Forum » Myślenice

Żydzi w Myślenicach/Jewish Community

  • Naftali Goldwasser 13 mar 2011

    I would to like to ask about jewish people from Myślenice before II WW. My family many years ago lived in Myślenice, and now I'm looking for some one who can tell me history of Myślenice Jewish Community. If you know some facts please write mi it! You can write in polish because I have a friend in Poland who can translate me  everything what you write here. I'm not looking only my family but also a story about jewish peopel from Myslenice. I want to know the history of my ancestors.
    Naftali
    Chciałbym, aby jak zapytać o Żydów z Myślenic przed II wojną światową. Moja rodzina wiele lat temu mieszkał w Myślenicach, a teraz szukam kogoś, kto może mi powiedzieć, Myślenice historii społeczności żydowskiej. Jeśli wiesz, że niektóre fakty napisz mi to! Możesz napisać w języku polskim, bo mam znajomego w Polska, która może tłumaczyć mi wszystko, co piszesz tutaj. Nie szukam tylko moja rodzina, ale także opowieść o Żydów z Myślenic. Chcę poznać historię moich przodków.
    Naftali

    Cytuj
  • 13 mar 2011

    Przestań spamować. Już CI tu ludzie wytknęli, że to ściema, biorąc pod uwagę fakt ilość błędów w anglojęzycznym tekście, wypunktować Ci je ponownie?

    Cytuj
  • 13 mar 2011

    A może zwyczajnie bardzo chce się czegoś dowiedzieć??? nie pomyślałeś o tym???

    Cytuj
  • 13 mar 2011

    Stowarzyszenie Wspólnota Myślenice zajmowała się min. tym tematem na przełomie 2006/2007 roku tu info http://www.wspolnota.art.pl/shtetl.php
    można szukać informacji poprzez Muzeum Historii Żydów Polskich http://www.sztetl.org.pl/pl/image/23010/

    Cytuj
  • 13 mar 2011

    Nana, net jest pełen informacji, zresztą Paweł Lemaniak podał już link do stronki Stoważyszenia. Znam Goldwasserów osobiście więc wydaje mi się że to lekka prowokacja.

    Cytuj
  • 13 mar 2011

    @Nana - nie nie pomyślałem, jak ktoś chce się czegoś dowiedzieć, to piszę poprawnie gramatycznie, a nie pisze jak dziecko z gimnazjum, z typowo polskimi błędami (chodzi o to co napisane po angielsku), a potem wrzuca to do translatora i dwaj - kopiuj wklej.

    Cytuj
  • 13 mar 2011

    Mysleniczanin007, wiem, ale często informacje są sprzeczne. Internet internetem, ale zainteresowany powinien osobiście kontaktować się z pewnymi instytucjami.
    Nie twierdze, że nie może być to prowokacja, różni ludzie chodzą po świecie, tylko o co im chodzi już nie wiem...
    Beatme napisał:
    "jak ktoś chce się czegoś dowiedzieć, to piszę poprawnie gramatycznie, a nie pisze jak dziecko z gimnazjum"
    no cóż na tym i na wielu innych forach ludzie piszą z błędami, aż chciałoby się zapytać czy w ogóle chodzili do szkoły, a są to ludzie dorośli mający pewne etapy edukacji za sobą...

    nie ważne nie widzę celu w prowokacji, ale Wy jesteście zapewne dłużej na tym forum niż ja

    Cytuj
  • 13 mar 2011

    Nana - ale ja też nie rozumiem, po co ktoś robi kopiuj / wklej. Poza tym żydzi jako nacja znają angielski. Więc jak dla mnie to podpucha. Poza tym z SZACUNKU do POLSKI i POLAKÓW powinna sobie ta pani wystukać piękny tekst, gramatyczny i PO POLSKU. Była by potraktowana poważnie. I okazałaby szacunek.

    Nie znoszę ignoranctwa. Polacy nie mówiący po angielsku, a pracujący na wyspach wzbudzają we mnie żenadę, tak samo obcokrajowiec, który chce poznać historie swoich przodków nie potrafiący normalnie po polsku pisać na forum MIMO TEGO, że wspomina, że ma kogoś kto ten polski perfekcyjnie rozumie.

    Cytuj
  • 13 mar 2011

    "Żydzi jako nacja znają angielski". Ciekawe, to tak samo, jakby powiedzieć: Polacy, jako nacja dużo i wszyscy piją. A może ten ktoś nie zna angielskiego?

    Cytuj
  • 13 mar 2011

    Beatme napisał:
    "żydzi jako nacja znają angielski"
    generalizujesz, to raz
    a dwa w info o tej osobie napisane jest ze to mężczyzna

    wybacz, ale jak dla mnie nie ma to nic wspólnego z "szacunkiem dla Polski i polaków" informacje były zwięzłe, a że błędy stylistyczne....
    dopatrujecie się prowokacji, ale równie dobrze pisze ktoś, kto niezbyt dobrze włada j. angielskim, a że translatory tłumacza w taki sposób to chyba każdy wie.
    Możliwości kilka i tak możemy "gdybać"

    Cytuj
  • 13 mar 2011

    ach pytajnik i nana czepiacie się - dla mnie jeśli ktoś używa języka polskiego to niech go przynajmniej używa dobrze. Tak samo - jak ktoś jest obcokrajowcem w Polsce to niech posługuje się językiem polskim. Jak wyjedzie polak zagranice to jest besztany za nieznajomość kultury danego kraju i języka, dlatego ja besztam obcokrajowców.
    Dla mnie to prowokacja i tyle, nie będę nikogo traktował poważnie, kto i w polskim i angielskim tekście robi błędy.

    Cytuj
  • 13 mar 2011

    Beatme myślę, że Ty się uczepiłeś tego języka.
    "Tak samo - jak ktoś jest obcokrajowcem w Polsce to niech posługuje się językiem polskim. Jak wyjedzie polak zagranice to jest besztany za nieznajomość kultury danego kraju i języka, dlatego ja besztam obcokrajowców. "
    czyli co każdy obcokrajowiec, który pojawi się w Polsce ma obowiązkowo uczyć się poprawnej polszczyzny, żadne półsłówka nie wchodzą w grę?! Chyba jasne jest, że nasz język jest jednym z najtrudniejszych na świecie, a więc nauczyć się go perfect jest dla wielu prawie niemożliwe.
    Jeśli chodzi o Polaków- sytuacja podobna, owszem jeśli mieszka się kilka lat w danym kraju to wypadałoby się choć trochę nauczyć danego języka, ale często wystarczy jeden angielski aby się porozumieć, niekoniecznie poprawny stylistycznie i gramatycznie. Ile razy było tak, że sama coś przekręcałam pisząc, czy mówiąc po angielsku nie spotkałam się zt ym, aby anglik czy amerykanin się oburzył i nzawał to brakiem szacunku....

    Cytuj
  • 13 mar 2011

    ciekawe swoją drogą skąd w was tyle podejrzliwości
    któryś raz już pytam co miałaby na celu taka prowokacja???
    ktoś się zapytał o historię żydów w myślenicach i miał prawo, nawet jeśli takie częściowe informacje mona znależć w necie. Zresztą czasem trudno zweryfikować te informacje.
    Swoją drogą czy w myślenicach ktoś napisał jakiś artykuł czy też książkę w tej tematyce?

    Cytuj
  • 13 mar 2011

    Beatme ale ty głupi jesteś, uważasz że każdy kto tu przejeżdża musi znać polski? a ty co znasz? znasz gwarę podhalańską? śląską? kaszubski? nie mówiąc już o obcych językach, pewnie nie więc cały czas siedzisz dziecino przed kompem bojąc się go opuścić bo według twego toku myślenia wszędzie powinieneś po tutce dostać

    Cytuj
  • Marek Stoszek 13 mar 2011

    Zdecydowałem się na opuszczenie forum i będę się tego trzymał, jednak temat ten bardzo mnie zafrapował gdyż zagadnieniem tym zajmuje się od dawna i chyba jeszcze chwila mi zejdzie na badaniach. Temat zaiste jest wielowątkowy i obfituje w wiele niemal sensacyjnych historii które nie ukrywam mogą nie ujrzeć światła dziennego. Ostatnio wszedłem w posiadanie moim zdaniem sensacyjnych materiałów i zdjęć dotyczących najazdu Doboszyńskiego. Błagam przestańcie już podniecać się językiem angielskim i piszcie na temat jeżeli oczywiście macie coś sensownego do powiedzenia

    [quote=Mysleniczanin007] Nana, net jest pełen informacji, zresztą Paweł Lemaniak podał już link do stronki Stoważyszenia. Znam Goldwasserów osobiście więc wydaje mi się że to lekka prowokacja. [/quote]
    Bardzo ciekawe to co Piszesz chętnie poznałbym szczegóły. Zwłaszcza ze w okół zacnej rodziny Goldwasserów narosło wiele legend. A że znasz Goldwasserów musisz mieć ok 90 lat jak nic więc było by to bardzo ciekawe spotkanie,

    Cytuj
  • 13 mar 2011

    Nana - nie będę z Tobą dyskutować czy się tłumaczyć. Mam swoje zdanie i pozwól mi je mieć., Uważam za żenujące zarówno przypadki polaków nie znających angielskiego, a żyjących w kraju anglojęzycznym, jak i obcokrajowców piszących na polskim forum i polskiej stronie, łamaną polszczyzną i angielszczyzną. Przecież było napisane, że wśród znajomych jest osoba perfekcyjne władająca polskim. Nie można poczekać i wypowiedzieć się normalnie gramatycznie? Widać nie. Ignorancja górą.

    A jak ktoś pyta o historię żydów w Myślenicach to od czego ma Google?
    @taki se nieuk
    Szanuje kulturę kraju i albo się NIE ODZYWAM jak nie znam języka/kultury, albo się jej uczę. Se nieuk zapisz to.

    @Zenek

    Uważaj... Możesz się komuś narazić zadając niewygodne pytania... Niestety ;-/

    Cytuj
  • 13 mar 2011

    Zenek napisał:
    "wiele niemal sensacyjnych historii które nie ukrywam mogą nie ujrzeć światła dziennego"
    mogą nie ujrzeć światła dziennego dlatego że są tak sensacyjne, niewygodne, czy może też dlatego, że nikt nie jest zainteresowany zrobieniem publikacji??

    Cytuj
  • 13 mar 2011

    [quote=Zenek]
    Bardzo ciekawe to co Piszesz chętnie poznałbym szczegóły. Zwłaszcza ze w okół zacnej rodziny Goldwasserów narosło wiele legend. A że znasz Goldwasserów musisz mieć ok 90 lat jak nic więc było by to bardzo ciekawe spotkanie, [/quote]
    Już o tym pisałem na tym forum. Przypadkowe spotkanie w Nowojorskiej Galerii. I nie 90 jak piszesz Zenku tylko prawie w moim wieku. Zresztą nie jest to tematem powyższej dyskusji.

    Cytuj
  • 13 mar 2011

    Po przeczytaniu zamieszczonego na początku tej strony informacji chętnie zaprosiłbym rodzinę Goldwasserów do Myślenic.
    Co do prawy Doboszyńskiego i okresu 1900 d0 1945 historia Myślenic i związanych w tym miastem ludzi jest fascynująca. Szkoda, że w Myślenicach nie ma miejsca gdzie można byłoby poglądać i zapoznać się z pamiątkami z tego okresu.

    A co do publikacji damy radę - mogę pomóc.

    Cytuj
  • 13 mar 2011

    Mnie kiedyś ciotka opowiadała, że przed wojną w Osieczanach była taka żydówka Ewa Wernikówna. Była pianistką, która grała z gwiazdą operową Adą Sari znaną na całym świecie. Googlowałem też i znalazłem, że grała też z Niną Stano. To ponoć wybitna postać przedwojennego świata muzyki.

    Cytuj
  • 14 mar 2011

    Beatme spójrz w lustro i ujrzysz największego ignoranta na świecie, no chyba że to problemy ze zrozumieniem tekstu pisanego
    "Chciałbym, aby jak zapytać o Żydów z Myślenic przed II wojną światową. Moja rodzina wiele lat temu mieszkał w Myślenicach, a teraz szukam kogoś, kto może mi powiedzieć, Myślenice historii społeczności żydowskiej. Jeśli wiesz, że niektóre fakty napisz mi to! Możesz napisać w języku polskim, bo mam znajomego w Polska, która może tłumaczyć mi wszystko, co piszesz tutaj. Nie szukam tylko moja rodzina, ale także opowieść o Żydów z Myślenic. Chcę poznać historię moich przodków.
    Naftali"
    gdzie tu jest coś o perfekcji?
    a jeżeli podobno szanujesz kulturę kraju w którym przebywasz to dlaczego nas obrażasz? my nie "polacy" a Polacy

    Cytuj
  • 14 mar 2011

    Jeżeli w tym narodzie mędrców trafi się głupiec.. to będzie on głupszy od najgłupszego aryjczyka. Bez komentarza !

    Cytuj
  • 14 mar 2011

    Po co dyskutować o żydach? Nie mamy swoich problemów?

    Cytuj
  • 15 mar 2011

    no to opowiedz o swoich problemach, zdradza Cię dziewczyna/chłopak? masz owsiki albo hemoroidy? chcesz się urżnąć a nie masz kasy? śmiało możemy tu dyskutować o twoich problemach

    Cytuj
  • Marek Stoszek 16 mar 2011

    "Uważaj... Możesz się komuś narazić zadając niewygodne pytania... Niestety ;-/"

    Bawią mnie takie stwierdzenia.

    Cytuj

Odpowiedz