Forum » Myślenice

Straże Pożarne

  • 13 lip 2011

    adzygmut ska ty mozesz wiedzieć jak strażacy maja na swoich podwórkach ? To że ty masz brud to nie świadczy że strażacy też mają. Ciekawy jestem jak by ci się teraz palił dom co byś wtedy robił i mówił o strażakach.

    3 5 Cytuj
  • adzygmunt 13 lip 2011

    Czy pisałem o moim brudzie? Nie, bo go nie mam.
    Nie pisałem o strażakach tylko o Straży.
    Zauważ kilka OSP pochwaliłem. Żałuję, że nie mogę tak napisać o wszystkich.
    A Ty jak masz na podwórku?
    Masz taki skomplikowany adres, to może takie samo czytanie ze rozumieniem tekstu?

    3 2 Cytuj
  • 13 lip 2011

    Zawodowa straż pożarna wyposażona w najnowszy sprzęt a obok tego OSP które powinny korzystać ze sprzętu który wycofują zawodowe straże.
    Czy chciałbyś aby pomocy w czasie wypadku udzielał ci ochotnik oderwany nagle od prac polowych czy profesjonalny ratownik?Do byle wypadku jedzie kilka wozów ale statystyki się liczą.
    OSP mające dojścia dostają ciągle nowe pojazdy mimo że poprzednie im wystarczały ale cóż trzeba odwdzięczyć się druhom za dobry wynik wyborczy(zobacz najbliższe poświęcenie pojazdu OSP)
    OSP doskonale sprawdziło się w przypadku klęsk żywiołowych dzięki ciężkiej pracy ochotników ale przy wypadkach czy innych zdarzeń raczej niech działają profesjonaliści.

    1 6 Cytuj
  • 13 lip 2011

    aaaa.. powiem ci tylko tyle.. nie masz o niczym pojęcia i te zadania które wykonuje Strażak zawodowy od strażaka ochotnika w tym momencie nie różnią się niczym, przechodzimy te same badania co oni.. działamy przy tych samych zdarzeniach i uważam ze jeśli chodzi o nasz powiat to strażacy są bardzo dobrze przeszkoleni. Samochody są jak najbardziej potrzebne i nawet niewiesz ile trzeba na nie czekac. I nie chodzi tu o wybory, bo wydaje ci się że zawsze liczy się polityka.. nie! Wybierane są te jednostki które wyjeżdzają najczęsciej, czyli tam gdzie ten samochód się przyda, a pieniądze przyznawane są z różnych instytucji. Ja się cieszę z tego bardzo że coraz więcej jednostek ma lepszy sprzęt i samochody bo to usprawnia nasze działania.. nie dojedziesz do pożaru w 5 minut 25 letnim Starem ale mając nowy samochód niema wiekszych problemów.. Są mniej awaryjne i lepiej się spisują. Wyobraź sobie że, pali ci się dom(nie życze ci tego oczywiscie) i w straży w okolicach mamy same Żuki i Stary.. to ty się denerwujesz i czekasz tam żeby jak najszybciej ktoś przyjechał a te samochody ledwo "toczą" się pod górkę czy też wgl nie wyjechały z remizy bo cos nawaliło. I naprawde nie ty za to płacisz bo dużo środków jest z Uni. Straż jest organizacją, która w dzisiejszych czasach zajmuje się wszystkim. W dużej częsci to my jesteśmy pierwsi przy zdarzeniach i udzielamy pomocy medycznej czy też wycinamy z samochodów itp. dlatego właśnie potrzebny nam jest sprzęt najlepszy i coraz to nowszy.. Pisał ktoś że stoją nieużytecznie samochody w garazach, może sprzęt leży w nich czasem bezczynnie i nieuzyje się go wcale przez rok ale nadejdzie sytacja że własnie ten sprzęt uratuje komuś życie bo jest i można go użyc wcześniej niż dojedzie inna jednostka. Dlatego myślę że nie warto krytykować tego że mamy nowe samochody, powinniśmy się cieszyć ze są i my mozemy się nimi pochwalić jako strażacy bo wiemy że przez to możemy skuteczniej działać w różnych zdarzeniach!

    5 1 Cytuj
  • 13 lip 2011

    Cytat poprzednika"powinniśmy się cieszyć ze są i my mozemy się nimi pochwalić jako strażacy"
    i tu się zgadzam a z resztą nie ale ta dyskusja nie ma sensu.Jakież to odległości ma do pokonania OSP działająca w najbliższej okolicy że musi mieć Scanię bo Jelcz nie wystarczy?
    Proszę nie kpij sobie że umiejętności ratownika zawodowego są takie same?
    Czego można nauczyć się w kilka godzin ?
    OSP w czasie klęsk żywiołowych jest niezastąpione to fakt ale w innych wypadkach tylko zawodowcy.
    Tak się składa że widziałem nieraz tych profesjonalistów.

    "Idioci wygrywają zawsze.Mają przewagę liczebną"Cavanna

    1 4 Cytuj
  • 13 lip 2011

    Praktycznie każdy strażak z PSP również jest członkiem OSP w miejscu swojego zamieszkania. Tak juz jest bo albo się ma to coś albo nie. Jeśli już dotknąłeś tematu wypadki to strażacy PSP jak i OSP są szkoleni wg tego samego programu i zdają ten zam egzamin przed komisją państwową. Używają tego samego sprzęt medycznego jak i hydraulicznego. W naszej okolicy jest kilka jednostek OSP specjalizujących się w ratownictwie drogowy(Śródmieście, Pcim, Głogoczów) które czynnie uczestniczą w czestych wypadkach drogowych na ich terenie. A le jesli masz takie zdanie to Twoja sprawa lecz podam Ci jeden przykład - Niedziela popołudnie wypadek samochodu w Lubniu(dyżurny za wysyła PSP do tego wypadku) w ciągu kilku minut wydarza się nastepny wypadek w Krzyszkowicach - najbliźsi "profesjonaliści-wg Ciebie" Kraków ulica Rzemieslnicza 10 JRG -2 lub Skawina -średni czas przyjazdu wyniesie ok 30 minut. Wnioski pozostawiam Tobie.

    4 Cytuj
  • 13 lip 2011

    aaa : Bardzo dobre słowa ludzie niech sie cieszą że OSP wgl przyjeżdża do akcji bo nikt im nie każe.
    Wiecej PSP moze nie było by złym pomysłem , ale lepszym tez by było żeby doposażyli OSP w lepszy sprzęt który pozwalał by im dojeżdżać szybciej do akcji.

    adzygmunttt : Jakie pochwaliłeś straże naprzykład ?

    2 Cytuj
  • adzygmunt 13 lip 2011

    Np: Poręba i Droginia - jest kilka postów wcześniej!

    2 1 Cytuj
  • 13 lip 2011

    Nie wiem jaki trzeba mieć tupet żeby obrażać ochotników. Sam nie jestem ochotnikiem bo po prostu mi się nie chce i po części się troszkę bał bym być strażakiem. To jest powołanie, nie hobby. Ja nie dał bym rady zerwać się o 3 w nocy i ile sił biec do remizy by gasić pożar, moi bliscy koledzy są o ochotnikami i podziwiam ich za to wszelkie zbiórki, prawie codziennie likwidacja szerszeni i to wszystko w czynie społecznym. Chciałem przypomnieć, że strażak wchodzi tam skąd wszyscy uciekają a ochotnika trzeba szczególnie szanować, bo naraża swoje życie za darmo! więc kto obraża OSP to jest nic nie znaczący dla mnie człowiek.

    4 2 Cytuj
  • 13 lip 2011

    Czy ktoś tu obraża ochotników twierdząc że czasami niepotrzebnie wydaje się pieniądze które o wiele bardziej potrzebne są gdzie indziej(np.na karetki)
    Nasycenie nowoczesnymi wozami bojowymi jest takie jak gdyby u nas wybuchały pożary co 15minut a o zawiści wśród tej grupy najlepiej świadczy dyskusja po ostatnich zawodach.Jeden przed drugim działacz chce pokazać że mam większe dojście i potrafię załatwić lepszy sprzęt dla jednostki .
    A władza żeby nie drażnić druhów spełnia ich zachcianki nie robiąc analiz czy potrzebne czy nie.
    Niektórzy działacze obwieszeni medalami jak Ruski generał ale to chyba nie zależy od ilości akcji gaśniczych bo niektórych odznaczonych działaczy nie widać raczej w akcji.

    2 3 Cytuj
  • 13 lip 2011

    aaaa dobrze napisane. nie chodzi o to, by obrażać, bo pomoc strażaków jest nieoceniona. jednak pieniędzy na nasze wspólne potrzeby np. ratowanie życia, zdrowia i mienia jest mało i trzeba nimi naprawdę rozsądnie gospodarować. czas dofinansować pogotowie ratunkowe i szpitalny oddział ratunkowy, byśmy czuli się bezpieczniej.
    nie wiem czy każda straż ma swój samochód. podejrzewam że tak, a więc zobaczmy ile ich jest na terenie całego powiatu
    http://www.myslenicki.pl/pl/content/view/160/
    czy patrząc z tej perspektywy nie powinno być więcej karetek w większej ilości miejsc w powiecie?

    2 1 Cytuj
  • 13 lip 2011

    Może nie porównujmy Osp do Pogotowia ratunkowego bo nasze pieniądze a ich pieniądze to całkiem inne organy rządzące wiec rozliczajcie ich za to co robią i dlaczego nie ma na to pieniędzy.

    1 1 Cytuj
  • 13 lip 2011

    a czy nie są to nasze wspólne pieniądze z podatków? samorządy mogą dofinansować to, czego nie da się utrzymać na odpowiednim poziomie przez marne finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.

    2 1 Cytuj
  • 13 lip 2011

    No i ciekawy wątek powstał. Znawców straży pożarnej, którzy jak się okazuje wiedzą o straży więcej niż sami zainteresowani.

    Porównujecie OSP z Pogotowiem Ratunkowym. Ciekawe, czy w ten sposób można porównywać inne jednostki ratownicze o charakterze społecznym, no np pogotowie wodne z GOPREm - który również jest doposażony jak żadna inna jednostka ratownicza w Polsce. No bez sensu, jak napisał WidzOSP, porównywanie OSP do innych formacji nie ma racji bytu, choćby dlatego, że nie ma takiej drugiej funkcjonującej w społeczności.

    No chyba, że jakas ochotnicza straż nocna! lub obywatelska.. no ale to już relikt.

    Z mojego skromnego doświadczenia strażackiego powiem tyle, że miałem przyjemność jechać na akcję Jelczem, właśnie takim o którym tutaj piszecie "zdezelowany" to delikatne określenie. Pod wzniesienie nie może wyjechać... szukanie biegów w skrzyni, no wszystko albo działa albo i nie. Jedynie co nie zawodzi to pompa z wodą.
    Efekt, docieramy w rejonie sołectwa w ciągu 20 min - powinno być przynajmniej 7 -8 min, bo tyle wcześniej była jednostka z nowszym fordem, tylko, że ona wiele zdziałać nie mogła, bo wodę wieźliśmy my. I co? i nic, co miało się spalić, spłonęło, zostaje dogasić zgliszcza i przywitać się z kolegami z zawodowej oraz szczęściarzy z lepszymi autami OSP.
    Tyle w temacie oszczędności i braku nowszego sprzętu w OSP, którego wcale nie ma tyle, jak się tutaj leje potokami. Ja tam w mojej jednostce nic nie widzę nowego.. no może mundury galowe. Dlatego takie pieprzenie i popadanie w skrajność, prowokacja ze strony choćby Antka niesie za sobą tylko nie potrzebne przekomarzanie się z cywilami :)

    4 3 Cytuj
  • 13 lip 2011

    aaaa to może zlikwidujmy tych darmozjadów z OSP ???? wtedy będzie pięknie i nikt TWOICH podatków nie będzie wydawał na strażackie fanaberie.
    A tak poważnie to chyba masz jakiś kompleksik na tym punkcie. Nie przyjęli cię do OSP czy wyrzucili ??? Nawet kawałka blaszki na medal ci żal dla chłopaków ??? Co ci to przeszkadza ??

    4 4 Cytuj
  • 13 lip 2011

    wesoły strażak im sie nie da przemówic do rozumu , oni pokazali by klase wtedy jak by sie im nie daj Boże coś stało i wzywana by była do tego straż.!

    1 2 Cytuj
  • 13 lip 2011

    Strażacy sami zapoczątkowali wątek pisząc o wydarzeniach w czasie zawodów. A potem wątek przerodził się w wynurzenia forumowych frustratów na temat przydatności OSP.
    Wg mnie dobrze, że istnieją Ochotnicze Straże Pożarne i potrzeba w nie inwestować. Niestety z samych kalendarzy i wynajmowania remiz na wesela nie uda się doposażyć strażaków w potrzebny sprzęt. Proszę przeczytajcie artykuł z pierwszej strony miasto-info http://miasto-info.pl/myslenice/2774,grzegorz-panus-bedziemy-musieli-postarac-sie-o-nowoczesny-samochod.html
    a potem zastanówcie się czy należy krytykować.
    A malkontentom narzekającym na OSP chciałbym przypomnieć akcje strażaków podczas ubiegłorocznej powodzi. Pomyślcie, a potem zastanówcie się czy należy krytykować. Nikt w tej dyskusji nie wspomniał o "dobrej robocie" jaką wykonują strażacy zakładając i pracując z drużynami młodzieżowymi. Chwała strażakom za to.

    1 2 Cytuj
  • 13 lip 2011

    ciekawe skąd takie histeryczne reakcje. chyba nikt tu nie pisał o likwidacji OSP. wesoły strażaku, chcesz zabrać zabawki i iść na inne podwórko? jesteś już chyba za duży na takie obrażanie się;)
    forum służy dyskusji i wypowiadaniu swoich poglądów. moim zdaniem można tu podyskutować nad problemami związanymi z brakiem przemyślanej polityki w zakresie ochrony życia, zdrowia i mienia. wszystkie służby odpowiedzialne za te zadania są niedofinansowane i właśnie dlatego trzeba o tym rozmawiać i analizować planowanie wydatków.

    2 Cytuj
  • 13 lip 2011

    Panie Antku a gdzie tu histeryczna reakcja ??? raczej złośliwa zgryźliwość w kierunku AAAA . Ja się nie obrażam na jakiegoś aaaa bo po co ???? A w tej piaskownicy siedzę już ze dwadzieścia lat więc jakiś aaaa nie zniechęci mnie, a nad jego poglądami to można sobie jedynie pokiwać głową ze zrozumieniem i spuścić zasłonę milczenia.
    Choć głupocie nie należy przytakiwać, bo potem takie aaaa myślą, że są najmądrzejsi i tyle......

    3 Cytuj
  • 13 lip 2011

    http://www.youtube.com/watch?v=PvkSioBTY9Q&feature=related

    Proszę Oglądnąć:d;] Wypowiedz Profesjonalistów;] Myślę że ten głupi temat powinien się zakończyć to forum jest wgl głupie.

    1 Cytuj
  • 14 lip 2011

    wesoły strażaku jesteś w błędzie , nie porównuj Ratownika Medycznego z Ratownikiem OSP powiedz mi gdzie jego praktyka, a wiesz że nie tylko teoria się liczy lecz trzeba mieć trochę umiejętności , akurat byłam świadkiem kilku zdarzeń więc mam porównanie i na pewno nie życzyłbyś sobie aby Ci w taki sposób udzielali pomocy ,bo ja byłam przerażona. OSP powinno zabezpieczać miejsce wypadku,powinni służyć sprzętem specjalistycznym i być pomocną ręką przy Ratowniku Medycznym.

    1 1 Cytuj
  • 14 lip 2011

    Każde słowo krytyki odbierane jest jako atak na OSP a tu nie o to chodzi.Miałem na myśli przemyślane i racjonalne wydatki a nie wyszarpywanie pieniędzy na sprzęt tylko dlatego że ktoś ma lepsze dojścia.Rozmawiałem na ten temat z wieloma strażakami i zawodowymi i ochotnikami i mieli podobne zdanie,ktoś załatwia sprzęt za wielkie pieniądze aby szpanować przed innymi jednostkami.Kiedyś Jelcz w OSP to był szczyt marzeń .
    Nie przeszkadza mi kawałek blaszki,zresztą do twarzy Ci wesoły strażaku z tymi medalami ale do ruskiego generała jeszcze Ci daleko więc życzę następnych .
    A jak politykom do twarzy ?Ci dopiero musieli się napracować przy gaszeniu pożarów czy wypompowywaniu wody?

    1 1 Cytuj
  • 14 lip 2011

    a ja mam takie pytanie, do kolegów z jednostek funkcjonujących w systemie KSRG, np Droginia czy Poręba albo Dolne... czy dostrzegliście jakieś zmian przed i po? jak to się ma w praktyce? chciałbym aby jednostka do której należę, również wzięła się w garść, tylko pytanie, czy rzeczywiście warto?
    panuje wiele różnych opini, przytoczę ta finansową, że jednostki KSRG mają dodatkowe świadczenia finansowe z budżetu Państwa, ale też są stawiane względem tego wymogi. Nie chodzi mi tutaj o formalne warunki uczestnictwa, tylko bardziej praktyczne spojrzenie.
    Będę wdzięczny za info.
    Pozdrawiam

    Cytuj
  • 15 lip 2011

    Tak jednostki w KSRG mają więcej środków finansowych na sprzęt itp. Co rok dostajemy jakieś pieniądze. Z tego co wiem przepisy się pozmieniały i nie jest w cale tak łatwo się tam dostać, trzeba mieć odpowiedzi sprzęt, chyba nawet wiek samochodów ma znaczenie, poczytaj sobie o tym na internecie bo teraz nie ma juz chyba KSRG tylko jest JOT. Poczytaj to znajdziesz jakie trzeba spełniać wymogi itd. Jednostki w KSRG/JOT mogą wyjeżdzać poza województwo do działań a te które nie są włączone do systemu mogą działać tylko w swoim województwie to jedna z przykładowych różnic. Więcej tam tego jest ale to musisz się w to wgłębić i poczytac troche. Na pewno bycie w tym systemie daje więcej możliwości, z tym że wiem że teraz jest ciężko się do niego włączyć. Wtedy masz też kontrole z komendy wojewódzkiej itp.. Także jednostka musi dobrze prosperować i w miarę szybko wyjeżdżać do akcji i mieć jeszcze do tego ludzi.

    Cytuj
  • 15 lip 2011

    Ostatnio na zebraniu w Borzęcie była mowa o nowych badaniach OSP, które są identyczne jak dla Zawodowej .. Nie wiem dlaczego tak nasi "parlamentarzyści " ustalili , przeciez OSP to nie Zawodowa, my nie mamy zysku z tego , nie dostajemy wypłat , więc ze swojej kieszeni mamy wyciągać 800 zł ? Trochę niesprawiedliwe.
    A swoją drogą czyatłam co się tu na forum pisze : wszytcy narzekają na strażaków z OSP bo piją , nie zawsze przyjadą, bo czasami się spóźniają...
    Po 1.To Zawodowa ma pierwszensto
    po 2 . Strazacy nie mają z tego dobytku finansowego , a jednak pomagaja , musza płacic za badania itp.
    po 3. jak były powodzie to wszyscy błagali zeby ktos przyjechal im odpompowac wodę, a sama zawodowa na pewno nie dala by rady ze wszystkim
    po 4. strazacy maja takze swoje zycie i swoja prace, wiec nie zawsze są (na czas)
    po 5. zablokowane boczne drogi przez zwalone drzewa i oberwane rzeki ktore wylały zabespieczali strazacy OSP
    Więc szanujmy ich i ceńmy tak samo jak straz zawodową .

    1 Cytuj

Odpowiedz