Forum » Okolice

Zapomniane zwyczaje?

  • 7 lis 2016

    Natomiast' "śnica" jest to część wozu konnego przy dyszlu. Słowo używane przez górali kliszczackich.

    4 Cytuj
  • adzygmunt 7 lis 2016

    Brawo Mądrala O tym że tak jest słyszałem ale nie bardzo dałem wiarę że tak jest po dziś dzień!
    Skoro zagadka rozwiązana to następna:
    Co to jest "rozwora"?

    3 Cytuj
  • 7 lis 2016

    Chętnie odpowiem: Jest to część wozu konnego łącząca przednie koła wozu z kołami tylnymi. Dodam ,że przy pomocy "rozwory" można wydłużać lub skracać odległości miedzy kołami , co wydłuża lub skraca wóz konny Jest to drąg podobny do dyszla.

    4 Cytuj
  • adzygmunt 7 lis 2016

    Brawo Mądrala. To moja ostatnia zagadka. Co to jest "krzywaczka"?

    1 Cytuj
  • ania 8 lis 2016
    adzygmunt napisał/a:

    Brawo Mądrala. To moja ostatnia zagadka. Co to jest "krzywaczka"?

    krzywa rzeczka

    1 Cytuj
  • adzygmunt 8 lis 2016

    Gdyby tak było napisałbym "Krzywaczka". Pozdrawiam, dziękuję za Twój żart. adz

    1 Cytuj
  • 8 lis 2016

    Myślę, że to jest strug do obróbki wygiętych elementów z drewna .;)

    1 Cytuj
  • 8 lis 2016

    Jest to kolejna część wozu konnego. Wiem ale z opisem jeszcze poczekam.

    Cytuj
  • adzygmunt 8 lis 2016

    Poczekajmy !!!

    1 Cytuj
  • 8 lis 2016

    A więc wyjaśniam" krzywacka ", a nie " krzywaczka". Jest to podpora łącząca koniec osi koła z wozem na ,której opiera się drabina wozu. W każdym wozie jest tyle "krzywacek" ile kół.

    2 Cytuj
  • adzygmunt 8 lis 2016

    To mnie lekko skonfundowałeś. Teraz nie jestem pewien jak mówili moi interlokutorzy Być może mówili: krzywacka, a ja słyszałem krzywaczka. Sprawdzę to. W rzeczy samej, krzywacki to podpory burty. Pozdrawiam adz

    1 1 Cytuj
  • 9 lis 2016
    adzygmunt napisał/a:

    To mnie lekko skonfundowałeś. Teraz nie jestem pewien jak mówili moi interlokutorzy Być może mówili: krzywacka, a ja słyszałem krzywaczka. Sprawdzę to. W rzeczy samej, krzywacki to podpory burty. Pozdrawiam adz

    Tak zgadza się są to podpory burt lub drabin zwanych u Kliszczaków "LYTRAMI"

    1 Cytuj
  • adzygmunt 11 lis 2016

    Zapytam inaczej, zainteresowany etnografią. Kliszczacy to grupa etniczna "sięgająca" bardzo ogólnie od południa po Skomielną Czarną od północy po Stróżę od zachodu po Podhale i Babiogórców, od wschodu Po Zagórze Tyniec!
    Czy to ma oznaczać, że od Stróży na północ "tośmy Krakowianie"?
    Wyczytałem, że nazwa Kliszczacy pochodzi od rozcięcia spodni od dołu - kliszcza. Ciekawy jestem jak to wyglądało "na żywo"!

    Cytuj
  • 11 lis 2016

    Od Stróży na północ to już Cepry ADz;)

    1 1 Cytuj
  • adzygmunt 11 lis 2016

    Mysleniczanin007 "Tośmy jacy tacy Krakowiacy"? - górale z ...Żuław?

    1 Cytuj
  • 12 lis 2016
    Mysleniczanin007 napisał/a:

    Od Stróży na północ to już Cepry ADz;)

    Nawet tak właściwie to do Pcimia ,tam kończą się górale kliszczacy jeszcze po dziś dzień mówiący pięknie swą gwarą.

    1 Cytuj
  • adzygmunt 14 gru 2016

    Witajcie "mądrale" hi, hi, hi!!!
    Pisalem do Zenka na priv ale chyba nie zagląda tam.
    Dlatego w skrócie, w czym chciałbym od Was pomocy.
    Jestem na etapie modernizowania strony mojego SIO podam KRS 0000144165.
    Na stronie funkcjonowało logo. Czas to zmienić Tak mi radzą informatycy, że jest małe, za mało pikseli czy "cóś".
    Pomyślałem że tłem mogłaby być flaga Myślenic - nie podlega prawom autorskim, jest zatem do wykorzystania. Pośrodku flagi jest herb Myślenic a ja zamierzam zamienić go na coś charakterystycznego dla Trzemeśni. Zasań to szkło. Poręba już ma żarno młyńskie. Wielkie koło ogromny blok skalny stoi w centrum. A Trzemeśnia?
    Może w przyszłości urodzi się z tego projektu flaga Trzemeśni, a może już jest?
    Pomożecie? adz.

    Cytuj
  • 14 gru 2016
    adzygmunt napisał/a:

    Witajcie "mądrale" hi, hi, hi!!!
    Pisalem do Zenka na priv ale chyba nie zagląda tam.
    Dlatego w skrócie, w czym chciałbym od Was pomocy.
    Jestem na etapie modernizowania strony mojego SIO podam KRS 0000144165.
    Na stronie funkcjonowało logo. Czas to zmienić Tak mi radzą informatycy, że jest małe, za mało pikseli czy "cóś".
    Pomyślałem że tłem mogłaby być flaga Myślenic - nie podlega prawom autorskim, jest zatem do wykorzystania. Pośrodku flagi jest herb Myślenic a ja zamierzam zamienić go na coś charakterystycznego dla Trzemeśni. Zasań to szkło. Poręba już ma żarno młyńskie. Wielkie koło ogromny blok skalny stoi w centrum. A Trzemeśnia?
    Może w przyszłości urodzi się z tego projektu flaga Trzemeśni, a może już jest?
    Pomożecie? adz.

    Może organy?? :)

    A tak poważnie tonie wiem czy zmiana herbu na fladze na coś innego nie będzie naruszeniem jakichś praw?

    Cytuj
  • adzygmunt 14 gru 2016

    Tak zapewne trzeba będzie zapytać, kogo?

    Cytuj

Odpowiedz