Forum » Okolice

I i II wojna w okolicach Myślenic-Dobczyc

  • 6 maj 2012

    Wiesz wymieniać nazwy miejscowości nie jest trudno wystarczy wziąć mapę powiatu i czytać. Co nie zmienia faktu że to co piszecie to bzdury i ja w nie nie wierzę.

    1 5 Cytuj
  • 6 maj 2012

    Dobrze, teraz mnie masz, losowałem sobie nazwy miejscowości. Teraz mozesz mi podać kilka argumentów które potwierdzą Twoją tezę na temat działań w czasnie pierwszej wojny światowej na naszym terenie.

    1 2 Cytuj
  • 6 maj 2012

    Chłopcy nie kłóćcie się. Oczywiście Bonifacy że Kopacz ma rację działania w czasie I-szej wojny na naszym terenie były dość intensywne. Wczoraj natomiast znana ekipa w raz z ekipą "Było nie minęło" wyciągała coś w tajemnicy na Kornatce. Na razie to tajemnica co, ale rzecz jasna będzie o tym program. I to jest hit.

    6 2 Cytuj
  • 6 maj 2012

    Wiesz coś o tym wiecej kolego? Pisząc wyżej o usłanej okopami górze miałem na mysli Kornatke.

    3 1 Cytuj
  • 6 maj 2012

    Kopacz ma rację i tutaj - góra w kornatce jest obsiana okopami, a o przebiegu walk I wojny nawet nie powinno być kłótni bo do roku 2000 pamiętał ją mój pradziadek. A ciekawych miejsc i wiadomości w tym temacie jest naprawdę dużo, a szczególnie o Wisniowej. Co do ,,Było nie minęło" sam jestem ciekaw i zapewne będzie to hit.

    2 2 Cytuj
  • 7 maj 2012

    czy ktoś badał lasek koło dworu w zakliczynie? ponoć w tym budynku obok (taki zrujnowany) był magazyn broni podczas II wojny

    3 4 Cytuj
  • 7 maj 2012

    W przypadku przebiegu frontu, to przeciez mozna spokojnie znalesc w necie dokladne mapy przebiegu frontu (mowa oczywiscie o I wojnie). Rowniez trafnie ktos juz napisal... sam fakt ze na naszym terenie znajduja sie cmentarze wojskowe (wisniowa, droginia..) potwierdzaja te informacje. Ostatnio spotkalem sie gdzies z dokladnym opisem przebiegu frontu, ale nie pamietam gdzie to dokladnie bylo ( mozliwe ze Zaginione Krolestwa (rozdzial Galicja) N. Daviesa ). Byla nawet podpieta mapka.

    2 1 Cytuj
  • 7 maj 2012

    a ja WAS zapytram tak;;lata 1907 krzyż wyryty w skale imie nazwisko i więcej cudów których wam tu nie zdradzą można znaleść w mojej okolicy i co /wiem jedno tu na forum powiedzieć napisać to cała watacha jest gotowa się tu ściągnąć ... więc pozdrawiam i do miłego zwiedzania szukania ...

    2 2 Cytuj
  • 8 maj 2012

    [quote=gość: frozen] czy ktoś badał lasek koło dworu w zakliczynie? ponoć w tym budynku obok (taki zrujnowany) był magazyn broni podczas II wojny [/quote]
    Tam mozesz znalezc granaty. same miny ze tak powiem.

    3 Cytuj
  • 9 maj 2012

    GHost, mógłbys mi napisac coś więcej o walkach na Kornatce? Jak juz pisałem nie znalazłem tam ani jednej łuski, wszystko wyglłądało jakby było gotowe do odparcia ataku a jednak nic nie wyszło z ziemi świadczacego o tym, co do Wisniowej to nie było tam szału, było to starcie zwiadowców Austro-Węgierskich z Carskimi, teren usiany jest pozostałościami po szrapnelach, multum łusek oraz amunicji :) Droginia jest duzo ciekawszym obszarem jednak nic juz tam nie znajdziemy, chyba że w łodzi podwodnej haha. Pozdrawiam

    2 3 Cytuj
  • 9 maj 2012

    kopacz widzę że jesteś dobrze poinformowany:) Tak, co do Kornatki również zaciekawiło mnie to miejsce - jeżeli chodzi o niewielkie wzniesienie w lesie. Być może zauważyłeś, że nasypy okopów skierowane są w stronę bodajże Południa a dokładniej na wzniesienie Buliny. Stanowiska w Korntce to okopy radzieckie przygotowane właśnie do obrony jednak prawdopodobnie odział ruszył na jeszcze nie zalesione przedpole Buliny gdyż w tym miejscu (dawno) były ślady walk, a okoliczne lasy są naprawdę wyczyszczone przez kopaczy. Wracając jeszcze do miejsca w przełomie Brzezowa/Kornatka to moja prababcia opowiadała iż po bitwie były pozostałości po ściętych niewielkich drzewach gdzie było nabitych kilku żołnierzy, tam walka odbywała się tylko i wyłącznie wręcz. Dom mojej babci znajdował się niedaleko i podobno było słychać szczęk stali -bagetów i szabel. Idąc w takie miejsce jest naprawdę niepokojące wrażenie. Trafia mnie jak widzę tam śmieci.

    8 3 Cytuj
  • 11 maj 2012

    1. Skąd wiadomo, że to "armia Austro-Węgierska wycofując się "ufortyfikowała" całą górę"? wg znalezisk? (kopacz)
    2. "Stanowiska w Korntce to okopy radzieckie" Jak już to ROSYJSKIE, mój drogi GHost :) Z I wojny są rosyjskie, z drugiej - radzieckie. Taki urok historii :)

    1 1 Cytuj
  • 11 maj 2012

    Zamiast dywagacji i domniemywań opartych na wątpliwej jakości "zwiadach terenowych". Zalecam książki o walkach na tych terenach.

    2 Cytuj
  • 11 maj 2012

    Polecam "Pamiętniki Stokłosy"

    4 Cytuj
  • 11 maj 2012

    Informacje które podałem znajdują potwierdzenie zarówno w terenie jak i w lekturze, nie powiem czy akurat w tej bo niestety nie czytałem.
    Tak manquis, przepraszam za błąd :) Nie mam pojęcia natomiast u kogo znalazłeś kwestię "armia Austro-Węgierska wycofując się "ufortyfikowała" całą górę" ? Jednak przypadek wydaję się być prawdziwy, bo w w Kościele w Osieczanach jest w historycznej adnotacji wzmianka o walkach i można wywnioskować podobne zajście.

    2 1 Cytuj
  • 12 maj 2012

    Nie mam pojęcia natomiast u kogo znalazłeś kwestię "armia Austro-Węgierska wycofując się "ufortyfikowała" całą górę"

    Kopacz to napisał, pytanie było do niego :)

    "Polecam "Pamiętniki Stokłosy""

    Ja też. Ale wyłącznie w zestawie z "Tak było" i "Nastały krwawe dni". To lektury podstawowe. "Dziennik Stokłosy" to książka subiektywna i w wielu miejscach mocno kontrowersyjna, tylko zestawienie tych trzech da jakiś pogląd na nietypowe stosunki panujące w naszej AK.

    1 Cytuj
  • 13 maj 2012

    Ma ktoś możliwość kopać w Parku Hotelu pod Dębami??? Wieść niesie że tam cuś mo być...

    1 4 Cytuj
  • 13 maj 2012

    Czytam wasze posty i mam taki super pomysł. Jest was trochę można by się zjednoczyć i np. wspólnie moglibyście ruszyć na kampanie buraczaną albo na kopanie ziemniaków u okolicznych gospodarzy jak chcecie kopać. To co tu piszecie to dziecinada ostatnio wspólnie polewaliśmy z tych waszych super "fachowych" postów. Kopać w Parku pod Dębami poco jak można od razu na Wawelu a może skarb Inków w Niedzicy? Dzieciarnia jutro poniedziałek, spać a rano do przedszkola !

    3 11 Cytuj
  • 13 maj 2012

    I zdziwiłbyś się Kolego że w najbadziej nietypowych miejscach najlepsze rzeczy się pokazywały:) Wątek nie jest od kopania tylko pozyskiwania ciekawych inf. na temat historii lokalnej. Każdy kto jest okolicznym mieszkańcem, ineteresuje się tym, czy w końcu szanuje tą historię to się zaciekawi wiadomościami, i słusznie. Nie chodzi o to żeby się popisywać ale dojść do wniosków może nawet metodą prób i błędów, a nie ma tu nic na tyle drażniącego żeby się śmiać :D W takim razie należałoby wyśmiać każde forum gdzie rozmawia się na poważne tematy.

    6 3 Cytuj
  • 14 maj 2012

    [quote=gość: maquis] Nie mam pojęcia natomiast u kogo znalazłeś kwestię "armia Austro-Węgierska wycofując się "ufortyfikowała" całą górę" Kopacz to napisał, pytanie było do niego :)"Polecam "Pamiętniki Stokłosy""Ja też. Ale wyłącznie w zestawie z "Tak było" i "Nastały krwawe dni". To lektury podstawowe. "Dziennik Stokłosy" to książka subiektywna i w wielu miejscach mocno kontrowersyjna, tylko zestawienie tych trzech da jakiś pogląd na nietypowe stosunki panujące w naszej AK. [/quote]

    Ja do tego zestawu obowiązkowo dorzuciłbym najnowszą „Biografię Leszka Latacza” aktora pochodzącego z Myślenic. Ukazała się ona nie dawno i dostępna jest w Muzeum Regionalnym. Mimo że to biografia aktora jest tam cała masa opisów powojennych Myślenic, wraz ze zdjęciami z jednoznacznymi wskazówkami co gdzie może jeszcze być. Kupiłem i polecam, niektóre tropy są bardzo cenne i w uzupełnieniu powyższych pozycji to fajna książka.

    8 Cytuj
  • 14 maj 2012

    Właśnie kupiłem polecaną książkę. Wygląda że istotnie to wartosciowa pozycja. Biorę się do czytania.

    4 1 Cytuj
  • 14 maj 2012

    Też kupiłem. Warto polecam.

    4 1 Cytuj
  • 15 maj 2012

    GHost Napisz do mnie na gg jak bedziesz znalazlem ciekawy artykuł na necie ;)

    1 2 Cytuj
  • 15 maj 2012

    [quote=SILNY] GHost Napisz do mnie na gg jak bedziesz znalazlem ciekawy artykuł na necie ;) [/quote]
    nie chwal się!!!! nie po to ci wysłałem

    1 3 Cytuj
  • 15 maj 2012

    o co chodzi?

    Cytuj

Odpowiedz