Forum » Wolne Myśli

Teleskop

  • 2 lis 2019

    Witam
    Potrzebuje porady. Moja córka od kilku tygodni nudzi mnie o kupno teleskopu. Niestety jest to mi obcy temat i za bardzo nie wiem na co zwrócić uwagę przy zakupie teleskopu. Nie chce kupić jakiejś zabawki z "chińczyka", ale też nie chce wydać dużej sumy. Czy może ktoś mi pomóc w wyborze teleskopu lub chociaż podać na co mam zwrócić uwagę przy wyborze? Co prawda w internecie można znaleźć kilka artykułów na ten temat, lecz według mnie niektóre zaprzeczają sobie.

    1 Cytuj
  • 2 lis 2019

    Radosław Ambroży, jego bym zapytał.

    2 Cytuj
  • mknp@o2.pl 3 lis 2019

    Wszystko zależy od tego co chce obserwować, na pewno nie kupuj żadnego chińczyka, bo tylko zniechęcisz dziecko.
    Dla dziecka, które jeszcze nie wie czy to mu się spodoba, możesz pomyśleć nad Sky-Watcher 705AZ2. Kosztuje około 300 zł, można nim obserwować księżyc i krajobraz na ziemi. Co do innych planet, zobaczy kształty tarcz, można dostrzec również pierścienie Saturna. Nie nadaje się natomiast do zdjęć. I jeśli dziecko jest zafascynowane, to będzie trzeba szybko wymienić na coś lepszego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

    Polecam również Sky-Watcher BK 1309 EQ2 130/900 za około 700 zł. Tym zobaczymy wszystkie planety układu słonecznego, plamy słoneczne (pamiętać aby nie patrzeć bezpośrednio na słońce, grozi to utratą wzroku!), księżyce Galileuszowe, największy księżyc Saturna (Tytan), jasne komety, wszystkie obiekty katalogu Messiera, gromady kuliste, jasne mgławice.

    Za 1000 zł można kupić Sky-Watcher Dobson 6, którym można zobaczyć już detale na powierzchniach planet, np Wielką Czerwoną Plamę na Jowiszu

    No i klasyk, chyba najpopularniejszy teleskop Sky-Watcher Dobson 8 za 1500 zł. Bardzo korzystny stosunek średnicy do ceny, można już obserwować szczegóły struktur dziesiątek galaktyk, gwiazdy na brzegach gromad kulistych

    7 Cytuj

Odpowiedz