Forum » Sport

Krótkofalarstwo-radioamatorstwo. [Ciekawe hobby - po części - i sport]

 • Henryk Mościbrodzki 28 mar 2008

  Może ktoś z użytkowników tego forum zainteresuje się czymś takim jak krótkofalarstwo. Całą "zabawę" można rozpocząć od prowadzenia nasłuchów na prostym odbiorniku nasłuchowym.

  [u]Kilka zdań na temat tego hobby.[/u]

  Krótkofalarstwo, jak również utożsamiane z nim często radioamatorstwo, to ruch powstały na przełomie XIX i XX wieku, któremu podstawy idei dali fizycy Maxwell i Hertz, entuzjaści przekazywania na odległość energii elektromagnetycznej za pomocą fal. Za narodziny radiokomunikacji należy uznać rok 1896 kiedy to Włoch Marconi przesłał po raz pierwszy sygnały radiowe na odległość 2,5 kilometra. Od tego czasu datuje się rozwój tego ruchu. Wszystkich krótkofalowców inspiruje i łączy wspólna idea swobodnego pokonywania odległości w eterze i nawiązywania bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi, bez względu na różnice języka, religii, kultury czy różnice społeczne i polityczne.

  CZYM JEST KRÓTKOFALARSTWO?

  Krótko mówiąc jest to hobby, sport, a dla niektórych praca. Jedno jest pewne: nic nie daje tyle satysfakcji. Ale zacznijmy od początku.

  Żeby zrozumieć istotę krótkofalarstwa wyobraź sobie, że przestrzeń nad nami w każdej sekundzie "przecinana jest" przez tysiące fal elektromagnetycznych o różnej częstotliwości. Jednymi z nich są fale radiowe. Odbijając się od różnych warstw atmosfery, docierają nawet na bardzo dalekie odległości. Część z nich (o odpowiedniej częstotliwości) "należą" do krótkofalowców z całego Świata. Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjną (ITU) przeznaczyła części pasm radiowych na użytek krótkofalowców, by umożliwić im uprawianie tego fascynującego hobby.

  Istota krótkofalarstwa to osiągnięcie jak największej liczby łączności z krótkofalowcami na całym Świecie za pośrednictwem fal radiowych, z pomocą urządzeń specjalnie do tego typu łączności opracowanych. Krótkofalowcy pracując na przeznaczonych dla nich wycinkach pasm słuchają, czy nie nadaje obecnie inny krótkofalowiec z innego zakątka kraju lub Świata. Jeśli nie prowadzi on łączności z innym operatorem, można mu się zgłosić i przeprowadzić łączność.

  Sama łączność to wymiana raportu o słyszalności (RST - R-(czytelność; w skali do 5) S-(siła sygnału; w skali do 9) T-(ton przy pracy emisją telegraficzną; w skali do 9), podanie swojego imienia i QTH (np. miasta z którego pracujemy. Dodatkowo można podać informacje o urządzeniach na jakich obecnie pracujemy, o stanie pogody...

  KODEKS KRÓTKOFALOWCA:

  Ogłoszony przez Paula Segala W9EEA w roku 1928

  1. Krótkofalowiec jest dżentelmeński. Nigdy świadomie nie odbiera innym radości z uprawiania wspólnego hobby.

  2. Krótkofalowiec jest lojalny. Popiera i wspiera innych krótkofalowców, kluby oraz własną organizację, bo z nimi i dzięki nim może uprawiać wspólne hobby.

  3. Krótkofalowiec jest postępowy. Dotrzymuje kroku najlepszym w każdej dziedzinie wiedzy technicznej i operatorskiej. Stawia sobie ambitne cele.

  4. Krótkofalowiec jest koleżeński. Zawsze dostosowuje się do możliwości operatorskich korespondenta. Służy życzliwą radą początkującym, chętnie pomaga kolegom w rozwiązywaniu ich problemów. Są to znamiona ducha amatorskiego.

  5. Krótkofalowiec jest zrównoważony. Mimo, że krótkofalarstwo jest jego pasją, nigdy nie pozwala aby kolidowało z jego obowiązkami wobec rodziny, pracy, szkoły i społeczności.

  6. Krótkofalowiec jest patriotą. Jest zawsze gotowy służyć wiedzą oraz sprzętem krajowi i społeczeństwu.

  Znani krótkofalowcy:

  Znak Nazwisko Zawód
  K1JT - Joe Taylor - fizyk, laureat Nagrody Nobla.
  W4CGP- Chet Atkins, - piosenkarz i autor tekstów.
  K4ZVZ - Paul W Tibbets - pilot Enola Gay.
  W5LFL - Owen Gaririot - astronauta.
  N5QWL - Jay Apt - astronauta.
  KC5ZTA - Koichi Wakata - astronauta.
  9K2CS - Książe Yousuf AL.-Sabah - rodzina królewska Kuwaitu.
  CN8MH - Król Hassan II - król Marokka.
  EA0JC - Juan Carlos - król Hiszpanii.
  FO5GJ - Marlon Brando - aktor.
  GB1MIR - Helen Sharman - astronauta.
  HS1A - Bhumiphol Adulayadej - król Tailandii.
  JY1 - Husain - król Jordanii
  JY1NH - Noor - królowa Jordanii.
  LU1SM - Carlos Saul Menem - prezydent Argntyny.
  UA1LO - Jurii Gagarin - pierwszy kosmonauta.
  VU 2RG - Rajiv Ghandi - prezydent Indii.
  KC5ZTD - Peggy Whitson - kosmonautka z ISS.
  RZ3FU - Sergiej Treszew - kosmonauta z ISS.
  RZ3FK - Walerij Korzun - kosmonauta z ISS.
  KG6FZX - Denis Tito - miliarder , kosmonauta - turysta.

  Niektórzy z wymienionych wyżej krótkofalowców już nie żyją , ale ich znaki zostały na zawsze zapisane w historii krótkofalarstwa.

  ---
  Na stronie Polski CallBook - powszechny spis polskich radioamatorów - po wpisaniu słowa [i]Myślenice[/i] pokazało się 5 znaków stacji krótkofalarskich z tej miejscowości.

  Pozdrawiam serdecznie,

  Henryk, SPL-908455
  qth Gliwice
  Skype: spl908455

  Cytuj
 • 3 kwi 2008

  Witam serdecznie mam pytanie a jaka jest różnica między krótkofalarstwo a radio CB??

  Cytuj
 • Henryk Mościbrodzki 3 kwi 2008

  Różnic jest dość sporo. Na przykład użytkownicy CB mogą pracowac wyłączne na homologowanym sprzęcie, czyli tzw. fabrycznym, a krótkofalowcy mogą pracować również na sprzęcie wykonanym w tzw. warunkach amatorskich.
  Jeżeli już dotknęliśmy różnicy krótkofalowiec/CB, polecam ciekawa dyskusję -> http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic380640-0.html - "Użytkownicy CB kontra krótkofalowcy? Czy na pewno?"

  Cytuj
 • 6 kwi 2008

  a tak a`propos CB, szukam tanio starego dobrego radyjka CB w stylu ONWY względnie ALAN 19. Chodzi o to aby było niedrogo a technicznie dobrze. Obudowa i wygląd zewnętrzny nie gra roli. W razie jakby ktoś znalazł na strychu proszę o kontakt na [EMAIL=viv@interia.eu]viv@interia.eu[/EMAIL] dziękuje i pozdrawiam.

  Cytuj
 • 8 kwi 2008

  A pytałeś może w sklepie na kazimierza wielkiego oni tam mają sprzęty może mają jakiś używany

  Cytuj
 • 8 kwi 2008

  Dziękuje za wyjaśnienie różnicy krótkofalowiec/CB pozdrawiam

  Cytuj
 • 31 paź 2019

  Czy jest ktoś w Myślenicach lub okolicy, kto zajmuje się krótkofalarstwem? :)

  2 Cytuj
 • 20 cze 2020

  Odkopie troszkę.
  Jest sporo osób. Jest też klub Dolina raby.
  http://sp9kdr.org.pl/
  Działajacy od lat 90 dawniej jako klub CB teraz juz krótkofalraski.
  http://www.radiomalopolska.pl/cb/delta_romeo.html

  5 Cytuj

Odpowiedz