Forum » Myślenice

34 mln euro dla Myślenic

  • 5 mar 2013

    Małopolskie - KE zatwierdziła prawie 34 mln euro dla Myślenic (update)
    PAP - Biznes
    5 Mar 2013, 13:35

    05.03. Kraków (PAP) - Komisja Europejska zatwierdziła prawie 34 mln euro dofinansowania dla projektu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w gminie Myślenice (Małopolskie). Jest to jedna z największych unijnych dotacji w regionie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
    Jak poinformowało we wtorek przedstawicielstwo KE w Polsce, inwestycja w Myślenicach należy do tzw. istotnych projektów, którego całkowita wartość (wraz z podatkiem VAT) przekracza 50 mln euro. Dlatego wymagał on decyzji Komisji Europejskiej, podczas gdy inne typy projektów są zatwierdzane na poziomie narodowym bądź regionalnym.

    Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi blisko 40 mln euro, z czego UE pokryje prawie 34 mln euro poprzez Fundusz Spójności.

    Celem projektu w Myślenicach jest zapewnienie, aby gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy spełniała europejskie standardy. Dzięki jego realizacji 85 proc. terenu zostanie pokrytych instalacjami kanalizacyjnymi i wodociągowymi, obecnie jest to odpowiednio 56 i 73 proc. Dostęp do kanalizacji otrzyma 98 proc. mieszkańców aglomeracji myślenickiej.

    Inwestycja zwiększy też ochronę dwóch powierzchniowych ujęć wody pitnej, w tym zbiornika retencyjnego Dobczyce zapewniającego wodę dla Krakowa oraz ujęcia na rzece Skawinka. Częścią przedsięwzięcia będzie też budowa nowej oczyszczalni ścieków w Krzyszkowicach z przeznaczeniem dla 21 tys. mieszkańców.

    Jak poinformował PAP burmistrz Myślenic Maciej Ostrowski, w wyniku realizacji projektu do sieci kanalizacyjnej zostanie podłączonych blisko 13 tysięcy mieszkańców, a prawie 5 tysięcy do sieci wodociągowej.

    "Inwestycja pozwoli na skanalizowanie gminy w blisko 90 proc. - to ogromna skala, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców gminy, czyli 42 tysiące. To także duże wyzwanie dla samorządu Myślenic" - ocenił. (PAP)

    3 4 Cytuj
  • 5 mar 2013

    No to możecie się pożegnać z rekreacją na zalewie. A tak wracając do tematu, widać jak przygotowuje się przedpole pod "inne" inwestycje. A my to będziemy musieli spłacać. W sumie piekna i atrakcyjna turystycznie okolica, z takim dlugiem latwiej będzie stawiać warunki. A my, mieszkancy juz zacznijmy odkładać na opłaty za wodę i scieki bo Unia Wam nie dołoży ani zlamanego centa.

    15 3 Cytuj
  • 7 mar 2013

    A po co tam rekreacja. Żeby nam tu z Krakowa przyjeżdżali śmiecić?
    Ręce precz od zalewu. Tak jak teraz jest idealnie!

    10 Cytuj
  • 7 mar 2013

    Myśleniczanin - ty chyba jesteś jednym z czołowych pesymistów w mieście ;) Wrzuć na luz, bo jak nie dostajemy z Unii kaski lub dostajemy za mało to jest źle, a gdy dostajemy i to centralnie na naszą gminę to jeszcze gorzej :)
    Wszystko można przerobić na NIE, co widać naocznie.

    8 5 Cytuj
  • 7 mar 2013

    Pesymizm? Dla mnie zupełnie obce słowo, powiedzmy że jestem realistą który zna meandry prowadzenia przedsiębiorstwa. Też zaciagam kredyty które spłacam nie dlatego że robię dobrze kolegom, czy też wiem że i tak nikt mnie nie obciaży spłatami. Nie liczę również na to że konsekwentnie spłacą go moi pracownicy czy ich dzieci. Widać że jesteś bardzo krótko wzroczny.Ja nie mam problemu z kredytem, dotacją, grantem czy każdą inną formą pożyczki, kwestią ważną dla mnie jest konsekwencja finansowa dla pracowników, kontrahentów, klientów. Interesuje mnie to jakie obciążenie finansowe dla kontrachentow-użytkowników czyli mieszkańców szykuje nam taka inwestycja. Interesuje mnie kwestia przetargow na wykonanie i źródło materiałów. Z taką wiedzą wiem doskonale dlaczego Komisja przyznajaca dotacje nie miała problemu z zatwierdzeniem projektu. Takiej kasy nie pożycza się bez pokrycia. Widocznie zainteresowanie regionem wzrosło po niedawnych wizytach przedstawicieli pewnych korporacji. Ale to dyskusja na osobny temat...

    5 3 Cytuj
  • 8 mar 2013

    Myśleniczanin Ty znowu tylko insynuacje próbujesz tu rozpowszechniać. Jak masz coś do powiedzenia na ten temat to napisz a nie zasłaniaj się słynnym "wiem ale nie powiem". Co Ty możesz na ten temat wiedzieć? A może po prostu pogratulowałbyś Burmistrzowi ogromnego sukcesu!!!
    Ja przynajmniej sobie nie przypominam żeby jakakolwiek gmina w regionie (nawet ta uwielbiana przez Ciebie w Dobczycach) dostała kiedykolwiek tyle kasy. A przecież ona zostanie spożytkowana dla nas - MIESZKAŃCÓW!

    2 4 Cytuj
  • ania 8 mar 2013

    ja niestety muszę się zgodzić z mysleniczaninem, w gospodarce rynkowej nikt nikomu nic jeszcze nie dał za darmo, super jest sie zadłużać, jeśli ma się świadomość, że inni spłacą za nas dług.
    Pamiętacie jak gorąco popierałam budowę sortowni, nie wycofuję się z tego, ale jak widzę i słyszę co się tam dzieje, jaką mają politykę i jak to jest zarządzane, to mi włos na głowie staje.

    4 Cytuj
  • 8 mar 2013

    To niestety prawda. To co się dzieje w sortowni i w jaki sposób zmarnowano ogromne pieniądze na zakupy nieprzemyślanych i niepotrzebnych urządzeń oraz w jak dramatyczny sposób zarządzany jest zakład mówią już nawet w Krakowie ludzie których ledwo co poznałem a słyszą że mieszkam w Myślenicach.
    Jak zajął by się tym NIK i prześledził wydane finanse i dotacje, to nie chciałbym być w skórze tych tam ludzi odpowiedzialnych za tą sytuację.

    3 Cytuj
  • 8 mar 2013

    Anula i Mecenas, skoro wiecie coś na ten temat i uważacie że dochodzi tam do jakiś wielkich przekrętów to napiszcie, chyba że nie macie nic do powiedzenia i Wy także potraficie tylko snuć insynuacje. Ja chętnie poczytam, co macie w tej kwestii do zarzucenia spółce. A może jest tak dobrze że już nawet jednego zarzutu nie potraficie tu przedstawić.

    2 6 Cytuj
  • 8 mar 2013

    A te wspaniałe maszyny w sortowni "mamy" zakupione od kogo? Przypominacie sobie? Proponuje poczytać tutaj jakie są tego konsekwencje i gdzie tak naprawdę lądują te wszystkie granty i dotacje...

    @Bill - możesz wyjaśnić co miałeś na myśli pisząc "jakiś, wielkich przekrętów"?

    3 1 Cytuj
  • 8 mar 2013

    bill - a po co cokolwiek przedstawiać? Przecież od takich rzeczy jest NIK, który w czasie kontroli będzie miał dostęp do wszystkich papierków, jakiego zapewne nie ma nikt inny poza niezainteresowanymi tego typu kontrolą.

    Jeżeli wszystko jest w najlepszym porządku, to przecież nie ma się co bać Billu - nic ci nie grozi za uczciwość :) Być może nawet nagrodę i czternastkę dostaniesz ;)

    1 Cytuj
  • ania 8 mar 2013
    bill napisał/a:

    Myśleniczanin Ty znowu tylko insynuacje próbujesz tu rozpowszechniać. Jak masz coś do powiedzenia na ten temat to napisz a nie zasłaniaj się słynnym "wiem ale nie powiem". Co Ty możesz na ten temat wiedzieć? A może po prostu pogratulowałbyś Burmistrzowi ogromnego sukcesu!!!Ja przynajmniej sobie nie przypominam żeby jakakolwiek gmina w regionie (nawet ta uwielbiana przez Ciebie w Dobczycach) dostała kiedykolwiek tyle kasy. A przecież ona zostanie spożytkowana dla nas - MIESZKAŃCÓW!

    zbliża sie koniec marca, sprawdź sprawozdanie finansowe ZUO a dowiesz się co i jak. Jeśli to dla Ciebie zbyt wiele, zapytaj pierwszego napotkanego sortowacza, wszystko Ci opowie,

    1 1 Cytuj
  • 8 mar 2013

    Jednym z wielu kluczy do rozwikłania wielu niejasności jest standardowe sformułowanie zawarte w cytowanej treści początkowego wpisu tegoż tematu: "Celem projektu w Myślenicach jest zapewnienie, aby gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy spełniała europejskie standardy". Są to europejskie standardy za które wkrótce będziemy płacić europejską walutą.

    anula napisał/a:

    Pamiętacie jak gorąco popierałam budowę sortowni, nie wycofuję się z tego, ale jak widzę i słyszę co się tam dzieje, jaką mają politykę i jak to jest zarządzane, to mi włos na głowie staje.

    Sortownie odpadów oraz dyrektywy unijne dotyczące polityki zagospodarowania śmieciami jak również cały ogromny biznes związany z ograniczeniem emisji CO2 od kilkunastu lat potęgowany socjotechnicznym wykorzystaniem naturalnej ludzkiej obawy o naszą planetę nie zawiera niczego ponad politykę wykorzystania ludzkiej naiwności w celu zbicia kapitału.
    Zagrażają nam konflikty zbrojne, rozprzestrzeniające się pandemie, nierówności społeczne, kataklizmy naturalne, błędne wykorzystywanie energii jądrowej i przestępczość a jednym z nielicznie szeroko zakrojonych działań jest przeciwdziałanie plastikowym reklamówkom i wodzie z pralki wypuszczanej do kanału burzowego. Wszystko budowane na zaszczepionym strachu o ekologię, wszystko na progu łatwego zysku, działalność ekologiczna stała się nagle bardzo dochodowa. Firmy zarabiają miliony na śmieciach, Unia wzmaga naciski na "normy", biedniejsze kraje Zjednoczonej Europy muszą wejść na poziom tych bogatych w ciągu x-nastu lat ale dziwnym trafem tylko jeśli chodzi o ekologię. Nie o edukację, nie o bezpieczeństwo publiczne obywateli, nie o rozwój technologiczny, nie o standard bytu dzieci z ubogich rodzin... Nikogo nie obchodzi czy Polska powinna wznowić produkcję FSO albo Ursus, nie ma takiego obowiązku podobnie jak nie ma obowiązku co do produkcji statków w stoczniach lub wydobycia węgla i stanu zatrudnienia górników. Są nakazy co do szamba na podwórku i śmieci w domowym koszu.
    Nie umniejszam znaczeniu czystości i porządku odpadowego ale uważam, że nasz rejon i Polska w ogóle ma poważniejsze problemy niż kanalizacje.

    6 Cytuj
  • 9 mar 2013

    Anula i mecenas jak widzę nie macie jednak nic do powiedzenia w tym temacie. Ani jednego faktu nie przytoczyliście ale pomówień za to całkiem sporo!
    Tak jak myślałem - tylko insynuacje.

    2 6 Cytuj
  • 9 mar 2013

    Mieszkaniec zgadzam się z Tobą. Tylko w mojej ocenie całą winę za to ponoszą media, które ciągle próbują prać ludziom mózgi i okłamywać. Weźmy np. taki "Dziennik Polski". Czy ta gazeta napisała kiedykolwiek o ważnych i istotnych rzeczach dla naszego regionu? Nie. Tematów trudnych sie boi, natomiast skupia się wyłącznie na atakowaniu dobrego samorządu myślenickiego i wychwalaniu w niebiosa marnego samorządu w Dobczycach. I to jest cały intelekt tej gazet ze wszystkimi tego konsekwencjami. Więc skoro mamy takich redaktorów jak np. Maciej Hołuj to nie dziw się że nasze społeczeństwo później w tym wszystkim nie może się połapać.

    3 3 Cytuj
  • 9 mar 2013

    Billu ja uważam, że jest odwrotnie
    Prasa zbyt mało miejsca poświęca trudnym tematom w gminie.
    Myślenicki samorząd zarówno gminny jak i powiatowy wcale nie jest dobry.
    To siedlisko niekompetencji, nepotyzmu, kolesiostwa, upolitycznione dodatkowo przez ambicyjki lokalnych liderów, wydające środki publiczne bez jakiejkolwiek refleksji i logiki.
    Żeby być kimś z tym zapyzialym miasteczku musisz znać "kogoś kto zna kogoś", "podziałkować" się przy robocie i na każdym kroku popierać.
    Niestety mieszkańcy mają taki samorząd na jaki sobie zasłużyli.

    4 1 Cytuj
  • 9 mar 2013

    Owszem fajnie ja się cieszę z tego dofinansowania, lecz czy stać gminę na taką inwestycję ? to prawie 600 zł na osobę nie licząc odsetek (6mln euro przy 42200os). Jakie opłaty rada podniesie kolejnym razem podatek od nieruchomości ? kolejna podwyżka ścieków i wody?

    1 Cytuj
  • 9 mar 2013
    bill napisał/a:

    Anula i mecenas jak widzę nie macie jednak nic do powiedzenia w tym temacie. Ani jednego faktu nie przytoczyliście ale pomówień za to całkiem sporo!
    Tak jak myślałem - tylko insynuacje.

    W dniu dzisiejszym miałem okazję porozmawiać z osobą ze źródła i to co się dowiedziałem jest bardziej przerażające niż w ogóle myślałem. Dowiedziałem się wiele od momentu wyboru sprzętu, poszukiwania podobnych jednostek w Polsce południowej i na tej podstawie zamawianiu sprzętu, do momentu jak sprzęt już został zakupiony, kto zatwierdzał zakupy, kto jest odpowiedzialny za wydaną kasę. Szkoda że nie wiesz ile i jaki sprzęt został zakupiony i do tej pory nie został użyty do celów w jakich miał docelowo służyć :) Ile kasy poszło w błoto :) Dokładnych faktów liczb i nazw nie przytoczę, bo od tego jest NIK a nie publiczne forum.

    3 2 Cytuj
  • 11 mar 2013

    Mecenas w dalszym ciągu żadnych faktów. Znowu tylko pomówienia. Napisz wreszcie o co chodzi, a nie pomawiaj niewinnych ludzi. Chyba że jak zwykle to tylko pomówienia!

    1 5 Cytuj
  • 11 mar 2013

    Faktami zajmie się NIK, który zajdzie tam wcześniej czy później :)

    http://www.nik.gov.pl/kontakt/

    Wątpię by osoby, które coś wiedzą na ten temat jeszcze nie powiadomiły odpowiednich służb.
    Trzeba tylko poczekać. Jak znajdą się fakty, o których ludzie mówią to na pewno będziemy wiedzieć.
    Ja też do plotek mam pewien dystans. Dlatego wolę poczekać na prawdziwe fakty, a po sytuacji z autostradami i zamrożeniu funduszy unijnych NIK będzie bardzo dociekliwy w poszukiwaniach.

    2 2 Cytuj
  • 13 mar 2013

    Czyli jak zwykle. Mecenas teraz piszesz że to plotki, ale na pewno znajdą się dowody winy. Świetne podejście! Tylko znów skończyło się na pomówieniach. Ani jednego dowodu.

    1 5 Cytuj
  • ania 13 mar 2013

    bill, weź mnie nie wkurzaj, a ile było przestojów od początku roku? Która "prywatna" szanująca się firma pozwoli sobie na przestoje? Tu im nie zależy, przecież i tak to MY płacimy tym ludziom, do tego czuję niesmak bo "płacimy" im głodowe stawki. Śmieci są drogie!!! Kto może wywozi je do Krakowa i do Olkusza. Kilka miesiecy temu wywiozłam im śmici z budowy, trochę gruzu, cegły styropianu, trochę stali, wiaderka po klejach, wyrzucono mnie za bramę i kazano przesortować bo inaczej mi nie przyjmą!!!!!!!!!!!!!!! Do cholery ja jestem sortownia czy oni! Płacę jak za woły i jeszcze mam sortować? Najchętniej przyjęli by peta, posortowanego na kolory i czysta makulaturę, reszta be. Mają takie możliwości a nie potrafią ich wykorzystać.Nic im się nie podoba. Powinni zarabiać a obawiam się, że na bilansie będzie spoooory minus, który w końcu będzie musiał pokryć właściciel...czyli miasto, czytaj MY.
    Rozumiesz pojęcie niegospodarności i nieudolności biznesowej?

    5 Cytuj
  • 14 mar 2013
    bill napisał/a:

    Czyli jak zwykle. Mecenas teraz piszesz że to plotki, ale na pewno znajdą się dowody winy. Świetne podejście! Tylko znów skończyło się na pomówieniach. Ani jednego dowodu.

    Bez dowodów zawsze są to plotki lub domniemania, a jako, że dowodów nie mam i nikt tutaj ich nie ma. Dlatego poczekamy :) Nie wiem jaki czas reakcji ma NIK - zobaczymy :)
    Sytuację jaka ma miejsce w ZUO wielu zna i widzi co się tam dzieje i w jaki sposób wydano publiczne pieniądze. Do tego dochodzą wypowiedzi osób tam pracujących, wystraszonych o przyszłość pracy którą tam różnymi metodami załatwili. Wszystko ładnie się wiąże w jeden wielki pasztet.

    4 Cytuj
  • 14 mar 2013

    Anula i Mecenas jak będą dowody to wtedy możecie oskarżać. Oskarżanie bez prawomocnego wyroku jest tylko pomówieniem. A na tym forum każdy każdego może pomawiac bo i tak nikt nie reaguje. Anula jeżeli to że nie przyjęli Ci śmieci bo ich nie posortowałaś (co jest TWOIM obowiązkiem!) jest powodem doniesienia do NIk to Ci gratuluję. Będą mieli z tego niezły ubaw.

    2 7 Cytuj
  • ania 14 mar 2013
    bill napisał/a:

    Anula i Mecenas jak będą dowody to wtedy możecie oskarżać. Oskarżanie bez prawomocnego wyroku jest tylko pomówieniem. A na tym forum każdy każdego może pomawiac bo i tak nikt nie reaguje. Anula jeżeli to że nie przyjęli Ci śmieci bo ich nie posortowałaś (co jest TWOIM obowiązkiem!) jest powodem doniesienia do NIk to Ci gratuluję. Będą mieli z tego niezły ubaw.

    Hahaha, moim obowiązkiem sortowac gruz z budowy!!!! Dobre! A co w tym czasie będą robić sortowacze? Po cholerę było budować sortownie za tyle milionów?
    Gwoli ścisłości! Prawomocny wyrok jest konsekwencją oskarżenia. Widzę, że ZUO wziął sobie na staż jakiegoś zeszłorocznego abiturienta. Bez wiedzy, polotu, intuicji, natomiast z koneksjami i niestety-z umiejętnością obsługi komputera.

    5 2 Cytuj

Odpowiedz