 "przesada z tym covidem"
    "dirty_affair 16 maj 2020
    Wszystkich już nudzi temat koronawirusa. (...)Od początku pandemi na wirusa zmarło mniej osób niż umiera w ciągu jednego miesiąca od alkoholu."

    https://miasto-info.pl/myslenice/26482,mamy-146-zakazonych-w-powiecie-wiecej-chorych-w-malopolsce-odnotowano-tylko-w-krakowie.html#c101865

    II połowa 2020 "każdy z nas zachoruje"
    "dirty_affair 12 paź 2020
    Każdy z nas zachoruje na to prędzej czy później. (...)Choroba zostawia straszne ślady w płucach"

    https://miasto-info.pl/myslenice/26988,przybywa-chorych-wydluzaja-sie-kolejki-do-wymazu-rzad-wprowadza-nowe-zasady.html#c106088

    Więc tak: Twoja percepcja pewnie ulegnie zmianie, gdy skutki tego chaosu jaki wprowadza ten rząd dosięgną i Ciebie. I jeszcze raz podkreślam - opozycja nie jest zagrożeniem dla PiS - bo przez tyle lat nie była wstanie im zagrozić. To ludzie są. Jak PiS przestanie słuchać "zwykłych ludzi" to przegra los Jagny będzie im bardzo bliski.

    Pozdrawiam

    6 Cytuj
  • 14 sty 2021

    Fakt, że wyciągi górali to pewnie mniejszy potencjał niż hotele Gołębiewskiego.
    Niemniej górali się słucha, bo jest ich dużo, Gołębiewski silę rażenia jako jedna osoba ma małą. (A Polski Holding Hotelarski w 100 % państwowy już się ostrzy na przejęcie jego hoteli).
    Więc masa górali może na rządzie wymóc więcej, niż pojedynczy, wielki biznesmen.
    Rząd boi się mas, a nie kapitału.

    Z tym umieraniem nie ma zgody, ponieważ ze statystyki wynika że z tymi od choroby alkoholowej, zmarło nas o 60 tys więcej https://biqdata.wyborcza.pl/biqdata/7,159116,26642808,zgony-niestety-2020-r-zapisze-sie-w-naszej-powojennej-histori.html
    To trzy miasta takie jak Myslenice .

    4 1 Cytuj
  • Janek Sal 9 lut 2021

    dobra zmiana - czas na zmiany w dobrej zmianie- Bielan robi rokosz w partii i chce gówina głowy - a taki był ładny amerykansky.
    Ten co mówił jak rkm tez namaszczony przez jarosława zawsze dziewice wziął uszy po sobie - ale cóż - raz na wozie a raz pod .

    5 1 Cytuj
  • 13oddział 9 lut 2021

    Warto zobaczyć jak w regionie ciemiężonym pracodawcą rząd sypną kasę (czyżby z naszych podatków ?) https://sudop.uokik.gov.pl/search/aidBeneficiary;jsessionid=FcCTqfVkgZrheVzYtnpRgnuN.undefined

    2 2 Cytuj
  • 9 lut 2021

    a to wyście już tu prewybory albo jakąś inną symulację zaczęli czy jak? Ja rozumiem, że lewaki planu nie mają więc w nowolewiźnie chcą o dysfunkcjach prawicy rozmawiać. A ja bym chciał od tych w opozycji jednak o ich właśnych pomysłach posłuchać a nie krytyce tego co jest zrobione. Doczekam się? Chyba nie bo do tej pory to wygląda tak :
    wybory? Nie bo koperty zabiją. To obostrzenia? Ale po co - no tak dusicie gospodarkę. To co robimy? Aaaaa my nie wiemy ale zrobimy to lepiej. Tzn jak lepiej? Zamkniemy TVP :-)))
    Noooo jest z wami wesoła karuzela

    2 9 Cytuj
  • Janek Sal 10 lut 2021

    Przedmówca o opozycji - ? ale ten post jest o dobrej zmianie może załozyć inny o opozycja jest BE

    2 1 Cytuj
  • 10 lut 2021

    Bunt mediów prywatnych.
    No, można zrobić ideologię, że krwiopijcy nie chcą płacić podatków, ale to
    krótka ideologia.
    Faktem jest o czym mówił Kurski, że TVP przejęła większość reklamodawców.
    A za tym pieniądze które za tym idą. Gazety piszące dla władzy, dostały reklamy od wszystkich spółek skarbu państwa.
    I teraz ten kolejny podatek pewnie położy część mediów prywatnych na łopatkach.
    Przecież wielkich bojów o te media w świecie biznesu nie ma, bo Radio Zet kupił Czech,
    Mann i spółka robią swoje radio w oparciu o pomoc słuchaczy.
    TVN miał dla rządzących kupić Czarnecki i oddać im w zamian za ratowanie jego banków.
    Podatek od reklam zabierze zyski; i wartość tych firm będzie taka jak banków Czarneckiego.
    Prywatny kapitał nie będzie się o nie bił, a Orlen Obajtka, ma pieniędzy- nieprzebrane ilości.

    Jest sposób na wyjście z tego impasu. Media prywatne muszą podpisać lojalkę, że będą służyć rządzącym i podatek zniknie z dyskusji.
    Albo, wprowadzić abonament skuteczny dla mediów rządowych, w zamian za rezygnację tych mediów z nadawania reklam.
    Wtedy podatek od reklam dla pozostałych, ma sens.

    7 3 Cytuj
  • 10 lut 2021
    bono napisał/a:

    Albo, wprowadzić abonament skuteczny dla mediów rządowych, w zamian za rezygnację tych mediów z nadawania reklam.
    Wtedy podatek od reklam dla pozostałych, ma sens.

    Państwowym mediom się dołoży z budżetu. Ostatecznie z jednej kieszeni się im wyjmie, do drugiej dołoży - podatek im nie straszny

    11 2 Cytuj
  • Anty 10 lut 2021
    el31 napisał/a:

    Państwowym mediom się dołoży z budżetu. Ostatecznie z jednej kieszeni się im wyjmie, do drugiej dołoży - podatek im nie straszny

    Morawiecki ma doktorat z trzymania rąk w nie swoich kieszeniach.

    15 1 Cytuj
  • 10 lut 2021

    Na zawsze i wszędzie i na wieki wieków 8gwiazdek amen

    12 2 Cytuj
  • Janek Sal 11 lut 2021
    oportunista napisał/a:

    Na zawsze i wszędzie i na wieki wieków 8gwiazdek amen

    xxxxx xxx

    lubię cię ... za to tez

    8 Cytuj
  • 12 lut 2021

    Taką mam swoją analizę:
    Gowin ma zdolność przewidywania końca władzy i robi nowe przymierze.
    Ale gdy takie robił z Pis, rzeczywiście koniec PO się zbliżał.
    Przewidując koniec ekipy rządzącej, utrzymał się w rządzie w ekipie kolejnej.
    Teraz scenariusz się powtarza, a to by wróżyło bliski koniec obecnej ekipy.
    Obserwuję ten pojedynek.
    Stawiam na Gowina, jako młodszego i elastycznego. Ale gdyby Kaczyński był o 10 lat młodszy, stawiał bym na niego, bo to kaliber ciężki.
    Tak czy owak, należy się spodziewać w najbliższych latach, zmiany warty.

    5 2 Cytuj
  • 12 lut 2021
    bono napisał/a:

    Tak czy owak, należy się spodziewać w najbliższych latach, zmiany warty.

    Jezuuuu ten znowu swoje. Gasi światło, pakuje walizki, metr mułu i ryba psuje się od głowy. Jakbym czytał sprzed 4 lat. Nudne te bzdety.

    bono napisał/a:

    I teraz ten kolejny podatek pewnie położy część mediów prywatnych na łopatkach.

    To już wrzucałem ale nie pamiętasz zajęty jątrzeniem. Po prostu przestań bredzić i wyciąg wnioski.
    https://natemat.pl/167401,chcieli-byc-jak-bauer-w-polsce-i-zalozyli-gazete-w-niemczech-szybko-zrobiono-z-nimi-ordnung #

    2 10 Cytuj
  • Anty 13 lut 2021
    Vivaldi napisał/a:

    Jezuuuu ten znowu swoje. Gasi światło, pakuje walizki, metr mułu i ryba psuje się od głowy. Jakbym czytał sprzed 4 lat. Nudne te bzdety.

    To już wrzucałem ale nie pamiętasz zajęty jątrzeniem. Po prostu przestań bredzić i wyciąg wnioski.
    https://natemat.pl/167401,chcieli-byc-jak-bauer-w-polsce-i-zalozyli-gazete-w-niemczech-szybko-zrobiono-z-nimi-ordnung #

    Ty też bredzisz, bo dajesz przykład dużego koncernu - a co z mniejszymi?
    Proponowany podatek jest do obsłużenia przez wielkie koncerny medialne czy zachodnie wielkie korpo, problem w tym że zaproponowane kryteria są na tyle niskie, że wiele z regionalnych mediów jak np. tygodnik podhalański będą nim objęte.
    Inne media np. takie jak miasto-info też niedługo mogą paść "ofiarą" daniny solidarnościowej jakiegoś typu.

    Dla mnie i dla Ciebie oznaczać to będzie, że nie będzie się patrzeć politykom na ręce, bo sorry ale jak to TVN fajnie podsumował w faktach z 11 lutego (chyba po raz pierwszy mieli tak rzetelny materiał). To nie media publiczne, a niezależne media prywatne informowały o:

    - przepitym Kwaśniewskim zataczającym się przed pomnikiem
    - aferze Rywina
    - taśmach Beger
    - taśmach z ośmiorniczkami i krewetkami u sowy
    - aferze z maseczkami
    - aferze z respiratorami

    Dla każdej władzy takie afery są niewygodne i media publiczne, czyli zależne od władzy nie informowały same z siebie o nich - nie będą przecież gryzły ręki która je karmi.

    A jeśli chodzi o dofinansowanie NFZ - nie trzeba było 2 mld rocznie na telewizje wydawać, tylko dać na NFZ...

    A te 2 mld to idą na benefis Zenka Martyniuka w Teatrze Wielkim w Łodzi,.

    Poczekajcie, tupną w USA to się schylicie i wypniecie - nikt tak jak wy nie jest na "żądanie" dla USA.

    13 1 Cytuj
  • 13 lut 2021

    Przeczytane w necie....
    .Polska w coraz gorszym stanie

    Pracownia Kantar przeprowadziła badanie, z którego wynika, że aż dwie trzecie Polaków (66 procent!) źle ocenia kierunek zmian, jakie zachodzą w Polsce. Nie myślcie przy tym, że dobrze myśli o nich pozostały odsetek badanych. To, co dzieje się w naszym kraju, podoba się zaledwie 19 proc. badanych! 15 procent nie potrafiło określić, czy zmiany zachodzące w Polsce są złe, czy dobre.

    Co gorsza, Polacy twierdzą, że jest coraz gorzej, a odsetek osób przerażonych przyszłością rośnie - w porównaniu do ostatniego badania to skok o 4 procenty!

    11 1 Cytuj
  • 14 lut 2021

    “Nauka powinna być polskim motorem rozwoju” - to idealnie okrągłe zdanie padło niedawno z ust premiera Morawieckiego. Wydawałoby się, że mógłby je wypowiedzieć każdy polityk. Trudno znaleźć kogoś, kto powie: "Dajcie już spokój z tą nauką! Czas cofnąć się do Średniowiecza!”. A jednak - taki polityk, jak się okazuje, zasiada w rządzie Morawieckiego. To minister Przemysław Czarnek. Skąd to wiem? Z listy czasopism naukowych, opublikowanej właśnie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

    O co chodzi z tą listą? W największym skrócie: o to, kto dostanie pieniądze. Środki dla uczelni zależą od tego, jakich zatrudnia naukowców. Jakość ich pracy mierzy się, sprawdzając gdzie publikują swoje badania. Za publikację w prestiżowych pismach uczelnia dostaje więcej punktów. System jak to system - nie był doskonały. Zarzucano mu, nie bez racji, biurokrację i promowanie konkurencji zamiast współpracy naukowej. Kilka uczelni korzystało na nim mocno, kosztem mniejszych ośrodków. Zaletą miało być to, że system jest obiektywny. Minister Czarnek postanowił udowodnić, jak łatwo tym systemem manipulować.

    Zgodnie z decyzją ministerstwa wysoką punktację otrzymają czasopisma związane z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim oraz Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej. Całkowicie przypadkowo z tą pierwszą uczelnią związany jest sam pan minister, a tę drugą prowadzi fundacja księdza Rydzyka. Promowanym kierunkiem studiów stanie się teologia. Na zmianach bardzo zyskało też prawo kanoniczne. Dzięki zmianom to właśnie tam popłyną publiczne pieniądze.

    Po co pisać po angielsku, walczyć o publikacje w najlepszych czasopismach międzynarodowych - skoro jest prostsza droga? Żeby zdobyć środki, wystarczy zachęcić naukowców, żeby pisali do “Biuletynu Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL”, “Przeglądu Tomistycznego” czy do "Kwartalnika Instytutu Jana Pawła II". Na liście są liczne periodyki, które trudno uznać za naukowe. Są za to niewątpliwie blisko powiązane z Kościołem.

    Parę lat temu premier Morawiecki zapowiadał, że priorytetem rządu będą innowacje. Wszyscy koncentrowali się wtedy na elektrycznych samochodach. Kto by pomyślał, że tak naprawdę chodziło o innowacyjną myśl św. Tomasza z Akwinu czy nowatorskie analizy kodeksu kanonicznego? Pan minister Czarnek i jego koledzy, którzy zyskują na nowej punktacji czasopism, mają powody do zadowolenia. Inni naukowcy - niekoniecznie. Chyba, że przekwalifikują się na teologów.

    https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/adrian-zandberg-swiety-tomasz-innowator-aa-tn84-BykG-ikax.html

    11 4 Cytuj
  • 14 lut 2021

    Dzisiaj Walentynki.
    T V -ły dają rozrywkę muzyczną Polsat i TVP2 ,
    I co ciekawe , zamienili się rodzajem odbiorców , bo zamienili się repertuarem.
    TVP słucha większość Polski, zaś Polsat nadaje dla mniejszości nie gustującej w Martynuku i klonach.

    9 4 Cytuj
  • 16 lut 2021
    bono napisał/a:

    Dzisiaj Walentynki.
    T V -ły dają rozrywkę muzyczną Polsat i TVP2 ,
    I co ciekawe , zamienili się rodzajem odbiorców , bo zamienili się repertuarem.
    TVP słucha większość Polski, zaś Polsat nadaje dla mniejszości nie gustującej w Martynuku i klonach.

    .....i co w związku z tym chciałeś napisać? Chcesz się z nami czymś podzielić? :-))) jak nie masz z kim to wal śmiało, wspomożemy, pogłaskamy, poklepiemy po ramieniu :-)

    3 13 Cytuj
  • 17 lut 2021

    Ano , jestem przeszczęśliwy z każdego
    nowego fana Martyniuka. I cieszę się że też nim jesteś.
    Jak zaczynał Świerzyński, to wiochą było przyznawanie się do zwolenników jego „ twórczości”.
    Z oficjeli robił to tylko Pawlak z PSL
    „Miasto” na jego temat wstydliwie milczało.
    A powiedzenie : nie bądź Pawlakiem, albo Pawlak jesteś , nie było nobilitacją osoby do której było kierowane.

    Teraz to muzyka narodowa i wyśmiewanie się z niej, to brak patriotyzmu. Tak że witaj w gronie patriotów.

    11 4 Cytuj
  • 20 lut 2021
    bono napisał/a:

    Tak że witaj w gronie patriotów.

    a ty się już kilka razy nie pakowałeś z tego kraju, nie gasiłeś światła od 8 lat? Nawet proponowałem ci pomoc i oferowałem, że na dworzec odwiozę. Po drodze Stuhra zgarniemy, bo też chciał wyjeżdżać a ja już myślałem, że będzie normalnie bez jątrzenia, podjudzania, igraszek na emocjach i wierzę. Ponawiam więc propozycję : pomogę ci się spakować i odwiozę na dworzec tylko nie rób z gęby cholewy tylko jak mówisz wyjeżdżasz z tego kraju to zrób to :-))) muł po was się wybierze, doprowadzi do porządku w każdym razie będzie łatwiej bez przeszkadzania

    2 16 Cytuj
  • 20 lut 2021
    Vivaldi napisał/a:

    a ty się już kilka razy nie pakowałeś z tego kraju, nie gasiłeś światła od 8 lat? Nawet proponowałem ci pomoc i oferowałem, że na dworzec odwiozę. Po drodze Stuhra zgarniemy, bo też chciał wyjeżdżać a ja już myślałem, że będzie normalnie bez jątrzenia, podjudzania, igraszek na emocjach i wierzę. Ponawiam więc propozycję : pomogę ci się spakować i odwiozę na dworzec tylko nie rób z gęby cholewy tylko jak mówisz wyjeżdżasz z tego kraju to zrób to :-))) muł po was się wybierze, doprowadzi do porządku w każdym razie będzie łatwiej bez przeszkadzania

    Ty namawiasz na wyjazd?, który pierwszy zwiałeś z Polski, bo była bida i wolałeś zamiast odbudowywać kraj, robić dla Niemca?
    Śmierdzisz fałszem.

    16 2 Cytuj
  • Anty 20 lut 2021
    Vivaldi napisał/a:

    a ty się już kilka razy nie pakowałeś z tego kraju, nie gasiłeś światła od 8 lat? Nawet proponowałem ci pomoc i oferowałem, że na dworzec odwiozę. Po drodze Stuhra zgarniemy, bo też chciał wyjeżdżać a ja już myślałem, że będzie normalnie bez jątrzenia, podjudzania, igraszek na emocjach i wierzę. Ponawiam więc propozycję : pomogę ci się spakować i odwiozę na dworzec tylko nie rób z gęby cholewy tylko jak mówisz wyjeżdżasz z tego kraju to zrób to :-))) muł po was się wybierze, doprowadzi do porządku w każdym razie będzie łatwiej bez przeszkadzania

    Napisał koleś który w reichu pracował i Niemcom służył bo groszem nie śmierdział.
    Co za porażka.

    15 1 Cytuj
  • 22 lut 2021

    skąd wy wiecie że groszem nie śmierdziałem? :-))) to nie ja się prosiłem ale mnie tam zapraszali :-))) i jeszcze za to zapłacili :-))) ale jeden i drugi wie lepiej i dzięki temu wiem czym pachnie wielki zachód i na czyjej smyczy chodzicie :-) jeden drze jape co chwila, że nie kupuje lizaka za euro a drugi w tęczowych marzeniach hipokryta spod innego nicku .....coś jeszcze o porażkach życiowych ? :-)

    1 13 Cytuj

Odpowiedz