Forum » Społeczeństwo

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014

  • 14 lis 2014
    Luna napisał/a:

    Dla mnie to karygodne, by przez tyle lat w tak minimalnym stopniu korzystać ze środków z UE na tzw. projekty miękkie, które są przede wszystkim inwestycją w mieszkańców. Dzięki tym funduszom w innych gminach ludzie zrobili sobie wartościowe kursy zawodowe, kursy prawa jazdy, podnieśli swoje kwalifikacje, znaleźli pracę, przestali korzystać z zasiłków Pomocy Społecznej, wyszli z kryzysów, z uzależnienia, założyli działalność gospodarczą itd.

    Z tego co wiem podobne kursy jakie napisałaś są realizowane co jakiś czas w Powiatowym Urzędzie Pracy w Myślenicach. Wystarczy zadzwonić i się popytać albo wejść na ich stronę, ale jak komuś się nie chce nawet tego zrobić to nic nie poradzę :-)

    1 4 Cytuj
  • 14 lis 2014

    Sójka napisała/napisał:

    "Z tego co wiem podobne kursy jakie napisałaś są realizowane co jakiś czas w Powiatowym Urzędzie Pracy w Myślenicach. Wystarczy zadzwonić i się popytać albo wejść na ich stronę, ale jak komuś się nie chce nawet tego zrobić to nic nie poradzę :-)"

    Sójka czy mam Ci tłumaczyć czym różni się Powiat od Gminy i podawać jakie zadania zlecone ma Gmina, a jakie Powiat? Powiatowy Urząd Pracy nie jest jednostką organizacyjną Urzędu Gminy i Gmina nie może zasłaniać swojego lenistwa tym, że coś robi UP. Ośrodek Pomocy Społecznej w Sułkowicach też mógłby zlekceważyć potrzeby mieszkańców, bo przecież podlegają pod ten sam Powiatowy Urząd Pracy co Myślenice.

    5 Cytuj
  • 14 lis 2014

    Sójka pod tym linkiem znajdziesz odpowiedź: http://sedno.myslenice.org.pl/magdalena-gorzelany-dziadkowiec-odpowiada-burmistrzowi-myslenic/

    A gdyby nie działał to w ślad za nim treść poniżej:

    Magdalena Gorzelany Dziadkowiec odpowiada burmistrzowi Myślenic
    Opublikowano 14 listopada 2014 | Autor: Wit Balicki
    1 października tego roku na stronie internetowej „Sedna” pojawił się tekst autorstwa dr Magdaleny Gorzelany Dziadkowiec zatytułowany: „Stan finansów Gminy Myślenice według dr Magdaleny Gorzelany Dziadkowiec” stanowiący analizę zadłużenia Gminy Myślenice. W odpowiedzi na tekst po kilku tygodniach na stronie internetowej Gminy UMiG Myślenice umieszczono tekst autorstwa burmistrza Macieja Ostrowskiego nawiązujący do tego artykułu. Oto odpowiedź Magdaleny Gorzelany Dziadkowiec na tekst burmistrza Myślenic.

    Szanowny Panie Burmistrzu,

    Odpowiadając na Pana stanowisko dotyczące analizy finansowej Gminy Myślenice mojego autorstwa, pragnę serdecznie podziękować za ustosunkowanie się do moich przemyśleń. Zważając na fakt, iż nigdy nie odpowiadał Pan na moje spostrzeżenia czuję się zaszczycona odpowiedzią – szkoda tylko, że tak późną. Faktycznie widać, że „okres wyborczy jest takim czasem szczególnym, kiedy to” nawet milczący od kilkunastu lat przemawiają. Niestety nie mogę zgodzić się z Pana stanowiskiem. Analizy i oceny Gminy Myślenice dokonuję od kilku lat, bezzasadne jest zatem stwierdzenie, że czynię to w okresie wyborczym (analizy moje ukazywały się na łamach Dziennika Polskiego oraz Sedna). Wielokrotnie podejmowałam próby dialogu z Panem, które zawsze kończyły się fiaskiem. Dokonałyśmy również analizy strategicznej Gminy Myślenice wraz z Panią dr Julią Gorzelany – Plesińską (pracownik Uniwersytetu Rolniczego), gdzie wskazywałyśmy potencjalne obszary zmian – nie odniósł się Pan w żaden sposób do naszych sugestii.

    Pana zarzuty wobec moich analiz są niewłaściwe i obrażają mnie. Analizy wybitnych specjalistów (przy mojej skromnej osobie) są porównywalne z moimi spostrzeżeniami (np.: prof. P. Swianiewicz). Gmina Myślenice jest zadłużona, deficyt budżetowy i podatki rosną – to są fakty, a czynników determinujących taki jej stan jest wiele. Zachęcam do literatury dotyczącej omawianej kwestii i podkreślam, Myślenice są na pierwszym miejscu jako najbardziej zadłużone miasto powiatowe w Polsce (wskaźnik długu powyżej 100%):

    http://samorzady.pb.pl/3867140,75427,najbardziej-zadluzone-samorzady-ranking
    Szczegółowe dane dotyczące zadłużenia zob. Sprawozdania z wykonania budżetu s. 119-125.`
    http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykuł/zadluzenie-samorzadow
    https://www.facebook.com/1547908532108968/photos/a.1553827661517055.1073741828.1547908532108968/1572689409630880/?type=1
    Odwołuje się Pan do „wydatków” stwierdzając, że jedynie są to wydatki „inwestycyjne”. W swoim artykule zwracałam uwagę na fakt, że „można pokusić się o pytania, czy włodarze przeinwestowali? Źle skalkulowali budżet? W mojej ocenie – tak”, wydatki są zbyt duże bez względu na to jakie inwestycje są realizowane. Pragnę zwrócić uwagę na fakt, że zarówno w ekonomii, jak i w zarządzaniu rządzą pewne mechanizmy, które warto znać, aby sprawnie działać. Otóż, każdy dług musi być oddany, nie ma znaczenia, czy pożyczamy pieniądze na bułki dla dzieci, na remont domu, czy na kupno samochodu zadłużene zawsze musi zostać spłacone, taka jest prosta zasada.

    Moje analizy nie traktują problemu „płytko” lecz mają uświadomić mieszkańcom, że Gmina jest zadłużona, a realizowane inwestycje nie do końca są właściwe. Realizujemy projekt „Czysta woda dla Krakowa” równocześnie mając najwyższe opłaty za wodę i ścieki. Przedsiębiorcy skarżą się, że kondycja ich przedsiębiorstw jest bardzo zła – walczą o przetrwanie. Turystyka jest zaniedbana (nie mamy nawet wystarczającej bazy noclegowej), a drugoligowy klub „Respekt Myślenice” mecze ligowe rozgrywa na boisku w Drogini pomimo, że boisko Dalinu nie jest wykorzystywane w tym czasie. Takie są Panie Burmistrzu fakty. I te fakty można by mnożyć.

    Ponieważ ograniczony czas nie pozwala na to, aby zagłębić się w dodatkowe analizy, zainteresowane osoby odsyłam również do sprawozdań finansowych:

    Zakładu Utylizacji Odpadów sp. z.o.o,
    Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji sp. z.o.o ,
    Szkoda, że Pan Burmistrz nie przedstawia stanu finansowego tych spółek nawet w formule „płytkiej”. A może jeszcze zadać pytanie, czy ktoś wie ile zalega Miejski Zakład Wodociągów Gminie? Czy dzierżawa względem Gminy jest uregulowana? Czy to jedyne długi tej spółki względem Gminy?

    Kwestię oceny tego, „że Myślenice nie należą do gmin prężnie się rozwijających, a podejmowane inwestycje nie pobudziły żadnego obszaru i nie uczyniły Myślenic miejscem atrakcyjnym” pozostawiam mieszkańcom. Ze swojej strony mogę stwierdzić, że realizowane inwestycje nie są jedynym czynnikiem świadczącym o rozwoju gminy (i tutaj odsyłam do literatury):

    „Portfolio Methods as Tools Supporting the Formulation of Commune Development”,[1]
    „Wykorzystanie nowoczesnych technologii w tworzeniu systemów informacyjno-komunikacyjnych w gminie Michałowice”,[2]
    „Wpływ procesów innowacyjnych i operacyjnych na rozwój obszarów wiejskich (na przykładzie Gminy Michałowice)”,[3]
    “Technological Innovations in Pcim Community”,[4]
    „Edukacja jako czynnik rozwoju społeczeństwa informacyjnego (studium przypadku gminy)”, Nierówności społeczne a wzrost gospodarczy, nr 32, Uniwersytet Rzeszowski, Rzeszów 2013.[5]
    „Non-technological innovations as Development Determinants for Communities”.[6]
    „Wykorzystanie mierników perspektywy klienta w zarządzaniu gminą wiejską”,[7]
    Z ekonomiczno – gospodarczego punktu widzenia w Gminie Myślenice dzieje się źle. Bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie, przedsiębiorczość (która jest mi bardzo bliska) całkowicie zanika, rzemiosło można powiedzieć jest w fazie schyłku, brak współpracy Szkół Zawodowych z przedsiębiorcami, szkolnictwo zawodowe pozostawia wiele do życzenia. Można jeszcze wspomnieć o wyciągu narciarskim, zawodach downhillu, trialu, wysypisku śmieci (jakże trafna inwestycja), komunikacji zbiorowej i wielu innych aspektach. Pan Burmistrz nie dostrzega problemów dnia codziennego mieszkańców bo na rozwój gminy patrzy tylko przez pryzmat realizowanych inwestycji, które zadłużają gminę.

    W mojej ocenie realizowane inwestycje nie pobudziły przedsiębiorczości, nie zmniejszyły bezrobocia, nie polepszyły bytu mieszkańcom, a zaprzyjaźnione osoby z Krakowa stwierdzają, że „jedyną atrakcją dla dziecka na Zarabiu było rzucanie kamyków do Raby”.

    Utrzymuję swoje stanowisko twierdzące, że analiza finansowa Gminy Myślenice, którą przeprowadziłam nie pozostawia złudzeń, że gmina jest zadłużona, a wskaźniki mówią same za siebie. Podkreślam, że nie wprowadzam czytelników w błąd, a obecny włodarz niestety nie potrafi popatrzeć krytycznym okiem na stan finansowy, ekonomiczny i gospodarczy gminy Myślenice.

    Z poważaniem

    M. Gorzelany – Dziadkowiec

    12 1 Cytuj
  • 14 lis 2014

    Od północy w piątek 14 listopada do momentu zamknięcia wszystkich lokali wyborczych (niedziela, 16 listopada, godz. 21.00) obowiązuje cisza wyborcza.

    Cytuj
  • Beata 16 lis 2014

    Czekamy więc na wyniki.

    4 8 Cytuj
  • 16 lis 2014

    ciekawe

    3 3 Cytuj
  • 16 lis 2014

    Szlachetka czy Ostrowski?

    4 3 Cytuj
  • Beata 16 lis 2014

    Ja bym obstawiła w wyborach na burmistrza
    63% Ostrowski
    37% Szlachetka

    13 27 Cytuj
  • 16 lis 2014

    oby

    8 20 Cytuj
  • 16 lis 2014

    Kiedy możemy spodziewać się pierwszych wyników ? :)

    6 1 Cytuj
  • 16 lis 2014

    Może ktoś podawać tu wyniki Ostrowskiego i Szlachetki z poszczególnych okręgów ?

    Oraz kto został radnym w jakim okręgu. Jak ktoś ma takie dane niech pisze :-)

    50 1 Cytuj
  • 16 lis 2014

    Pewnie dopiero ok. 24 będą pierwsze wyniki.

    4 2 Cytuj
  • 16 lis 2014

    uuuuuuuuuuuuuuuuuuu

    4 4 Cytuj
  • 16 lis 2014

    Podobno Szlachetka wygrywa

    20 16 Cytuj
  • Beata 16 lis 2014

    W bierki z Obajtkiem ?
    Podobno dobry w to jest ;)

    15 21 Cytuj
  • 16 lis 2014

    Bagieta a ty uzależniona od Macieja ?

    18 7 Cytuj
  • Beata 16 lis 2014

    Wolałabym kogoś innego na fotelu burmistrza, ale na pewno nie Szlachetkę.

    11 18 Cytuj
  • 16 lis 2014

    A ja bym wolał aby obecny burmistrz chwycił sie uczciwej pracy i dal szansę innym się wykazać ;)

    19 7 Cytuj
  • ROBERT Luboń 16 lis 2014

    Wystarczy że większość uzależniona jest tu od PISu rzygać się chce!!!!!!!!!!!!!

    12 27 Cytuj
  • Beata 16 lis 2014

    Myślisz że jakikolwiek karierowicz chciałby się wykazać ? Po co?
    To nie ten gatunek człowieka.

    1 11 Cytuj
  • 16 lis 2014

    A myślicie że jest lepsza patria od PiS? to wkażcie hahaha

    12 8 Cytuj
  • 16 lis 2014

    Srał pies na PiS Po i inne wynalazki , ja chcę tylko nowego włodarza tego miasta !

    14 4 Cytuj
  • 16 lis 2014

    gdzie można poznać wyniki choćby o 24???

    7 2 Cytuj
  • mirek@ 16 lis 2014
    Asiaaaaa napisał/a:

    gdzie można poznać wyniki choćby o 24???

    trzeba czekac, licza i wprowadzaja do systemu... najlepiej sledzic kandydatow na fb na 100% sie pochwala a wiadomo ze beda znac wyniki wczesniej chocby nie w pelni oficjalne

    7 8 Cytuj
  • Beata 16 lis 2014

    Przydałby się, ale żaden godzien tego miana nie chciał startować. Też nad tym ubolewam.

    7 11 Cytuj

Odpowiedz