Forum » Myślenice

Straże Pożarne

  • Bolesław Chrobak 28 lut 2011

    Witam
    Niedawno przeprowadziłem się do Myślenic z rodziną cały czas mieszkałem w Krakowie i mam do Was szanowni forumowicze pytanie, mianowicie jak to jest z Ochotniczymi Strażami Pożarniczymi?? Pewnego dnia w nocy nie wiem, która godzina coś zaczęło wyć tak jak by syrena ostrzegająca przed tornadem, żona mówi że to straż wyje. Ja się pytam poco oni tak wyją informują ludność ?? czy może oni są wzywani tym alarmem ??(bo zdążyłem wyjrzeć przez okno to właśnie widziałem ludzi biegnących w kalesonach w stronę budynku straży) własnie chciałem się dowiedziec od drugiej strony jak to jest z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, jakie są wymagania aby się tam dostać, ile jest płacone??
    Pozdrawiam
    Bolesław Chrobak

    7 4 Cytuj
  • 28 lut 2011

    Składka członkowska zwykle ok. 10 zł na rok. (Nie wiem jak w Myślenicach ale pewnie podobnie)
    Możesz zapisać się do OSP Śródmieście, OSP G. Przedmieście lub OSP D. Przedmieście.
    wymagania to badanie lekarskie poświadczające zdolność do udziału w akcjach ratowniczych i przynajmniej podstawowe przeszkolenie strażaka. (te sprawy załatwia OSP)
    A kwestie zapisu uzgodnisz na strażnicy (w OSP Śródmieście i D. Przedmieście zapytaj gospodarza strażnicy który tam mieszka )

    2 Cytuj
  • 28 lut 2011

    żeby być strażakiem ochotnikiem trzeba się zapisać do jednostki która jest blisko ciebie przejść prościutkie szkolenie podstawowe i tyle :-))) co do płacy okrągłe 0zł. czyn społeczny i kupa frajdy z niesienia pomocy innym mieszkańcom Myślenic i okolic, i oczywiście jazda czerwonym Wozem Strażackim:-))))

    9 Cytuj
  • 28 lut 2011

    tu możesz zobaczyć jak to wygląda http://www.youtube.com/watch?v=ERX5aJ9IpBk&feature=related na stronie youtube jest tego cała masa o strażakach ochotnikach:-))

    Cytuj
  • Bolesław Chrobak 28 lut 2011

    Ochotnicza Straż "Pożarna" kojarzyła mi się ze starymi dziadkami którzy gasili ale tylko swoje pragnienie widze, że się myle. A jak jest z tą syreną ile razy wyje na pożar na ćwiczenia ile i co jak np ktoś jest w pracy?? lub w szkole ??

    4 Cytuj
  • 28 lut 2011

    A jak to wygląda z płatnością za akcje, z tego co mi wiadmo to chyba od każdej akcji OSP dostaje pieniążki z gminy - czy to prawda? Czy prezes OSP może coś z tej kasy dla siebie wykroić, bo w jednej z okolicznych gmin była walka o stołki i jedna osoba została prezesem w 2 OSP.

    Cytuj
  • 28 lut 2011

    W naszej gminie NIE MA ODPŁATNOŚCI za udział w akcjach ratowniczych (każda jednostka podjęła w tej sprawie stosowna uchwałę) Ale co roku burmistrz dofinansowuje utrzymanie części bojowej (paliwo, konserwacja i zakup sprzętu,przeglądy i naprawy samochodów w zależności od potrzeb i dostępnych środków)
    Jeśli chodzi o udział w akcjach ratowniczych w czasie pracy to wszystko zależy od pracodawcy jeden zrozumie i zwolni inny nie.
    W naszej gminie działalność w OSP jest SPOŁECZNA I NIC ZA TO NIE BIERZEMY!!!!!!!!
    Prezes nie może sobie z kasy OSP nic wykroić (jest zarząd, skarbnik, komisja rewizyjna, coroczne rozliczenie środków)

    5 Cytuj
  • 28 lut 2011

    Jest dokladnie tak jak mowi wesoly strazak. Za darmo. Jak sama nazwa wskazuje "ochotnicza" nikt nikomu nic nie karze. Chcesz pomagac to przyjdz zapisz sie i pomagaj tyle ile mozesz. Syrena jest aktywowana poprzez stanowisko kierowania w PSP. Dyspozytor decyduje ktora jednostke wyslac. A sygnal jest dlatego podobny do tych syren "tornadowych" ( ;D ) bo sa to jedne z najnowoczesniejszych systemow powiadamiania w Polsce. W mieście Myślenice kazda jednostka OSP jest w takowe wyposazona. Chwala burmistrzowi ;D Bolesław w ktorej czesci Myslenic mieszkasz?

    2 Cytuj
  • 28 lut 2011

    [quote=gość: wesoły strażak] Składka członkowska zwykle ok. 10 zł na rok. (Nie wiem jak w Myślenicach ale pewnie podobnie)
    Możesz zapisać się do OSP Śródmieście, OSP G. Przedmieście lub OSP D. Przedmieście.
    wymagania to badanie lekarskie poświadczające zdolność do udziału w akcjach ratowniczych i przynajmniej podstawowe przeszkolenie strażaka. (te sprawy załatwia OSP)
    A kwestie zapisu uzgodnisz na strażnicy (w OSP Śródmieście i D. Przedmieście zapytaj gospodarza strażnicy który tam mieszka ) [/quote]

    Zapomniałeś o OSP Zarabie :)

    1 Cytuj
  • 28 lut 2011

    Podobno Maciej też często zapomina o tej jednostce

    3 Cytuj
  • 28 lut 2011

    Fakt, Taki Gościu, zapomniałem, przepraszam OSP Zarabie.
    Zastanawiam się tylko po co te złośliwości Bettiny, bo akurat OSP Zarabie w tej chwili należy do najszybciej i najlepiej rozwijających się jednostek.

    2 1 Cytuj
  • 28 lut 2011

    Strażaku, na spotkaniu wyborczym na D. Przedmieściu pewny pan zgłaszał Ostrowskiemu, że strażacy z tej OSP poświęcają dużo czasu na czynności strażackie i dobrze by było za ten czas-poświęcenie tym strażakom coś dać. Ostrowski odpowiedział, dobrze, za ten czas strażakom się da, zostanie to zrekompensowane tak jak w poprzednich latach. Z odpowiedzi wynikało, że już to było robione.
    Czyli jak zostanie zrekompensowane?

    Do tamtej pory myślałem o OSP tak jak się tu pisze ale od czasu tamtego spotkania to mam wątpliwości czy do końca jest to w czynie społecznym za darmo. A może są jakieś straże lepsze i gorsze albo bliższe i dalsze. A może ja czegoś nie rozumiem.

    1 Cytuj
  • 28 lut 2011

    oczywiscie ze sa lepsze i gorsze, blizsze i dalsze... ale przez to co jest wszedzie. sa to ukladziki... z panem K. na czele ktory jest wysoko postawionym funkcjonariuszem PSP w Myslenicach... do tego zarzad gminny osp i mam caly batalion lesnych dziadkow ktorzy kieruja pieniedzmi i "ustawiaja" w hierarchii, "waznosc" jednostek osp. wszystkie OSP sa rowne a nie ktore rowniejsze... te rowniejsze to te do ktorych naleza czlonkowie zarzadu gminnego.... szkoda gadac nawet na ten temat. REWOLUCJI TRZEBA!

    2 1 Cytuj
  • 28 lut 2011

    A może ty czegoś nie rozumiesz.... Dolne Przedmieście jest obecnie największą jednostką OSP w gminie, ponadto jest w krajowym systemie ratownictwa (oprócz kilku innych OSP z gminy) . W związku z tym jest również najlepiej wyposażona i sprawna. co wiąże się także z dużą ilością wyjazdów do akcji ratowniczych (równie dużo ma chyba tylko Głogoczów ale oni specjalizują się głównie w ratownictwie drogowym). Nie dziw się więc , że najwięcej sprzętu idzie do nich, zresztą część sami kupują z własnych dochodów. Czyli zwykle rekompensata to nowszy lepszy sprzęt, (a starszy ale sprawny czasem przekazują gdzie indziej) przykładem tego był zakup wysokowydajnej pompy do wody w zeszłym roku.
    Zresztą jeśli uważasz, że są tam jakieś kokosy to się zapisz do nas, podziałaj i zobaczysz jak się nachapiesz i ile rekompensat dostaniesz.
    Pewnie zaraz ktoś wyciągnie nagrody Tuska za powódź, ale dostało je tylko kilku strażaków (po 1 tys, zł) i była to jednorazowa akcja, która zresztą zrobiła więcej złego niż dobrego w środowisku OSP.
    Nie wiem czy udało się rozwiązać twoje wątpliwości, zapraszam do dyskusji jutro wieczorem.

    3 1 Cytuj
  • 28 lut 2011

    Wesoły strażaku sam napisałeś:
    W naszej gminie działalność w OSP jest SPOŁECZNA I NIC ZA TO NIE BIERZEMY!!!!!!!!

    Widzisz Strażaku w zakładzie pracy są różne świadczenia w tym np. wycieczki i są liczone jak dochód pracownika.
    A w straży wycieczka do Francji to dochód strażaka, czy nie? I wcale im nie zazdroszczę. Lecz pytam czy pojechali z moich podatków?

    Uważam, że większość strażaków w OSP działa społecznie i chwała im za poświęcenie i odwagę. Czas, który poświęcają w straży mogli by poświęcić swoim rodzinom. Byli, są i na pewno będą potrzebni dla społeczeństwa, dla nas. A praca społeczna bywa nieraz niewdzięczna. Prawdziwym strażakom ochotnikom życzę dużo siły i wytrwałości w tym co robią.

    Widzę Strażaku, że znasz sprawę OSP D. Przedmieście, tyko że osoba mówiąca do burmistrza na spotkaniu nie zwracała się o rekompensate dla jednostki OSP tylko dla strażaków za ich pracę w straży, więc nie manipuluj. Osobiście byłem zdziwiony, że na publicznym spotkaniu ktoś domaga się zapłaty dla ochotników strażaków.
    Z tego co piszesz to nowy lepszy sprzęt dla tej jednostki to chyba nie rekompensata a obowiązek wyposażenia przez gminę. Natomiast jeżeli nowy sprzęt to więcej czasu spędzonego w straży przez ochotników, to może lepiej tą pompę oddać PSP.
    Przy takim wyposażeniu, częstych wyjazdach to w tej jednostce są etaty?

    Dzięki za zaproszenie, ale już działam w innej dziedzinie i na podobne czynności nie mam czasu, chyba że zrezygnowałbym ze snu. Jeżeli Ty masz czas to zapraszam do mnie i również się nachapiesz.
    Pozdrawiam.

    1 Cytuj
  • 1 mar 2011

    "Jelenie wyginęły w rezerwatach a ochotnicy na wojnie"-nagrody jak zwykle dostają ci co najmniej zasłużyli .Ci co biorą udział w akcjach też nie mają czasu na wycieczki.

    3 Cytuj
  • 1 mar 2011

    Odnośnie nagród za ostatnią powódz to śmiech to co zrobiła pewna osoba decyzyjna w PSP.
    W większości jednostek ludzie pobrali bezpłatne urlopy z pracy i dzialali przez kilka dni nie licząc na żadne nagrody czy rekompensaty. Jednak rząd postanowił uchonorować trud strażaków i przeznaczył pewną ilość pieniędzy w ramach nagrody. Nagrody te zostaly rozdzielone przez komendy powiatowe SP . W powiecie myślenickim stała się ciekawa sprawa gdyż w jednej jednostce(zaznaczam że jednostka mocno powiązana z pewną decyzyjną osobą w KPPSP) powyższe nagrody otrzymał praktycznie każdy strażak nieważne czy uczestniczył przez 15 min czy 5 dni natomiast do pozostałym jednostką zostały przyznane 1-2 nagrody. I gdzie tu sprawiedliwość.
    Nie lepiej było przyznać taką samą kwotę na każdą jednostkę lub proporcjonalnie co do przepracowanych godzin ?? chyba było by torszkę uczciwiej

    2 1 Cytuj
  • 1 mar 2011

    [quote=gość: asdf] natomiast do pozostałym jednostką zostały przyznane 1-2 nagrody. I gdzie tu sprawiedliwość. [/quote]

    Dokładnie. I jeszcze te dwie nagrody były losowane.. Dla mnie to porażka, jeśli prawdą jest że w jednej jednostce nagrodę dostał każdy strażak a w innej był przydział jedna lub dwie na wszyskich.

    Czyli są równi i równiejsi. Ulubieńcy, i ci z dalszego planu.

    Jeszcze jedna sprawa nie zapominajmy, że środowisko OSP to wielki elektorat pana MO. Moim zdaniem powinien o niego dbać sprawiedliwie, bo w ten sposób wystawia sobie świadectwo.

    3 Cytuj
  • 1 mar 2011

    Z tymi nagrodami to pan MO nie miał nic wspólnego o ile mi wiadomo. KMPSP je przydzielała a może raczej jedna osoba w KMPSP.
    A jeśli chodzi o wsparcię MO dla straży(miasta i gminy Myślenice) to uważam że jest dużo wieksze niż w stosunku do poprzednich włodaży miasta wiec tu akurat + dla niego.

    Cytuj
  • 1 mar 2011

    [quote=gość: wesoły strażak] akurat OSP Zarabie w tej chwili należy do najszybciej i najlepiej rozwijających się jednostek. [/quote]
    Ale to już chyba nie zasługa MO, tylko np. popularności jaką cieszy się remiza wśród nowożeńców;-)

    Cytuj
  • 1 mar 2011

    a co powiecie drodzy druhowie na przekazanie tej sprawy z pieniedzmi do ktoregos z programow?
    np interwencja czy cos podobnego? ];->

    1 Cytuj
  • 1 mar 2011

    Może nie dokłądnie taka sprawa ale oglądałem program dotyczący pominięcia całkowicie (chyba jakiegoś WOPR) w procesie przyznawania tych nagród. Więc ogólnie bajzel był w całej polsce odnośnie tych gratyfikacji. Z tym że u nas w powiecie nastąpił "protektoriat" a tam to raczej pomyłka.

    Cytuj
  • 1 mar 2011

    no wlasnie moze tym mozna byloby sie zajac? przeswietlic tego "Pana"

    Cytuj
  • 1 mar 2011

    Ojej ale sie czepiacie...dostaja ??nie dostają???co was to tak obchodzi?? Za taka pomoc to uważam ze powinni dostawac stałe wynagrodzenie!!Ciekawe ilu osobom z Was chcialoby sie pomagac ludziom tak bezinteresowanie jak te chlopaki pomagają??

    Przy okazji dziekuję chłopakom z OSP Zarabie za pomoc podczas powodzi. Prawda jest taka ze o co sie ich nie poprosiło to nie usłyszeliśmy zadnej odmowy ( niestety dzowniąc na dolne przedmiescie kazali nam przyjechac i napełniac worki z piachem), przyjeżdżali do nas kilka razy w ciągu doby, pomagali wynosic meble z piwnicy i z parteru domu, przywozili worki z piachem....nie spali wtedy 3 doby....po prostu super chlopaki!!! Dziekujemy Wam!!!

    4 Cytuj

Odpowiedz