Forum » Myślenice

Myślenickie Towarzystwo Historyczne

  • 1 wrz 2011

    Marku,prosiłbym o jakąś dokumentacje audiowizualną z wykładu.Myśle że pan Piotr nie będzie miał nic przeciwko, ja na pewno nie dotrę ale chętnie obejrzę na necie lub jakimś nośniku. A takich okazji jest mało.
    Nakręcenie filmu nawet na zwykłym aparacie cyfrowym jako film będzie zupełnie wystarczające.

    2 1 Cytuj
  • 1 wrz 2011

    Z ciekawości się wybiorę.

    Pozdrawiam.

    1 Cytuj
  • 16 wrz 2011

    Jak zostać członkiem stowarzyszenia ? Czy prawdziwe są informacje o getcie w Myślenicach na ul Konopnickiej oraz spaleniu mieszkańców naszych okolic przez niemców w stodole na Górze Szubiennej ?

    1 1 Cytuj
  • 16 wrz 2011

    Stowarzyszenie spotyka się co drugi poniedziałek w rynku w budynku Biblioteki Miejskiej w pokoju PTTK. Najbliższe spotkanie odbędzie się w 19.09 o godz. 18.

    1 1 Cytuj
  • 19 wrz 2011

    Z powodu remontu pomieszczeń spotkania w dniu dzisiejszym nie będzie.
    Najbliższe 26 września o 18.00.

    Pozdr.

    1 Cytuj
  • 24 wrz 2011

    Kiedy powstanie strona www stowarzyszenia ? Nieukrywam że chętnie przystąpię do niego , historia XX wieku to moja pasja, choć warunkiem mojego członkowstwa jest przekazywanie prawdy historycznej a nie propagandy - tzn żadnych antyrosyjskich wystąpień , kultu Armii Krajowej itp .

    2 Cytuj
  • 30 wrz 2011

    Mam jedno pytanie, moze ktos cos wie, albo slyszal.

    Padl wczesniej w rozmowie link tyczacy sie cmentarza cholerykow w Myslenicach. Moje pytanie brzmi, czy mozliwe zeby istnial nieopodal zupelnie inny cmentarz ? Mialby on byc umiejscowiony przy samym lesie ale bardziej na zachod ( w strone Grzebieniowki, gdzies w polowie drogi od Targowka). Nigdy nie udalo mi sie go zlokalizowac, a przegladajac stare listy rodzinne wyraznie jest on przytoczony jako miejsce orientacyjne (poczatek XX wieku). Poczatkowo myslalem ze jest to ten cmentarz cholerykow, ale po dokladnej analizie miejsca na mapie doszedlem do wniosku ze jest to niemozliwe.

    dziekuje za odpowiedz :)

    3 1 Cytuj
  • Myślenickie Towarzystwo Kultury 30 wrz 2011

    [quote=zbrojnik] Kiedy powstanie strona www stowarzyszenia ? Nieukrywam że chętnie przystąpię do niego , historia XX wieku to moja pasja, choć warunkiem mojego członkowstwa jest przekazywanie prawdy historycznej a nie propagandy - tzn żadnych antyrosyjskich wystąpień , kultu Armii Krajowej itp . [/quote]

    Pracujemy nad stroną całego Myślenickiego Towarzystwa Kultury - w tym dla Towarzystwa Historycznego. Jesteśmy w trakcie aplikacji do programu grantowego IBM. Nasz wniosek trafi wkrótce do centrali firmy IBM w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W ramach tego zadania mamy nadzieję otrzymać sprzęt multimedialny oraz stworzoną przez projektantów i grafików IBM nową stroną. Decyzji spodziewamy się już niebawem.
    pozdrawiam

    1 1 Cytuj
  • 15 paź 2011

    Szanowni Państwo

    Często w naszych domowych archiwach znajdują się dokumenty, pisma, listy, świadectwa, fotografie, które są świadkami historii naszej Myślenickiej Ziemi. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, że materiały te to cenne świadectwo naszej lokalnej tożsamości.
    Zapewne też wielu z Państwa zna podania czy legendy związane z regionem i przekazywane w rodzinie lub opowieści z lat swojej młodości dotyczące jednej z wojen światowych lub innych wydarzeń historycznych, rozgrywających się na naszej Ziemi. To również bardzo cenne świadectwo, które należy zachować.

    Myślenickie Towarzystwo Historyczne działające w ramach Myślenickiego Towarzystwa Kultury wraz z Muzeum Regionalnym w Myślenicach organizuje w sobotę 22.10.2011r. od godz. 10.00 - do 14.00 w „Domu Greckim” przy ul. Sobieskiego 3 akcję pozyskania dokumentów mających związek z historią Ziemi Myślenickiej. Działanie to ma na celu ocalenie od zapomnienia bogatej historii naszego regionu.
    W związku z tym uprzejmie prosimy Mieszkańców naszego miasta oraz inne osoby, które posiadają w swoich domowych archiwach materiały historyczne do ich udostępnienia.
    Będziemy bardzo wdzięczni za każdy podarowany Towarzystwu dokument. Zostanie on w odpowiedni sposób opisany oraz skatalogowany i zapewne przyczyni się do pogłębienia wiedzy o historii Myślenic i okolic.
    Dokumenty, których nie zechcecie Państwo podarować nam w oryginale zostaną zeskanowane lub skopiowane na miejscu i zwrócone właścicielom w nienaruszonym stanie.
    Zapraszamy również osoby, które chciałyby podzielić się z nami ustną relacją, wówczas zostanie ona nagrana.
    Zaplanowana zbiórka dokumentów odbędzie się także w Urzędzie Gminy Wiśniowa dnia 21.10.2011r. w godzinach od 7.30 do 15.30.

    Z poważaniem

    Członkowie Myślenickiego Towarzystwa Historycznego

    2 1 Cytuj
  • 15 paź 2011

    Szkoda, że aby zostać bohaterem musi upłynąć wiele lat.
    Sprawę o Citi Hall w Iraku przemilczały wszystkie media a była to największa bitwa poliskich żołnierzy po 2 wojnie światowej.

    http://bellum.com.pl/obrona-city-hall-najwieksza-bitwa-polskich-zolnierzy-od-czasow-ii-wojny-swiatowej/

    3 3 Cytuj
  • 15 paź 2011

    A tu trochę sielanki z Iraku. Zobaczcie na lewy dolny róg 3 sekunda.
    http://www.youtube.com/watch?v=dL-yiA6lUw8&feature=related

    3 3 Cytuj
  • 16 paź 2011

    majcinek.... jak w histori nie ma czolgu, albo luski pistoletu, nikt ci nic nie odpisze :)

    2 3 Cytuj
  • 16 paź 2011

    [quote=majcinek] Mam jedno pytanie, moze ktos cos wie, albo slyszal.

    Padl wczesniej w rozmowie link tyczacy sie cmentarza cholerykow w Myslenicach. Moje pytanie brzmi, czy mozliwe zeby istnial nieopodal zupelnie inny cmentarz ? Mialby on byc umiejscowiony przy samym lesie ale bardziej na zachod ( w strone Grzebieniowki, gdzies w polowie drogi od Targowka). Nigdy nie udalo mi sie go zlokalizowac, a przegladajac stare listy rodzinne wyraznie jest on przytoczony jako miejsce orientacyjne (poczatek XX wieku). Poczatkowo myslalem ze jest to ten cmentarz cholerykow, ale po dokladnej analizie miejsca na mapie doszedlem do wniosku ze jest to niemozliwe.

    dziekuje za odpowiedz :) [/quote]

    Tak tez spotkałem się z takimi informacjami , zresztą jest wiele podobnych przekazów. Myślę że najpewniej na to pytanie odpowie Ci Paweł Lemaniak , autor książki "Myślenickie cmentarze". Znajdziesz go w UMiG w referacie ds. historii.

    2 1 Cytuj
  • 21 paź 2011

    [quote=majcinek] Moje pytanie brzmi, czy mozliwe zeby istnial nieopodal zupelnie inny cmentarz ? [/quote]

    Majcinek, czy chodzi mniej-więcej o to miejsce?
    http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/default.aspx?crs=EPSG%3A2180&bbox=562927.078125,218285.8203125,567530.203125,220517.0703125&variant=ORTO

    Dziś na spotkaniu MTH miałem przyjemność oglądać szczegółową mapę z początku XX w., na której był zaznaczony cmentarz. W dzisiejszej strukturze gruntów tego nie widać, ale kiedyś to była wydzielona działka.
    Cmentarz ten zaznaczono tam również na mapie von Kummersberga z 1855, więc musiał powstać wcześniej. Sądzę, że może to być właściwa lokalizacja cmentarza "na Michałówce" w Górnej Wsi (1831), który opisał w swej książce Paweł Lemaniak.

    Fragment mapy z 1855 (cmentarz oznaczyłem na czerwono)
    http://img3.imageshack.us/img3/9751/kummersbergk1516.jpg

    5 2 Cytuj
  • 21 paź 2011

    Panie Piotrze -Lipiny w Pcimiu to też historia, jak Pan pisał w książce stare drzewa pod ochroną, pisał Pan też że "jedynym racjonalnym rozwiązaniem" byłoby utworzenie tutaj parku. Pytanie czy teraz kiedy nikt nie kupił z czego ja się cieszę będzie Pan starał się o utworzenie parku?

    9 Cytuj
  • 22 paź 2011

    Co prawda przywykłem, że na forach w miarę mojej wiedzy pomagam każdemu, lecz dyskusje na tematy ocierające się o politykę toczę wyłącznie z osobami podpisującymi się z imienia i nazwiska, ale tym razem zrobię jedyny wyjątek. Ponieważ jednak pytanie jest zdecydowanie off topic, odpowiadam w innym miejscu.
    http://forum.miasto-info.pl/wolne-mysli/1743,odpowiedz-dla-usera-myszkaa.html

    Bardzo proszę o nie zaśmiecanie wątku zagadnieniami nie związanymi z MTH i historią regionu.

    Ewentualnych naśladowców informuję, że nie będę zabierał więcej głosu na forum w podobnych przypadkach.

    5 6 Cytuj
  • 23 paź 2011

    [quote=Piotr Sadowski] Ewentualnych naśladowców informuję, że nie będę zabierał więcej głosu na forum w podobnych przypadkach. [/quote]

    Czy to jest ucieczka od odpowiedzialności ?

    6 3 Cytuj
  • 23 paź 2011

    Nie, to jest prośba o nie zaśmiecanie wątku który dotyczy Myślenickiego Towarzystwa Historycznego pod którą jako opiekun ww. się podpisuje.

    4 5 Cytuj
  • 23 paź 2011

    A więc P.Marku część historii zasługuje na uwagę a reszta to cyt.: zaśmiecanie wątku" ?

    8 3 Cytuj
  • 23 paź 2011

    Szanowni,
    chodzi chyba o to, że pewna część historii - jest niewygodna dla Pana Piotra.

    6 5 Cytuj
  • 24 paź 2011

    A może Trzebuniaku i Pcimioczku poszli na forum "Bez ogródek". tam będzie odpowiedni poziom dla waszych dyskusji...

    3 4 Cytuj
  • 24 paź 2011

    [quote=gość: Trzebuniak] A więc P.Marku część historii zasługuje na uwagę a reszta to cyt.: zaśmiecanie wątku" ? [/quote]
    Żadna część historii nie powinna i nie może być przemilczana. Jednak wzajemne animozje "pachnące" polityką nie są przeznaczone do tego wątku. Tyle z mojej strony.

    2 3 Cytuj
  • 24 paź 2011

    Dziekuje Panie Piotrze. Musze w takim razie dotrzec do ksiazki pana Pawla  Lokalizacja ( z mapki ) by sie zgadzala, tylko teraz zastanawia mnie brak zlokalizowania cmentarza „cholerycznego”, ktory wydaje mi sie powinien byc zaznaczony na tej mapie. Brakuje rowniez (chyba ze cos przeoczylem) zaznaczenia cmentarza na Stradomiu. Mozliwe ze to tylko moje przoczenie, lub rozne oznaczenia cmentarzy. Udalo mi sie ogladnac skan calej mapy, jednak byla ona bez legendy . Nie rozumiem tylko tego okreslenia „na Michalowce”, ale mam nadzieje sie doszukac czegos wiecej w ksiazce pana Pawla.

    3 Cytuj
  • 24 paź 2011

    [quote=majcinek] Brakuje rowniez (chyba ze cos przeoczylem) zaznaczenia cmentarza na Stradomiu. [/quote]

    jest jest a i oznaczenie się zgadza

    3 Cytuj
  • 24 paź 2011

    Czyli cmentarz zlokalizowany jest po drugiej stronie drogi ? Kościółek zaznaczony jest prawidlowo, tylko brakowalo by w takim razie "starego cmentarza" :)

    1 Cytuj

Odpowiedz