Forum » Myślenice

Zakaz palenia węglem

  • jeden język a dwoje uszu 6 sty 2016

    Dużo ostatnio o tym myślałem i pragnę podzielić się dwoma bardzo istotnymi wnioskami do jakich doszedłem
    1. Przepuszczenie wszystkich domowych palaczy przez odpowiednie kursy połączone z drobnymi i stosunkowo tanimi modyfikacjami istniejących kotłów spowodowało by znaczny spadek zanieczyszczeń - tak intuicyjnie przypuszczam ze co najmniej dwa razy.
    2. W przypadku domów jednorodzinnych, które najbardziej kopcą jest możliwe co najmniej 10 krotne zmniejszenie zanieczyszczenia - dla domów małych i dobrze ocieplonych pod warunkiem:
    - zamontowania pieca z podajnikiem w najwyższej 5 klasie ekologicznej z automatyczną zapalarką
    - zamontowania dużego zbiornika na wodę - co najmniej takiego, który ledwo przechodzi przez typowe drzwi.
    Niestety często problemem okaże się kasa (ponad 10 000 zł) oraz brak miejsca na ten zbiornik.
    Na marginesie ów zbiornik może jednocześnie służyć do kolektorów słonecznych i ciepłej wody, a zwie się bufor ciepła albo zbiornik akumulacyjny.

    Na zakończenie śmieszny i smutny zarazem filmik, którego nie polecam stosować w praktyce :-)

    https://www.youtube.com/watch?v=UvCQ1Gv98iw

    1 Cytuj
  • Anna Lipnicka 13 paź 2016

    Według mnie ogrzewanie węglowe jest jednym z najlepszych. Niestety w ostatnich latach pojawiło się wielu dostawców, którzy niestety sprzedawali strasznie złej jakości węgiel, co rodzi problemy z ochrona środowiska. Jednakże są też dostawcy, którzy sprzedają dobrze oczyszczony węgiel np. ekogroszek który przy dobrym piecu jest właściwie obojętny dla środowiska.

    5 7 Cytuj
  • Andrzej 13 paź 2016

    Gdzie jest moderator, kiedy śpi, czy spamer zawsze bywa zły?

    3 Cytuj
  • 14 paź 2016

    Czarnulka a jak zapaliłem liście to sąsiad mówił że zadzwoni na policje ze niby zatruwam środowisko. ..

    4 2 Cytuj
  • 14 paź 2016

    Bar

    Bartol26 napisał/a:

    Czarnulka a jak zapaliłem liście to sąsiad mówił że zadzwoni na policje ze niby zatruwam środowisko. ..

    Spal liście w piecu. Nikt Ci nic nie zrobi palisz biomasę a że się kopci to skutek uboczny.

    4 3 Cytuj
  • 17 paź 2016

    Z komina też się dymi ,fakt mniej al dymi. Ciekawe czy jak ognisko zapale i będę smażyć kiełbe to tez będzie dzwonił na policje???

    1 2 Cytuj
  • 17 paź 2016
    Bartol26 napisał/a:

    Z komina też się dymi ,fakt mniej al dymi. Ciekawe czy jak ognisko zapale i będę smażyć kiełbe to tez będzie dzwonił na policje???

    Jak zapaliła na Zarabiu to będą dzwonić, burmistrz nakazał.

    1 2 Cytuj
  • 17 paź 2016
    Bartol26 napisał/a:

    Z komina też się dymi ,fakt mniej al dymi. Ciekawe czy jak ognisko zapale i będę smażyć kiełbe to tez będzie dzwonił na policje???

    Fakt że z komina będzie się dymiło. Jeżeli ktoś na Ciebie doniesie na S.M. to pokażesz panom mundurowym co palisz i dlaczego się kopci. Jeżeli nie będzie tam śmieci to nic Ci nie zrobią. Taką informacje dostałem od strażnika miejskiego. Pozdrawiam

    2 Cytuj
  • 19 paź 2016
    idefix napisał/a:

    Fakt że z komina będzie się dymiło. Jeżeli ktoś na Ciebie doniesie na S.M. to pokażesz panom mundurowym co palisz i dlaczego się kopci. Jeżeli nie będzie tam śmieci to nic Ci nie zrobią. Taką informacje dostałem od strażnika miejskiego. Pozdrawiam

    Śmieci nie pale tylko suchą trawę,liście jakiś drobne gałęzie .

    1 1 Cytuj
  • 2 lis 2016

    Sie dzieje....

    --------------------------------------------
    W siedzibach firm produkujących kotły 5. klasy strzelają korki od szampanów. Jest oficjalny projekt uchwały antysmogowej dla Małopolski a w nim obowiązkowa wymiana wszystkich kotłów w województwie na 5. klasę do 2023 roku! Trwają konsultacje społeczne, można pisać co się o tym myśli do Urzędu Marszałkowskiego. Za trzy tygodnie, 23. listopada, odbędzie się w Krakowie spotkanie konsultacyjne

    http://www.malopolska.pl/aktualnosci/srodowisko/pomoz-w-walce-ze-smogiem-w-malopolsce
    --------------------------------------------

    1 Cytuj
  • 2 lis 2016

    Za 10 lat trzeba bedzie wymienic na kotly jakiejs 7 klasy :-D. Nie wchodze w technologiczne zagadnienia bo nie przerabialem jeszcze tematu, ale moze najlepszym rozwiazaniem bylyby filtry jakies na wydechu ktore moznaby zamontowac niezaleznie od rodzaju kotla? Wymiana kotlow pachnie lobbingiem producentow. Ale moge sie tu mylic.

    Jedno nie ulega watpliwosci - powietrze w sezonie grzewczym mamy paskudne. Najbardziej wskazane byloby wyjscie na miasto w masce.

    7 1 Cytuj
  • Andrzej 3 lis 2016

    A da się tymi nawozami i paszami palić w piecach na biomasę lub klasy 5 na ekogroszek?

    2 Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 5 lis 2016

    Tylko Polak, a tym bardziej góral z małopolski uparty jest. I jak tak na siłe będą wciskać tą piątą klasę to się to obróci przeciwko nim.

    Czym dłużej interesuję się tematem to dochodzę do wniosku że z tymi kotłami jak i z większością modnej ostatnio ekologi chodzi bardziej o kasę niż zdrowie. Jak przeczytałem dokument na stronie urzedu Myślenic, ktory trzeba wypełnić aby dostac dodtację doszedłem do wniosku że na więcej niz 3 - 4 tysięcy złotych w przypadku nie zabytkowego domku jednorodzinnego nie ma co liczyć. A gdzieś o tyle samo więcej trzeba dać za kocioł na biomasę spełniający wymagania od podobnego pieca tylko troszkę mniej ekologicznego.

    No i jak rozumieć to, że powiadają iz kotły 5 klasy ostatnio poszły znacznie w góre z ceną?

    3 1 Cytuj
  • 6 lis 2016

    Jeśli wejdzie zakaz palenia węglem w kotłach innych niż klasa 5 to skończy się to zamieszkami.
    Ja nie widzę tego że każe z pół miliona gospodarstw w Małopolsce wydaje na nowe piece pomiędzy 10 a 20 tys zł do 2023.

    Polecam artykuł poniżej.

    ----------------------------------------
    Do wymiany w całej Mało­pol­sce będzie min. 540 tysięcy urzą­dzeń grzew­czych. Zgod­nie z dołą­czoną do pro­jektu ana­lizą, koszt całej ope­ra­cji wynie­sie co naj­mniej 3 miliardy zło­tych (od s. 183 w/w doku­mentu). Nie­stety nie podano, skąd te pie­nią­dze się wezmą. Dołą­czono długą listę róż­nych pro­gra­mów dopłat bez wska­za­nia ich budże­tów, z czego więk­szość w ogóle nie doty­czy domo­wych kotłowni lub ich budżety są skrom­niut­kie. Musi się to skoń­czyć dre­na­żem naszych kie­szeni, bo nie ma ani nie będzie dota­cji tak hoj­nych, by pokryć całe zapo­trze­bo­wa­nie. Gdyby takie były, to wymie­niono by wszyst­kie kotły w kilka lat i byłoby po spra­wie bez potrzeby takich uchwał. Dota­cji też nie przy­nosi św. Miko­łaj, one rów­nież pocho­dzą z Pani, Pana, spo­łe­czeń­stwa kieszeni.

    http://czysteogrzewanie.pl/2016/11/wszystkie-piece-w-malopolsce-do-wymiany-do-2023-roku/
    ----------------------------------------

    1 1 Cytuj
  • Andrzej 6 lis 2016

    Jak jest z tymi piecami na pelet? Da się w nich palić ekogroszkiem?

    Cytuj
  • 6 lis 2016

    Ten piec ktory nieco kiedys obslugiwalem byl na drobniutki pelet (nie wiem, moze sa rozne granulacje) i do ekogroszku sie nie nadawal.

    1 Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 14 lis 2016

    Ale chyba są piece na ekogroszek i pelet.
    Kupując piec na pelet jeżeli tylko nie macie bardzo skromnej powierzchni unikajcie tych ładnych i zgrabnych, które mogą spalać pelet najwyższej jakości - bo ów pelet zapewne szybko pójdzie z cena w górę

    1 Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 14 lis 2016

    ciekawy link m_markos podales. Mnie najbardziej zwróciło uwagę to (bo pot:wierdza moją hipotezę, że bynajmniej nie o ekologię tu chodzi):
    - pyły PM10 będą mie­ścić się w nor­mie w każ­dym przy­padku, nawet jeśli nic nie zosta­nie zro­bione poza zaka­zem mułów i flotów
    - pyły PM2.5 zmiesz­czą się w nor­mie tylko gdy wymie­nione zostaną wszyst­kie kotły co naj­mniej na 4. klasę
    - prze­kro­cze­nia normy benzo-a-pirenu będą nadal wystę­po­wać w każ­dym warian­cie poza cał­ko­wi­tym zaka­zem...

    5 Cytuj
  • Adam 15 lis 2016

    W polskich kopalniach węgiel zalega na hałdach i zakazują palenia węglem. Super będziemy opalać gazem z Kataru.

    5 2 Cytuj
  • Anna Lipnicka 11 kwi 2017

    Ale przecież ogrzewanie węglem nie jest jedynym rozwiązaniem. Istnieją metody bardziej ekologiczne i zarazem tańsze w użytkowaniu. Przykładem jest tutaj system Feelco, czyli ogrzewanie nadmuchowe nowej generacji, pozwalające na uzyskanie odpowiedniej temperatury wewnątrz domu. Wszystko sterowane jest samoistnie, więc w lecie będzie chłodno, natomiast w zimie ciepło. Feelco nie wpływa w żaden szkodliwy sposób na ekosystem, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu. Według mnie warto się zdecydować, szczególnie że smog jest z roku na rok coraz większym problemem i jeśli czegoś z tym nie zaczniemy robić to w przyszłości może być bardzo źle z naszym zdrowiem.

    7 Cytuj
  • 11 kwi 2017

    niestety takie mamy czasy, ze ludzie pala czym popadnie ;(

    1 Cytuj

Odpowiedz