Forum » Myślenice Straże Pożarne

 • Bolesław Chrobak 28.02.2011 - 10:00
  Witam
  Niedawno przeprowadziłem się do Myślenic z rodziną cały czas mieszkałem w Krakowie i mam do Was szanowni forumowicze pytanie, mianowicie jak to jest z Ochotniczymi Strażami Pożarniczymi?? Pewnego dnia w nocy nie wiem, która godzina coś zaczęło wyć tak jak by syrena ostrzegająca przed tornadem, żona mówi że to straż wyje. Ja się pytam poco oni tak wyją informują ludność ?? czy może oni są wzywani tym alarmem ??(bo zdążyłem wyjrzeć przez okno to właśnie widziałem ludzi biegnących w kalesonach w stronę budynku straży) własnie chciałem się dowiedziec od drugiej strony jak to jest z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, jakie są wymagania aby się tam dostać, ile jest płacone??
  Pozdrawiam
  Bolesław Chrobak
  7 4 Cytuj Zgłoś
 • 28.02.2011 - 10:41
  Składka członkowska zwykle ok. 10 zł na rok. (Nie wiem jak w Myślenicach ale pewnie podobnie)
  Możesz zapisać się do OSP Śródmieście, OSP G. Przedmieście lub OSP D. Przedmieście.
  wymagania to badanie lekarskie poświadczające zdolność do udziału w akcjach ratowniczych i przynajmniej podstawowe przeszkolenie strażaka. (te sprawy załatwia OSP)
  A kwestie zapisu uzgodnisz na strażnicy (w OSP Śródmieście i D. Przedmieście zapytaj gospodarza strażnicy który tam mieszka )
  2 Cytuj Zgłoś
 • 28.02.2011 - 10:49
  żeby być strażakiem ochotnikiem trzeba się zapisać do jednostki która jest blisko ciebie przejść prościutkie szkolenie podstawowe i tyle :-))) co do płacy okrągłe 0zł. czyn społeczny i kupa frajdy z niesienia pomocy innym mieszkańcom Myślenic i okolic, i oczywiście jazda czerwonym Wozem Strażackim:-))))
  9 Cytuj Zgłoś
 • 28.02.2011 - 11:18
  tu możesz zobaczyć jak to wygląda http://www.youtube.com/watch?v=ERX5aJ9IpBk&feature=related na stronie youtube jest tego cała masa o strażakach ochotnikach:-))
  Cytuj Zgłoś
 • Bolesław Chrobak 28.02.2011 - 13:18
  Ochotnicza Straż "Pożarna" kojarzyła mi się ze starymi dziadkami którzy gasili ale tylko swoje pragnienie widze, że się myle. A jak jest z tą syreną ile razy wyje na pożar na ćwiczenia ile i co jak np ktoś jest w pracy?? lub w szkole ??
  4 Cytuj Zgłoś
 • 28.02.2011 - 13:41
  A jak to wygląda z płatnością za akcje, z tego co mi wiadmo to chyba od każdej akcji OSP dostaje pieniążki z gminy - czy to prawda? Czy prezes OSP może coś z tej kasy dla siebie wykroić, bo w jednej z okolicznych gmin była walka o stołki i jedna osoba została prezesem w 2 OSP.
  Cytuj Zgłoś
 • 28.02.2011 - 13:54
  W naszej gminie NIE MA ODPŁATNOŚCI za udział w akcjach ratowniczych (każda jednostka podjęła w tej sprawie stosowna uchwałę) Ale co roku burmistrz dofinansowuje utrzymanie części bojowej (paliwo, konserwacja i zakup sprzętu,przeglądy i naprawy samochodów w zależności od potrzeb i dostępnych środków)
  Jeśli chodzi o udział w akcjach ratowniczych w czasie pracy to wszystko zależy od pracodawcy jeden zrozumie i zwolni inny nie.
  W naszej gminie działalność w OSP jest SPOŁECZNA I NIC ZA TO NIE BIERZEMY!!!!!!!!
  Prezes nie może sobie z kasy OSP nic wykroić (jest zarząd, skarbnik, komisja rewizyjna, coroczne rozliczenie środków)
  5 Cytuj Zgłoś
 • 28.02.2011 - 14:05
  Jest dokladnie tak jak mowi wesoly strazak. Za darmo. Jak sama nazwa wskazuje "ochotnicza" nikt nikomu nic nie karze. Chcesz pomagac to przyjdz zapisz sie i pomagaj tyle ile mozesz. Syrena jest aktywowana poprzez stanowisko kierowania w PSP. Dyspozytor decyduje ktora jednostke wyslac. A sygnal jest dlatego podobny do tych syren "tornadowych" ( ;D ) bo sa to jedne z najnowoczesniejszych systemow powiadamiania w Polsce. W mieście Myślenice kazda jednostka OSP jest w takowe wyposazona. Chwala burmistrzowi ;D Bolesław w ktorej czesci Myslenic mieszkasz?
  2 Cytuj Zgłoś
 • 28.02.2011 - 15:31
  gość: wesoły strażak napisał/a:
  Składka członkowska zwykle ok. 10 zł na rok. (Nie wiem jak w Myślenicach ale pewnie podobnie)
  Możesz zapisać się do OSP Śródmieście, OSP G. Przedmieście lub OSP D. Przedmieście.
  wymagania to badanie lekarskie poświadczające zdolność do udziału w akcjach ratowniczych i przynajmniej podstawowe przeszkolenie strażaka. (te sprawy załatwia OSP)
  A kwestie zapisu uzgodnisz na strażnicy (w OSP Śródmieście i D. Przedmieście zapytaj gospodarza strażnicy który tam mieszka )
  Zapomniałeś o OSP Zarabie :)
  1 Cytuj Zgłoś
 • 28.02.2011 - 17:46
  Podobno Maciej też często zapomina o tej jednostce
  3 Cytuj Zgłoś
 • 28.02.2011 - 18:00
  Fakt, Taki Gościu, zapomniałem, przepraszam OSP Zarabie.
  Zastanawiam się tylko po co te złośliwości Bettiny, bo akurat OSP Zarabie w tej chwili należy do najszybciej i najlepiej rozwijających się jednostek.
  2 1 Cytuj Zgłoś
 • 28.02.2011 - 21:26
  Strażaku, na spotkaniu wyborczym na D. Przedmieściu pewny pan zgłaszał Ostrowskiemu, że strażacy z tej OSP poświęcają dużo czasu na czynności strażackie i dobrze by było za ten czas-poświęcenie tym strażakom coś dać. Ostrowski odpowiedział, dobrze, za ten czas strażakom się da, zostanie to zrekompensowane tak jak w poprzednich latach. Z odpowiedzi wynikało, że już to było robione.
  Czyli jak zostanie zrekompensowane?

  Do tamtej pory myślałem o OSP tak jak się tu pisze ale od czasu tamtego spotkania to mam wątpliwości czy do końca jest to w czynie społecznym za darmo. A może są jakieś straże lepsze i gorsze albo bliższe i dalsze. A może ja czegoś nie rozumiem.
  1 Cytuj Zgłoś
 • 28.02.2011 - 22:03
  oczywiscie ze sa lepsze i gorsze, blizsze i dalsze... ale przez to co jest wszedzie. sa to ukladziki... z panem K. na czele ktory jest wysoko postawionym funkcjonariuszem PSP w Myslenicach... do tego zarzad gminny osp i mam caly batalion lesnych dziadkow ktorzy kieruja pieniedzmi i "ustawiaja" w hierarchii, "waznosc" jednostek osp. wszystkie OSP sa rowne a nie ktore rowniejsze... te rowniejsze to te do ktorych naleza czlonkowie zarzadu gminnego.... szkoda gadac nawet na ten temat. REWOLUCJI TRZEBA!
  2 1 Cytuj Zgłoś
 • 28.02.2011 - 22:19
  A może ty czegoś nie rozumiesz.... Dolne Przedmieście jest obecnie największą jednostką OSP w gminie, ponadto jest w krajowym systemie ratownictwa (oprócz kilku innych OSP z gminy) . W związku z tym jest również najlepiej wyposażona i sprawna. co wiąże się także z dużą ilością wyjazdów do akcji ratowniczych (równie dużo ma chyba tylko Głogoczów ale oni specjalizują się głównie w ratownictwie drogowym). Nie dziw się więc , że najwięcej sprzętu idzie do nich, zresztą część sami kupują z własnych dochodów. Czyli zwykle rekompensata to nowszy lepszy sprzęt, (a starszy ale sprawny czasem przekazują gdzie indziej) przykładem tego był zakup wysokowydajnej pompy do wody w zeszłym roku.
  Zresztą jeśli uważasz, że są tam jakieś kokosy to się zapisz do nas, podziałaj i zobaczysz jak się nachapiesz i ile rekompensat dostaniesz.
  Pewnie zaraz ktoś wyciągnie nagrody Tuska za powódź, ale dostało je tylko kilku strażaków (po 1 tys, zł) i była to jednorazowa akcja, która zresztą zrobiła więcej złego niż dobrego w środowisku OSP.
  Nie wiem czy udało się rozwiązać twoje wątpliwości, zapraszam do dyskusji jutro wieczorem.
  3 1 Cytuj Zgłoś
 • 28.02.2011 - 23:44
  Wesoły strażaku sam napisałeś:
  W naszej gminie działalność w OSP jest SPOŁECZNA I NIC ZA TO NIE BIERZEMY!!!!!!!!

  Widzisz Strażaku w zakładzie pracy są różne świadczenia w tym np. wycieczki i są liczone jak dochód pracownika.
  A w straży wycieczka do Francji to dochód strażaka, czy nie? I wcale im nie zazdroszczę. Lecz pytam czy pojechali z moich podatków?

  Uważam, że większość strażaków w OSP działa społecznie i chwała im za poświęcenie i odwagę. Czas, który poświęcają w straży mogli by poświęcić swoim rodzinom. Byli, są i na pewno będą potrzebni dla społeczeństwa, dla nas. A praca społeczna bywa nieraz niewdzięczna. Prawdziwym strażakom ochotnikom życzę dużo siły i wytrwałości w tym co robią.

  Widzę Strażaku, że znasz sprawę OSP D. Przedmieście, tyko że osoba mówiąca do burmistrza na spotkaniu nie zwracała się o rekompensate dla jednostki OSP tylko dla strażaków za ich pracę w straży, więc nie manipuluj. Osobiście byłem zdziwiony, że na publicznym spotkaniu ktoś domaga się zapłaty dla ochotników strażaków.
  Z tego co piszesz to nowy lepszy sprzęt dla tej jednostki to chyba nie rekompensata a obowiązek wyposażenia przez gminę. Natomiast jeżeli nowy sprzęt to więcej czasu spędzonego w straży przez ochotników, to może lepiej tą pompę oddać PSP.
  Przy takim wyposażeniu, częstych wyjazdach to w tej jednostce są etaty?

  Dzięki za zaproszenie, ale już działam w innej dziedzinie i na podobne czynności nie mam czasu, chyba że zrezygnowałbym ze snu. Jeżeli Ty masz czas to zapraszam do mnie i również się nachapiesz.
  Pozdrawiam.
  1 Cytuj Zgłoś
 • 01.03.2011 - 8:19
  "Jelenie wyginęły w rezerwatach a ochotnicy na wojnie"-nagrody jak zwykle dostają ci co najmniej zasłużyli .Ci co biorą udział w akcjach też nie mają czasu na wycieczki.
  3 Cytuj Zgłoś
 • 01.03.2011 - 9:59
  Odnośnie nagród za ostatnią powódz to śmiech to co zrobiła pewna osoba decyzyjna w PSP.
  W większości jednostek ludzie pobrali bezpłatne urlopy z pracy i dzialali przez kilka dni nie licząc na żadne nagrody czy rekompensaty. Jednak rząd postanowił uchonorować trud strażaków i przeznaczył pewną ilość pieniędzy w ramach nagrody. Nagrody te zostaly rozdzielone przez komendy powiatowe SP . W powiecie myślenickim stała się ciekawa sprawa gdyż w jednej jednostce(zaznaczam że jednostka mocno powiązana z pewną decyzyjną osobą w KPPSP) powyższe nagrody otrzymał praktycznie każdy strażak nieważne czy uczestniczył przez 15 min czy 5 dni natomiast do pozostałym jednostką zostały przyznane 1-2 nagrody. I gdzie tu sprawiedliwość.
  Nie lepiej było przyznać taką samą kwotę na każdą jednostkę lub proporcjonalnie co do przepracowanych godzin ?? chyba było by torszkę uczciwiej
  2 1 Cytuj Zgłoś
 • 01.03.2011 - 10:23
  gość: asdf napisał/a:
  natomiast do pozostałym jednostką zostały przyznane 1-2 nagrody. I gdzie tu sprawiedliwość.
  Dokładnie. I jeszcze te dwie nagrody były losowane.. Dla mnie to porażka, jeśli prawdą jest że w jednej jednostce nagrodę dostał każdy strażak a w innej był przydział jedna lub dwie na wszyskich.

  Czyli są równi i równiejsi. Ulubieńcy, i ci z dalszego planu.

  Jeszcze jedna sprawa nie zapominajmy, że środowisko OSP to wielki elektorat pana MO. Moim zdaniem powinien o niego dbać sprawiedliwie, bo w ten sposób wystawia sobie świadectwo.
  3 Cytuj Zgłoś
 • 01.03.2011 - 11:39
  Z tymi nagrodami to pan MO nie miał nic wspólnego o ile mi wiadomo. KMPSP je przydzielała a może raczej jedna osoba w KMPSP.
  A jeśli chodzi o wsparcię MO dla straży(miasta i gminy Myślenice) to uważam że jest dużo wieksze niż w stosunku do poprzednich włodaży miasta wiec tu akurat + dla niego.
  Cytuj Zgłoś
 • 01.03.2011 - 12:54
  gość: wesoły strażak napisał/a:
  akurat OSP Zarabie w tej chwili należy do najszybciej i najlepiej rozwijających się jednostek.
  Ale to już chyba nie zasługa MO, tylko np. popularności jaką cieszy się remiza wśród nowożeńców;-)
  Cytuj Zgłoś
 • 01.03.2011 - 15:04
  a co powiecie drodzy druhowie na przekazanie tej sprawy z pieniedzmi do ktoregos z programow?
  np interwencja czy cos podobnego? ];->
  1 Cytuj Zgłoś
 • 01.03.2011 - 16:13
  Może nie dokłądnie taka sprawa ale oglądałem program dotyczący pominięcia całkowicie (chyba jakiegoś WOPR) w procesie przyznawania tych nagród. Więc ogólnie bajzel był w całej polsce odnośnie tych gratyfikacji. Z tym że u nas w powiecie nastąpił "protektoriat" a tam to raczej pomyłka.
  Cytuj Zgłoś
 • 01.03.2011 - 17:05
  no wlasnie moze tym mozna byloby sie zajac? przeswietlic tego "Pana"
  Cytuj Zgłoś
 • 01.03.2011 - 20:07
  Ojej ale sie czepiacie...dostaja ??nie dostają???co was to tak obchodzi?? Za taka pomoc to uważam ze powinni dostawac stałe wynagrodzenie!!Ciekawe ilu osobom z Was chcialoby sie pomagac ludziom tak bezinteresowanie jak te chlopaki pomagają??

  Przy okazji dziekuję chłopakom z OSP Zarabie za pomoc podczas powodzi. Prawda jest taka ze o co sie ich nie poprosiło to nie usłyszeliśmy zadnej odmowy ( niestety dzowniąc na dolne przedmiescie kazali nam przyjechac i napełniac worki z piachem), przyjeżdżali do nas kilka razy w ciągu doby, pomagali wynosic meble z piwnicy i z parteru domu, przywozili worki z piachem....nie spali wtedy 3 doby....po prostu super chlopaki!!! Dziekujemy Wam!!!
  4 Cytuj Zgłoś
 • 02.03.2011 - 18:05
  Wracając do tematu, który zaczął ASDF dodam jeszcze, że oprócz kasy OSP Pcim zabrał jeszcze prawie wszystkie odznaczenia, które normalnie wyobraźcie sobie są limitowane !!!! Czyli choćbyś nie wiem jak orał to i tak medalu nie dostaniesz bo SIĘ LIMIT WYCZERPAŁ !!! To dopiero paranoja no nie ???!!!
  4 Cytuj Zgłoś
 • 03.03.2011 - 7:49
  [quote=gość: wesoły strażak] A może ty czegoś nie rozumiesz.... Dolne Przedmieście jest obecnie największą jednostką OSP w gminie, ponadto jest w krajowym systemie ratownictwa (oprócz kilku innych OSP z gminy) . W związku z tym jest również najlepiej wyposażona i sprawna. co wiąże się także z dużą ilością wyjazdów do akcji ratowniczych (równie dużo ma chyba tylko Głogoczów ale oni specjalizują się głównie w ratownictwie drogowym).

  Zapomniałeś kolego dodać, że w Myślenicach najwięcej wyjazdów w roku 2010 miało OSP Śródmieście i pompa by zapewne do nich trafiła jak by mieli na nią miejsce :)

  A co do pieniędzy to jest wiadome, że Pcim zabrał większość z nich i po 1 czy 2 strażaków podostawało po innych jednostkach, prawdą jest, że namieszało to w społeczności strażackiej powstają awantury itp.

  Myślę, że jak ktoś jest ochotnikiem z powołania to nie domaga się żadnych odznaczeń ani pieniędzy :)

  Poza tym to ten temat nie powstał do dyskutowania w sprawie nagród dla Strażaków .

  Pozdrawiam
  3 Cytuj Zgłoś
 • 03.03.2011 - 8:05
  Szanowny przedmówco, niestety nie posiadam aż tak szczegółowych danych co do wyjazdów, pewnie więc jest tak jak mówisz, ale Śródmieście chyba bardziej specjalizuje się oprócz ogólnego ratownictwa w pomocy medycznej.
  Jeśli chodzi o medale to bardziej mi zależało na tym aby przedstawić bezsensowny system ich przyznawania, a ja wcale nie mam ochoty wyglądać jak ruski generał.
  1 Cytuj Zgłoś
 • Bolesław Chrobak 07.03.2011 - 10:17
  Witam
  Długo tu nie zaglądałem. Nie wiedziałem, że ten temat przeistoczy się w dyskusje gdzie są pieniądze, ale przyzwyczaiłem się już do tego. W Myślenicach jeszcze się taki nie urodził aby wszystkim dogodził, czytam te tematy na miasto.info i widzę, że dziwni ludzie w tych Myślenicach są. Tak źle i tak źle, co by kto nie zrobił to jest źle. Co do OSP to w najbliższym czasie będę się zapisywał do OSP przy rynku bo mam tam blisko, poznałem młodych strażaków stamtąd przypadkiem i powiem, że podziwiam ich zapał.

  A co do pieniędzy dla strażaków to podejrzewam, że najwięcej się czepiają Ci co do strażaków nie należą.

  Pozdrawiam
  3 Cytuj Zgłoś
 • 07.03.2011 - 10:35
  Bardzo dobra decyzja , życzę Ci powodzenia w działalności w OSP.
  1 Cytuj Zgłoś
 • Bolesław Chrobak 07.03.2011 - 19:59
  Witam
  Mógł by mi ktoś dać na priv namiary na prezesa OSP śródmieście, bo dowiedziałem się, że to do niego trzeba iść. Mieli numer na stronie to teraz jest przebudowa nie wiem poco jak była ładna przejrzysta i nowoczesna.
  Z góry dziękuje i Pozdrawiam
  Cytuj Zgłoś
 • 07.03.2011 - 20:59
  BolesławCh śmieszny jesteś, powyżej krytykujesz ludzi w Myślenicach pisząc:
  BolesławCh napisał/a:
  Tak źle i tak źle, co by kto nie zrobił to jest źle.
  .

  A poniżej już sam dopuszczasz się krytyki pisząc:
  BolesławCh napisał/a:
  Mieli numer na stronie to teraz jest przebudowa nie wiem poco jak była ładna przejrzysta i nowoczesna
  1 1 Cytuj Zgłoś
 • 07.03.2011 - 21:20
  Dowiesz się po prostu na strażnicy tam mieszka jeden ze strażaków.
  Cytuj Zgłoś
 • 27.04.2011 - 21:53
  Niesamowita Pasja :)
  1 Cytuj Zgłoś
 • 27.04.2011 - 22:27
  Czyżby przypomnienie tematu???
  A jutro w Drogini ćwiczenia na przepompowni.
  Cytuj Zgłoś
 • 12.06.2011 - 16:27
  A propos Straży Pożarnej. Nie orientujecie się może, do jakiej akcji wczoraj (sobota) miały wyjazd praktycznie wszystkie jednostki OSP w naszym mieście koło godziny 19:30 - 20?
  2 Cytuj Zgłoś
 • 12.06.2011 - 19:32
  Szukali 3 mężczyzn którzy wypłynęli na pontonie na zbiornik dobczycki! Ale znaleźli sie.
  1 Cytuj Zgłoś
 • 12.06.2011 - 19:55
  w spontiuszu...
  1 Cytuj Zgłoś
 • 12.06.2011 - 22:22
  Dziękuje za szybką odpowiedź strazakk112. Wbrew pozorom, oby większość akcji kończyła się w ten właśnie sposób.. Pozdrawiam :)
  1 Cytuj Zgłoś
 • adzygmunt 13.06.2011 - 7:33
  A strażacy gdzie kończyli? To także ważne!
  3 3 Cytuj Zgłoś
 • 13.06.2011 - 23:24
  czy wie ktos co sie dzieje na Zakopiance bo dosc sporo aut na sygnale przejechalo?
  1 Cytuj Zgłoś
 • 13.06.2011 - 23:34
  pewnie jakis wypadek.... mieszkam na gornym ale slyszalem ze cos jechalo
  1 Cytuj Zgłoś
 • 24.06.2011 - 19:40
  Nie orientujecie co się wydarzyło, że ok 15:30 jechały straże pożarne (samochód ratownictwa technicznego oraz nowy nabytek PSP - Renault) i karetka "S" drogą wojewódzką 967 prowadząca z Myślenic do Dobczyc?
  1 Cytuj Zgłoś
 • 24.06.2011 - 21:33
  W Stojowicach była "czołówka".Droga ponad godzinę była zamknięta.Dodatkowo w akcji uczestniczyli strażacy z OSP Dobczyce
  1 2 Cytuj Zgłoś
 • 24.06.2011 - 22:30
  Mam nadzieje, że poszkodowani w wypadku przeżyli, bo jednak zderzenia czołowe jako patomechanizm urazu są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Niestety na stronie internetowej Straży Pożarnej nie zawsze piszą o akacjach w naszym powiecie, także forum jest w tym wypadku najlepszym źródłem informacji. Tak więc bardzo dziękuję za odpowiedź khaike! Pozdrawiam :)
  3 Cytuj Zgłoś
 • 04.07.2011 - 11:05
  Szanowna Redakcjo , może coś o wczorajszych zawodach strażackich w Krzyszkowicach można by coś napisać???
  Startowało 13 drużyn męskich i 2 kobiece, wygrała OSP....... itd.....
  2 1 Cytuj Zgłoś
 • 04.07.2011 - 11:56
  gość: wesoły strażak napisał/a:
  Szanowna Redakcjo , może coś o wczorajszych zawodach strażackich w Krzyszkowicach można by coś napisać???
  Startowało 13 drużyn męskich i 2 kobiece, wygrała OSP....... itd.....
  Jestem za :)
  1 1 Cytuj Zgłoś
 • 04.07.2011 - 15:11
  Wesoły, zaloguj na stałym ncku i napisz artykuł, i tak klepiesz w klawiaturę więc mógłbyś coś zrobić i dla nas. Krytykować, każdy potrafi. Dla przypomnienia - Miasto Info to portal społecznościowy, chce ktoś podzielić się informacja, artykułem to niech pisze. Rejestracja nie boli...
  2 1 Cytuj Zgłoś
 • 04.07.2011 - 17:55
  a po co tu pisac? miejsca przyznawane przy "stoliku" a nie na boisku!! układy układziki i tyle w tym temacie! ktoś sie stara a kilku krzywdzi!!!
  6 1 Cytuj Zgłoś
 • 04.07.2011 - 20:33
  Powoli dojrzewam do tego 007.
  2 1 Cytuj Zgłoś
Poinformuj o odpowiedziach

Odpowiedz