Forum » Myślenice

Czołg z Jawornika

  • Paweł 9 cze 2010

    Witam
    podobno w tym roku z polecenia starostwa wydobyto czołg lub jakiś pojazd na gąsienicach w jaworniku ,czy ktoś coś słyszał na ten temat-,co sie z nim stało?

    Cytuj
  • 9 cze 2010

    To nie był czołg tylko gąsienica z samochodu który na tym jeździł. ale z okresu wojennego. plus jakieś tam części. widziałem jak to wyciągali. podobno poszło to do muzeum m mcach

    Cytuj
  • 9 cze 2010
    Cytuj
  • Marek Stoszek 9 cze 2010

    Byłem przy tej akcji na gościnne zaproszenie kolegi z branży poszukiwawczej.Otóż jeżeli w rzece, na brzegu lub gdziekolwiek pojawi się jakieś żelastwo i przy okazji gąsienica , okoliczna ludność klasyfikuje to jako czołg. Średnio kilka razy w roku biorę udział w takiej eskapadzie. Co by się nie okazało to tzw. fant wojenny jest fant wojenny i swoją wartość ma. Podobnie było i w Jaworniku, podczas oględzin pojawił się Jegomość który wiedział na ten temat to i owo. Otóż ten "czołg" z Jawornika to fragmenty kilku pojazdów w przewadze RSO pozostałości po walkach w tamtym rejonie. Służyły latami jako swego rodzaju przejazd przez rzekę, ostatnia powódź obnażyła pewne fakty i nazwijmy go "czołg" plus reszta ujrzeli światło dzienne. Co by nie mówić jest to arcy ciekawy fakt z historii których zapewniam setki czai się w naszej okolicy.

    Cytuj
  • 9 cze 2010

    Hmm to podobno też czołg wypłukała gdzieś powyżej strażnicy na górnym przedmieściu, podobno jakaś pani dawno dawno z innymi rówieśnikami bawili się w tym czołgu.

    Cytuj
  • 10 cze 2010

    To nie czołg a wojskowy ciągnik kołowy (Škoda RSO / Radschlepper OST / Porsche 175).
    Więcej pod poniższym linkiem:
    http://www.miasto-info.pl/myslenice/projekt-rso

    Cytuj
  • 10 cze 2010

    Ok to co było w Jaworniku to RSO, ale mi chodzi o to co ponoć Bysinka wypłukała powyżej strażnicy na górnym przedmieściu.

    Cytuj
  • Marek Stoszek 10 cze 2010

    Faktycznie ale jeszcze nie wiadomo co to jest. Po wstępnych oględzinach jest to dość spora "wanna" czyli coś w rodzaju ramy czy podwozia. Myślę że po zakończeniu prac drogowych przyjdzie pora na wydobycie. Jak wspomina Michał K istotnie kilku starszych mieszkańców wielokrotnie wspominało o tym "czołgu".

    Cytuj
  • 10 cze 2010

    Może to niemiecki Sd.Kfz. 251 albo któraś z polskich tankietek z wrzesnia 39...

    Cytuj
  • Paweł 11 cze 2010

    w bysince prawdopodobnie jest to jakiś opancerzony transporter gąsienicowy,dopytywałem starszych mieszkańców.

    Cytuj
  • Paweł 14 cze 2010

    [quote]Hmm to podobno też czołg wypłukała gdzieś powyżej strażnicy na górnym przedmieściu, podobno jakaś pani dawno dawno z innymi rówieśnikami bawili się w tym czołgu.
    [/quote]
    Kolego czy ty aby nie wspominasz RSO wyciągniętego w Krzyszkowicach?

    Cytuj
  • Paweł 14 cze 2010

    [quote=Zenek]Byłem przy tej akcji na gościnne zaproszenie kolegi z branży poszukiwawczej.Otóż jeżeli w rzece, na brzegu lub gdziekolwiek pojawi się jakieś żelastwo i przy okazji gąsienica , okoliczna ludność klasyfikuje to jako czołg. Średnio kilka razy w roku biorę udział w takiej eskapadzie. Co by się nie okazało to tzw. fant wojenny jest fant wojenny i swoją wartość ma. Podobnie było i w Jaworniku, podczas oględzin pojawił się Jegomość który wiedział na ten temat to i owo. Otóż ten "czołg" z Jawornika to fragmenty kilku pojazdów w przewadze RSO pozostałości po walkach w tamtym rejonie. Służyły latami jako swego rodzaju przejazd przez rzekę, ostatnia powódź obnażyła pewne fakty i nazwijmy go "czołg" plus reszta ujrzeli światło dzienne. Co by nie mówić jest to arcy ciekawy fakt z historii których zapewniam setki czai się w naszej okolicy.[/quote] sory to pisałem do tego postu.

    Cytuj
  • 14 cze 2010

    Mam nadzieję że oba znaleziska zostaną dobrze zabezpieczone i kiedyś udostępione chętnym zobaczyć kawałek historii. A propos mam takie pytanie... Idąc od skrzyżowania ulicy Sienkiewicza i Kasprowicza w kierunku targu po prawej stronie koło rowu meliracyjnego stoi krzyż poświęcony żołnierzom niemieckim. Czy ktoś wie cos więcej na ten temat?

    Cytuj
  • 7 sie 2010

    to pewnie ci od czołgu, jak widac nie zaszli daleko

    Cytuj
  • 7 sie 2010

    Z tego co pamiętam z lekcji z Panem Stawarzem to są to niemieccy żołnierze, którzy zginęli w 1945 podczas walk z armią czerwoną. Prawdopodobnie należeli oni do załogi stacjonującej w cegielni. Mieli oni za zadanie zniszczyć ja za pomocą ładunków wybuchowych tak aby nie dostała się w ręce Rosjan. Jak wiadomo na szczęście cegielni nie udało się im wysadzić...

    1 Cytuj
  • 7 sie 2010

    http://www.gazeta.myslenice.pl/serwis/archiwum/2010/22/Woda-odslania-slady-historii.html
    Tu jest wszystko:

    Na temat wraku z Bysinki i jeszcze jednej „historii” będzie osobny artykuł.
    Pozdrawiam

    Cytuj
  • 25 lis 2010

    Kurcze ten Jawornik to jakaś kopalnia chyba:-) Wczoraj przed południem znów jakaś ekipa targała żelastwo z ziemi. Tym razem chyba to podwozie niemieckiego czołgu. Fajnie jakby to zrekonstruować i gdzieś wyeksponować.

    Cytuj
  • 25 lis 2010

    Potwierdzam, niewykluczone że to Stug.

    Cytuj
  • 5 mar 2011

    Muszę się pochwalić czekamy już tylko na wiosnę i ruszamy z wydobyciem. Mamy już cały niezbędny sprzed i "błogosławieństwo" kogo trzeba. Nie wykluczone że sam pan Sikorski z programu "Było nie minęło" zaszczyci nas swoja obecnością. Myślę że to będzie hit wiosny w branży poszukiwawczej. Do zobaczenia w Jaworniku.

    Cytuj
  • adzygmunt 6 mar 2011

    Zapewne trochę nie na temat.
    Poszukuje na różnych forach w tym historyczny Krakowa śladów po Skodzie auta gubernatora Franka uprowadzonego, kupionego i tp, a będącego w posiadaniu partyzantów z grupy ŁYSINA, LUBOMIR, KAMIENNIK.
    Kto pyta nie błądzi!

    1 Cytuj
  • 6 mar 2011

    @ tropoiciel
    Jeśli potrzebujecie pomocy, choćby do łopaty :) to pisz chętnie pomogę:)

    Cytuj
  • 19 cze 2011

    Już 01.07 o 18 obok strzelnic odbędzie się premiera odbudowanego RSO:)

    Cytuj
  • 2 lip 2011

    Dla tych, którzy przestraszyli się deszczu i nie dotarli na zakończenie projektu RSO:)

    http://www.youtube.com/watch?v=AUrzJAaW_SU

    3 Cytuj
  • 2 lip 2011

    Wielki szacun dla ludzi i ich pasji. Z prawie niczego znalezionego w błocie i ziemi odtworzyć coś takiego. Chylę czoła . Za własne pieniądze i wolny czas wykonujecie kawał dobrej roboty, i na dodatek nie pchacie się pierwsi do zdjęć na podsumowaniu projektu.

    7 Cytuj

Odpowiedz