Forum » Okolice

Gdzie to może być?

  • 3 lip 2011

    Chciałabym krzyknąć za Hemingwayem: stary człowiek i może /wstawiać fotki na forum/. Z góry dziękuję.

    1 1 Cytuj
  • adzygmunt 3 lip 2011

    http://prozacnation.pun.pl/viewtopic.php?id=64
    Nie domyślam sie czy kpisz czy żartujesz ale na wszelki wypadek masz link!
    Posłałbym na priv ale nie jesteś zalogowany.

    2 1 Cytuj
  • adzygmunt 11 wrz 2014

    zdjecie
    Gdzie to może być?

    9 1 Cytuj
  • Małgorzata Hodurek 11 wrz 2014

    To wygląda jakby było przed starym kościołem w TRZEMEŚNI

    3 1 Cytuj
  • adzygmunt 11 wrz 2014

    Trafiłaś bezbłędnie pocztówka z lat trzydziestych ubiegłego wieku!
    Oryginalny napis kursowy Trzemeśnia - Myślenice- Kraków, tu zamieniony.
    Pozdrawiam adz

    4 1 Cytuj
  • 11 wrz 2014

    Super widokówka, skąd to?? Lub z czyjego zbioru?? Nie wiedziałem, że tak kiedyś wyglądało wejście do kościoła

    1 1 Cytuj
  • adzygmunt 12 wrz 2014

    Pocztówka jest w posiadaniu rodziny nieżyjącego już od wielu lat Kościelnego. Tak, tak to ten sam, który przyjmował na swoim ganku Karola Wojtylę!

    4 Cytuj
  • 30 wrz 2014

    Fajnie zobaczyc hak kiedys wygladala okolica:)

    1 Cytuj
  • adzygmunt 18 sty 2017

    Gdzie to, gdzie?
    zdjecie
    Który to może być rok? i w jakiej miejscowości naszej gminy? to dla ułatwienia

    4 1 Cytuj
  • 18 sty 2017
    adzygmunt napisał/a:

    Gdzie to może być?

    Piękna pocztówka. Piękna pamiątka.

    1 Cytuj
  • adzygmunt 19 sty 2017

    Pamiątka tak Jest świadectwem z przeszłości tylko jakiej miejscowości?

    1 Cytuj
  • 19 sty 2017

    Trzemeśnia lata trzydzieste ubiegłego wieku. Szkoła obok kościoła a potem dom parafialny nazwany powszechnie organistówką. ? ? ;)

    3 1 Cytuj
  • adzygmunt 19 sty 2017

    Witaj Trzemeśnia się zgadza ale data i miejsce już nie,
    Podpowiem, w tle widać kapliczkę!

    1 1 Cytuj
  • 19 sty 2017

    Trzemesnia obok dawnej zlewni mleka ? :-)

    1 1 Cytuj
  • adzygmunt 19 sty 2017

    Trafione w punkt. Teraz pomóżcie ustalić datę funkcjonowania szkoły. Byc może pamiętam termin wybudowania nowej szkoły - 1905 r. Mam to gdzieś zapisane w szpargałach ale do nich się dokopać?
    Innym także interesującym faktem jest to, że lipy rosnące do dzisiaj wyglądają na PIĘĆDZIESIĄT LAT???
    moim zdaniem w pierwszej kolejności budowano kaplicę a potem obok sadzono drzewka.
    Zaczyna się składać niezła historia

    4 2 Cytuj
  • 19 sty 2017

    Nie wiedziałam że tam kiedys była szkoła ;-) ale kapliczkę poznałam od razu

    2 1 Cytuj
  • 20 sty 2017

    W temacie takich starych fotek polecam kolekcję p. Jacka Hołuja i p. Błachuta.
    Ich zdjęcia dość często goszczą na łamach Gazety Myslenickiej - polecam

    1 Cytuj
  • 20 sty 2017

    Niestety w tym roku ta lipa z prawej patrząc od frontu została wycięta.

    2 Cytuj
  • adzygmunt 20 sty 2017

    Jeśli został pień można z grubsza policzyć jej lata?

    1 Cytuj
  • 20 sty 2017
    adzygmunt napisał/a:

    Jeśli został pień można z grubsza policzyć jej lata?

    Tylko problem w tym że sam srodek pnia się wypalił. Braknie tych najmłodszych lat.

    1 2 Cytuj
  • adzygmunt 21 sty 2017

    To fotografia mniej więcej z tego samego okresu Kamienne ogrodzenie kościoła ma podstawę z kamienia, ale na nim jest ogrodzenie z metalowej barierki Reszta tego ogrodzenia zachowała się po stronie głównego wejścia. I zauważcie nie ma tam groty!!!
    Nie ma jeszcze dzisiejszej dzwonnicy!!!
    Na zdjęciu parkowania autobusu /jest wyże/ jest to ogrodzenie - płot dobrze widoczne!
    zdjecie

    2 1 Cytuj
  • adzygmunt 20 lut 2017

    Nie jestem pewien czy szkołę w Trzemeśni dobrze zorientowałem w terenie Poprzednio wskazywałem na kaplicę która stoi na posesji PP Krausów na Krupówkach. Po uwagach najstarszych osób jestem skłonny umieścić szkołę przy bliźniaczo podobnej kapliczce stojącej na posesji PP Nosali. Dodatkowym argumentem pamiętanym przez interlokutorów był fakt,że nauka przed I wojną światową odbywała się w tzw. "organistówce" Stała jeszcze w latach siedemdziesiątych ub wieku. Po jej wyburzeniu PP Stoch wybudowali tam dom Sąsiaduje z kaplicą i placem kościelnym.
    Czy może jeden fakt nie wyklucza drugiego i była jeszcze starsza szkoła niż "organistówka?
    Potrzebna jest "burza mózgów"!!!
    Obecne przedszkole czyli "mniej starą szkołę" zaczęto budować w 1905 r. Nie ma adnotacji kiedy budowa została ukończona. Jedno ze źródeł p, Józefa Skóra nieżyjąca emerytowana nauczycielka szkoły w Trzemeśni podaje rok ukończenia 1918, Publikacja dostępna w bibliotece w Trzemeśni
    zdjeciepicasion.com
    Poniżej kapliczka na posesji PP Krausów na Krupówkach
    zdjeciepicasion.com
    Obie kapliczki to bliźniacze siostry różnią się dwoma szczegółami Mają inne drzwi jedne są dwuskrzydłowe z krata wizyjną drugie pełne jednoskrzydłowe także z kratą. Na drzwiami sa figurki Na kapliczce na Zarzeczu jest jeszcze mały świetlik.Maja jeszcze inne różne elementy ale na zdjęciach niewidoczne.
    Czas wygładza wszystko?

    1 1 Cytuj
  • Andrzej 21 lut 2017

    Czyli odpowiedź @jasmin wydaje się być strzałem w dziesiątkę.

    Kapliczka zdecydowanie bardziej przypomina tę obecną koło starej strażnicy. Wysokość i kształt drzwi oraz ułożenie samej figurki względem dachu oraz drzwi nardziej mi pasuje. Ale przed 100 laty mogło być zupełnie inaczej.

    1 1 Cytuj
  • adzygmunt 21 lut 2017

    Czy odpowiedź @jasmin co do miejsca może być strzałem w dziesiątkę. Nie zgadza się tylko czas, ale to nie było tematem pytania.
    Teraz szukam odpowiedzi na czas wykonania zdjęcia? Ubiór ludzi może być wskazówką?

    1 1 Cytuj
  • 21 lut 2017

    Myślę, że to zdjęcie było zrobione w tym samym dniu i tym samym aparatem co zdjęcie ,,kursowego autobusu ,,. Zdjęcie to można zatytułować ,,organista z rodziną ,,,Nie sugeruj się ubiorem w małych wioskach kobiety jeszcze w latach trzydziestych nosiły długie spódnice. Zobacz kobiete na zdjęciu ,,kursowego autobusu w jakiej jest sukni ;) . Adzygmunt nie bądz taki tajemniczy podaj date tej fotografii .

    1 Cytuj

Odpowiedz