Forum » Okolice

Zmiana proboszcza w parafii Krzczonów

  • 28 cze 2015

    Jak wiadomo w parafii Krzczonów będzie zmiana proboszcza, który niestety odchodzi po 30-stu kilku latach urzędowania na zasłużoną emeryturę. Za jego kadencji powstał piękny kościół który praktycznie jest wykończony na ostatni guzik, również otoczenie i cmentarz wzbudzaja podziw. Wszyscy parafianie myśleli że za to, że dobrze gospodarował pieniędzmi parafii i zrobił tyle dobrego, zostanie z nami jako gospodarz plebanii. Jednak okazało się że układy i władza kościelna są skorumpowane i obecny ksiądz musi opuścić parafię i nie może mieszkać na plebanii. Jak biskup może decydować o tym, przecież to parafianie łożą pieniądze a do tej pory ksiądz proboszcz dysponował nimi wyśmienicie i należy się mu po 30-stu kilku latach kąt w naszej parafii, mało tego, powinien być tu gospodarzem dla księdza który obejmie probostwo. W tym momencie obecny ksiądz został potraktowany nie uczciwie.
    Stąd apel do wszystkich czytających tego posta a zainteresowanych życiem parafii /krzczonów, zbierzmy podpisy i powiedzmy stanowcze nie tej absurdalnej decyzji, kto ma rządzić i zarządzać naszymi pieniędzmi i parafią - biskup i ksiądz którzy są skorumpowani czy My ? Dlatego gorący apel, proszę o wypowiedzi na ten temat.

    101 186 Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 28 cze 2015

    Dwie uwagi do powyższego postu.
    Po pierwsze to pytanie, czy on sam chce w tej parafii zostać? Może woli powrót do rodzinnych stron, jak to nie mało księży praktykuje. W Myślenicach od wielu lat cały czas jest jakiś ksiądz emeryt, który albo stąd pochodzi, albo tu ma rodzinę. Obecnie w parafii NNMP mieszka takich co najmniej dwóch. Na oficjalnej stronie diecezji jest napisane:"zamieszkanie w domu rodzinnym w Nowym Targu"
    Skąd wiedza, ze musi opuścić parafię?

    Po drugie zawsze włącza mi się żółte światło ostrzegawcze i pewien niesmak, gdy czytam, jak to wiele dany ksiądz zrobił dla parafii od strony materialnej, a jednocześnie nic albo niewiele na temat co zrobił dla rozwoju życia duchowego i religijnego parafian.

    167 19 Cytuj
  • 28 cze 2015

    Bardzo wiele masz racji, jednak na pierwsze pytanie od razu odpowiadam że musi opuścić, w pierwotnej wersji miał zostać, ale niestety nie pozwolono mu (informacja sprawdzona). Gdyby był w parafii dwa lub trzy lata to oczywiście nikt nie powinien mieć pretensji i obiekcji do decyzji biskupa, jednak ksiądz był w parafii ponad 30 lat i jakby nie było jest jej częścią ze wszystkimi wadami jak i zaletami (tym bardziej że wielokrotnie to powtarzał że chce tu zostać).

    Rozumiem to o czym mówisz, dbanie o rozwój duchowy to podstawa i sens probostwa i jeśli się w tej kwestii ksiądz sprawdza tzn. ludzie go szanują, chodzą chętnie na msze, istnieją grupy parafialne angażujące nie tylko dzieci młodzież ale i dorosłych to znaczy że na tej płaszczyźnie się sprawdził. Kolejnym jego zadaniem było zarządzanie pieniędzmi ludzi w taki sposób aby coś powstało i powstało - piękny kościół, teren wokół, kaplica, ogrodzenie i wiele wiele innych.
    Dlatego chodzi tutaj o to że ksiądz był dobry (pomimo tego że jak każdy człowiek ma wady i zalety) i spełniał swoją posługę w 100 % przez ponad 30 lat i za to należy mu się szacunek nie tylko ze strony parafian (myślę że ze strony parafian ten szacunek ma) ale również biskupa a tym bardziej nowego proboszcza. Wyrazem tego powinna być możliwość zamieszkania w parafii albo biskup powinien łaskawie zapytać ludzi czego chcą bo plebania jak i kościół to nasza własność i na nasz użytek istnieją.

    44 147 Cytuj
  • 28 cze 2015

    Od lat ludzi którzy mówią, że Kościół to WIERNI, a nie biskupi wyśmiewa się a potem w leci się podlizywać proboszczowi, biskupowi itd.. , daje się im wszystko za bezcen, spełnia ich absurdalne wymysły, utwierdza w przekonaniu, że są najważniejsi. A potem się ludzie jeszcze dziwią, że kler traktuje ich tak jak widać.............
    A takiego księdza (jeśli to prawda co o nim piszą) to faktycznie szkoda.

    29 124 Cytuj
  • 28 cze 2015

    Ksiądz Zbigniew to wspaniały kapłan i człowiek i to jak Go potraktowano to czyste draństwo proponuję nie dawać na tacę nowemu proboszczowi do puki nie wróci ksiądz Zbigniew jako rezydent

    54 175 Cytuj
  • 28 cze 2015

    no i głos rozsądku, tylko to ich zaboli, ale nie liczcie że pozwolą mu wrócić, prędzej go zgnoją i zaszczują,

    25 120 Cytuj
  • 28 cze 2015

    Też mam takie obawy ale trzeba dać głos sprzeciwu i to wyraźny. Taka postawa biskupa i tego nowego to skandal i trzeba im pokazać że misja jaką mają pełnić to nie sianie zgorszenia i niepewności a dawanie ludziom poczucia stabilności.

    39 147 Cytuj
  • 29 cze 2015

    Moim zdaniem parafianie powinni coś z tym faktem zrobić bo nie może być tak, że Ktoś z powodu " innych okoliczności" wyrzuca wieloletniego proboszcza z parafii, która tak długo była dla niego domem. Ksiądz dobrze zna sytuację parafii i jej mieszkańców więc byłby bardzo pomocny dla nowego proboszcza. Jako parafianin uważam, że powinniśmy wspólnie coś z tym zrobić bo szkoda tak dobrej parafii, która po takich zmianach może mieć problemy i ludzie odejdą od kościoła jak to już miało miejsce w innych parafiach.

    52 143 Cytuj
  • Andrzej 30 cze 2015
    Rafal19912 napisał/a:

    Moim zdaniem parafianie powinni coś z tym faktem zrobić bo nie może być tak, że Ktoś z powodu " innych okoliczności" wyrzuca wieloletniego proboszcza z parafii, która tak długo była dla niego domem. (...)

    Jak to nie może? Właśnie w Waszym przypadku widać, że może i to robi. A niestety, ksiądz musi być posłuszny swemu biskupowi (tak, właśnie wyglądają słowa Chrystusa w praktyce: "Największy z was niech będzie waszym sługą." - Mt 23,11).
    Co do majątku parafii, Waszej parafii - parafrazując słowa byłego już premiera: Wydaje się Wam, że to Wasze dobra?

    Donald Tusk napisał/a:

    Jeśli sądzicie państwo, że nimi dysponujecie to spróbujcie nimi zadysponować! Więc chce wam powiedzieć, że NIE DYSPONUJECIE tymi pieniędzmi, to NIE SĄ WASZE PIENIĄDZE.

    Tak więc co do biskupów, polecam cały rozdział zacytowanego fragmentu Ewangelii (zwłaszcza pierwszą część).
    http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=266

    104 20 Cytuj
  • 30 cze 2015
    Rafal19912 napisał/a:

    Moim zdaniem parafianie powinni coś z tym faktem zrobić bo nie może być tak, że Ktoś z powodu " innych okoliczności" wyrzuca wieloletniego proboszcza z parafii, która tak długo była dla niego domem. Ksiądz dobrze zna sytuację parafii i jej mieszkańców więc byłby bardzo pomocny dla nowego proboszcza. Jako parafianin uważam, że powinniśmy wspólnie coś z tym zrobić bo szkoda tak dobrej parafii, która po takich zmianach może mieć problemy i ludzie odejdą od kościoła jak to już miało miejsce w innych parafiach.

    Masz rację, ja osobiście nie będę uczestniczył we Mszy już w parafii bo myśl że prowadzi ją wilk w owczej skórze nie da spokoju. Parafia powinna dać wyraźny bunt nie chodząc do kościoła w parafii, tylko do sąsiednich. Ludzie przestaną dawać na tacę to może ci obłudnicy nabiorą rozumu.

    Poprzednik bardzo trafnie to ujął, szkoda tylko że taka jest rzeczywistość i nauka Chrystusa nijak się ma do postępowania księży/ biskupów.

    35 154 Cytuj
  • 1 lip 2015

    To jest skandal jak Ks.Zbigniew został potraktowany. Wstyd, żeby po tym co zrobił dla Parafii nie było dla niego w niej miejsca. Nowy Księże Proboszczu apeluję: trochę POKORY!!!

    50 160 Cytuj
  • Andrzej 1 lip 2015

    Myślisz, że nowy ksiądz proboszcz czyta to forum? Szczerze wątpię.

    27 108 Cytuj
  • jeden język a dwoje uszu 1 lip 2015

    W odnośniku jest takie zdanie:
    "Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie."
    W komentarzu jeszcze można znaleźć stwierdzenie: "O ile przekazują wam naukę otrzymaną od Mojżesza."
    Grzech pierworodny (a w sumie może i każdy grzech) to jest przede wszystkim brak pokory i posłuszeństwa. Czy nam sie to podoba, czy nie (a pewnie prawie wszystkim nie bardzo - mi też) kwestia posłuszeństwa biskupowi (przełożonemu) w Kościele jest sprawą priorytetową, nawet gdy jego decyzje są krzywdzące. Czy to św. siostra Faustyna, czy św. o. Pio, albo dawniej św Franciszek, który zainicjował może i największą reformę Kościoła - wszyscy oni przeszli przez próbę posłuszeństwa, gdy przyszło im przyjąc niemiłą i niesprawiedliwą decyzję biskupa albo przełożonego. (O ile jest zgodna z przykazaniami.) Wielu się zdaje, że najcięższym ślubem księży jest celibat. NIE! - ale posłuszeństwo.

    125 Cytuj
  • 12 lip 2015

    O parafiach, w których po przejściu na emeryturę pozostają dawni proboszczowie, nie od dziś mówi się – mało pochlebnie – „parafia z teściem”. Bywa, że ułożenie relacji między nowym a starym proboszczem staje się trudne (zawsze dochodzi do tego, że poprzednik stwierdza: "ja bym to zrobił inaczej"). Oprócz tego parafianie muszą utrzymać 2 księży, a nie jednego! Nie sądzę po wypowiedziach na forum, aby to było możliwe ;) .

    160 6 Cytuj
  • 2 sie 2015

    Gdyby były proboszcz miał trochę honoru to powinien odejść z godnością i ustąpić miejsca nowemu proboszczowi skoro jest juz emerytem. Tym bardziej ze juz dawno mial przygotowany swój dom (w Nowym Targu). A po drugie za jego kadencji nigdy w parafii nie bylo drugiego księdza (wikarego ) to dlaczego on miałby nadal być tu gospodarzem.? Niech pozwoli wykazać sie nowemu proboszczowi, który jak dotąd bardzo dobrze spisuje sie w tej roli.

    172 45 Cytuj
  • 4 sie 2015
    Noga5 napisał/a:

    Ksiądz Zbigniew to wspaniały kapłan i człowiek i to jak Go potraktowano to czyste draństwo proponuję nie dawać na tacę nowemu proboszczowi do puki nie wróci ksiądz Zbigniew jako rezydent

    Chyba nie wiesz o kim mówisz, bo od 30 lat mieszkam w tej parafii i wielokrotnie przekonałam się ze ks Zbigniew nie ma nic wspólnego z dobrym duszpasterzem. A widze że ty jesteś pokroju byłego proboszcza bo tylko taca i pieniądze Ci w głowie. Propnuje udac się do Nowego Targu do kościółka św. Anny i tam rzucic ksiedzu na tacę bo zawsze było mu mało.

    Dlaczego namawiasz parafian do nie rzucania na tacę skoro nie znasz nowego proboszcza?
    Najpierw poznaj człowieka zacznim zaczniesz go szkalować.

    177 48 Cytuj
  • 4 sie 2015

    W końcu odezwał się jakiś głos rozsądku (Andrea82). To co przez ostatnie 2 miesiące wyprawiał ksiądz proboszcz opłakując na ambonie swoje odejście na emeryturę było żenujace. Powinien przyjąc nowego proboszcza z otwartymi rękami i przekazać mu wszystkie ważne sprawy parafii a nie wyjechac na wczasy. Tego wymagałaby kultura i uprzejmość której księdzu Zbigniewowi zabrakło...
    Najwyższ pora na zmiany. Życzę wszystkiego dobrego nowemu proboszczowi!

    178 53 Cytuj
  • 5 sie 2015

    A ja znam waszego nowego proboszcza bo był u mnie na parafii w Myślenicach i powiem wam jedno. Jest bardzo stanowczym człowiekiem z głową pełną pomysłów, chęcią do działania, a na pieniądzach z waszej tacy to mu średnio zależy. Przez cały pobyt u mnie w parafii w mieszkaniu miał stare meble, zamiast stołu ławkę i krzesełka dla dzieci przyniesione z salki katechetycznej, jeździł starym maluchem, ale nigdy nie żałował pieniędzy żeby zaprosić gdzieś młodzież czy dofinansowań rekolekcje. Zazdroszczę wam tego człowieka.

    168 59 Cytuj
  • 6 mar 2016

    Po paru miesiącach "urzędowania" nowego proboszcza nikt nie chce podzielić sie swoją opinią?? Nadal wszystko jest ok ?? Myśle że to forum powinno na nowo przegadać sprawe.

    42 124 Cytuj
  • 7 mar 2016
    Zadowolona mama napisał/a:

    A ja znam waszego nowego proboszcza bo był u mnie na parafii w Myślenicach i powiem wam jedno. Jest bardzo stanowczym człowiekiem z głową pełną pomysłów, chęcią do działania, a na pieniądzach z waszej tacy to mu średnio zależy. Przez cały pobyt u mnie w parafii w mieszkaniu miał stare meble, zamiast stołu ławkę i krzesełka dla dzieci przyniesione z salki katechetycznej, jeździł starym maluchem, ale nigdy nie żałował pieniędzy żeby zaprosić gdzieś młodzież czy dofinansowań rekolekcje. Zazdroszczę wam tego człowieka.

    haha z tego co widze to głową pełną pomysłów ale do tego co księdzu nie pasuje .......Skoro zazdrościsz to bardzo chętnie go oddamy .....

    64 135 Cytuj
  • 19 mar 2016

    Rafal19912 - słusznie to określiłeś :) Ostatnio słyszałem że mówił u Was o pasterzu, owcach i ośmiu wilkach, które działają w parafii. I ma nadzieję, że go owieczki obronią.... po tym wszystkim co robi? Sam nie widzi, że działa jak cała wataha wilków. Współczuję Wam, z całego serca! Życzę dobrej zmiany!

    66 134 Cytuj
  • 9 maj 2016

    Pokusiłem się wczoraj odwiedzić mojego byłego "proboszcza" u Was na sumie odpustowej... Rozmawiałem z ludźmi po mszy i wiele było negatywnych komentarzy typu - starego proboszcza na odpust nie zaprosił a na bierzmowanie będzie zapraszał, żeby przed biskupem się pokazać jaki to on jest dobry gospodarz i jak dobrze żyje z emerytem... Dokładnie jest tak, jak to te osoby odebrały i powiedziały. To samo było u nas, w Krakowie. Ten człowiek ma dwie twarze i myślę że się o tym już przekonaliście! Jest FAŁSZYWY! A Ci, którzy jeszcze tego nie widzą, niech lepiej otworzą oczy póki będzie za późno i to samo co w Krakowie. Dla celebrytów dobre miejsce jest w Centrum Jana Pawła albo w podobnych a nie na zwykłej parafii. Przecież ten gość w ogóle nie umie żyć z ludźmi (wyjątek stanowią tylko niektóre grupy - tzw. "lizusi") i u Was pewnie też tacy są... Życzę dobrej zmiany! :)

    62 135 Cytuj
  • 9 maj 2016

    A pomodlić się nie zapomniałeś przed tą inwigilacją ?

    123 44 Cytuj
  • 10 maj 2016

    Inwigilacja? Człowieku ogarnij się.... Zapytaj się o to ich proboszcza przed każdym kazaniem.

    36 126 Cytuj
  • 10 maj 2016

    Ale musisz mieć nudne życie skoro zajmujesz się takimi pierdołami .

    129 41 Cytuj

Odpowiedz