Forum » Społeczeństwo

oszczednosci

 • mknp@o2.pl 12 maj

  nie chce mi się tego znowu tłumaczyć, po prostu emitentem rosyjskiego rubla jest Centralny Bank Rosji i to oni ustalają sobie sztucznie ceny rubla, za ile możesz go od nich kupić. Jednak zobacz jakimś kraju, gdzie możesz kupić ruble w kantorze, np. w Turcji albo w Rosji, tam ceny w kantorach nie są nawet zbliżone do tych na wykresie.

  To jest tak jakbyś coś produkował jako jedyny i chciał to sprzedawać po zawyżonej cenie, ludzie tego nie kupują od Ciebie po takiej cenie, wolą kupować jakieś zamienniki albo używane, ale Ty i tak ceny nie obniżasz, no więc na takim np. Ceneo cena Twojego produktu będzie wysoka, ale faktycznie wartość rynkowa będzie zupełnie inna. To tak na w uproszczeniu na chłopski rozum.

  Co do tego, że nie może upaść od dwóch miesięcy, gdyby Rosja upadła w dwa miesiące, to znaczyłoby, że ich gospodarka zawaliła się już lata temu, to nie jest tak, że dzisiaj dajesz sankcje, jutro kraj upada.

  Twój błąd jest taki, że patrzysz tylko na to, co mówi Ci Centralny Bank Rosji, a pomijasz to co mówi rynek.

  2 1 Cytuj
 • 15 maj

  Nie patrzę na to,co mówi jakikolwiek bank tylko na to, jaka jest rynkowa wartość złotówki względem rubla. U nas nie ma wojny, nie ma sankcji. Teraz porównaj sobie wartość naszej waluty (nawet względem wszystkich innych walut) i wartość rubla tym samym względem i wyjaśnij mi, jak rosyjska gospodarka może stać gorzej niż nasza?

  Zastanów się chłopie: gdybyś miał swoją walutę objętą sankcjami i faktycznie kiepsko byś prządł, to co byś sobie mógł zrobić z podyktowaną przez siebie jej ceną? A no podetrzeć sobie tyłek. Chyba, że potencjalni nabywcy są od ciebie i twojej waluty uzależnieni, to wtedy możesz dyktować. Jeśli większość znaczących na rynku światowym krajów jest od ciebie uzależnionych i nawet mimo sankcji zmuszone są one godzić się na sztucznie zawyżoną cenę twojej waluty to znaczy, że jesteś silny. Czy Polska może sobie zawyżać swoją walutę? No właśnie. Przypomnę raz jeszcze: nie mamy nałożonych sankcji.

  1 1 Cytuj
 • mknp@o2.pl 16 maj

  Przeczytaj co Ci napisałem wcześniej, poczytaj trochę o walutach, o rynku, poczytaj jakieś informacje ze świata finansów, wejdź w ten świat, w końcu zrozumiesz jak to działa.

  To co ciągle piszesz, wynika tylko z tego, że patrzysz sobie na jakiś pewnie uproszczony wykres i nie rozumiesz co to za wykres. Nie wiesz po co ruscy manipulują ceną rubla, więc nie znasz ich realiów, nie wiesz też pewnie za dużo o rosyjskim eksporcie paliw kopalnych czy zbóż.

  Po prostu musisz więcej poczytać, bo póki co patrzysz na to tak na chłopski rozum, czyli próbujesz jakoś to intuicyjnie rozgryźć, ale brakuje Ci wiedzy.

  Rosja może sobie podnosić cenę rubla na papierze, w końcu to oni go emitują, to że na rynku ta wycena jest absurdalna to już inna kwestia.

  1 1 Cytuj
 • 16 maj

  Napisałeś dużo tekstu ale żadnych konkretów. Może użyjesz jakiegoś prostego, zwięzłego wyjaśnienia zamiast odsyłać do bliżej nieokreślonych źródeł? Nie mów mi kolejny raz, że Putin sztucznie ustalił cenę rubla na światowej giełdzie. Jak dla mnie mógł nawet ściągnąć ją z kosmosu, bo nie interesuje mnie co i jak ustalił, interesuje mnie ile inne kraje za tego rubla płacą. Polacy płacą cenę wyższą niż przed wojną? Dlaczego?

  1 2 Cytuj

Odpowiedz