Forum » Społeczeństwo

Szczęśliwego Nowego Roku

  • 5 sty 2023

    I pomyśleć że dawniej rząd potrafił upaść po gównianej aferze Rywina......

    5 1 Cytuj
  • 5 sty 2023

    Zasada jest prosta:
    pojawia się przykładowego Kaczyński, i wokół niego natychmiast pojawia się grupa sępów. Mówią mu ze jest wspaniały i robią na nim interes życia.
    Utrzymują go na kroplówce bo wraz z jego upadkiem, kończą się ich interesy.
    Taki gość ma jakaś ideę i cieszy się że zaraził nią klakierów zgromadzonych wokół siebie.
    Tak działali inni ideolodzy np słynny Adolf, na którego plecach inni robili interesy życia. I wielu innych np Gomółka za którego ekipa Cyrankiewicza się bawiła na maxa, a gdy się Gomółka pojawiał , szybko syty stół, zamieniano na schabowego z kapuchą.

    Grupa działająca na koszt jakiegoś przykładowego Kaczyńskiego, zrobi wszystko, aby utrzymać frajera przy władzy, bo jego władza jest gwarantem ich biznesu.
    On to rodzaj polisy ubezpieczeniowej.

    Tak że ja doskonale rozumiem tych, którzy mają wielki interes w trwaniu takiego przywódcy.

    5 Cytuj
  • 5 sty 2023

    szkoda,ze wszyscy sie nie sprzeciwimy i nie wykopiemy jednych i drugich.Moze warto dac szanse komus nowemu.Moze umialby pogodzic Narod i niezle rzadzic.A tu od 89 te same ''geby''

    5 Cytuj
  • Janek Sal 6 sty 2023

    ale przecież to jest polski cud gospodarczy .
    klaskac , klaskac ........

    wy bee my cacy

    2 Cytuj
  • 6 sty 2023

    Ceny w Chorwacji dzisiaj;

    https://www.lidl.hr/c/super-svjeze-od-ponedjeljka/c5898/w1

    https://www.lidl.hr/c/super-svjeze-od-cetvrtka/c5903/w1

    Ceny porównywalne z naszymi.

    Za Adamem Glapińskim :
    „łapiemy już Francuzów za nogi”,
    Może złapmy wcześniej Czechów za łydki.

    4 3 Cytuj
  • 6 sty 2023

    Proszę Cię... ja już szczerze dość jeżdżenia za granicę i jak bidok...mnożenia tych EUR i przeliczania na bidne PLNy.
    Gdybyśmy już dawno to zrobili bylibyśmy teraz w innej sytuacji.

    Ale przecież nasza waluta jest TAKA MOCNA, że ja bym zarządał aby cała wspólnota przyjeła złotówki :-D - o to jest dobry temat dla ziobrystów ;-)

    4 Cytuj
  • 7 sty 2023
    marko napisał/a:

    Proszę Cię... ja już szczerze dość jeżdżenia za granicę i jak bidok...mnożenia tych EUR i przeliczania na bidne PLNy.
    Gdybyśmy już dawno to zrobili bylibyśmy teraz w innej sytuacji.

    Ale przecież nasza waluta jest TAKA MOCNA, że ja bym zarządał aby cała wspólnota przyjeła złotówki :-D - o to jest dobry temat dla ziobrystów ;-)

    Chorwaci mają stały kurs od 2019 roku gdy u nas euro kosztowało 4,30 , na samym kursie strefa euro podrożała nam o 10%, plus nasza inflacja 20% to straciliśmy do tej strefy 30%, minus 8% inflacja na euro to jesteśmy w plecy 22%
    Gdyby przeliczyć nasze dzisiejsze ceny to :
    Chleb 2.5 euro słowiański
    Szynka 12 euro
    Obiad 15 euro
    Coca cola 2 euro 2l
    Piwo w knajpie 5 euro

    A nad Bałtykiem……. to dopiero się dowiemy

    Byłem dzisiaj na drugim daniu i wodzie mineralnej w Sphinx i za dwa dania zapłaciłem 22 € w przeliczeniu ze złotówek.
    Teraz przeliczam wszystko na € by się przyzwyczajać do cen europejskich.
    No nie powiem, że się najedliśmy, gdyby nie ta pita
    ( bułka z powietrzem w środku) położona na ryżu, wyszli byśmy głodni.
    W lidlu kupiłem piwo niemieckie za 0,43 € i drugie polskie za 0, 77€. -w osiedlowym sklepie to koszt 1€.

    Domowa kura u nas w lidl - dzisiaj 4.30€ (20zl)
    Ta sama dzisiaj w lidlu Chorwackim- 3.18€ (link powyżej)

    3 2 Cytuj
  • 8 sty 2023

    Rastplatz, parkingi w Austrii .
    Kawa mała - 1.2€ duża- 2€
    Orlen Polska mała kawa, - 1,7 €
    Duże 2.17€

    Ceny paliw:
    https://www.autocentrum.pl/paliwa/ceny-paliw/zagranica/

    Nie jest to prawda, że mamy najtaniej w UE !!!
    ON u nas 1,63€
    Benzyna 1,32€

    4 3 Cytuj
  • 10 sty 2023

    Dzisiaj było rano Zet o EUR i ogólnej ekonomicznej sytuacji kraju....
    https://www.youtube.com/watch?v=jjWAhN-CS1I

    I TVP już w kilka godzin wrzuciło streszczenie i wytłuściło dla elektoratu smaczne kąski :-) - ale chwała im za to, że nie komentowali :-) .... chociaż tytuł artykułu lekko tendencyjny jak wszystko w reżimowej TV ;-)
    https://www.tvp.info/65573682/grabowski-zdradzil-program-opozycji-szokujace-wypowiedzi-bylego-czlonka-rady-gospodarczej-tuska

    3 1 Cytuj
  • 11 sty 2023

    Jak o cenie decyduje waluta a nie gospodarka,
    to może przyjmijmy lira tureckiego, to potanieje.

    Grecja dzisiaj jest tańsza i od Chorwacji i od Polski,
    a tez ma euro.

    3 2 Cytuj
  • 11 sty 2023

    Euro nie wprowadzi żadna opcja polityczna, waluta euro pokazałaby w jakiej czarnej dupie są Polacy na tle innych krajów, i to jest główny powód dlaczego mamy złotówki.

    7 Cytuj
  • 11 sty 2023

    Pełna zgoda.
    Łatwiej wciskać kit na złotówce.
    Ktoś powoływał się na inne narodowe waluty
    - norweską, szwedzką…… ale tamte waluty pozostają od 1945 r. mocne.
    Nasza waluta od razu była zagrożona, gdy pojawili się populiści.
    A Polacy jak Argentyńczycy- kochają populistów, którzy robią cud gospodarczy, drukując pieniądze bez pokrycia.

    5 2 Cytuj
  • 15 sty 2023

    Miejsca na EURo na chwilę obecną w Polsce nie ma i możecie sobie tutaj bredzić do woli.
    Kiedyś zapytałem pisemnie jednego z producentów oleju silnikowego dlaczego w byle niemieckim markecie olej wysokiej klasy jest deko tańszy i w pojemniku 5L a ten sam olej w Polsce kosztuje więcej i jest on w bańce 4 litrowej? Było bez odpowiedzi. Po ponagleniu otrzymałem : "koncern nie jest firmą charytatywną i gdzieś musi zarabiać". To samo z niemiecką chemią po której pranie jest czystsze, dłużej pachnie i nie zawiera wypełniaczy objetościowych. Ciekawe dlaczego cola kupiona np w Austrii smakuje jakoś bardziej wyraziście?
    Czy to dwa różne tematy? Raczej nie kwestia jest ta sama : jakość pieniądza czyli ile za blankiet kupisz TEJ SAMEJ jakości? Wyrównajmy najpierw rynki i wtedy możemy nawet franki (!) XD przyjąć dla mnie wszystko jedno czy mi zapłacicie za usługę 100EUR czy 460zł. To że dekady byliśmy rozwojowo blokowani i drenowani doprowadziło do masowego podbierania pracowników, zlecania usług na wschód od Odry. Może najpierw wyrównajmy płace, usługi, czas pracy, jakość towarów a potem wprowadzajmy jak równy z równym nawet drahmy bo to będzie bez znaczenia choć wolę w portfelu trzymać poczet królów polskich a nie jakieś skorumpowane gwiazdki. Dostęp do pieniędzy i dostęp do tej samej jakości za udostępnione pieniądze są wyznacznikiem każdej waluty a nie obrazki na blankietach.
    Co do założonego tematu : nic nie stoi na przeszkodzie aby założyć konto w EURo (ba nawet w innym kraju) i pozostanie tylko liczyć krociowe zyski "bez inflacji".....co za brednie.

    3 6 Cytuj
  • 15 sty 2023

    Ile wynosi VAT w Niemczech 2022?
    Stawki VAT 2022 w Unii Europejskiej
    Kraj Normalna stawka VAT Obniżona stawka VAT 1
    Grecja 24% 6%
    Niemcy 19% 7%
    Hiszpania 21% 10%
    Holandia 21% 9%
    Cena nie wynika tylko z ceny producenta!

    Co do euro,

    operacje PiS pokazały, że zaobserwowane przez Mikołaja Kopernika prawo wypierania dobrego pieniądza przez zły jest wciąż aktualne.

    "Jeśli w danym systemie jednocześnie funkcjonują dwa rodzaje pieniądza, istotnie różniące się między sobą jakością, ale w świetle prawa pozostające tą samą walutą, ten postrzegany jako lepszy będzie gromadzony i chowany _ do skarpety _ a w obiegu pozostanie jedynie pieniądz uznawany za gorszy. Pierwotne prawo Kopernika-Greshama dotyczyło złotych i srebrnych monet."

    Ten obrót gorszym pieniądzem powoduje, że płacisz za produkty tym właśnie
    pieniądzem-drożej, jako ryzykiem kursowym i w cenie uwzględnia się to ryzyko.

    Euro nie przyjmiemy, bo musimy zejść do inflacji 2% , a to wymaga drugiej reformy Balcerowicza.
    A że nauczyliśmy społeczeństwo żyć na kredyt, spełnienie tych warunków, będzie możliwe, jeżeli wcześniej to się uda Argentynie.

    Szliśmy 26 lat ścieżką do potęgi monetarnej, ale pis to w 7 lat spie.dolił.

    4 2 Cytuj
  • 15 sty 2023
    Vivaldi napisał/a:

    . Może najpierw wyrównajmy płace, usługi, czas pracy, jakość towarów a potem wprowadzajmy jak równy z równym .

    To dość prymitywne.

    W USA, jednym państwie, jednej walucie nie ma takiego wyrównania.
    Ty chcesz wolny rynek dla swojej działalności, a dla resztę powtórkę ze ZSRR. Ale i tam Gruzini byli bogatsi od pozostałych narodów ZSRR i mieli inne towary.

    2 1 Cytuj
  • 15 sty 2023
    Prawicowiec napisał/a:

    To dość prymitywne.

    W USA, jednym państwie, jednej walucie nie ma takiego wyrównania.
    Ty chcesz wolny rynek dla swojej działalności, a dla resztę powtórkę ze ZSRR. Ale i tam Gruzini byli bogatsi od pozostałych narodów ZSRR i mieli inne towary.

    Ale ja nic ruskiego nie chce, po co Ty jakieś bzdury uruchamiasz? Tak wolny rynek, poczekajmy jeszcze trochę bo szparagi już sami zbierali. Kierowców podkupują a specjalistyczne usługi są nam zlecane. Opiekunki dziadków niemieckich mają już gdzieś ich płace. Meble, stolarka, motoryzacja etc .Daj działać rynkowi a nie walucie. Walutę się dopasuje w odpowiednim momencie albo przestaniecie pyskować tymi bzdurami. Już mi się nie chce drążyć tematu równego startu, zadość uczynienia, nierównego traktowania podmiotów, bo obecnie w UE zdrowa konkurencyjność to raczej jest daleka od "zdrowej" itd itd. Do tej pory wyglądało to na dość mocne ograniczenia rozwoju.
    Załóż sobie konto w Austrii i podziel się wtedy tymi nowinkami z tego wątku który założyłeś. Zobaczymy ile tam zje Ci inflacja a ile zysku na ich koncie przyniesie ;-) a może bliżej na Słowację? Ta twoja Róża Thun była nimi zafascynowana, ich zamożnością i ich walutą. Może tam spróbuj oszczędzać XD
    ....dobra zmykam, było tu jak zwykle wesoło :)))

    1 4 Cytuj
  • 15 sty 2023

    "Jeśli w danym systemie jednocześnie funkcjonują dwa rodzaje pieniądza, istotnie różniące się między sobą jakością, ale w świetle prawa pozostające tą samą walutą, ten postrzegany jako lepszy będzie gromadzony i chowany _ do skarpety _ a w obiegu pozostanie jedynie pieniądz uznawany za gorszy. Pierwotne prawo Kopernika-Greshama dotyczyło złotych i srebrnych monet."

    Tyle w temacie

    3 3 Cytuj
  • Janek Sal 16 sty 2023

    ze Słowackiego rynku - zadałem ekspedientce w sklepie pytanie czy woli ojro czy korone słowacką - i oczywiscie ze ojro woli.
    a tak miało byc zle .
    co do tego ze nauczylismy sie życ na kredyt - przytocze ze spoleczenstwo usa nie potrafi życ bez kredytu , ja zas nigdy żadnego nie miałem i nie chce go miec___ sorry miałem kredyt dla młodych małżeństw ale to dawno było nawet bardzo dawno ,
    W USA 2,4 % kredyty są oprocentowane a u nas?w N J paliwo od covida sp[adło o połowe było prawie 6 usd teraz przed 3 kupuje sie regular

    4 1 Cytuj
  • Janek Sal 16 sty 2023
    jaskokrakow napisał/a:

    ze Słowackiego rynku - zadałem ekspedientce w sklepie pytanie czy woli ojro czy korone słowacką - i oczywiscie ze ojro woli.
    a tak miało byc zle .
    co do tego ze nauczylismy sie życ na kredyt - przytocze ze spoleczenstwo usa nie potrafi życ bez kredytu , ja zas nigdy żadnego nie miałem i nie chce go miec___ sorry miałem kredyt dla młodych małżeństw ale to dawno było nawet bardzo dawno ,
    W USA 2,4 % kredyty są oprocentowane a u nas?w N J paliwo od covida sp[adło o połowe było prawie 6 usd teraz przed 3 kupuje sie regular

    za galon

    2 2 Cytuj
  • 16 sty 2023
    Vivaldi napisał/a:

    Może najpierw wyrównajmy płace, usługi, czas pracy, jakość towarów a potem wprowadzajmy jak równy z równym nawet drahmy bo to będzie bez znaczenia choć wolę w portfelu trzymać poczet królów polskich a nie jakieś skorumpowane gwiazdki. Dostęp do pieniędzy i dostęp do tej samej jakości za udostępnione pieniądze są wyznacznikiem każdej waluty a nie obrazki na blankietach.

    Czyli... chyba nigdy jak chcesz wyrównywać w ten sposób - przecież to jest bez sensu, jak chcesz to osiąngąć i co ma niby dać?
    Chociaż jak popatrzymy na punkt z dostępem do pieniędzy... to cały PIS powienien EUR w jeden weekend wprowadzać na prędkości xD

    Vivaldi napisał/a:

    bo obecnie w UE zdrowa konkurencyjność to raczej jest daleka od "zdrowej" itd itd. Do tej pory wyglądało to na dość mocne ograniczenia rozwoju.

    A to jest petarda... w świetle ostatnich wydarzeń... fuzji Orlenu i Lotosu, maniupalacji cenami paliw i chrapki na więcej... u państwowienia pół Polski pod rządami jednej osoby. Niech żyje zdrowa konkurencja... według PIS ;-)

    8 1 Cytuj
  • 19 sty 2023

    Ci Hiszpanie głupole łowią bursztyn w zimie na dnie Bałtyku, w trakcie sztormu.

    PiS. to naprawdę dobra partia i ludziom się żyje dostatnio.

    Jest zdolny komendant, główny, policja dotlenia obywatelki w gąszczu.
    Hołota z Niemiec nie daje nam pieniędzy za ziemie przez nas utracone na Litwie, Białorusi i Ukrainie,
    -nie odwdzięczają się Ukraińcom , którzy przecież historycznie byli lojalni wobec Niemiec.
    -Szmal nam ci Niemcy wstrzymują ….

    Premierze , Jak żyć?

    5 1 Cytuj
  • 19 sty 2023

    PO to jest super partia, pozwoliła nam pracować dłużej do emerytury aby się nam nie nudziło w domu, zabezpieczyli pieniądze obywateli które mieli na funduszach emerytalnych, dali emerytom godziwe emerytury które ich nauczyły żyć oszczędnie, pozwoliło młodym wyjechać za granice aby zwiedzali i pracowali, po co mieli w Polsce pracować, pomoc rodzinom z dziećmi też była wzorowa, PO zbratało nas z rosjanami aby był dobry i pewny gaz, PO zlikwidowało mnóstwo szkół, no bo po co nam tyle, kopalnie zlikwidowane no bo po co nam jeżeli z Rosji można sprowadzać, sądy były niezawisłe, nigdy nikogo nie skrzywdziły itp itp itp.

    1 5 Cytuj
  • 19 sty 2023

    Też tak myślę. Nie ma alternatywy,
    PiS jest drogą, prawdą i życiem.
    Szkoda tylko że ta reszta niepisowska jest taka głupia.

    4 1 Cytuj
  • Janek Sal 20 sty 2023
    Adamos napisał/a:

    PO to jest super partia, pozwoliła nam pracować dłużej do emerytury aby się nam nie nudziło w domu, zabezpieczyli pieniądze obywateli które mieli na funduszach emerytalnych, dali emerytom godziwe emerytury które ich nauczyły żyć oszczędnie, pozwoliło młodym wyjechać za granice aby zwiedzali i pracowali, po co mieli w Polsce pracować, pomoc rodzinom z dziećmi też była wzorowa, PO zbratało nas z rosjanami aby był dobry i pewny gaz, PO zlikwidowało mnóstwo szkół, no bo po co nam tyle, kopalnie zlikwidowane no bo po co nam jeżeli z Rosji można sprowadzać, sądy były niezawisłe, nigdy nikogo nie skrzywdziły itp itp itp.

    o czym ten forumowicz pisze - pewnie pieluchy obsługiwał w trym czasie - mam trzech braci - mama nigdy nie pracowała , pracował tato. wiec co ten adam pierniczy . za gdanicę nikt z rodziny wowczas nie wyjezdzał, sorry pojechałem do zwickau motocyklem jak najmłodszy brat sie urodził ,kupiłem skarpetek , butów , zabawki i wrociłem. Emeryture tez ojciec miał takahttps://www.zus.pl/portal/logowanie.npi?jezyk=pl wystarczało / a bylhttps://www.zus.pl/portal/logowanie.npi?jezyk=plrowc ą na 1 pogotowiu w zawodowej strazy pozaqrnej HiL / szkoły pokonczylismy i radzimy sobie jako juz młodzi . Francuzi tez mają problemy bo kto chce dluzej prazcowac . -chyba ja bo juz dawno na emeryturze i robie choc nie musze . Co do szkól i likwidacji - jesli w szkole zawodowej ,kierunek krawiec zapisało sie 3 młodzieży to utrzymywac taką szkołe czy połączyc z zawodową gastronomiczną - utzymywac 40 personelu czy pozwolic rządzić ekonomii .
    Jakie były sady nie wiem ale pewnie były lepsze niz dzisiaj , za wybryk miałes dorazniaka w 24 h - tez mam znajomych co im nie odpowiada PO ale to jest tylko sprawa regionu gdzie mieszkają i ilosci programów w szklanym okienku -

    5 1 Cytuj
  • 20 sty 2023

    PiS to dobra partia, tylko strasznie musi lawirować.
    Dobrze, że ma działaczy strasznych lawirantów. bo normalny prostolinijny człowiek by sobie nie poradził.

    A tak to grają na wyjście z UE a jak kasy brak to lawirują. jak tych z UE wydymać.
    Obywatele UE. się z nami solidaryzują. bo oni tak lawirować nie potrafią i nas za to lawirowanie podziwiają.
    I tak Czesi to piwosze. Hindusi informatyczni, Francuzi żabojady, a Polacy lawiranci.
    Coraz bardziej nas szanują, bo wcześniej klęczeliśmy.
    Dużo lepiej lawirować niż klęczeć.
    Tak mi się wydaje.

    Jedziesz za granicę to patrzą na ciebie z szacunkiem
    i podziwem. Tez chcieli by mieć umiejętność takiego lawirowania. a nie mają.

    Co prawda teraz kucamy przed USA, ale USA nigdy nikogo nie wydymali,
    dlatego oddaliśmy im lotnisko Jesionka na 10 lat.

    4 3 Cytuj

Odpowiedz