Forum » Społeczeństwo

FORUM PODRÓŻNIKA

  • 20 lip 2019
    bono napisał/a:

    INDEX Lidla w UE jest identyczny.
    Jak jedziesz na wczasy i sam się żywisz robiąc zakupy w Lidl, ceny utrzymania w całej UE gdzie jest Lidl są identyczne, nie zależnie czy strefa euro czy poza nią.

    Nie całkiem tak jest, Lidl ma też oprócz tego piko coś tam, produkty krajowe, mleko polskie a mleko chorwackie, włoskie, słoweńskie czy inne różni się cenowo, tak jak i chleb, masło czy miejscowe alkohole

    Cytuj
  • 21 lip 2019
    oportunista napisał/a:

    Nie całkiem tak jest, Lidl ma też oprócz tego piko coś tam, produkty krajowe, mleko polskie a mleko chorwackie, włoskie, słoweńskie czy inne różni się cenowo, tak jak i chleb, masło czy miejscowe alkohole

    OK. ale do kalkulacji wydatków lidl jest orientacyjnym źródłem.

    1 Cytuj
  • 21 lip 2019
    Vivaldi napisał/a:

    zakrzywiaj rzeczywistość dalej ale nie śmieć (przynajmniej) tutaj.......

    Cichociemny, jesteś wszędzie, jak larwa. Żadna służba czyszcząca ci nie da rady.

    1 Cytuj
  • 21 lip 2019

    Hej. Poszukuję towarzystwa do pieszych wędrówek w poszukiwaniu skarbów:) jestem nowicjuszka w zabawie terenowej geocaching.jesli znasz (Geocaching jest to zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS. )lub chciałbyś/chciałbyś rozpocząć również spacerowanie To zapraszam do kontaktu.portal -geocaching;Nick name:IzzyMo84.
    W skrocie-kobieta lat 34 :D p.s.z kimś raźniej niż samemu blakac się po lasach.poza tym wpatrzona w kompas to wnet odbilabym się od drzewa ;)

    Cytuj
  • 16 lut 2020
    bono napisał/a:

    Znalazłem bieżące ceny na wakacje 2017 dla Chorwacji,Grecji, Włoch i Portugalii.

    ŚREDNIE CENY W RESTAURACJACH W PORTUGALII, W ROKU 2017
    PRZYSTAWKI I STARTERY W RESTAURACJACH
    oliwki: 1-2,5 € / miseczka
    pieczywo: 1-2,5 € / koszyk
    pasztety i pasty rybne: 1,5-3 € / sztuka
    szynka presunto: 4-9 € / deska lub talerz
    sery: 4-8 € / deska lub talerz
    zupa dnia: 1-2,5 €
    zupa rybna: 1,5-4 €
    sałatka z ośmiornicy: 4-8 €
    krewetki smażone na oliwie z czosnkiem: 4-10 €
    DANIA GŁÓWNE W PORTUGALSKICH RESTAURACJACH – CENA 2017
    grillowany łosoś: 7-15 €
    grillowane sardynki podawane z ziemniaki oraz sałatą: 5-10 €
    okoń morski: 7-11 €
    dorsz à lagareiro: 8-12 €
    zapiekanka z dorsza Bacalhau à Brás: 7-13 €
    gulasz z ryb i warzyw tzw. caldeirada: 12-20 €
    cataplana z owoców morza: 20-35 €/dla 2 osób
    krewetki w sosie curry: 6-10 €
    ośmiornica z rusztu: 8-15 €
    wieprzowina gotowana z małżami w białym winie, podawana z pieczonymi ziemniakami, tzw. carne de porco a alentejana: 9-13 €
    bitki wołowe z jajkiem sadzonym, podawane z frytkami i ryżem, tzw. bitoque: 6-9€
    kurczak z rożna z frytkami: 6-10 €
    grillowana polędwica wieprzowa: 7-15 €
    gulasz portugalski, tzw. cozido à portuguesa: 6-10 €
    ryż z kaczką: 7-10 €
    cielęcina w sosie śmietanowo-kawowym: 8-15 €
    Cena Portugalia 2017 Restauracje Ceny w restauracjach klubach barach Lizbona Porto Algarve Aktualne ceny ile kosztuje przewodnik cenowy koszty wakacje

    deser domowy, tzw. doce da casa: ok. 1,5 €
    lody: 2-4 €

    piwo lane 0,2l – tzw. imperial: 1,5-3 €
    piwo lane 0,5l – tzw. caneca: 2,5-6 €
    karafka 0,5l wina domowego: 3-9 €
    butelka wina regionalnego: 6-15 €
    woda gazowana 0,5l: 1-2,5 €
    puszka coca-coli: 1,5-3 €
    kawa: 0,50-1,5 €

    Big Mac: 4,80-5,30 €
    Kubełek 18 skrzydełek KFC: 7,50-9 €
    pizza duża w Pizza Hut: 11-18 €
    cheesburger w McDonald’s: 1,25 €
    zestaw burger, frytki, napój w Burger King: od 5 €

    Chorwacja:
    Z dań obiadowych najtańszą opcją jest np. zupa pomidorowa (3 eu), makaron z sosem 7eu, dwa małe naleśniki np. z nutellą 3eu lub jeden duży 2eu. Z włoskich przysmaków: lazanię kupimy za 6eu , a dobrą pizzę od 7 eu. Konkretniejsze posiłki to koszt od około 75kun czyli 10eu(za danie mięsne plus frytki) w wzwyż. Najdroższymi potrawami są dania z owoców morza. Talerz muli kosztuje 60 kun, kalmary od 80 kun-11eu, a ceny porcji ryby z frytkami zaczynają się od 100 kun-14eu.

    Najdroższe restauracje w Chorwacji to bary i restauracje usytuowane przy plaży, posiłek dla dwóch osób może tam kosztować nawet 200 kun-30 eu. W nadmorskim barze cena piwa także może być trzykrotnie 22 kuny-3eu wyższa, niż w pobliskim spożywczaku, kawa 10-12 kun. Dla tych co chcą się żywić w lokalach typu fastfood jest szeroki wybór ciepłych kanapek, tortilli i pizzy sprzedawanej w kawałkach. Hamburgery kosztują około 15-20 kun, w zestawie z frytkami i colą 35 kun. Kawałek pizzy kosztuje 10 kun a porcja kebabu około 30 kun. 1 eu= 7.2 kuny.

    Włochy: Bolonia

    Niestety, pomimo tego, że Bolonia jest miastem studenckim, większość restauracji w centrum miasta jest drogich. Danie na bazie makaronu będzie nas kosztować 8-12€. Wiele dań podawanych jest z sosem al ragu, który my znamy z nazwy “Bolognese”.

    Droższe będą dania główne (makaron uważany jest we Włoszech za danie pierwsze, po którym następuje dopiero danie drugie - chociaż ciężko zjeść dwa dania nie będąc wprawionym!) - za nie zapłacimy 10-20€, w zależności od typu dania.

    Za pizzę zapłacimy od 6-8€. Za napój dopłacimy od 2 do 4€. Obok katedry znajdziemy wiele knajpek z dobrym jedzeniem podanym w stylu hiszpańskiego tapas (deski serów lub szynek z winem) - siadając tam powinniśmy szykować się jednak na większy wydatek.

    Pamiętajmy, że we Włoszech w większości restauracji doliczana jest tzw. koperta, która w Bolonii wynosi w większości miejsc 2,00€. i masz za to chipsy .

    DANIE CENA

    Pizza (w pizzerii) od ok 6,00 - 8,00€
    Tortellini Pasticciati (w knajpce) ok 9,00€
    Zuppa di legumi e cereali (w knajpce) ok 8,00€
    Tagiatelle al ragu (w knajpce) ok 9,00€
    Filetto ai ferri ok 16,00€
    Zuppa di *****lla (w knajpce) ok 10,00€
    Passatelli in brodo (w knajpce) ok 8,00 - 10,00€
    Friggione campagnolo ok 15,00€
    Tortellini in brodo di carne (w restauracji) ok 12,00€
    Spiedini di gamberoni e calamari (w restauracji) ok 16,00€
    Tortellini in brodo di carne (w restauracji) ok 19,00€
    Tris di primi - zestaw 3 małych porcji dań z makaronu (w restauracji) ok 12,00€
    Ceny ulicznego jedzenia

    Spacerując po Bolonii na każdym kroku spotkamy małe knajpki serwujące kawałki pizzy na wynos, możemy w nich zamówić nawet całą. Ceny kawałka zależą od miejsca, jednak cena zwykłej margharity powinno oscylować w zakresie 1,50-2,00€.

    Jeśli zauważymy wielu miejscowych w takim miejscu, nie bójmy się zajrzeć, smak w wielu miejscach przebija większość pizz dostępnych w Polsce.

    DANIE CENA
    Kawałek pizzy (w kebabie) 1,50 - 2,00€
    Kanapka Kebab od ok 3,50€
    Kanapka Falafel od ok 3,50€
    Panini od ok 3,50€
    Pizza Margherita (na wynos), w barze szybkiej obsługi ok 5,00 - 6,00€
    Ceny w kawiarniach

    Włosi szczególnie upodobali sobie kawiarnie, do których często wpadają na kawę i ciastko. W typowej kawiarni dostaniemy wiele rodzajów kaw, ciastka, a nawet popularnego drinka Spritz czy kieliszek wina.

    Warto jednak uważać, kawiarnie znajdujące się niedaleko katedry będą dużo droższe od tych znajdujących się kilkaset metrów lub kilometr dalej!

    DANIE CENA
    Cappuccino ok 2,50€
    Torta di limone od ok 3,50€
    Panini od ok 4,00€
    Espresso od ok 1,50€
    Kieliszek wina od ok 3,50€
    Ceny alkoholu w Bolonii

    W Bolonii zobaczymy przede wszystkim ludzi pijących wino lub popularny drink Aperol Spritz, piwa

    DANIE CENA
    Drink Aperol Spritz ok 6,00€
    Piwo Krombacher (w pizzerii) ok 3,00€
    Piwo Peroni, butelka - 660 ml (sklep Conad) 0,91€

    Grecja:

    Ceny w restauracjach

    Ceny w restauracjach zależą od miasta oraz lokalizacji. Restauracje w ścisłym centrum będą nawet dwu lub trzy krotnie droższe niż podobne w dalszej okolicy.

    Za obiad w restauracji zapłacimy od 10 do 25€, za piwo lub napój dopłacimy kolejne 3 do 5€. Dania z owoców morza (ośmiornice, kalmary) będą droższe niż dania mięsne.

    Tańsze będą talerzowe odmiany souvlaki.

    DANIE CENA
    musaka w tawernie od 8,00€
    musaka w lokalu typu "fast food" od 3,00€
    falafel (w kanapce) od 1,60€
    soulvaki (kanapka) od 1,40€
    soulvaki - danie (w zależności od rodzaju mięsa) 8,00 - 13,00€
    kotsi ok 11,00€
    savvas kebab od ok 8,00€
    yoghurt kebab od ok 8,00 do 10,00€
    grillowana ośmiornica ok 13,50€
    sałatka Cezar w lokalu typu "fast food" od 2,50€
    Ceny na stacjach benzynowych

    Ceny ulicznego jedzenia

    W Grecji najpopularniejszym daniem są souvlaki, czyli mięso, frytki oraz warzywa w chlebie pita. Powinniśmy bez problemu znaleźć odpowiednio duże porcje za 1,5 do 4€.

    Nie powinniśmy również mieć problemu ze znalezieniem dania typu kebab za 2 - 3€.

    baklava 5,00€ / 6,20€
    piwo Alfa, 500 ml 3,50€
    piwo Amstel, 500 ml 2,50€ - 2,70€
    Coca-Cola, 250 ml 1,50€
    kawa grecka 1,50€ - pojedyncza / 2,50€ - podwójna

    Praktycznie, ceny w tych krajach są identyczne, tylko ITALIA ma trochę większy apetyt, zaś Grecja i Portugalia, są tańsze od Chorwacji.

    Znalazłem tekst z lipca 2017
    gdzie przytaczałem ceny mi. z Chorwacji
    i byłem oburzony tymi cenami zwłaszcza z Chorwacji, ze przeginają.
    Otóż już nie w dwa lata dogoniliśmy i przegoniliśmy ceny z Chorwacji.
    Tak u nas podrożało, ze urlop w Chorwacji nad Adriatykiem stał się cenowo porównywalny z pobytem
    w Kobylim Gródku lub na Kryspinowie.
    Dzisiaj kurs 1 kuny to 0.56 g.

    A dużo tańszy niż w kurortach Polski.

    1 2 Cytuj
  • 17 lut 2020

    Pomóc Ci się spakować ....do Kryspinowa? Kremu nie kupuj tylko !!! :-)
    https://www.youtube.com/watch?v=WZ-zQq7t-dw

    1 1 Cytuj
  • 17 lut 2020
    Vivaldi napisał/a:

    Pomóc Ci się spakować ....do Kryspinowa? Kremu nie kupuj tylko !!! :-)
    https://www.youtube.com/watch?v=WZ-zQq7t-dw

    Kotlet schabowy 25
    Ziemniaki 8.50
    Kapusta 16
    razem 49.50

    Tu masz najnowsze ceny ze Steka to jest równowartość 90 kun chorwackich.
    Krótka piłka.

    http://www.stek.com.pl/myslenice/menu/

    1 2 Cytuj
  • 17 lut 2020

    położyłem tam chyba 400 kun ale było warto.
    https://goo.gl/maps/TM1rAmhW2NSQs5AeA

    wejdź w menu (mają na stronie) i zerknij bo poza klimatem miejsca od steka mogą się uczyć. Generalnie nie wiem co chcesz udowodnić. Na BP sobie parówke kup i nie marudź.....na Orlenie ci nawet nie proponuje bo mógłbyś się zadławić czego ci nie życzę

    1 3 Cytuj
  • 17 lut 2020

    kadena split
    Ja tą polecam.

    3 2 Cytuj
  • 18 lut 2020
    bono napisał/a:

    kadena split
    Ja tą polecam.

    mam sporą dozę nieufności do wszystkiego co ty polecasz, tak więc podziękuję. Jeszcze się okaże, że w Polsce znajdę taniej i rozsypie się twoja teza i nie będziesz miał na co narzekać. Nie zrobię ci tego :-)
    Z Kryspinowa w wakacje będziesz miał niedaleko, polecam: http://pstragojcowski.pl/
    Tylko pamiętaj NIE kupuj kremu, bo nie będziesz "ŻARŁ TRZY DNI" :-)))

    2 2 Cytuj
  • 18 lut 2020
    Vivaldi napisał/a:

    mam sporą dozę nieufności do wszystkiego co ty polecasz, tak więc podziękuję. Jeszcze się okaże, że w Polsce znajdę taniej i rozsypie się twoja teza i nie będziesz miał na co narzekać. Nie zrobię ci tego :-)
    Z Kryspinowa w wakacje będziesz miał niedaleko, polecam: http://pstragojcowski.pl/
    Tylko pamiętaj NIE kupuj kremu, bo nie będziesz "ŻARŁ TRZY DNI" :-)))

    Jesteś mało inteligentny, to co ja polecam w Splicie, ma gwiazdki Michelin.
    Ty porównujesz to z hot dog na stacji paliw.
    Nie pogadamy, żyjemy w dwóch różnych światach, mimo że ty "kładziesz" 400 kn w knajpach Chorwacji.

    2 2 Cytuj
  • 18 lut 2020
    bono napisał/a:

    Jesteś mało inteligentny, to co ja polecam w Splicie, ma gwiazdki Michelin.
    Ty porównujesz to z hot dog na stacji paliw.
    Nie pogadamy, żyjemy w dwóch różnych światach, mimo że ty "kładziesz" 400 kn w knajpach Chorwacji.

    jesli podniecają Cię gwiazdki Michelin to dlaczego piszesz o Steku. Weź sobie powybieraj coś od Amaro, posmaruj kromkę eko masłem i nie wytaczaj dział na inteligencję przeplatając Zenkiem i innym Sławomirem. Możesz mi uwierzyć, na mnie to nie działa podobnie jak inne argumenty ubrane w pozory pozorancie. Nie pierwszy raz twoje pozory i zachwyt błyskotkami, teraz gwiazdkami zostało obalone jako kłamstwo forumowe na potrzeby kampanii wyborczych. Zaprzeczysz? To wygrzebiemy.

    1 Cytuj
  • 18 lut 2020
    Vivaldi napisał/a:

    jesli podniecają Cię gwiazdki Michelin to dlaczego piszesz o Steku. Weź sobie powybieraj coś od Amaro, posmaruj kromkę eko masłem i nie wytaczaj dział na inteligencję przeplatając Zenkiem i innym Sławomirem. Możesz mi uwierzyć, na mnie to nie działa podobnie jak inne argumenty ubrane w pozory pozorancie. Nie pierwszy raz twoje pozory i zachwyt błyskotkami, teraz gwiazdkami zostało obalone jako kłamstwo forumowe na potrzeby kampanii wyborczych. Zaprzeczysz? To wygrzebiemy.

    Powiem szczerze, ja w tej restauracji byłem, bo ma świetne opinie, ale nie skorzystałem ze względów ekonomicznych. Ale taki noworysz jak ty, zamiast się obżerać na stacji benzynowej, czy kłaść 400 kn za kupę mięcha w knajpie jak wszystkie na wybrzeżu,
    mógłbyś poznać co dobre za położenie 600 kn, ale przynajmniej byś posmakował kuchni na dobrym poziomie, o ile wiesz co znaczą gwiazdki Michelina.
    Raczej wyglądasz mi na takiego, który lubi się nażreć kupą żarcia.

    2 1 Cytuj
  • Anty 9 mar 2020

    W tym roku to podroze tylko po Google Maps

    1 2 Cytuj
  • 1 kwi 2020

    Bułgarska i chorwacka waluty podrożały o 10% .
    Nie wiadomo czy ceny w lewie i kunie, utrzymają się czy podrożeje, a może się obniżą.( z braku turystów)
    Jest pewne, że mając pln, nigdy nie mamy pewności cen na wakacjach.

    Ale od 20 lat, żaden kraj nam nie potaniał, wręcz odwrotnie.

    2 1 Cytuj
  • 6 paź 2020

    10 lat temu byłem ze znajomymi w Grecji.
    Teraz znajomi ponownie odwiedzili te same miejsca.
    Ich komentarz jest taki:
    ceny te same co 10 lat temu.
    Wtedy nas szokowały.
    Teraz są identyczne z naszymi i niższe niż w Chorwacji.

    9 1 Cytuj
  • Janek Sal 15 paź 2020

    Polecam dla miłośników wody i wędkarstwa podróż w kraine salmona wszelkiej maści od kinga , przez stealheda po browniego . owe sztuki w rozmiarach 5 - 23 funty o tej porze wchodzą do rzeki SalmonRiver plłn usa która wpada do Ontario .
    Przelot samolotem w obie strony ok 2,500 pln economy . koszt wynajmu samochodu ok 12 -25 usd dzień . koszt noclegu w motelu bądz hostelu ok 35-45 usd /dzień
    plus winieta na połów 33 usd dwa tygodnie .

    Wędkowanie oczywiscie na sztuczną muche . można wziąść gayda ok 200 usd za osobe przy 3 osobach na łodzi .
    Rzeka obfituje w meandry z wypłyceniami i dosyc głębokimi korytami skalnymi .
    bylismy tam do wczoraj było już zimowo . temp ok 2-7st C.

    Corona nie znana nikomu zwłaszcza amiszom - życie tam płyne tak wolno ze aż dziwne ze to ameryka .
    odstresowanie i wypoczynek idealny - na odjezdne test covida - 6 osób wszystkie ujemne -pozdrawiam

    2 Cytuj
  • 16 paź 2020

    Dobrze, że odpowiedziałeś bonowi w taki sposób bo on wiecznie zszokowany i 10 lat temu i teraz. Z szoku nie może wyjśc i drąży a wtedy drogo, a teraz drogo, a nie wiadomo z PLN a wiadomo....już mu temat o EURo nie wystarcza, pierdoły i tutaj opowiada :-)

    1 1 Cytuj
  • 16 paź 2020
    Vivaldi napisał/a:

    Dobrze, że odpowiedziałeś bonowi w taki sposób bo on wiecznie zszokowany i 10 lat temu i teraz. Z szoku nie może wyjśc i drąży a wtedy drogo, a teraz drogo, a nie wiadomo z PLN a wiadomo....już mu temat o EURo nie wystarcza, pierdoły i tutaj opowiada :-)

    „Przez osiem ostatnich lat Polki i Polacy byli ignorowani ... „
    „Bo, kochani, kto na co dzień żyje w cyrku,
    temu cyrkiem zdaje się normalne życie!„

    1 1 Cytuj
  • Janek Sal 17 paź 2020

    Autorytet mi sie kruszy - autorytet ważna rzecz- a szeryf to podstawa

    https://www.youtube.com/watch?v=e1iqp5jamqM

    2 Cytuj
  • 7 lis 2020

    Proponuję podróż w czasie i Polskę z komuny z kat 80- tych, przenosimy do roku 2020 z szalejącą na świecie pandemią,
    I wizja lokalna w takiej Polsce, z zamkniętymi granicami, bez lotnisk, autostrad, restauracji, z trzema samochodami na krzyż na Zakopiance.
    Z trzema fryzjerami i jedyną kolejką, do stacji benzynowej i po kawę, bo właśnie rzucili.
    Ludzie w tych kolejkach stoją z chustkami na buzi, bo ogłoszono pandemię.
    I coś mi się wydaje, że tamte czasy. przeniesione do dziś, zniosły by tą pandemię dużo łatwiej, z minimalna ilością zachorowań.

    1 1 Cytuj
  • Janek Sal 6 sty 2021

    [cytat=jaskokrakow]Autorytet mi sie kruszy - autorytet ważna rzecz- /cytat]

    https://www.youtube.com/watch?v=ZMTGkFehE5o

    Cytuj
  • 6 sty 2021

    Mógłby prezydent odbyć podróż do USA, po obiecywane w pierwszej kolejności szczepionki i te które dodatkowo kupił Morawiecki, przynajmniej tak oficjalnie przekazywał.

    2 Cytuj
  • 6 sty 2021
    AntyPatusMyslenice napisał/a:

    Już w jednym temacie to pisałeś. Wystarczy może.

    Zdrowie wymaga poświęceń, i nigdy jego temat się nie znudzi.

    1 Cytuj

Odpowiedz