Forum » Społeczeństwo

oszczednosci

  • mknp@o2.pl 12 maj 2022

    nie chce mi się tego znowu tłumaczyć, po prostu emitentem rosyjskiego rubla jest Centralny Bank Rosji i to oni ustalają sobie sztucznie ceny rubla, za ile możesz go od nich kupić. Jednak zobacz jakimś kraju, gdzie możesz kupić ruble w kantorze, np. w Turcji albo w Rosji, tam ceny w kantorach nie są nawet zbliżone do tych na wykresie.

    To jest tak jakbyś coś produkował jako jedyny i chciał to sprzedawać po zawyżonej cenie, ludzie tego nie kupują od Ciebie po takiej cenie, wolą kupować jakieś zamienniki albo używane, ale Ty i tak ceny nie obniżasz, no więc na takim np. Ceneo cena Twojego produktu będzie wysoka, ale faktycznie wartość rynkowa będzie zupełnie inna. To tak na w uproszczeniu na chłopski rozum.

    Co do tego, że nie może upaść od dwóch miesięcy, gdyby Rosja upadła w dwa miesiące, to znaczyłoby, że ich gospodarka zawaliła się już lata temu, to nie jest tak, że dzisiaj dajesz sankcje, jutro kraj upada.

    Twój błąd jest taki, że patrzysz tylko na to, co mówi Ci Centralny Bank Rosji, a pomijasz to co mówi rynek.

    3 1 Cytuj
  • 15 maj 2022

    Nie patrzę na to,co mówi jakikolwiek bank tylko na to, jaka jest rynkowa wartość złotówki względem rubla. U nas nie ma wojny, nie ma sankcji. Teraz porównaj sobie wartość naszej waluty (nawet względem wszystkich innych walut) i wartość rubla tym samym względem i wyjaśnij mi, jak rosyjska gospodarka może stać gorzej niż nasza?

    Zastanów się chłopie: gdybyś miał swoją walutę objętą sankcjami i faktycznie kiepsko byś prządł, to co byś sobie mógł zrobić z podyktowaną przez siebie jej ceną? A no podetrzeć sobie tyłek. Chyba, że potencjalni nabywcy są od ciebie i twojej waluty uzależnieni, to wtedy możesz dyktować. Jeśli większość znaczących na rynku światowym krajów jest od ciebie uzależnionych i nawet mimo sankcji zmuszone są one godzić się na sztucznie zawyżoną cenę twojej waluty to znaczy, że jesteś silny. Czy Polska może sobie zawyżać swoją walutę? No właśnie. Przypomnę raz jeszcze: nie mamy nałożonych sankcji.

    2 1 Cytuj
  • mknp@o2.pl 16 maj 2022

    Przeczytaj co Ci napisałem wcześniej, poczytaj trochę o walutach, o rynku, poczytaj jakieś informacje ze świata finansów, wejdź w ten świat, w końcu zrozumiesz jak to działa.

    To co ciągle piszesz, wynika tylko z tego, że patrzysz sobie na jakiś pewnie uproszczony wykres i nie rozumiesz co to za wykres. Nie wiesz po co ruscy manipulują ceną rubla, więc nie znasz ich realiów, nie wiesz też pewnie za dużo o rosyjskim eksporcie paliw kopalnych czy zbóż.

    Po prostu musisz więcej poczytać, bo póki co patrzysz na to tak na chłopski rozum, czyli próbujesz jakoś to intuicyjnie rozgryźć, ale brakuje Ci wiedzy.

    Rosja może sobie podnosić cenę rubla na papierze, w końcu to oni go emitują, to że na rynku ta wycena jest absurdalna to już inna kwestia.

    2 1 Cytuj
  • 16 maj 2022

    Napisałeś dużo tekstu ale żadnych konkretów. Może użyjesz jakiegoś prostego, zwięzłego wyjaśnienia zamiast odsyłać do bliżej nieokreślonych źródeł? Nie mów mi kolejny raz, że Putin sztucznie ustalił cenę rubla na światowej giełdzie. Jak dla mnie mógł nawet ściągnąć ją z kosmosu, bo nie interesuje mnie co i jak ustalił, interesuje mnie ile inne kraje za tego rubla płacą. Polacy płacą cenę wyższą niż przed wojną? Dlaczego?

    2 2 Cytuj
  • 14 cze 2022

    Wkurza mnie jako prawicowca nagonka na oszczędności Morawieckiego.
    Ludzie prawicy, zawsze charakteryzowali się bogactwem i pomnażaniem kapitału.
    Słynne bogate rody świata to prawicowcy. Odwrotnie do lewicowców (komuchów) , którzy zawsze szli ze sztandarem pokrzywdzonych, bidokow i czyhających na pieniądze np Morawieckiego .
    Prawicowiec z zasady jest bogatym, tak jest w Anglii, USA i w świecie. Lewica to zwykły proletariat.
    Na szczęście w Polsce ludzie cenią ludzi prawicy, z ich charakterystycznym dla prawicy dążeniem do zamożności.
    Stąd uważam. że ludzie prawicy powinni być godziwie wynagradzani i szanować się i być szanowani dobrze wyglądać i nie żałować na komfort życia, transportu i gastronomii.
    To cecha prawicy, odwrotnie to bylejakości lemingów (tych pozostałych, nie prawicowców).

    6 Cytuj
  • 5 lip 2022

    Cholera, maja umocnić złotówę.
    A ceny u nas poszybowały przez dwa lata 20 % w górę. W Niemczech o 8%
    To przegonimy w cenach strefę euro.
    Znowu będziemy jeździć do Niemiec, Słowacji i Wiednia na zakupy.

    5 1 Cytuj
  • 12 lip 2022

    Państwa, które zaliczane są do rynków wschodzących mają zaniżoną cenę waluty, bo to im ułatwia eksport, ale czasem nie służy jako indywidualnym osobom, bo wyjeżdżając za granicę musimy drogo kupować pieniądze, najczęściej euro – zaznaczył prezes PiS.

    Ps.
    Prezes nie powiedział, jak traktowane są te wschodzące rynki z walutą euro, i że kredyty oprocentowane są w strefie euro (1,5%).

    Aleśmy kuźwa zyskali na uniknięcie przejścia na euro.

    Państwo Kaczyńskiego czyści kredytobiorców z resztek godności, natomiast jego rząd łoi ludzi gdzie się da, podwyższając ceny.

    To rząd podwyższa ceny i robi inflację!!!, drukując nadmiar pln. ( kiedyś je nazywano biletami Narodowego Banku Polskiego)
    Stąd, absolutna racja w pozostaniu na pln, ale dla rządzących, którzy cofają nas w jakości waluty,
    do PRL.

    6 Cytuj
  • 17 lip 2022
    Prawicowiec napisał/a:

    Państwa, które zaliczane są do rynków wschodzących mają zaniżoną cenę waluty, bo to im ułatwia eksport, ale czasem nie służy jako indywidualnym osobom, bo wyjeżdżając za granicę musimy drogo kupować pieniądze, najczęściej euro – zaznaczył prezes PiS.

    Ps.
    Prezes nie powiedział, jak traktowane są te wschodzące rynki z walutą euro, i że kredyty oprocentowane są w strefie euro (1,5%).

    Aleśmy kuźwa zyskali na uniknięcie przejścia na euro.

    Państwo Kaczyńskiego czyści kredytobiorców z resztek godności, natomiast jego rząd łoi ludzi gdzie się da, podwyższając ceny.

    To rząd podwyższa ceny i robi inflację!!!, drukując nadmiar pln. ( kiedyś je nazywano biletami Narodowego Banku Polskiego)
    Stąd, absolutna racja w pozostaniu na pln, ale dla rządzących, którzy cofają nas w jakości waluty,
    do PRL.

    Wszystko racja, ale dodać należy, że problem rozpoczął się od podnoszenia najniższej krajowej płacy i dowalania przedsiębiorcom podatkami, później covidem (spowodowało to wzrost cen i lawinę cenowo-płacową). Do tego oczywiście mnożenie programów socjalnych, które w takiej a nie innej sytuacji gospodarczej wiązało się z koniecznością wprowadzania na rynek "pustego" pieniądza przez rząd (bo zaczęło już brakować nawet tych pieniędzy, które złojono z ludzi w podatkach). To są powody inflacji. Ale socjaliści i tak powiedzą, że kredytobiorcy winni, że Putin i tak w ogóle to Tusk. Nie wiem co im pomoże zrozumieć, że sam wzrost cen to jeszcze nie koniecznie inflacja.

    1 Cytuj
  • 30 lip 2022

    Porównajcie sobie jak popłynęliśmy
    ===============================================================================================
    Data opublikowania kursu przez Europejski Bank Centralny
    01.01.2020 – 31.01.2020

    Euro/PLN
    4,2568 31.12.2019 r.
    Kurs korony czeskiej (CZK) i złotego (PLN) z dnia 31 grudzień 2019 roku
    1 CZK = 0,1676 PLN

    Kursy walut NBP 20.01.2020 kurs euro, funta, dolara i franka szwajcarskiego

    kurs dolara amerykańskiego 1 USD 3,7416
    kurs [franka szwajcarskiego]1 CHF 4,2130
    kurs euro 1 [EUR] 4,5342
    kurs funta szterlinga 1 GBP 5,0897
    ===============================================================================================

    Kursy walut 15.07.2022, godz. 7.00:

    kurs dolara amerykańskiego 1 USD: 4,8063;
    kurs franka szwajcarskiego 1 CHF: 4,8880;
    kurs euro 1 EUR: 4,8181;
    kurs funta szterlinga 1 GBP: 5,6861;
    kurs korony czeskiej 1 CZK: 0,1968;

    Najbardziej popłynęliśmy do korony Czeskiej bo aż 20%, a rząd tak kocha porównanie
    z naszą częścią Europy, gdzie wg. rządu jesteśmy liderem.

    Czyli propaganda, propaganda i jeszcze raz TVP.

    3 Cytuj
  • 30 lip 2022

    cd.
    Kursy walut NBP z dnia 31-01-2019
    --------------

    Kuna (Chorwacja) HRK 0,5767
    Lej rumuński RON 0,9037
    Lew (Bułgaria) BGN 2,1884
    Forint (Węgry) HUF 0,0 13551
    ===============================================
    Kursy walut NBP z dnia 28-07-2022
    --------------

    Kuna (Chorwacja) HRK 0,6382
    Lej rumuński RON 0,972
    Lew (Bułgaria) BGN 2,4528
    Forint (Węgry) HUF 0,011792
    --------------------------------------------------
    Do chorwackiej waluty straciliśmy -11%
    -do rumuńskiej -8%
    -do bułgarskiej - 15%
    -jedynie do "magicznych" Węgier zyskaliśmy +9%

    Wygląda na to, że abyśmy byli liderami, gospodarka węgierska
    musi zdominować UE.

    2 Cytuj
  • 30 lip 2022

    Waszmościowie, przypomnę że na kontach jest ponad 1,1 biliona złotych.
    W większości przypadków to nie wasze pieniądze (a szkoda)
    Pieniądze na łapówki(13,14,500+), które wam wypłaca PIS z nieba nie lecą.
    No, najłatwiej ukraść ale tak abyście się nie połapali.
    Więc inflacja, jest świetnym sposobem na to.
    20% z biliona to sporo kasy :)))))

    5 Cytuj
  • 2 sie 2022

    Do euro straciliśmy 10%.
    Czyli , że inflacja gdybyśmy byli na euro byłaby mniejsza o to 10 %, czyli jakiś 5-6 %.

    Pln był po 4.30 + 10 % to to, co mamy dzisiaj
    Czyli 4,73 za euro a bywało gorzej np. 4.84 zł

    Tylko ślepiec tego nie widzi.

    Gdy pln osłabi się o kolejne 10 %, inflacja o tyle wzrośnie, to chyba proste.

    1 Cytuj
  • 3 sie 2022
    Prawicowiec napisał/a:

    Do euro straciliśmy 10%.
    Czyli , że inflacja gdybyśmy byli na euro byłaby mniejsza o to 10 %, czyli jakiś 5-6 %.

    Pln był po 4.30 + 10 % to to, co mamy dzisiaj
    Czyli 4,73 za euro a bywało gorzej np. 4.84 zł

    Tylko ślepiec tego nie widzi.

    Gdy pln osłabi się o kolejne 10 %, inflacja o tyle wzrośnie, to chyba proste.

    Co ty to wymyśliłeś kolego? PLN stoi różnie w stosunku do różnych walut, nie wiem czemu akurat tylko euro bierzesz pod uwagę (?). Druga kwestia inflacja rośnie stale, a kurs euro wciąż się waha, raz spada raz rośnie. Spójrz na wykresy półroczne.

    1 Cytuj
  • 3 sie 2022
    DM_S napisał/a:

    Co ty to wymyśliłeś kolego? PLN stoi różnie w stosunku do różnych walut, nie wiem czemu akurat tylko euro bierzesz pod uwagę (?). Druga kwestia inflacja rośnie stale, a kurs euro wciąż się waha, raz spada raz rośnie. Spójrz na wykresy półroczne.

    Dlatego przytoczyłem porównanie z walutami regionu. Nie przeczytałaś.
    Kursy walut są wg NBP, nic nie wymyślałem.

    Wiem że za koronę czeską płaciłem kupując winiety 16 gr z czymś, a teraz płaciłem 19 gr z czymś.
    Myślisz , że to chwilowe? Ja nie mam tyle optymizmu, patrząc na kierującego naszym PLN.

    Po po prostu nasza waluta odwrotnie niż towary i usługi w kraju - tanieje.
    ================================================
    Obowiązujący miesięczny kurs Euro/PLN Data opublikowania kursu przez Europejski Bank Centralny
    01.01.07 – 31.01.2007 3,7993 20.12.2006
    01.02.07 – 28.02.2007 3,9290 29.01.2007
    01.03.07 – 31.03.2007 3,8932 26.02.2007
    01.04.07 – 30.04.2007 3,8836 28.03.2007

    a zobacz ile do czeskiej korony:
    eGospodarka.pl › Finanse › Kursy walut › Porównanie walut › 2007-11-05 › CZK i PLN
    Kurs korony czeskiej (CZK) i złotego (PLN) z dnia 05 listopad 2007 roku
    1 CZK = 0,1354 PLN

    Myślisz, że to chwilowe?

    eGospodarka.pl › Finanse › Kursy walut › Porównanie walut › 2007-06-28 › CZK i EUR
    Kurs korony czeskiej (CZK) i euro (EUR) z dnia 28 czerwiec 2007 roku
    1 CZK = 0,1320 PLN
    1 EUR = 3,7770 PLN

    ===================================================

    Sprawdź porównanie walut korona czeska, euro na dzień 2007-06-28

    1 EUR = 28,6136 CZK
    i na dzisiaj
    1,0 EUR = 24,65 CZK
    Uśredniony kurs wymiany o 12:51 UTC z dnia dzisiejszego

    kto stracił? czeska korona się do euro w tym samym okresie umocniła,
    a nasza.... popłynęła 20%
    chwilowe?, no może za kolejne 16 lat się umocni.

    1 1 Cytuj

Odpowiedz